William Calder

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Calder

Wiliam Calder 1.jpg

Informacje ogólne
Imię i nazwisko William Benjamin Calder
Kraj Anglia
Urodzony 8 października 1885, Brighton, Anglia
Zmarły 1958
Pozycja obrońca
Kariera w pierwszej drużynie Cracovii
Sezon Rozgrywki - występy (gole)
1908
1909
1910
1911
tow - 4 (1) *
tow - 10 (0)
tow - 20 (0) **
tow - 13 (0) ***

* W 1908 brak składów i strzelców 1 meczu (6:0)
** W 1910 brak składów i strzelców 2 meczów (8:0 i 10:0)
*** W 1911 brak składów i strzelców 1 meczu (4:1)

1906-1919 oficjalne i towarzyskie, od 1920 tylko oficjalne mecze
Debiut 1908-04-26 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1
Ostatni mecz 1911-07-02 Czarni Lwów - Cracovia 1:1
Kluby
Lata Klub Występy (gole)
1908-11 Cracovia Flaga POL.png
liczba występów i goli w ekstraklasie i mistrzostwach kraju
Kariera trenerska
Lata Klub
1908-11 Cracovia Flaga POL.png

j - jesień, w - wiosnaWilliam Benjamin Calder urodził się 8 października 1885 w Brighton [1].

Wg. wspomnień Mielecha przed grą w Cracovii był też graczem Fulham. Jednak wygląda na to, że to nieprawda - w Anglii mieszkał przy ulicy Fulham 652 i pewno z tego powodu brała się ta mylna interpretacja przeszłości Caldera.[2].

Pierwszy trener (grający trener) Cracovii.

Stanisław Mielech wspomina Wiliama Caldera

Pierwszym cudzoziemcem w szeregach Cracovii był Calder, były gracz Fulham. Przybył on do Krakowa w r. 1908 jako nauczyciel języka angielskiego. Calder był wysokiego wzrostu, z postaci i rysów podobny był do ministra Edena. W Cracovii grał na stanowisku prawego obrońcy; miał on długi rzut oswobadzający, mimo powolności dobrze wózkował i nieraz puszczał się na długie raidy na drugą połowę boiska. Początkowo nie był asem, ale z biegiem czasu, tak jak cała Cracovia, poczynił postępy. Zasługą jego było to, że jako rodowity Anglik udzielił Cracovii wiadomości z pierwszej ręki o zwyczajach sportowych i grze synów Albionu. Wpajał w drużynę zasadę zespołowości oraz dawał cenne wskazówki co do organizacji klubu. „Niezapomniane – pisał w swych pamiętnikach dr J. Lustgarten – będą dla graczy te poniedziałkowe wieczory w mieszkaniu bardzo słabo mówiącego po polsku Anglika, który zbierał u siebie członków drużyny, by mówić im o angielskiej piłce nożnej i sprawach klubowych”

Calder pozostawał w Krakowie do 1911 r. po czym przeniósł się do Warszawy, gdzie w sporcie stołecznym odegrał podobną rolę jak w Krakowie.

William Calder 1910 r.
William Calder 1910 r.


Źródło: Stanisław Mielech Gole, Faule i Ofsaidy

Stanisław Karpiński "Na skrzydłach huraganu"

fragment książki

Współpracując bezpośrednio z ppłk. Calderem często wyjeżdżał(em) razem z nim poza Londyn. (...) Calder okazał się towarzyski i bardzo propolski. Jego sympatia w stosunku do Polaków wywodziła się jeszcze z czasów pobytu w Polsce. Był wtedy oficerem wywiadu brytyjskiego i równocześnie pełnił funkcję urzędnika Banku Angielskiego w Krakowie, gdzie zżył się z miejscowym społeczeństwem i był powszechnie lubiany. Jako zapalony sportowiec wstąpił do znanej drużyny piłkarskiej "Cracovia" i stał się jednym z jej filarów. w Krakowie nazywano go wtedy polskim Anglikiem. Jego nazwisko było równie znane jak nazwa "Cracovia" bijącej na głowę silne drużyny zagraniczne w międzynarodowych zawodach. Calder z przyjemnością wspominał swój pobyt w Polsce i wiele o nim opowiadał w czasie kilkugodzinnej podróży do Gloucester

Edward Raczyński "W sojuszniczym Londynie"

fragment książki

Sroda 23 maja, 1944
Na śniadaniu był u nas Squadron Leader Calder (który niegdyś przed pierwszą wojną światową przewodził footbolowej drużynie Cracovia i trenował jej graczy) i p. Mac Laren z Political Inteligence Department, od niedawna opiekun spraw polskich w brytyjskiej radiofonii. Calder przynosi mi fotografie z karnawałowej zabawy w słynnym gronie Zielonego Balonika. Na fotografii poznaję mojego brata Rogera w zawoju i wschodnim stroju!

Przypisy

  1. Według książki "Cracovia 1906-2006" Andrzeja Gowarzewskiego - William Calder urodził się 10 stycznia 1886 w Londynie
  2. https://www.scotsfootballworldwide.scot/williamcalder

Galeria

Pierwszy Trener
II 1908 - VII 1911
Następca
František Koželuh