1917-08-19 Cracovia - Legia 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Legia (drużyna sztabu Legionów Polskich), a nie Legia Warszawa


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 19 sierpnia 1917

Cracovia - Legia

1
:
2

(0:0)Herb_Legia


Skład:
Halpern
Gintel
Dąbrowski II
Grabowski
Cikowski
Strycharz
Śliwa
Dąbrowski I
Kałuża
Sperling
Kisielewski II

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Rosenstock

bramki Bramki


Dąbrowski I (80')
0:1
0:2
1:2
Poznański
Prochowski
Skład:
Mikosz [Cracovia]
Kowalski I [Wisła Kraków]
Hardt [Pogoń Lwów]
Wykręt [Cracovia]
Wójcicki [Pogoń Lwów]
Tarnawski [Lechia Lwów]
Knapik [KS Bochnia]
Poznański [Cracovia]
Mielech [Cracovia]
Prochowski [Cracovia]
Tyrowicz [Lechia Lwów]

Ustawienie:
2-3-5Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Match footbalowy" -
Nowa Reforma

Match footbalowy

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Jednym z najbardziej interesujących matchów tego sezonu będzie dnia 19 b. m. spotkanie „Cracovii” z drużyną Komendy Leg. Pol. „Legią". W skład „Legii" wchodzą najwybitniejsi gracze galicyjscy. Przeciw „Cracovii” grać będzie pięciu członków jej drużyny przedwojennej. Są to: Mielech, Poznański, Trochowski. Wykręt i Mikosz. Pozatem grają dwaj najwybitniejsi gracze z „Czarnych” ze Lwowa, obaj dobrze znani publiczności krakowskiej, środkowy pomocnik Bilor i lewy obrońca Kowalski. Uzupełniają drużynę równie dobrzy, jak i wymienieni już gracze, Kowalski z krakowskiej „Wisły", Hardt z lwowskiej „Pogoni i Tyrowicz. z lwowskiej „Lechii". Bilety po zniżonych cenach w przedsprzedaży do nabycia- tylko do godziny siódmej wieczorem w sobotę.
Źródło: Nowa Reforma nr 379 z 18 sierpnia 1917


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung 18 sierpnia 1917


"„Legia” „Cracovia“." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

„Legia” „Cracovia“.

Zapowiedź meczu w dzienniku Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Jednym z najbardziej interesujących matchów tego sezonu będzie spotkanie „Cracovii“ z drużyną komendy Leg. pol. „Legią" dn. 19 b. m. W skład „Legii" wchodzą najwybitniejsi gracze galicyjscy. Przeciw „Cracovii" grać będzie pięciu członków jej drużyny przedwojennej. Są to: Mielech, Poznański, Prochowski, Wykręt i Mikosz. Poza tem grają dwaj najwybitniejsi gracze z „Czarnych" ze Lwowa, obaj dobrze znani publiczności krakowskiej, środkowy pomocnik Bilor i lewy obrońca Kowalski. Uzupełniają drużynę równie dobrzy jak i wymienieni już gracze, Kowalski z krakowskiej „Wisły", Hardt z lwowskiej „Pogoni" i Tyrowicz z lwowskiej „Lechii”.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 228 z 19 sierpnia 1917Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Legja wyszła zwycięsko z zawodów wczorajszych. Cracovia poniosła porażkę w stosunku 1:2 - od swojej starszej siostrzycy, bo skoro 5 graczy pierwszorzędnych Cracovii ze składu przedwojennego grało w składzie Legii przeciw dwom graczom Cracovii z tegoż składu, to rzecz naturalna, iż faktyczna przewaga Legii wydawała się możliwą. że tak się zaś stało, to może Legia powinszować również swojemu szczęściu, które przyniosło jej bezwzględnie wyższą ilość bramek.

Obie drużyny grały z najlepszemi chęciami, ale mimo to gra w pierwszej połowie zawodów rozwijała się trochę ospale. Brakowało tempa należytego. Przeciw sobie klub krakowski miał drużynę mocną, doskonale zgraną, o napadzie zaczepliwym, z Poznańskim, który szedł wielokrotnie na for w biegu i to for uzyskiwał, tylko rzadko kiedy zdołał go realizować dzięki przytomności bramkarza i obrony krakowskiej.

Pierwsza połowa zeszła na próbie sił z małą nawet przewagą w kombinacyi po stronie Cracovii (0:0).

W drugie połowie gra się ożywiła. Cracovia nadała zawodom tempo doskonałe. Atak po ataku szedł na bramkę Legii bardzo często niebezpieczny. Brak skrzydła lewego Cracovii zwykle grającego dał się czuć. Nie miał kto ciągnąć piłki po tej stronie.

Wreszcie po bardzo bliskim ataku, przypuszczonym przez Legię tuż pod bramkę Cracovii, bramkarz Cracovii piłkę złapał, lecz nerwowo ją podrzuciwszy, sam wepchnął ją z powrotem do bramki. W ten sposób pierwszy plus uzyskała Legia. W 10 minut później z dobrego podania Poznańskiego lewy łącznik Legii zrobił drugą bramkę.

Cracovia przypuszczała odtąd szturm po szturmie, które jednak stale były paraliżowane przez doskonałą obronę Legii, czasem zaś tak ostro, iż wreszcie sędzia był zmuszony podyktować rzut karny. Strzelił go z rezultatem dobrym prawy łącznik Cracovii. W 10 sekund później gwizdek dał znak na zakończenie zapasów.

Nie zgodzilibyśmy się z prowadzeniem gry przez sędziego. Sumienność posuwał do tego, że dyktował wolne rzuty bardzo często, ile razy tylko dostrzegł niewłaściwość, ale cóż z tego, kiedy ów wolny rzut hamował tempo i właśnie przez to wychodził na korzyść strony popełniającej niewłaściwość. A przecież zwykle grę przerywa się wówczas, kiedy dostrzeżony błąd wychodzi na korzyść widoczną strony dopuszczającej się niewłaściwości - inaczej gra kierowana przez sędziego w sposób zbyt pedantyczny, wydaje rezultaty w postaci chaotycznej gry i popełniane błędy wychodzą na istotną korzyść strony winnej. Wszak sędzia rozporządza również napomnieniem... poco jednak hamować grę, żeby ją zacząć "wolnym" rzutem... sędziego?

Ten charakter wyciśnięty był na całej grze, co przyczyniło się do osłabienia tempa w momentach najciekawszych.

Wynik 2:1 na korzyść Legii jest chlubny, nie jest jednak w żadnym razie wynikiem istotnego stosunku sił obu klubów. Odtrąciwszy przypadek, siły były co najmniej równe.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 230 z 21 sierpnia 1917


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Wczoraj po południu odbyły się zawody footbalowe między "Cracovią" a "Legią". Z początku obie drużyny grały bez żywszego tempa. Wynik gry do pauzy przedstawiał się 0:0. Po pauzie gra ożywiła się znacznie; widoczna była przewaga "Cracovii" nad "Legią", która mimo to wskutek przypadkowego odbicia piłki przez bramkarza "Cracovii", zdobyła na niej jedną bramkę. W jakiś czas potem "Legia", zachęcona powodzeniem, zdobyła drugą bramkę. "Cracovia", widząc przewagę "Legii", wzięła się energicznie do obrony; z tą chwilą gra stała się bardzo interesującą. Szturm za szturmem powtarzał się nieustannie na bramkę "Legii", której obrona dzielnie się spisała i niedopuściła do zrobienia ani jednej więcej bramki na rzecz "Cracovii". Wynik zawodów wykazał 2:1 na korzyść "Legii".
Źródło: Czas nr 382 z 20 sierpnia 1917


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Wczorajsze zawody w piłkę nożną były niespodzianką dla widzów. Cracovia doznali porażki od Legii, najsilniejszej drużyny legionowej, w stosunku 1:2. Fakt ten jednak łatwo wytłumaczyć, jeśli się zważy, że Legia składa się głównie z graczy najlepszych Cracovii z przed trzech lat, tak, że wczorajsze zawody miały właściwie charakter..rodzinny, bratania się, a nieraz ustępowania i omyłek tłumaczących się tem, te gracze często zapominali, kto przeciw komu gra.
Pierwsza, połowa upłynęła bez rezultatu. W drugiej połowie bramkarz Cracovii przez nieuwagę odbił już piłkę wpuścił da bramki, w kwadrans później udało się Legii uzyskać drugi celny strzał z odległości trzech kroków. Natomiast Cracovia, która w drugiej połowie grała bardzo energicznie, doszła dopiero pod koniec do strzału karnego. Stosunek ostateczny 1:2 na korzyść Legii nie jest właściwym wyrazem stosunku sil. Gracze znali się zbyt dobrze, centrowego Kowalskiego pilnowało dwóch a czasem trzech graczy tak że nie mógł nie zdziałać. Sędzia zbyt hamował grę, wciąż dyktując walne rzuty, nie karcąc natomiast momentów bar¬dziej bijących w oczy.
Źródło: Nowa Reforma nr 383 z 20 sierpnia 1917Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w krakowskim dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung nr 232 z 21 sierpnia 1917


Nowa Reforma

"Wczorajsze zawody miały charakter rodzinny, bratania się, a nieraz ustępowania i omyłek w podaniach, tłumaczących się tym, że gracze często zapominali, kto przeciw komu gra." (fragment relacji)
Źródło: Nowa Reforma (cytat za Marek Pampuch "Pany 1906-2006")