1908-09-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1. Święta Wojna
pierwotnie planowany na 13 września 1908, przełożony z powodu rozmoknięcia Błoń i zdekompletowania rywali


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Błonia, niedziela, 20 września 1908, 15:30

Cracovia - Wisła Kraków

1
:
1

(1:1)



Herb_Wisła Kraków


Skład:
Rzepa
Pollak
Jachieć
Szmidt
Schwarzer
Reinthaler
Zabża
Szeligowski
Nowotny
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Józef Stoeger

bramki Bramki

Szeligowski (45')
0:1
1:1
Górski (42')
Skład:
Brożek
Pustelnik
Cepurski
Weyssenhoff
Stolarski
Dynowski
Rutkowski
Cudek
Baścik
Górski
Poznański

Ustawienie:
2-3-5



Rywal

Według dziennika Nowiny rywalem Cracovii był zespół o nazwie Wawel. Wersji tej nie potwierdza ani Czas ani Nowa Reforma, jak również kroniki Cracovii. Także w samych Nowinach wcześniejsza zapowiedź informowała o meczu z Wisłą.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Biało-czerwoni" mają większa rutynę, grają pewniej, obyci są z grą nie od dnia wczorajszego i są najstarszym klubem w Krakowie [...] "Wisła" jest klubem młodszym, ale posiada graczy, których na równi stawiać trzeba z graczami z "Cracovii". /Czas z 13 września 1908/

"Otwarcie jesiennego sezonu sportowego." -
Czas

Otwarcie jesiennego sezonu sportowego.

Pierwsza zapowiedź meczu (w pierwotnym terminie) w dzienniku Czas
Koło footballu i lekkieatletyki sekcyi sportowej urządza w niedzielę dn. 13 b m. na boisku na Błoniach zawody w lekkiej atletyce i piłce nożnej na otwarcie jesienego sezonu sportowego, Do matchu będącego głównem punktem programu staną dwie drużyny krakowskie Koła „Cracovia" (biało-czerwoni) i „Wisła (czerwoni), które dotychczas w bieżącym roku nie rozegrały ze sobą żadnego oficyalnego match’u. Match ten będzie zarazem grą o mistrzostwo Krakowa, gdyż obie te drużyny rozegrały już match z „białoczarnymi” w stosunku 6:0 na swą korzyść za każdym razem. Początek zawodów o godz 3 i pół południu.
Źródło: Czas 10 września 1908


Czas

Druga zapowiedź meczu (w pierwotnym terminie) w dzienniku Czas
- Jesienny sezon sportowy rozpoczyna się jutro w niedzielę zawodami w lekkiej atletyce i match’em footballowym o mistrzostwo Krakowa między „Wisłą” a „Cracovią”. W programie lekkiej atletyki wchodzi: 1) bieg na 100 m.; 2) skok o tyczce wyż; 3) rzut oszczepem i 4) rzut dyskiem. Główny punkt programu: match o mistrzostwo Krakowa będzie – jak się spodziewać należy- walką zaciętą, gdyż oba kluby są prawie równe silne i rozporządzają obustronnie dobrymi graczami. Wprawdzie „Cracovia” straciła w tym sezonie najlepszego gracza z całej drużyny p. Caldera, ale uzyskała w to miejsce inne siły.
Boisko na Błoniach będzie należycie odgraniczone. Publiczność zapewnie licznie pospieszy przypatrzeć się tym zapasom sportowym, które budzą rosnące zainteresowanie. Bilety ( miejsca siedzące 1 kor., wstęp 40 hal., bilet studencki 20 hal.) sprzedawane będą na miejscu od godz. 2 po południu. Zawody odbędą się bez względu na pogodę, rozpoczynając się o godz. 3 po południu.
Źródło: Czas 12 września 1908


"Match footballowy „Cracovii“ z „Wisłą"." -
Czas

Match footballowy „Cracovii“ z „Wisłą".

Trzecia zapowiedź meczu (w pierwotnym terminie) w dzienniku Czas cz.1
Trzecia zapowiedź meczu (w pierwotnym terminie) w dzienniku Czas cz.2
Trzecia zapowiedź meczu (w pierwotnym terminie) w dzienniku Czas cz.3
Trzecia zapowiedź meczu (w pierwotnym terminie) w dzienniku Czas cz.4
Dzisiejsze zawody Sportowe na Błoniach, urządzane nominalnie staraniem „Koła footbalu i lekkiej atletyki”, a w rzeczywistości staraniem klubu „Cracovia”, będą oficyalnem otwarciem w Krakowie jesiennego sezonu sportowego. W ubiegłym sezonie zdołali młodzi zwolennicy sportu i gier pod golem niebem rozbudził zainteresowanie do match'ów footballowych i zawodów w lekkiej atletyce wśród Krakowian i przyznać trzeba, że za każdym rajem tłumy publiczności oblegały boisko, na którem zozgrywały się zawody. Przy ostatnim match'u ubiegłego sezonu, rozegranym przez "Cracovię" przeciw „Opawie”, zauważyć można było, że publiczność naszą poza zwykłem zainteresowaniem i ciekawością ciągnie, na match’e także żądza emocyj, nie mniejszych wcale od empcyi, jaką znajdują na wyścigach zwolennicy wyścigów konnych. A emocyi tej dziś szczególnie nie braknie.

Spotkanie się „Cracovii" z „Wisłą”, które dotychczas w roku bieżącym nie rozegrały ze sobą żadnej partyi oficyalnie, będzie pod względem sportowym bardziej interesującem, niż match „Cracovii” z „Opawą". Obie te drużyny i „Wisła" (czerwoni) i „Cracovia" (biało-czerwoni) stanowią w Krakowie elitę sportową. Jedni i drudzy nie zaniedbują piłki, nie stracą jednego dnia pogodnego, aby nie odbył treningu i nie zaniedbują ładnej sposobności, aby w skład swój wciągnął jak najlepszych graczy. Wśród młodzieży szkół średnich, gdzie zamiłowanie do sportu w ostatnich czasach wzrosło niepomiernie, członkowie tych drużyn słusznie są uważani za ludzi oddanych sportowi całą duszą i niejednego studencika z niższych klas gimnazyalnych, próbującego swych sił w kopaniu piłki na zielonej murawie Błoń, jest marzeniem: należenie kiedyś do „Cracovii” lub „Wisły”.
Sympatye wśród młodzieży podzielone są między jednych i drugich. „Biało-czerwoni“ mają większą rutynę, grają pewniej, obyci są z grą nie od dnia wczorajszego i najstarszym klubem w Krakowie Na licznych match’ach odbytych w Krakowie poza Krakowem, zdali już egzamin i brawurową ich grę, wytrzymałość i szalone wprost tempo podziwiali nawet ich rywale lwowscy z „Pogoni”. — „Wisła” jest klubom młodszym, ale posiada graczy, których na równi stawiać trzeba z graczami z „Cracovii”. W ubiegłym sezonie grała „Wisła" publicznie dwa razy: w Krakowie i we Lwowie z „Pogonią” II. W Krakowie odniosła ona piękne zwycięstwo nad „Pogodą II” w stosunki 2:0, we Lwowie zaś gra nierozstrzygnięta (3:3) wykazała, że w żadnym wypadku „Wisła” lekceważyć się nie pozwoli i że pobić się nie da nawet wówczas, gdy nie może zwyciężyć przeciwnika. A dodać należy, że „Pogoń II“ pokonała we Lwowie „Pogoń I” i że dziś może nawet druga drużyna „Pogoni” silniejszą jest od pierwszej. „Cracovia” grała z „Pogonią I” dwukrotnie, przy czem w Krakowie zawody w piłce nie zostały rozstrzygnięte (1 : 1), a we Lwowie zwycięstwo (1:0) przypadło drużynie tamtejszej przypadkowo z powodu strzelenia piłki we własną bramkę przez back’a „Cracovii”.
Według papierowej formy sądząc, szanse „Cracovii” i „Wisły” są równe; zdaje się jednak, że „biało czerwoni”-, którzy wakacyj nie marnowali, ale wytrwale trenowali, zdobędą „mistrzostwo Krakowa" o które gra się toczy i będzie w dnia dzisiejszym między dwiema pierwszorzędnemi i najlepszemi drużynami krakowskiemi.
Match footballowy poprzedzą zawody w lekkiej atletyce, a mianowicie: 1) bieg na 100 metrów, 2) skok w wyż o tyczce, 3) rzut dyskiem i 4) rzut oszczepem. Od czasu zawodów w lekkiej atletyce odbytych 26 kwietnia b. r. na torze wyścigowym, podczas których Krakowiacy musieli ustąpić pierwszeństwa! dobrze wyćwiczonym kolegom z lwowskiej „Pogoni", nie miał sposobności Kraków widzieć, podobnych zapasów. Od tego czasu upłynęło parę miesięcy i tych nie zmarnowali nasi sportsmeni. Nauczyli się wiele od Lwowiaków, zrobili znaczne postępy i tymi postanowili zaprezentować się przed publicznością krakowską. Nie wątpimy, że rezultaty dnia dzisiejszego będę wcale pokaźne i przyczyni się do rozbudzenia miłowania wśród wielu nieprzekonanych jeszcze do tej pięknej i zdrowej gałęzi sportu.

Barwy : „Cracovii” : koszula biało-czerwona, czarne spodenki. „Wisła : koszula czerwona, czarne spodenki.

Początek zawodów o godzinie 8 po południu. Bilety w cenie za miejsca siedzące 1 kor., wstęp 40 hal., bilet studencki 20 hal., nabywać będzie można przy wstępie na boisku od godziny 2 po południu. Zawody odbędą się bez względu na pogodę.
Źródło: Czas 13 września 1908


"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Informacja o przełożeniu meczu w dzienniku Czas
Match o mistrzostwo Krakowa między „Cracovią” i ,Wisłą“ nie mógł dojść do skutku wczoraj z powodu rozmoknięcia Błoń po ulewnym deszczu, trwającym całą noc i całą niedzielę. Ponadto „Wisła” nie mogła wystawić kompletu, gdyż jeden z graczy uległ lekkiemu wypadkowi. — Match i zawody odłożone zostały do przyszłej niedzieli.
Źródło: Czas 14 września 1908


"Match footballowy" -
Nowiny

Match footballowy

Informacja o przełożeniu meczu w dzienniku Nowiny
Wczoraj miał się odbyć na Błoniach match footballowy o mistrzostwo Krakowa między klubami "Cracovia" i "Wisła". - Z powodu deszczu i błota, jakie było na Błoniach, match odwołano. Zawody odbędą się w przyszłą niedzielę.
Źródło: Nowiny 15 września 1908


"Match footballowy" -
Czas

Match footballowy

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
— Match footbllowy o mistrzostwo Krakowa wraz z zawodami sportowymi z lekkiej atletyki, odłożony ubiegłej niedzieli, odbędzie się jutro na Błoniach o godz. 3 po południa. Do match’u stają „Cracovia" i „Wisła”. W program lekkiej atletyki wchodzi: 1) bieg na 100 m., 2) skok o tyczce, 3) rzut dyskiem, 4)rzut oszczepem. Bilety (miejsce siedzące 1 kor., wstęp 40 h., bilet studencki 20 h.) sprzedawane będą na miejscu od godz. 2 po południu.
Źródło: Czas 19 września 1908


"Match o mistrzostwo Krakowa" -
Czas

Match o mistrzostwo Krakowa

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
Odłożony ubiegłej niedzieli match o mistrzostwo Krakowa odbędzie sią dzisiaj na boisku na Błoniach między „Cracovią" i „Wisłą". Przypominamy skład obu drużyn stających dziś do zawodów.


Barwy: „Cracovii” koszula biało-czerwona w pasy, spodeńki czarne; „Wisła” koszula czerwona, spodeńki czarne.
Match poprzedzą zawody w lekkiej atletyce, a mianowicie: 1) bieg na 100 m.; 2) skok o tycze; 3) rzut dyskiem; 4) rzut oszczepem. Ze względu na to, że publiczność krakowska w większej części nie ma jeszcze dokładnie reguł gry, a przy zainteresowaniu ogólnem tym match’em znajomość ich może przyczynić się do krytycznego ocenienia gry tych dwóch w Krakowie najlepszych drużyn, podajemy poniżej ważniejsze reguły gry.
Piłkę wolno tylko bramkarzowi chwytać w ręce; reszcie uczestników, gry nie wolno piłki dotknąć ręką. Gdy piłka wyjdzie poza granice boiska, na t. zw. aut z winy partyi A., wtedy pomocnik partyi B. bierze ją w ręce, staje na linii boiska w tem miejscu, w którem piłka wyszła poza granice boiska, i rzuca je oburącz na pole gry. Za dotknięcie piłki ręką przez gracza party A., ma partya B. rzut wolny; gdy taki wypadek zajdzie na polu bramkowem, partya B. otrzymuje rzut karny, t. j. z 11 m. do bramki przeciwników.
Corner następuje wtedy, gdy pod bramką n. p. partyi A, któryś z tej partyi kopnie piłkę na aut przez linię bramkową. Wówczas przeciwna partya ma rzut z rogu (corner), mogący z łatwością dać punkt partyi, corner wykonującej. Jeden z napastników kopie piłkę z rogu boiska tak, aby ta spadła nad głowy znajdujących się przed bramką przeciwników współgraczy, którzy głową mają wepchnąć ją do bramki. Off side - czyli poza grą jest wtedy napastnik, gdy znajduje się poza obrońcami. Bramka zrobiona przez niego jest nieważna. Gra trwa 1 ½ godziny Po 45 minutach gry następuje paruminutowa pauza. Podczas pauzy partye zmieniają bramki.
Przed grą losują kapitanowie grających drużyn, który z nich ma pierwszy wybierać. Jeśli kapitan partyi A. wybrał sobie bramkę, to przeciwna partya pierwsza kopie piłkę i odwrotnie.
Po zrobieniu bramki partyu A. przez partyie B., rozpoczyna grę na nowo partya A.

Początek match’u o godz. 3 po południu.
Źródło: Czas 20 września 1908


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
O godzinie 3½ rozpoczął się "match". Dwie najlepsze drużyny zmierzyły się po raz pierwszy publicznie, a walka pótroragodzinna wykazała równość sił obu klubów. Tempo było jak zwykle u Krakowian szybkie, piłka przenosiła się z jednego końca boiska na drugie, odrzucana długimi rzutami przez bardzo dobrych obrońców po obu stronach. Do pauzy zdawało się, ze żadna strona nie uzyska przewagi nad drugą. Na trzy minuty przed pauzą p. Górski strzelił w bramkę "Cracovii" i "Wisła" zyskuje jeden punkt. Grę rozpoczęła Cracovia i w szalonym pędzie podprowadzili pp. Szeligowski i Dick piłkę pod bramkę "Wisły", atak jednak nie udał się, bo piłka odbiła się o słupek bramkowy. Za chwile znowu rozlega się głos kapitana "Cracovii": "Naprzód!". Wśród młodych widzów okrzyk "Jadą!". W pełnym "spurcie" prowadzi znowu p. Szeligowski piłkę i celnym strzałem wyrównuje stosunek punktów przed pauzą (1:1). Walka po pauzie aczkolwiek zacięta, nie daje żadnego rezultatu i "match" o mistrzostwo Krakowa zostaje nierozstrzygniętym. Wykazał on absolutną równość sił. W najbliższym czasie nastąpi rozstrzygnięcie i należy spodziewać się, że drugi "match" będzie niemniej interesujący od poprzedniego.
Źródło: Czas nr 216 wydanie wieczorne z 21 września 1908


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Mimo niepewnej pogody, drobniutkiego deszczu, który od czasu do czasu padał, w niedzielę po południu zebrała się na Błoniach dość liczna publiczność, wśród której większość stanowiła młodzież gimnazjalna. O godz. 3 po południu rozpoczęły się zawody w lekkiej atletyce biegiem na 100 m. (...)

Po zawodach nastąpił match o mistrzostwo Krakowa. Sympatye publiczności były rozdzielone. Tak "Cracovia" jak i "Wisła" są drużynami dobrze zgranemi i wytrenowanemi. Publiczność nasza miała sposobność w czasie match'ów ubiegłego sezonu, jak i w czasie treningów na Błoniach poznać "biało-czerwonych" i "czerwonych" footballistów i przekonać się o ich brawurowej grze. Match wczorajszy o mistrzostwo Krakowa dał nam obraz sił tych klubów i pokazał że jedni drugim nie ustępują. Po gorącej półtoragodzinie match zakończył się 1:1, czyli że zawody o mistrzostwo niezostały rozstrzygnięte. Gra obu klubów prowadzona była bardzo szybko, a to prędkie tempo Krakowiaków jest ich znaną cechą.

W najbliższym czasie zostanie prawdopodobnie jeszcze raz rozegrany match wczoraj nierozstrzygnięty, ale walka choć zacięta może również nie zostać rozstrzygnięta na żadną stronę, gdyż równość sił jest zbyt widoczną.

(początkowy fragment za "Pierwsze mecze, pierwsze bramki ... )
Źródło: Nowa Reforma wydanie 434 22 września 1908


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Wczoraj po południu rozegrał się na Błoniach, na specyalnie przygotowanem na ten cel boisku Match footablowy, połączony z zawodami gimnastycznymi. Publiczność krakowska, która wielce sobie upodobała owe zawody i wczoraj zgromadziła się nader licznie, mimo, iż pogoda była bardzo niepewna. Ze względu jednak na mającą się odbyć procesyę, odpadł jeden punkt programu, mianowicie zapasy atletyczne. W Matchu współzawodniczyły ze sobą dwie miejscowe drużyny "Cracovia" i "Wawel", rezultat walki został został jednak nierozstrzygnięty. W skoku w dal otrzymał pierwszą nagrodę p. Szeligowski. w rzucie oszczepem p. Rysiak, w rzucie dyskiem p. Pollak.
Źródło: Nowiny nr 217 z 22 września 1908


Zobacz też