Piłka nożna w Legionach Polskich

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To jest zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Mecz piłki nożnej między 1 p.p., a 4 p.p. Legionów, na pierwszym planie Józef Piłsudski, data 25 czerwca 1916 r. błędny opis przy zdjęciu

.

Piłka nożna podczas I wojny światowej

Poniżej przedstawiono informacje o meczach w których grali legioniści między bitwami podczas I wojny światowej. Wśród grających oczywiście nie brakowało piłkarzy Cracovii.

1914

b.d.

1915

  • Informacja dotycząca, że legioniści zwrócili się z prośbą o zakup piłek do gry w football, gdyż chcą w wolnych chwilach w nią zagrać[1].

1916

  • W dniu 23 kwietnia 1916 r. odbył się mecz między 13 pułkiem piechoty, a 53 pułkiem piechoty. W składzie 13 p.p. zagrało trzech graczy Cracovii, po jednym piłkarzu Wisły K., Polonii K., Makkabi K., Sparty K., trzech z Opawy. Wynik meczu 13 p.p. - 53 p.p. 5-1. [2].
  • W dniu 7 maja 1916 r., II pułk - III pułk 4-5. [3].
  • 18 czerwiec 1916 r., 4 p.p. Legionów Polskich - Sztab Komendy Legionów 4:6 (Optowa)
  • 25 czerwiec 1916 r., 1 p.p. Legionów Polskich - 4 p.p. Legionów Polskich (czwartacy) 1:0

1917

Ostojacy (2 p. uł.) - nazwa pochodzi od Komendanta pułku Ostoji, front Wołyńki

o piłkarzach w Legionach Polskich

"PIŁKARZE KRAKOWSCY W Legionach" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

PIŁKARZE KRAKOWSCY W Legionach

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Sport piłkarski na terenie Małopolski kwitł już przed wojną. Kraków oglądał już wtedy pierwszy z miast polskich najlepsze drużyny na kontynencie, a nawet tu gościła pierwsza drużyna angielska „Aberdeen” ze Szkocji. Piłka nożna stała najwyżej w grodzie podwawelskim i cieszyła się ogromnem poparciem miejscowego społeczeństwa. Z chwilą jednak, kiedy wybuchła wojna, sportowcy krakowscy znaleźli się w Legionach. Czołowe kluby krakowskie oddały tworzącym się oddziałom nowego Wojska Polskiego to, co miały najdroższego, a mianowicie swe pierwsze niemal w całości drużyny.

Stąd też w oddziałach Legionów widzimy nazwiska czołowych piłkarzy obu towarzystw, jak np. śp. Poznański, Kogut, Klakurka, Mielech, Dąbrowski z Cracovii, lub Markiewicz, Krupa, Bujak, Kowalski Stanisław u Władysław. Monkiewicz, Rutkowski Witold u Tadeusz a Wisły. Ponadto boisko i szatnie Wisły w Oleandrach, oddane bezinteresownie przez ten klub, służą do dyspozycji organizujących się oddziałów legjonowych. Obok czynnych sportowców do Legjonów występują tak samo starzy sportowcy oraz wybitni działacze obu klubów, którzy zajęli później wybitne stanowiska w życiu społecznem.

Wyżej przytoczone fakty świadczą dobitnie, iż oba kluby krakowskie, na meczach których gościem bywał także Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, łączyły żywe związki z legjonami. Dał też temu wyraz w r. 1929 ówczesny inspektor armji, a obecnie Marszałek Polski Śmigły-Rydz, który raczył objąć protektorat nad Towarzystwem Sportowem „Wisła”. Stadjon Cracovii nosi nazwę parku gier im. Marszalka Józefa Piłsudskiego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 215 z 6 sierpnia 1939


Zdjęcia drużyny