"Remis Cracovii z liderem w Gliwicach" -

0-1 Deniss Rakels 32

1-1 Bartosz Rymaniak 45+1 (samob.)

2-1 Martin Nespor 52

2-2 Paweł Jaroszyński 56 (głową)

Sędziował Paweł Gil (Lublin). Żółte kartki: Nespor, Moskwik - Rymaniak. Widzów 6006.

PIAST: Szmatuła - Pietrowski, Korun, Hebert, Mraz - Mak (87 Moskwik), Osyra, Vacek, Szeliga (61 Mokwa) - Barisic, Nespor (81 Zivec).

CRACOVIA: Sandomierski - Deleu, Rymaniak, Polczak, Jaroszyński - Covilo, Dąbrowski - Rakels 87 Wdowiak), Cetnarski (75 Wójcicki), Jendrisek (81 Zjawiński) - Budziński.

W zespole Pasów zabrakło reprezentanta kraju Bartosza Kapustki, który oficjalnie doznał kontuzji kolana, a nieoficjalnie został poturbowany w krakowskiej dyskotece po poprzednim meczu z Podbeskidziem.

Drużyna trenera Zielińskiego jest na tyle mocna w tym sezonie, że ten brak nie był odczuwalny. Krakowianie W I połowie narzucili swój styl gry, byli częściej przy piłce, ale w pierwszych dwóch kwadransach tak konkretnie zagrozili bramce rywali tylko dwukrotnie - gdy niecelnie strzelał z kąta Jendrisek, a z dystansu w ręce bramkarza Cetnarski. Gospodarze mieli najlepszą okazję kiedy Polczak podbił głową dośrodkowanie, a następnie piłkę spod poprzeczki wybił Sandomierski. Poza tym z dalsza uderzali Mak i Vacek.

W 32. minucie padł gol dla Cracovii. Z prawej strony Deleu wrzucił futbolówkę na 10. metr, a Rakels fantastycznie złożył się do strzału i z woleja trafił do siatki przy lewym słupku. Przepiękna bramka!

W 38. minucie bliski podwyższenia był bardzo aktywny Jaroszyński, który pociągnął lewą stroną i będąc już w okolicach "piątki" próbował pokonać Szmatułę. Ten wykazał się jednak refleksem.

Końcówka I połowy należała do gliwiczan, którzy w doliczonym czasie wyrównali. W zasadzie wyrównała... Cracovia. Vacek zacentrował z wolnego w pole bramkowe, Sandomierski minął się z piłką, ta spadła do niepilnowanego Koruna, który trafił w... nogę Rymaniaka. Gdyby obrońca Pasów uniknął dotknięcia futbolówki, gola by nie było. Niestety, nie uniknął...

Wymowna była statystyka po pierwszej części gry. W celnych strzałach 0-4, a w bramkach 1-1...

W pierwszych 7 minutach po przerwie Piast oddał jedyne dwa celne uderzenia w tym meczu. Najpierw strzał Nespora wybił spod poprzeczki na korner Sandomierski, ale w 52. minucie skapitulował. Pietrowski dograł do nieobstawionego Nespora, który przymierzył w "długi" róg i było 2-1.

Krakowianie szybko doprowadzili do remisu. W 56. minucie z 16 m strzelał Jendrisek, lecz po rykoszecie od obrońcy wywalczył tylko rzut rożny. Za moment Cetnarski dośrodkował idealnie na głowę do Jaroszyńskiego, po czym piłka wpadła w lewy dolny róg bramki Piasta.

Goście mieli inicjatywę już do końca meczu, ale jedynie w 76. minucie wypracowali bramkową sytuację. Jendrisek powinien próbować wykorzystać okazję "sam na sam", zdecydował się jednak na dogranie do środka. Niecelne i szansa przepadła.

Cracovia zasłużyła na lepszy wynik niż remis, oddała więcej strzałów (15:5, celnych 6:2), częściej była w posiadaniu piłki (60:40 proc.). Końcowy rezultat był lidera bardzo szczęśliwy.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 5 grudnia 2015 [1]

"Szczyt w Gliwicach na remis" -
gazetakrakowska.pl

Szczyt w Gliwicach na remis

W meczu 19. kolejki ekstraklasy Cracovia zdobyła jeden punkt z Piastem Gliwice.

Piast Gliwice – Cracovia 2:2 (1:1)

Bramka: 0:1 Rakels 32, 1:1 Rymaniak 45+1 samob, 2:1 Nespor 53, 2:2 Jaroszyński 56. Sędziowali: Paweł Gil (Lublin) oraz Piotr Sadczuk (Lublin), Kamil Wójcik (Warszawa). Żółte kartki: Nespor (62, faul), Moskwik (88, faul) - Rymaniak (22, faul). Widzów: 6006.

Piast: Szmatuła – Pietrowski, Korun, Hebert, Mraz – Mak (87 Moskwik), Osyra, Vacek, Szeliga (61 Mokwa) – Barisić, Nespor (80 Zivec). Cracovia: Sandomierski – Deleu, Rymaniak, Polczak, Jaroszyński – Rakels (87 Wdowiak), Covilo, Cetnarski (75 Wójcicki), Dąbrowski, Jendrisek (62 Zjawiński) – Budziński.

Piast lider ekstraklasy kontra 3. zespół. Mecz zapowiadał się jako przednie widowisko, bo oba zespoły nie tylko są wysoko w tabeli, ale grają bardzo ofensywnie. Co ciekawe, mecz obserwował selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka. Oba zespoły zaczęły bardzo spokojnie. Dopiero w 6 min. padł pierwszy strzał na bramkę – Paweł Jaroszyński uderzył jednak wysoko nad poprzeczką. W 9 min próbował Erik Jendrisek – też niecelnie.

W 19 min. najpierw piłkę z prawej strony wrzucał Delu, do Mateusza Cetnarskiego, który jednak nie zdołał główkować. Po chwili jednak znalazł się w dobrej sytuacji strzeleckiej i uderzył w środek bramki. Krakowianie starali się prowadzić grę, męcząc rywala atakiem pozycyjnym. Gospodarze zaś w ogóle nie dochodzili do sytuacji strzeleckich. Dopiero w 25 min na uderzenie z dystansu zdecydował się Mateusz Mak. Miał sporo miejsca, by przymierzyć, ale piłka wyraźnie minęła bramkę. Niebawem do sytuacji doszedł Kamil Vacek, ale też się pomylił.

Do 32 min trzeba było czekać na bramkę. Z prawej strony dośrodkował Deleu, a strzałem z woleja popisał się Deniss Rakels. Jakub Szmatuła mógł tylko bezradnie patrzeć, jak piłka wpada o bramki przy słupku. To 12. gol Łotysza w tym sezonie. W 38 min. zakotłowało się pod bramką gliwiczan. Na rajd skrzydłem zdecydował się Paweł Jaroszyński. Zakończył akcję strzałem z ostrego kąta w bramkarza Piasta. Do dobitki pospieszył Jendrisek, ale i jego uderzenie obronił golkiper. Minutę później strzałem po ziemi starał się zaskoczyć bramkarza Rakels. Szmatuła znów się wykazał.

Krakowianie stracili gola do szatni. Po rzucie wolnym wykonywanym przez Vacka zamieszało się na polu karnym Cracovii, piłkę zgrał Uros Korun, ta odbiła się od Bartosza Rymaniaka i wpadła do siatki. Po tym fakcie sędzia już nie wznawiał gry, tylko zarządził przerwę.

Druga odsłona bardzo dobrze zaczęła się dla miejscowych. Marcin Pietrowski podał do Martina Nespora, ten wpadł w pole karme i strzałem w dalszy róg bramki zdobył gola – piłka jeszcze odbiła się od słupka, zanim wpadła do siatki. Bliski wyrównania w 56 min. był Jendrisek, przedarł się przez linię obrony, ale w ostatniej chwili na linii jego strzału pojawił się obrońca i był tylko róg. Po dośrodkowaniu z kornera w wykonaniu Cetnarskiego Jaroszyński świetnie główkował i zdobył wyrównującego gola. Po chwili Jaroszyński uderzał z rzutu wolnego, ale trafił w mur.

W 76 min. przed szansą na bramkę stanął Jendrisek. Próbował jednak dogrywać okazja przepadła. W 79 min. dobrze centrował Rakels, a zamykający akcję Jendrisek nie doszedł do piłki, uprzedzony przez obrońcę i był tylko rzut rożny.

Cracovia próbowała walczyć o wygraną. W 89 min. strzelał Dariusz Zjawiński, ale górą był bramkarz.
Źródło: gazetakrakowska.pl 5 grudnia 2015 [2]

"Krakowianie nastraszyli lidera" -

Krakowianie nastraszyli lidera

PIAST - CRACOVIA 2:2 Czwarty w sezonie samobój na korzyść gliwiczan nie pomógł im w odniesieniu zwycięstwa.

Nawet w liczbach hit zapowiadał się interesująco. W tym roku w meczach z udziałem Piasta strzelono już 117 goli, gliwiczanie i krakowianie w 2015 roku wygrali najwięcej meczów, a Cracovia to obecnie najskuteczniejsza drużyna w lidze. Nic więc dziwnego, że wszyscy czekali na sobotni mecz z niecierpliwością.

Gol z niczego

W pierwszej połowie nie było jednak walki cios za cios. Gliwiczanie starali się uważać i nie popełniać błędów z niedawnych derbów z Górnikiem Zabrze (2:5). Cracovia miała przewagę, lecz z trudem przychodziło jej wykończanie akcji. W końcu jednak Pasy dopięły swego. Deleu dośrodkowa!, a Deniss Rakels kapitalnym strzałem nie dał szans Jakubowi Szmatule.

Piast chciał odpowiedzieć na straconego gola, ale nie za bardzo wiedział jak. Ostatnią nadzieją w pierwszej połowie był rzut wolny dla Piasta. Kamil Vacek zacentrował, Grzegorz Sandomierski nie sięgnął piłki, a Uroś Korun skutecznie nabił Bartosza Rymaniaka, po czym futbolówka wpadła do krakowskiej bramki. To już czwarty gol samobójczy w tym sezonie na korzyść gliwiczan.

- Mieliśmy przewagę, graliśmy lepiej i straciliśmy bramkę z niczego - w przerwie kręcił głową antybohater Pasów. - Niestety, moje minięcie się z piłką skończyło się golem dla Piasta. W drugiej połowie na krótko zasnęliśmy, ale... w porę się obudziliśmy - dodał po meczu Sandomierski.

Teraz Legia

Lider wykorzystał gapiostwo gości i wyszedł na prowadzenie, które utrzymał ledwie cztery minuty. - Nie wiem, co się dzieje, mamy problemy z koncentracją po strzelonym golu - denerwował się skrzydłowy Mateusz Mak. Radość w ekipie Cracovii z wyrównania była ogromna, bo strzelcem był Paweł Jaroszyński. Dla młodzieżowego reprezentanta Polski był to pierwszy gol w ekstraklasie. - Mam nadzieję, że wkrótce będą kolejne trafienia - rzucił obrońca Cracovii.

Do końca meczu przeważali już goście, a Piast wyraźnie nie chciał przegrać drugiego spotkania rzędu. Szczególnie, że w niedzielę lider zawita do Warszawy. - Cracovia to świetny zespół. Teraz czas na Legię - stwierdził po spotkaniu były dyrektor Piasta, a obecnie doradca zarządu Zdzisław Kręcina.
KRZYSZTOF BROMMER
Źródło: Przegląd Sportowy 7 grudnia 2015

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0