1908-06-14 Cracovia - Troppauer FV 5:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pierwszy w historii mecz międzynarodowy polskiej drużyny u siebie.


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Błonia, niedziela, 14 czerwca 1908, 17:00

Cracovia - Troppauer FV

5
:
2

(4:1)Herb_DSV Opawa


Skład:
Lustgarten
Calder
Jachieć
Markheim
Schwarzer
Pollak
Zabża
Szeligowski
Nowotny
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Mroczek

bramki Bramki
Just
Miller
Miller
Miller


Calder
1:0
2:0
3:0
4:0
4:1
4:2
5:2
Skład:
Dietl
Eigl
Fiedor
Fronius I
Hrdle
Salzborn
Fronius II
Morawetz
Ing
Strehblew
Klinke

Ustawienie:
2-3-5Zapowiedź meczu

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.2
Wczoraj po południu rozegrała "Cracovia" na boisku na błoniach z opawskim klubem piłki nożnej (Troppauer Fussballverein) międzynarodowy match footbalowy. Zawody wczorajsze w piłce nożnej ściągnęły na błonia liczną publiczność, miedzy którymi znajdowało się wiele pań. Pogoda dopisała w zupełności.

Krakowianie grali wczoraj dobrze. Zauważono, że drużyna jest lepiej zgraną i że powoli "Cracovia" wyrabia sobie kombinacye, które kończą się pomyślnym skutkiem. Opawczycy górowali częściowo nad naszymi graczami fizyczną budową, jednakowoż lekkość i szybkość w bieganiu Krakowian umożliwiła naszym zwycięstwo. W pierwszej połowie gry było ze strony "Cracovii" kilka wybornych ataków prowadzonych głównie przez lewe skrzydło napadu pp. Justa i Millera. Dwójka ta zbierała też wczoraj zasłużone oklaski. P. Just gra tak fortelowo, że zdołał on w pole wywieść niejednokrotnie takiego wytrawnego gracza, jak p. Eigl (prawy back). Trzeba też przyznać, że gdyby nie dzielna obrona opawska spoczywająca głównie na osobie p. Eigla, match wczorajszy byłby się skończył gorszym wynikiem dla Opawian. W 20 minut po rozpoczęciu p.Just, centrując, wpędził piłkę do bramki Opawczyków, zdobywając pierwszy punkt dla Krakowa. W minutę później, po rozpoczęciu gry od środka pp. Just i Miller prowadzili znowu piłkę pod bramkę, a p. Miller ładnie kopnął w bramkę, zdobywając drugi punkt. W szybkiej kolei po sobie idą znowu dwa dalsze punkty zdobyte dla "Cracovii" przez p. Millera. I choć Opawa zdobyła przed pauzą jeden punkt dla siebie, "Cracovia" miała do pauzy stosunek 4:1 na swoja korzyść.

W drugiej połowie gry "Cracovia" zanadto lekceważyła sobie przeciwników. Wprawdzie Opawczycy grali więcej defenzywnie i trzymali się lepiej, niż w pierwszej połowie, jednak umieli wykorzystać jeden moment i zdobyli drugi punkt dla siebie. Mimo, że bramkarz krakowski nie usiłował nawet bronić tego rzutu, zrobionego - jego zdaniem - przez napastnika, znajdującego się poza grą (off side), ale sędzia te bramkę uznał.

P. Calder znakomity jak zawsze back, umiał wykorzystać jeden moment, w którym pochwyciwszy piłkę, osłanianą przez innych, doprowadził ją pod bramkę białych i scentrował tak szczęśliwie, że piłka wpadła wprost w bramkę. Był to ostatni punkt zdobyty dla Krakowa.

"Cracovia" grała wczoraj najładniej ze wszystkich matchów, w których publiczność krakowska miała sposobność ja widzieć. Jednakowoż dwóch z "pomocy" nie mogą poskromić się w swych za silnych rzutach, przez co zamiast piłkę oddać swemu napastnikowi, kopali ją pod nogi p. Eiglowi. Na przyszłość powinno to ustąpić, gdyż zbyt silne rzuty psuły piękną grę reszty. Bramkarz krakowski nie okazał się wczoraj, jak dobrym jest obrońcą bramki, natomiast p. Dietl z Opawy pięknie odbijał rzuty . P. Caldera, który wiele czasu i sił poświęcił na grę z "Cracovią", a który wczoraj nie puścił ani jednego rzutu, a techniką kopania piłki dawał piękny przykład, klasycznej gry, młodzież owacyjnie na rekach wyniosła z boiska.

Ostateczny wynik 5:2 na korzyść Krakowa, a zatem rewanż zupełny za porażkę w Opawie.
Źródło: Czas nr 136 wydanie wieczorne z 15 czerwca 1908


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Match footballowy. Sporty zaczynają budzić w naszem mieście coraz większe zainteresowanie. Widać to było z wczorajszego matcha. Na około ogromnego boiska na błoniach zgromadziły się tłumy publiczności , przypatrującej się z ciekawością i zajęciem walce dwóch klubów footballowych: „Cracovii”, wsławionego niedawnem zwycięstwem nad klubem lwowskim, i niemieckiego klubu z Opawy „Troppauerfnssballverein”. Klub opawski przybył do Krakowa na zaproszenie sekcyi sportowej krajowego Związku turystycznego. W grze klubu opawskiego znać było znakomite wytrenowanie, w „Cracovii” zaś przebijała większa samodzielność i spokój. Z początku nie można było przewidzieć zwycięstwa ; w 20 minucie dopiero po rozpoczęciu zapasów zrobił p.Just z „Cracovii” pierwszą bramkę, a wkrótce Niemcy jedną. Teraz przeszła „Cracovia” do zaciętego ataku, którego wynikiem było3 bramki, zrobione przez p. Mullera z „Cracovii” w niespełna pięciu minutach jedna po drugiej, witane przez zgromadzoną publiczność burzliwymi oklaskami. – Po dziesięciominutowej pauzie klub opawski zrobił drugą bramkę, lecz prawie w tej chwili, świetny rzut piłki jaki zrobił p.Caldera z „Cracovii”, zakończył zapasy, w których zupełne zwycięstwo – bo w stosunku 5:2 – odniósł klub krakowski „Cracovia”, co przypatrujący się widzowie powitali oklaskami, a młodzież urządziła p. Calderowi gorącą owacyę, obnosząc go po boisku.
Źródło: Nowa Reforma nr 273 z 15 czerwca 1908


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Match footballowy. Odnośnie do sprawozdania z onegdajszego matchufootballowego w Krakowie, proszeni jesteśmy o zamieszczenie następującego sprostowania: We wczorajszej kronice podniesiono, że klub piłki nożnej „Cracovia”, wsławił się niedawno zwycięstwem nad klubem lwowskim. Otóż „Cracovia” nie odniosła zwycięstwa nad lwowskim klubem, lecz przeciwnie została we Lwowie pokonaną w stosunku 1:0, a w Krakowie match pozostał nierozegrany w stosunku 1:1.
Źródło: Nowa Reforma nr 275 z 16 czerwca 1908Słowo Polskie

Relacja z meczu w dzienniku Słowo Polskie
Ładne zwycięstwo odniosła w rozegranym w niedzielę na krakowskich Błoniach matchu footballowym „Cracovia" nad niemiecką „Opawą". Pierwsza połowa gry przyniosła Krakowiakom 3 bramki, Niemcom zaś 1; po dziesięciominutowej przerwie zrobili Niemcy jeszcze 1 bramkę na 2 zrobione przez „Cracovię“ tak, że ku uciesze rozentuzyazmowanej, w zwartej, parotysięcznej masie otaczającej boisko, publiczności, ostateczny wynik był 5 : 2 na korzyść „Cracovii". Tryumf Krakowiaków jest tern większy, że „Opawa" ma być drużyną bardzo dobrze zgraną i technicznie wydoskonaloną.
Źródło: Słowo Polskie nr 281 z 17 czerwca 1908