1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 52: Linia 52:
[[Grafika: Goniec Krakowski 1920-04-27.jpg|thumb|Wynik meczu w dzienniku ''Goniec Krakowski'']]
[[Grafika: Goniec Krakowski 1920-04-28.jpg|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Goniec Krakowski'']]
{{opis stub}}

Wczorajsze zawody o mistrzostwo klasy A miedzy Cracovią a Jutrzenką zakończyły się zwycięstwem Cracovii 8:0. Obszerniejsze sprawozdanie z powodu braku miejsca zamieścimy w jutrzejszym numerze.

'''Zawody o mistrzostwo klasy A.'''

'''Cracovia-Jutrzenka 8:0'''

Niedzielnymi zawodami „Cracovii” z „Jutrzenkąâ€ rozpoczęły się walki o mistrzostwo w klasie A okręgu krakowskiego.

Przesunięcie Jutrzenki do A klasy, było poniekąd niespodzianką dla sportsmenów krakowskich. Drużynę tę znaliśmy z zawodów z rezerwami Cracovii, którym bez wyjątku ulegała. Przyznać jednak należy, że Jutrzenka okazała się drużyną wcale dobrą - wprawdzie na pierwszoklasową za słaba - lecz jest uzasadniona nadzieja, że z biegiem czasu, przy pilnym i umiejętnym treningu będzie groźniejszą rywalką Cracovii i Wisły.

Trzecie z rzędu zawody footballowe postawiły Cracovię prawie już na dawnym poziomie. Mimo znacznego osłabienia drużyny, wskutek przymusowego wyjazdu kilku na zawody wojskowe do Pomorza, białoczerowni wykazali swą dawną umiejętność techniki jak również i kombinacyi. Przysłowiowy pech w zawodach z drużynami krajowymi, prześladował i tym razem Cracovię - co się dawało odczuć przy strzelaniu bramki, wskutek czego białoczerwoni większy nacisk kładli na kombinacyę, która miejscami była wspaniałą.

Przebieg zawodów przyniósł wiele emocyonujących momentów. „Jutrzenka” nie ograniczała się tylko do obrony, lecz niejednokrotnie poważnie zagrażała bramce biało-czerwonych. Dopiero w drugiej połowie gry Jutrzenka nie mogła wytrzymać tempa swych przeciwników, którzy też w zupełności zagościli pod jej bramką. Wynik 8:0. Zawody prowadził p. Zweig - słabo.

Źródło: ''Goniec Krakowski''
==== Nowa Reforma ====

Wersja z 13:08, 4 gru 2008

Historyczny, pierwszy w kraju mecz rozgrywek mających wyłonić mistrza Polski.

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma

Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Nowa Reforma

lustrowany Kuryer Codzienny

Opis meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Opis meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2

Idealny dzień dla footballistów zgromadził olbrzymią liczbę zwolenników sportu piłkowego.

Skutkiem tego, iż znaczna cześć graczy Cracovii pełni służbę wojskową białoczerwoni nie mogli wystawić swej kompletnej drużyny. Grę rozpoczęto od razu w silnem tempie tak, iż w pierwszych minutach piłka przenosiła się szybko dając niedoświadczonemu wrażenie o równości sił. Powoli uwidaczniała się przewaga Cracovii, która nie daje jej jednak pozytywnego rezultatu. Dopiero w 35 minucie strzela doskonale Kogut z passingu Kałuży. Mimo oblegania bramki Jutrzenki pozostaje do przerwy wynik 1:0. Po pauzie zaznacza się dopiero różnica klas obydwu klubów. Ambicya i temperament ustepuja technice i treiningowi. Atak, a zwłaszcza doskonała pomoc białoczerwonych ujęły niemal z żelazne kleszcze drużynę Jutrzenki. Rozpoczyna się bombardowanie bramki utrudnione skupieniem się broniącej drużyny Jutrzenki , która tylko jeden raz zdołała podsunąć się do bramki białoczerwonych. Kontuzjowany zaraz po przerwie Kogut nie mógł wyzyskać swej umiejętności strzelania, tem więcej, że jego sąsiad z lewej strony niedomagał w zupełności. Doskonałe centry Dąbrowskiego stają sie łupem Kałuży, który wspaniałymi strzałami uzyskuje sześć goali na korzyść swej drużyny. Znakomitym pomocnikiem okazała się Mielech, wykazując dobry start i zrozumienie gry. U Jutrzenki pracowały tyły starannie i niestrudzenie – atak zaś okazała się za słaby, by módz skutecznie walczyć z pomocą i obroną białoczerwonych. Zawodami kierował poprawnie p.Zweig.

Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny