Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie im. Józefa Kałuży i Henryka Reymana - to obejmująca gimnazjum i liceum Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Jej organem założycielskim i prowadzącym jest MKS Cracovia SSA. W skład zespołu wchodzą:

  • Społeczne Gimnazjum Sportowe w Krakowie
  • Społeczne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Krakowie
ul. Jerzego Szabłowskiego 1
30-127 Kraków

Szkoła powstała w 1996, jednak po kilku latach podupadła i została uratowana dzięki wsparciu Cracovii, która odtąd przejęła jej prowadzenie. Aktualnie jest to najsłynniejsza i najlepsza szkoła sportowa w Krakowie. Uczy się w niej 250 uczniów (dane za rok szkolny 2008/09), w tym młodzi sportowcy Cracovii, Wisły Kraków i Kmity Zabierzów. Te trzy kluby pokrywają czesne 50 uczniów. Patronami szkoły są legenda Cracovii Józef Kałuża i legenda Wisły Henryk Reyman.

Szkoła prowadzi zajęcia w pomieszczeniach wynajmowanych od Zespołu Szkół Budowlanych, tam też mieści się szkolny internat. Boiska i hale wynajmuje od Bronowianki, Nadwiślanu i Sport Center Skotniki. Ma też własne pełnowymiarowe boisko pokryte sztuczną nawierzchnią.

Przy szkole działa klub MKS SMS Kraków, który bierze udział w rozgrywkach małopolskich lig juniorów starszych i młodszych.

Znani absolwenci

Linki zewnętrzne

Prasa

SMS rozpoczął 12. rok nauki - Gazeta Wyborcza 03.09.2007

Do trzech klas gimnazjalnych i siedmiu licealnych Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Kałuży i Henryka Reymana przy ul. Szablowskiego 1 w Krakowie uczęszcza blisko 250 uczniów. W tym roku po raz pierwszy obok klas o profilu piłkarskim powołano klasę dla hokeistów. Powstała ona dzięki staraniom dyrektora Zygmunta Szewczyka. Wcześniej wprowadził on dla zawodników możliwość nauki i zaliczania przedmiotów przez internet. - Członkowie reprezentacji Polski i Małopolski są finansowani przez MZPN, pozostali sami płacą sobie czesne - wyjaśnił jeden z pedagogów Piotr Kocąb. Najbardziej znanym absolwentem SMS jest piłkarz Borussii Dortmund Jakub Błaszczykowski. Krakowską szkołę ukończyli też Karol Kostrubała, Mateusz Jeleń i Bartłomiej Dudzic z Cracovii oraz Paweł i Piotr Brożkowie, Marcin Juszczyk, Adam Kokoszka z Wisły.

Źródło: Gazeta Wyborcza [1]