Małe derby Krakowa: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 57: | Linia 57: | ||
===Derby z "trzecimi siłami Krakowa"=== | ===Derby z "trzecimi siłami Krakowa"=== | ||
Oprócz Garbarni, Wawelu i Hutnika jeszcze trzy drużyny piastowały status trzeciej siły w mieście. Były to [[Makkabi Kraków|Makkabi]], [[Jutrzenka Kraków|Jutrzenka]] i [[Podgórze Kraków|Podgórze]]. Makkabi zajęło trzecie miejsce w krakowskiej klasie A w [[1920 krakowska Klasa A|1920]], a w [[1921 krakowska Klasa A|1921]] nawet drugie wyprzedzając Wisłę. Jutrzenka była trzecią siła w mieście w [[1922 krakowska Klasa A|1922]] i [[1923 krakowska Klasa A|1923]], a w roku [[1924 krakowska Klasa A|1924]] drugą gdy wyprzedziła Cracovię. Jutrzenka w 1927 zastąpiła Cracovię w ekstraklasie, gdy Pasy odmówiły przyjęcia do rozłamowej i nieakceptowanej przez PZPN Ligi. Podgórze było najlepszą drużyną Krakowa po Wiśle i Cracovii, a przed Garbarnią w [[1933 Liga grupa zachodnia|1933]], gdy zajęło 4 miejsce w grupie spadkowej ekstraklasy. | Oprócz Garbarni, Wawelu i Hutnika jeszcze trzy drużyny piastowały status trzeciej siły w mieście. Były to [[Makkabi Kraków|Makkabi]], [[Jutrzenka Kraków|Jutrzenka]] i [[Podgórze Kraków|Podgórze]]. Makkabi zajęło trzecie miejsce w krakowskiej klasie A w [[1920 krakowska Klasa A|1920]], a w [[1921 krakowska Klasa A|1921]] nawet drugie wyprzedzając Wisłę. Jutrzenka była trzecią siła w mieście w [[1922 krakowska Klasa A|1922]] i [[1923 krakowska Klasa A|1923]], a w roku [[1924 krakowska Klasa A|1924]] drugą gdy wyprzedziła Cracovię. Jutrzenka w 1927 zastąpiła Cracovię w ekstraklasie, gdy Pasy odmówiły przyjęcia do rozłamowej i nieakceptowanej przez PZPN Ligi. Podgórze było najlepszą drużyną Krakowa po Wiśle i Cracovii, a przed Garbarnią w [[1933 Liga grupa zachodnia|1933]], gdy zajęło 4 miejsce w grupie spadkowej ekstraklasy. | ||
<CENTER> | |||
{|style="border:1px solid #000000;" cellspacing="0" cellpadding="5" class="plainlinks" align="center"| | |||
|- | |||
| | |||
|align="center"|mecze | |||
|align="center"|wygrane | |||
|align="center"|remisy | |||
|align="center"|porażki | |||
|align="center"|bramki | |||
|align="center"|różnica br. | |||
|align="center"|średnie br. | |||
|align="center"|najw. wygr. | |||
|align="center"|najw. przegr. | |||
|- | |||
|align="center"|[[Jutrzenka Kraków|Jutrzenka]] | |||
|align="center"|12 | |||
|align="center"|10 | |||
|align="center"| | |||
|align="center"|2 | |||
|align="center"|57-9 | |||
|align="center"|+48 | |||
|align="center"|4,75-0,75 | |||
|align="center"|[[1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10|10:1]] | |||
|align="center"|[[1924-08-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:1|2:1]] | |||
|- | |||
|align="center"|[[Makkabi Kraków|Makkabi]] | |||
|align="center"|11 | |||
|align="center"|9 | |||
|align="center"|1 | |||
|align="center"|1 | |||
|align="center"|42-10 | |||
|align="center"|+32 | |||
|align="center"|3,82-0,91 | |||
|align="center"|[[1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8|8:1]] | |||
|align="center"|[[1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1|1:0]] | |||
|- | |||
|align="center"|[[Podgórze Kraków|Podgórze]] | |||
|align="center"|6 | |||
|align="center"|6 | |||
|align="center"| | |||
|align="center"| | |||
|align="center"|18-7 | |||
|align="center"|+11 | |||
|align="center"|3,00-1,17 | |||
|align="center"|[[1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4|4:2]] | |||
|align="center"| | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
===Derby z ligowymi przeciwnikami=== | ===Derby z ligowymi przeciwnikami=== |
Wersja z 17:50, 20 lis 2007
Małe derby Krakowa w piłce nożnej.
Wielkie Derby Krakowa to określenie zarezerwowane dla Świętej Wojny czyli meczów Cracovii z Wisłą. Mecze z innymi krakowskimi drużynami zwykło się określać jako małe derby Krakowa choć w rzeczywistości bywało, że, w czysto sportowym sensie, to one były tymi najważniejszymi. Rywalami Cracovii pomijając mecze i turnieje towarzyskie było 46 krakowskich drużyn (28 w ligach, co najmniej 7 dalszych w okręgowych pucharach oraz kolejnych 11 w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa).
Derby z najlepszymi drużynami Krakowa
Garbarnia, Wawel i Hutnik to drużyny, które w rożnym okresie historii były uważane za "trzecią siłę Krakowa". Tak naprawdę każda z tych trzech drużyn sięgnęła w przeszłości po status najlepszej drużyny w mieście. Każda ma też na koncie medal Mistrzostw Polski. Garbarnia w 1931 zdobyła mistrzostwo, a w 1929 jako beniaminek wicemistrzostwo (tytuł mistrza tracąc już po sezonie przy "zielonym stoliku" w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz PZPN weryfikującej wynik meczu rywala do tytułu - Warty Poznań). Garbarnia w ekstraklasie i nieligowych mistrzostwach kraju zaliczyła 16 sezonów, ostatni jak dotąd raz w 1956 roku. Wawel w 1953 wywalczył wicemistrzostwo Polski, rok wcześniej będąc ligowym nowicjuszem zdobył historyczny pierwszy puchar ligi w finale pokonując Cracovię 5:1. Świetna erę Wawelu po dwóch sezonach w ekstraklasie przerwało wycofanie z ligi przed sezonem 1954 - dokonane przez MON wskutek żądań działaczy Legii Warszawa, którym nie w smak było istnienie lepszego od siebie wojskowego klubu w lidze. Hutnik Kraków w sezonie 1995/96 zajmując trzecie miejsce w lidze zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W ekstraklasie spędził 7 sezonów, ostatni do tej pory raz w sezonie 1996/97. Wcześniej bo w sezonie 1989/90 jako drugoligowiec Hutnik doszedł do półfinału Pucharu Polski. Cracovia i Hutnik nigdy nie spotkały się w I lidze.
mecze | wygrane | remisy | porażki | bramki | różnica br. | średnie br. | najw. wygr. | najw. przegr. | |
Garbarnia | 65 | 24 | 22 | 19 | 78-74 | +4 | 1,20-1,14 | 5:0 | 4:0 |
Hutnik | 24 | 7 | 8 | 9 | 28-30 | -2 | 1,17-1,25 | 4:0 | 7:1 |
Wawel | 52 | 28 | 14 | 10 | 99-45 | +54 | 1,90-0,87 | 8:0 | 5:1 |
Derby z "trzecimi siłami Krakowa"
Oprócz Garbarni, Wawelu i Hutnika jeszcze trzy drużyny piastowały status trzeciej siły w mieście. Były to Makkabi, Jutrzenka i Podgórze. Makkabi zajęło trzecie miejsce w krakowskiej klasie A w 1920, a w 1921 nawet drugie wyprzedzając Wisłę. Jutrzenka była trzecią siła w mieście w 1922 i 1923, a w roku 1924 drugą gdy wyprzedziła Cracovię. Jutrzenka w 1927 zastąpiła Cracovię w ekstraklasie, gdy Pasy odmówiły przyjęcia do rozłamowej i nieakceptowanej przez PZPN Ligi. Podgórze było najlepszą drużyną Krakowa po Wiśle i Cracovii, a przed Garbarnią w 1933, gdy zajęło 4 miejsce w grupie spadkowej ekstraklasy.
mecze | wygrane | remisy | porażki | bramki | różnica br. | średnie br. | najw. wygr. | najw. przegr. | |
Jutrzenka | 12 | 10 | 2 | 57-9 | +48 | 4,75-0,75 | 10:1 | 2:1 | |
Makkabi | 11 | 9 | 1 | 1 | 42-10 | +32 | 3,82-0,91 | 8:1 | 1:0 |
Podgórze | 6 | 6 | 18-7 | +11 | 3,00-1,17 | 4:2 |
Derby z ligowymi przeciwnikami
Oprócz wspomnianych wyżej klubów Cracovia w rozgrywkach ligowych walczyła także z 20 innymi krakowskimi drużynami. Były to (w kolejności alfabetycznej) Armatura, Bieżanowianka, Borek, Clepardia, Czarni, Garbarnia II, Grzegórzecki, Hutnik II, Kabel, Kinowiec, Korona, Krowodrza, Legia, Milicyjny, Nadwiślan, Olsza, Prokocim, Unia, Wisła II i Zwierzyniecki. 21. klubem (a historycznie pierwszym) jest AZS Kraków, z którym Cracovia spotkała się w 1912 w unieważnionych zapasach kwalifikacyjnych o I klasę.
Derby z pucharowymi przeciwnikami
Dzięki meczom w okręgowych rozgrywkach Pucharu Polski i rozgrywkom o puchar WSS KOZPN na liście derbowych rywali pojawiło się 7 kolejnych klubów z Krakowa. Są to Dąbski, Pogoń Skotniki, Prądniczanka, Wanda, Wieczysta, Zakrzowianka i Złomex Branice. Lista ta prawdopodobnie nie jest kompletna.
Derby w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa
W okupacyjnych mistrzostwach Krakowa rozgrywane były same derby. Z Cracovią rywalizowały 24 kluby, w tym 11, z którymi Pasy grały tylko w tych rozgrywkach. Były to AKS Kraków, Bloki, Borek, Czarni, Dąbski, Dębnicki, Garbarnia, Groble, Juvenia, Kazimierz, Krakowianka, Krowodrza, Łagiewianka (czyli Armatura), Modrzejówka, Nadwiślan, Olsza, Prądniczanka, Rakowiczanka, Sparta, Volania, Wawel, Wieczysta, Wisła i Zwierzyniecki,