1945-08-12 Czarni Kraków - Cracovia 1:0

Afisz reklamujący mecz

Cracovia - Garbarnia 2:0 (2:0)

Kraków, 12.8. (tel. wł). -

Rewanżowe spotkanie dwu czołowych drużyn krakowskich zakończyło się po żywe, interesującej i ostrej, ale nie brutalnej, grze zwycięstwem Cracovii, przy czym wynik ustalono już do przerwy. Pierwszą bramkę zdobył dla Cracovii - Bobula z podania Barbana, drugą strzelił Szeliga głową po rzucie rożnym egzekwowanym przez Pawlika.

W pierwszej połowie Cracovia miała przewagę nad swym przeciwnikiem, który ustępował jej kryciem i startem do piłki. W drugiej części zawodów gra była wyrównana z okresową przewagą Garbarni.

Garbarnia nie wyzyskała w 32 minucie po przerwie rzutu karnego podyktowanego za rękę Poreckiego. Bramkarz Cracovii obronił silny strzał Tyranowskiego. W drużynie czerwono-białych, którzy imponowali ofiarnością i wolą zwycięstwa wysunęła się na pierwszy plan linia pomocy: Jabłoński I, Barban, Jabłoński II z doskonałym środkowym na czele, Gędłek w obronie i Bobula w ataku. U pokonanych najlepszymi byli bramkarz Jakubik, Gruca w obronie, Lesiak w pomocy oraz Ignaczak w napadzie.

Sędziował po raz pierwszy od 6 lat ob. Sznajder. Widzów 14.000.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 6 z 13 sierpnia 1945 [1]

Start

Relacja z meczu w tygodniku Start
Cracovii udał się rewanż za puchar. Niedawne zwycięstwo nad Wisłą i dzisiejsze pokonanie Garbarni daje jej słuszny tytuł do roszczenia sobie pretensji o miano najlepszej drużyny piłkarskiej Krakowa. Po początkowych niepowodzeniach - po okresie "płynnego" składu - nadszedł okres konsolidacji i dziś dysponuje Cracovia zespołem silnym, wyrównanym, opartym o żelazną linię pomocy, dorównującą słynnej ongiś żelaznej linii pomocy Wisły, w której również dwaj bracia (Kotlarczykowie)pierwsze grali skrzypce. Trójka: Jabłoński I, Parpan, Jabłoński II z doskonałym środkowym na czele, zadecydowała dziś o wyniku, wzbudzając podziw swą nie tylko skuteczną i celową, ale przytym piękną grą. Pomocnicy Cracovii, doskonali w defensywie, dostarczyli równocześnie napastnikom tylu dobrych piłek, że wynik przy lepszej dyspozycji strzałowej trójki środkowej mógł być znacznie wyższy. Mogą wprawdzie zwolennicy Garbarni podnieść - nie bez racji zresztą - że na podstawie sytuacyj podbramkowych Cracovia już przed przerwą zawody z różnicą kilku bramek rozstrzygnąć powinna. Bramka Cracovii w tym okresie była raz tylko poważnie zagrożona, a Hymczak - rzucając się ofiarnie pod nogi Rakoczego, zażegnał niebezpieczeństwo. Bronił on pozatym b. dobrze, a wynik zerowy oraz obrona rzutu karnego wystawiają mu najlepsze świadectwo.

Z obrońców Gędłek nadal przewyższa o klasę partnera i wspólnie z tercetem pomocników tworzy najjaśniejsze punkty drużyny. W napadzie Cracovii najgroźniejszym był - jak zwykle - Bobula. Pilnowany pieczołowicie przez pomocnika i obrońcę zdołał jednak często uwolnić się od "asysty", a jego biegi i centry (pominąwszy już pięknie strzeloną bramkę) - siały postrach na tyłach przeciwnika. Najbliższy jego sąsiad, Szeliga, jest wzorem pracowitości i ma cenną zaletę dążenia do celowej, płaskiej gry, w czym jednak nie może znaleźć zrozumienia u Bartyzela, który "kołuje" z piłką i wstrzymuje przez to całą akcję - ociągając się nadto często ze strzałem. Coraz lepsza dwójka prawej strony: Biernacik-Pawlik miała "nieprzyjemny" żywot z ostro i zdecydowanie grającą parą obrońców Garbarni. U pokonanych Jakóbik w bramce zasłużył na pierwszą notę, mimo, że przy drugiej bramce ręce bramkarza powinny być "wyższe" od głowy Szeligi. Obrońcy - zarówno Gruca, jak i Skrzyński nie kryją skrzydłowych wówczas, gdy pomocnik z ich strony "idzie" pod łącznika - w sumie jednak nie popełnili żadnego rażącego błędu. Pomoc Garbarni natomiast - wyjąwszy Lesiaka - znacznie obniżyła swój poziom. Tyranowski dziwnie jakoś nie mógł nawiązać kontaktu z napadem - a niewyzyskanie rzutu karnego mocno podrywa opinię rutynowanego zawodnika. Z piątki ofensywnej Garbarni Ignaczak spisywał się najlepiej. Jego partner na przeciwnej stronie wyraźnie mu ustępował, a trójka środkowa ginęła w cieniu wielkiego Parpana.

Skład drużyn: Cracovia: Hymczak - Gędłek, Gorycki - Jabłoński I, Parpan, Jabłoński II - Bobula, Szeliga, Bartyzel, Biernacik, Pawlik.

Garbarnia: Jakóbik - Gruca, Skrzyński - Lesiak, Tyranowski, Kaliciński (Tylek) - Ignaczak, Rakoczy, Nowak, Solek, Skóra.

Przebieg meczu: Od początku zarysowuje się lekka przewaga Cracovii, której napad, wspierany przez doskonale grających pomocników, często gości na polu karnym Garbarni, gdzie jednak obrońcy, wkraczając zdecydowanie, wyjaśniają wiele niebezpiecznych sytuacyj. Dużo rzadsze - jednak groźniejsze ze względu na bojowość - ataki Garbarni, kończą się dwoma zdobytymi kornerami. W 17 min. po dobrym podaniu Jabłońskiego, strzela zdaleka Pawlik w słupek, a w dwie minuty później dalekie podanie Parpana do Bobuli, kończy się strzałem tego ostatniego, który mimo interwencji Jakóbika znajduje drogę do siatki.

Cracovia prowadzi 1:0

Niezrażona utratą bramki Garbarnia przeprowadza szereg ataków, które przynoszą jej dalszy rzut rożny i groźną sytuację pod bramką przeciwnika, zakończoną ofiarną interwencją Hymczaka. W 35 min. widownia przeżywa nielada emocję: Ignaczak ucieka - przechodzi Gędłka - podaje do środka - Hymczak wybiega do piłki - Solek jednak jest pierwszy i... piłka trzepoce się w siatce. Tylko, że Solek wepchnął ją tam ręką! Radość zwolenników Garbarni nie trwa więc długo, tymbardziej, że pod bramką Garbarni źle się dzieje; napastnicy Cracovii zmuszają Jakóbika do częstych interwencyj. Przy jednej z nich - po dalekim pięknym strzale Pawlika - skierowuje Jakóbik piłkę na róg: doskonale bity róg przynosi Cracovii drugą bramkę, którą zdobywa główką Szeliga.

2:0

Po przerwie pierwsze minuty należą do Cracovii, wkrótce jednak ujmuje Garbarnia inicjatywę i zagraża coraz bardziej bramce przeciwnika, lecz obrońcy i Hymczak są na stanowisku. Lekka przewaga Garbarni zaznacza się do 20 minuty, poczym znów Cracovia dochodzi do głosu; daleką bombę Szeligi, oraz groźne strzały Bartyzela i Pawlika broni jednak w pięknym stylu Jakóbik. W 29 minucie po rzucie rożnym i wybiegu bramkarza Garbarni, Gruca ratuje na linii bramkowej. Trzy minuty później zawinia Gorycki rzut karny, który egzekwuje Tyranowski. Długo niemilknąca burza oklasków nagradza Hymczaka, który chwyta silny, lecz w środek bramki bity strzał. Od tej chwili los spotkania jest już przesądzony. Mimo wysiłków obie strony nie mogą już zmienić wyniku i sędziujący po raz pierwszy od 6-ciu lat ob. Schneider kończy zawody, którym przyglądało się 14 tys. widzów.

Sędziemu Schneiderowi,występ ten nie udał się. Spalony, z jakiego padła pierwsza bramka, był napewno pierwszym, jaki ten doskonały zazwyczaj sędzia - dotychczas przeoczył. Pozatym przytrafiło się kilka mniejszych pomyłek.

Źródło: Start nr 7 z 14 sierpnia 1945

"Cracovia rewanżuje się Garbarni" -

Cracovia rewanżuje się Garbarni

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Ponad 10 tysięcy widzów przybyło na boisko Cracovii, aby być świadkiem ponownego w tym sezonie spotkania Cracovia—Garbarnia (w finale pucharu WSS Garbarnia pokonała Cracovię 4:2). Biało-czerwoni zrewanżowali się w zupełności swojej ongiś groźnej przeciwniczce. Wygrali również różnicę dwóch bramek w stosunku 2:0 (2:0), wygrali pewnie i zasłużenie. Cracovia miała znów swój dobry dzień. Zagrała mecz niezwykle ambit¬nie, narzuciła tempo, które wytrzymała do końca zawodów, nadała ton grze, deklasując przeciwniczkę. Do tego zwycięstwa przyczyniła się w pierwszym rzędzie doskonała gra linii pomocy Jabłoński I — Parpan — Jabłoński II, która obecnie jest bezsprzecznie najlepszą częścią drużyny. W obronie na wysokości zadania stanął jak zwykle pewny Gędłek, w ataku najlepszy był żywiołowy Bobula obok Szeligi — obydwaj zdobywcy zwycięskich bramek. Najsłabiej wy¬padł Bartyzel na środku ataku. Cracovii ciągle jest brak kierownika napadu w formacie Gracza lub Kohuta z Wisły.

Garbarnia, na tle doskonale grającej Cracovii, wypadła blado. Drużyna przechodzi spadek formy. Nie pomogło nawet wstawienie po przerwie dwóch świeżych i wypoczętych graczy. Cracovia miała już do przerwy mecz wygrany i nie pozwoliła sobie wydrzeć inicjatywy z rąk. W Garbarni zawiedli nawet tacy gracze, jak Nowak i Tyranowski, dotychczasowe ostoje drużyny. Temu ostatniemu nerwy nie dopisały w drugiej połowie zawodów przy wykonywaniu rzutu karnego (33 min.), który strzelił wprost w ręce Hymczaka. Jedyna okazja do zdobycia honorowej bramki została w ten sposób zmarnowana.
Zawody miały przebieg interesujący i trzymały widownię cały czas w napięciu. Płynne akcje Cracovii nagradzała publiczność częstymi oklaskami. Pierwszą bramkę zdobyła Cracovia w 19 min. (z pozycji zresztą wyraźnie spalonej, której sędzia jakoś nie zauważył) ze strzału Bobuli. Na 3 min. przed końcem pierwszej połowy Szeliga piękną główką uzyskał drugą bramkę, ustalając zarazem wynik zawodów. Druga połowa nie zmieniła rezultatu mimo wielu dogodnych sytuacji — dla obydwu zresztą stron.

Sędziował por. Schneider, mając bardzo ciężkie zadanie przed sobą. Popełnił kilka błędów, lecz ogólnie biorąc poprowadził zawody nieźle, przede wszystkim energicznie.
Źródło: Dziennik Polski nr 188 z 14 sierpnia 1945

Mecze sezonu 1945

Wisła Kraków 1945-01-28 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1945-03-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 6:3  Łobzowianka Kraków 1945-03-18 Cracovia - Łobzowianka 4:1  Olsza Kraków 1945-03-25 Olsza - Cracovia 0:3  Dąbski Kraków 1945-04-02 Cracovia - Dąbski KS 2:1  Zwierzyniecki Kraków 1945-04-08 Cracovia - Zwierzyniecki 2:0  Zakrzowianka Kraków 1945-04-08 Cracovia II - Zakrzowianka 1:1  Wieliczanka Wieliczka 1945-04-15 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 5:2  Krowodrza Kraków 1945-04-20 Cracovia - Krowodrza Kraków 9:0  Nadwiślan Kraków 1945-04-21 Cracovia - Nadwiślan Kraków 5:1  Nadwiślan Kraków 1945-04-29 Cracovia - Nadwiślan Kraków 10:1  Łobzowianka Kraków 1945-05-10 Cracovia - Łobzowianka Kraków 2:0  Zakrzowianka Kraków 1945-05-13 Cracovia - Zakrzowianka Kraków 4:1  Groble Kraków 1945-05-21 Cracovia - Groble Kraków 3:3  Garbarnia Kraków 1945-05-27 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Korona Kraków 1945-06-03 Cracovia - Korona Kraków 4:2  Tarnovia Tarnów 1945-06-10 Cracovia - Tarnovia Tarnów 1:1  Wieczysta Kraków 1945-06-24 Cracovia - Wieczysta Kraków 5:3  Polonia Bytom 1945-07-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1  Rymer Niedobczyce 1945-07-08 Cracovia - Rymer Rybnik 15:0  Bloki Kraków 1945-07-12 Cracovia - Bloki Kraków 7:2  Wisła Kraków 1945-07-15 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Polonia Warszawa 1945-07-22 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Kinowiec Kraków 1945-07-29 Kinowiec Kraków - Cracovia 0:13  Puszcza Niepołomice 1945-08-05 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:0  ŁKS Łódź 1945-08-05 Cracovia - ŁKS Łódź 5:1  Garbarnia Kraków 1945-08-12 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Czarni Kraków (1923) 1945-08-12 Czarni Kraków - Cracovia 1:0  Pogoń Katowice 1945-08-14 Pogoń Katowice - Cracovia 0:3  Rymer Niedobczyce 1945-08-16 Rymer Rybnik - Cracovia 2:2  AKS Czyżyny 1945-08-26 Cracovia - AKS Czyżyny 4:2  Wisła Kraków 1945-08-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Slavia Praga 1945-09-01 Cracovia - Slavia Praga 1:4  Skawinka Skawina 1945-09-02 Cracovia - Skawinka Skawina 7:0  Lech Poznań 1945-09-09 KKS Poznań - Cracovia 2:3  Milicyjny Kraków 1945-09-16 Cracovia - Milicyjny Kraków 4:2  Grzegórzecki Kraków 1945-09-23 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 4:0  KS Zabrze 1945-09-30 Cracovia - KS Zabrze 10:0  Podgórze Kraków 1945-10-14 Cracovia - Podgórze Kraków 3:1  Borek Kraków 1945-10-21 Cracovia - Borek Kraków 3:1  Wisła Kraków 1945-10-21 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Groble Kraków 1945-10-28 Cracovia - Groble Kraków 4:2  Nadwiślan Kraków 1945-11-04 Cracovia - Nadwiślan Kraków 5:0  Armatura Kraków 1945-11-11 Cracovia - Łagiewianka Kraków 3:3  Zwierzyniecki Kraków 1945-11-18 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 2:1  Łobzowianka Kraków 1945-11-25 Łobzowianka Kraków - Cracovia 0:4  Polonia Świdnica 1945-12-02 Cracovia - Polonia Świdnica 14:1