1917-09-02 Cracovia - SC Donaustadt 4:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 2 września 1917

Cracovia - SC Donaustadt

4
:
1

(3:0)Herb_SC Donaustadt


Skład:
Halpern
Gintel
Grabowski
Strycharz
Cikowski
Majcherczyk
Śliwa
Poznański
Kałuża
Dąbrowski I
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki
Poznański
Kałuża
Sperling x2


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W niedzielę d. 2 września rozegra »Cracovia« match footballowy z F. C. »Donaustadt« z Wiednia. O dobrej opinii, którą się cieszy »Donaustadt« w Wiedniu, najlepiej przekonać się można z notatki w rubryce sportowej Fremdenblattu 7. wtorku 28 b. m., która brzmi w dosłownem tłumaczeniu: »Donaustadt«, mistrz klasy 2-giej A., który i teraz, jak wykazują jego wyniki, znajduje się w doskonałej formie, wygrał bowiem z Rapidem 5:2, z Red Star 5.0, ze Slovanem 2.1, będzie dnia 2 września gościem »Cracovii« w Krakowie. 0 ile »Donaustadt« będzie mógł wystąpić w Krakowie z kompletną drużyną, to w tym wypadku musimy mu przyznać zwycięstwo. W każdym zaś razie napotka na zacięty opór dzielnej drożyny krakowskiej, która reprezentuje przecież najlepszą klasę polską-. Według wiadomości nadesłanych przez Austr. Związek piłki nożnej, przyjeżdża »Donaustadt« w najlepszym składzie, który pozwolił mu odnieść zwycięstwo nawet nad »Rapidem«.
Źródło: Czas nr 402 z 31 sierpnia 1917


"Match footbalowy" -
Nowa Reforma

Match footbalowy

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę, dnia 2 września, rozegra »Cracovia« match footbalowy z F. C. »Donaustndt« z Wiednia. O dobrej opinii, którą, się cieszy »Donaustndt« w Wiedniu, najlepiej przekonać się można z notatki w rubryce sportowej »Fremdenblattu« z wtorku. 28 sierpnia, którą przytaczamy w dosłownem tłumaczeniu: »F. C. »Donaustndt« mistrz klasy II. A., który i teraz, jak wykazują jego wyniki, znajduje się w doskonałej formie. wygrał bowiem z Rapidem 5:2. z Red Star 5:0, ze Slovanem 2:i, będzie dniu 2 września gościem »Cracovii« w Krakowie. O ile będzie mógł »Donaustndt« wystąpić w Krakowie z kompletną drużyną, to w tym wypadku musimy mu przyznać zwycięstwo. W każdym zaś razie napotka na zacięty opór dzielnej drużyny krakowskiej, która reprezentuje przecież najlepszą klasę polską«. Według wiadomości nadesłanych przez Austryacki Związek piłki nożnej przyjeżdża »Donaustndt« w najlepszym składzie, który pozwolił mu odnieść zwycięstwo nawet nad Rapidem.
Źródło: Nowa Reforma nr 405 z 1 września 1917


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung 1 września 1917


"„Cracovia“ — F. C. „Donauntadt”" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

„Cracovia“ — F. C. „Donauntadt”

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielę, dnia 2 b. m. rozegra „Cracovia“ match footballowy z „F. C. Donaustadt“ z Wiednia. O dobrej opinii, który się cieszy „Donaustadt” w Wiedniu, najlepiej przekonać się można z notatki w rubryce sportowej „Fremdenblattu” z wtorku. 28 z.m. który przytaczamy w dosłownem tłumaczeniu: „F. C. Donaustadt”, mistrz klasy II- giej który i teraz, jak wykazuję jego wyniki — znajduje się w doskonałej formie, wygrał bo- wiem z Rapidem 5:2, z Red Star 5:0, ze Slovanem 2:1, będzie dnia 2 września gościem Cracovii w Krakowie. O ile będzie mógł Donaustadt wystąpić w Krakowie z kompletny drezynę, to w tym wypadku musimy mu przyznać zwycięstwo. W każdym zaś razie napotka na zacięty opór dzielnej drużyny krakowskiej, która reprezentuje przecież najlepszy klasę polskę.” Według wiadomości, nadesłanych przez austr. Związek piłki nożnej, przyjeżdża „Donanstadt" w najlepszym składzie, który pozwolił mu odnieść zwycięstwo nawet nad Rapidem.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 242 z 2 września 1917Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Mistrzowska drużyna wiedeńska drugiej klasy, której wyniki podał "Fremdenblatt", przypuszczając, że z łatwością zwycięży w Krakowie - przedstawiła się dobrze. Są to gracze już zrośnięci z piłką, którą prowadzili przeważnie przez centrum napadu, gracze, doskonale biegający i wybornie się oryentujący. Grę graczy wiedeńskich cechował spokój i szlachetność, niemniej jednak bezwzględna pewność wyższości, co też zdaje się zgotowało im porażkę. Temu przypisać trzeba, że "Cracovia" bez szczególnego wysiłku górowała nad "Donaustadt" w pierwszej połowie zarówno precyzyą ataku, jak i szybkością tempa.

W 10 minucie skrzydłowy lewy "Cracovii" Sperling znakomicie podprowadził piłkę tuż pod bramkę i odbitą przez obrońcę wiedeńskiego, wybornie wstrzelił do siatki. Tensam gracz w pięć minut później piłkę podaną z centrum silnym strzałem ze znacznej odległości wpakował w bramkę przeciwników. W 27 minucie centrowy ataku "Cracovii" Kałuża doskonałym, niespodziewanym strzałem głową zdobył dla "Cracovii" trzeciego gola. Wszystkie ataki wiedeńskich gości spełzły na niczem, sparaliżowane przez znakomitą obronę lub mistrzowsko odbite przez bramkarza. Pierwsza połowa 3:0.

W drugiej połowie drużyna "Donaustadt" wniosła ogień do gry, która rozpaliła się zarówno pod względem tempa, jak i zaciętości. Goście chcieli wyrównać różnicę i z furyą atakowali. Uporczywość, konsekwencya, jak również świetne kombinacye doprowadzały coraz częściej do niebezpiecznych pozycyi pod bramką "Cracovii". Kornery jeden za drugim znamionowały ostry atak i ostrą obronę. W 16 minucie po pauzie, po zajadłym ataku, centrowy "Donaustadt" zdobywa gola dla swego klubu, co też powitano gromkim oklaskiem. Nadzwyczajnie sprawiała się pomoc i obrona Wiedeńczyków.

Z kolei "Cracovia" przypuszcza szturm po szturmie. Dwukrotnie prawy łącznik ataku Poznański i lewy łącznik z doskonałego podania centrowego, który pracował wzorowo dla klubu, idą w pojedynkę na bramkę, lecz strzelają zbyt daleko, bez wyniku, aż wreszcie Poznański wspaniale podprowadza piłkę i w 30 minucie zdobywa czwartego gola dla klubu krakowskiego. Pochwały należą się dla doskonałej obrony.

Dalsza gra pozostała bez wyniku.

"Cracovia" odniosła tem samem piękne zwycięstwo, które zapewne wywoła wrażenie w świecie sportowym wiedeńskim.

Sędziował wzorowo p. Wojakowski.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 245 z 5 września 1917


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W niedzielę rozegrały się na Błoniach zawody w piłkę nożna pomiędzy "Cracovią" a wiedeńskim klubem "Donaustadt". Drużyna krakowska zwyciężyła w stosunku 4 do 1; wartości tego zwycięstwa nie należy jednak zbytnio przeceniać, gdyż "Donaustadt" nie jest klubem pierwszorzędnym. W każdym razie "Cracovia" okazała dużo temperamentu i dobrej techniki, a niektóre momenty gry świadczyły nawet o wysokiej klasie kilku graczy drużyny. Gra Wiedeńczyków była dobrze wyrównana i zupełnie sportowa: brakowało im tylko stanowczości i szybkiej oryentacyi.
Źródło: Czas nr 408 z 4 września 1917


"Zwycięstwo "Cracovii"" -
Nowa Reforma

Zwycięstwo "Cracovii"

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W czasie niedzielnych zawodów w piłkę nożną w Krakowie pobiła "Cracovia" wiedeński klub "Donaudstadt" w stosunku 4:1. W "Cracovii" odznaczyli się pp.: Sperling, Kałuża i Poznański
Źródło: Nowa Reforma nr 408 z 4 września 1917Nowa Reforma

Druga relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Niedzielne zawody w piłkę nożną przyniosły piękne zwycięstwo krakowskiej drużynie. Cracovia jest obecnie w takiej formie, że może stawić czoło najwyższej klasy przeciwnikowi. Skład jej powiększył dawniejszy, doskonały gracz p. Poznański który grał juko prawy łącznik.

„Cracovia“ od pierwszego momentu wzięła tempem górę nad swoim przeciwnikiem, który, świadomy swej wyższości, grał wygodnie. Przeciwnie drużyna krakowska wzięła się „na pazury". Jej tak, pomoc, obrona i bramkarz pracowali wspaniale.
Po dziesięciu minutach strzela pięknie p. Sperling pierwszego gola dla Cracovii, po dalszych pięciu minutach ten sam gracz znakomitym strzałem zdobywa drugą bramkę. W minucie 26 p. Kałuża nadzwyczajną zręcznością pakuje piłkę głową w siatkę Wiedeńczyków.
Do pauzy rezultat 3 :0.
Po pauzie „Donaustadt" usiłuje wyrównać wyniki. Gra z wielką impulsowością. Atak zajadle następuje po ataku, aż wreszcie łącznikowi lewemu udaje się zdobyć goła honorowego dla jego klubu. Wkrótce jednak p. Poznański strzela jeszcze raz celnie w bramko „Donaustadt”, koronując świetne zwycięstwo Cracovii czwartym golem.

Sędziował doskonale p. Wojakowski
Źródło: Nowa Reforma nr 410 z 5 września 1917Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.3
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 246 z 4 września 1917