1908-09-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1. Święta Wojna
pierwotnie planowany na 13 września 1908, przełożony z powodu rozmoknięcia Błoń i zdekompletowania rywali


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Błonia, niedziela, 20 września 1908, 15:30

Cracovia - Wisła Kraków

1
:
1

(1:1)Herb_Wisła Kraków


Skład:
Rzepa
Pollak
Jachieć
Szmidt
Schwarzer
Reinthaler
Zabża
Szeligowski
Nowotny
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Józef Stoeger

bramki Bramki

Szeligowski (45')
0:1
1:1
Górski (42')
Skład:
Brożek
Pustelnik
Cepurski
Weyssenhoff
Stolarski
Dynowski
Rutkowski
Cudek
Baścik
Górski
Poznański

Ustawienie:
2-3-5Rywal

Według dziennika Nowiny rywalem Cracovii był zespół o nazwie Wawel. Wersji tej nie potwierdza ani Czas ani Nowa Reforma, jak również kroniki Cracovii. Także w samych Nowinach wcześniejsza zapowiedź informowała o meczu z Wisłą.

Zapowiedź meczu

"Biało-czerwoni" mają większa rutynę, grają pewniej, obyci są z grą nie od dnia wczorajszego i są najstarszym klubem w Krakowie [...] "Wisła" jest klubem młodszym, ale posiada graczy, których na równi stawiać trzeba z graczami z "Cracovii". /Czas z 13 września 1908/

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
O godzinie 3½ rozpoczął się "match". Dwie najlepsze drużyny zmierzyły się po raz pierwszy publicznie, a walka pótroragodzinna wykazała równość sił obu klubów. Tempo było jak zwykle u Krakowian szybkie, piłka przenosiła się z jednego końca boiska na drugie, odrzucana długimi rzutami przez bardzo dobrych obrońców po obu stronach. Do pauzy zdawało się, ze żadna strona nie uzyska przewagi nad drugą. Na trzy minuty przed pauzą p. Górski strzelił w bramkę "Cracovii" i "Wisła" zyskuje jeden punkt. Grę rozpoczęła Cracovia i w szalonym pędzie podprowadzili pp. Szeligowski i Dick piłkę pod bramkę "Wisły", atak jednak nie udał się, bo piłka odbiła się o słupek bramkowy. Za chwile znowu rozlega się głos kapitana "Cracovii": "Naprzód!". Wśród młodych widzów okrzyk "Jadą!". W pełnym "spurcie" prowadzi znowu p. Szeligowski piłkę i celnym strzałem wyrównuje stosunek punktów przed pauzą (1:1). Walka po pauzie aczkolwiek zacięta, nie daje żadnego rezultatu i "match" o mistrzostwo Krakowa zostaje nierozstrzygniętym. Wykazał on absolutną równość sił. W najbliższym czasie nastąpi rozstrzygnięcie i należy spodziewać się, że drugi "match" będzie niemniej interesujący od poprzedniego.
Źródło: Czas nr 216 wydanie wieczorne z 21 września 1908


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Mimo niepewnej pogody, drobniutkiego deszczu, który od czasu do czasu padał, w niedzielę po południu zebrała się na Błoniach dość liczna publiczność, wśród której większość stanowiła młodzież gimnazjalna. O godz. 3 po południu rozpoczęły się zawody w lekkiej atletyce biegiem na 100 m. (...)

Po zawodach nastąpił match o mistrzostwo Krakowa. Sympatye publiczności były rozdzielone. Tak "Cracovia" jak i "Wisła" są drużynami dobrze zgranemi i wytrenowanemi. Publiczność nasza miała sposobność w czasie match'ów ubiegłego sezonu, jak i w czasie treningów na Błoniach poznać "biało-czerwonych" i "czerwonych" footballistów i przekonać się o ich brawurowej grze. Match wczorajszy o mistrzostwo Krakowa dał nam obraz sił tych klubów i pokazał że jedni drugim nie ustępują. Po gorącej półtoragodzinie match zakończył się 1:1, czyli że zawody o mistrzostwo niezostały rozstrzygnięte. Gra obu klubów prowadzona była bardzo szybko, a to prędkie tempo Krakowiaków jest ich znaną cechą.

W najbliższym czasie zostanie prawdopodobnie jeszcze raz rozegrany match wczoraj nierozstrzygnięty, ale walka choć zacięta może również nie zostać rozstrzygnięta na żadną stronę, gdyż równość sił jest zbyt widoczną.

(początkowy fragment za "Pierwsze mecze, pierwsze bramki ... )
Źródło: Nowa Reforma wydanie 434 22 września 1908


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Wczoraj po południu rozegrał się na Błoniach, na specyalnie przygotowanem na ten cel boisku Match footablowy, połączony z zawodami gimnastycznymi. Publiczność krakowska, która wielce sobie upodobała owe zawody i wczoraj zgromadziła się nader licznie, mimo, iż pogoda była bardzo niepewna. Ze względu jednak na mającą się odbyć procesyę, odpadł jeden punkt programu, mianowicie zapasy atletyczne. W Matchu współzawodniczyły ze sobą dwie miejscowe drużyny "Cracovia" i "Wawel", rezultat walki został został jednak nierozstrzygnięty. W skoku w dal otrzymał pierwszą nagrodę p. Szeligowski. w rzucie oszczepem p. Rysiak, w rzucie dyskiem p. Pollak.
Źródło: Nowiny nr 217 z 22 września 1908


Zobacz też