1917-07-22 Cracovia - 5 p.p. Legionów Polskich 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 22 lipca 1917, 17.30

Cracovia - 5 p.p. Legionów Polskich

2
:
1

(0:1)Herb_5 p.p. Legionów Polskich


Skład:
Halpern
Gintel
Grabowski
Majcherczyk
Cikowski
Strycharz
Śliwa
Szeligowski
Schneider
Dąbrowski I
Kisielewski II

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki

Szeligowski
Dąbrowski I
0:1
1:1
2:1


Przed meczem, za: Instytut Józefa Piłsudskiego, USA.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Match footbalowy" -
Czas

Match footbalowy

Zapowiedź meczu w Czas
W niedzielę dnia 22 b. m. rozegra »Cracovia« match footbalowy z drużyną 5. p. p. Leg. pol. Jak nas informują, jest drużyna 5. p. p. jedną z najsilniejszych drużyn legionowych, a poziom gry jej czyni ja bardzo poważnym przeciwnikiem »Cracovii«. W drużynie legionowej gra paru wybitnych footbalistów krakowskich. Legioniści osiągnęli parę zaszczytnych rezultatów. W Krakowie obudził ten match żywe zainteresowanie. Planowane jest uroczyste przyjęcie » Zuchowatych «tak nazywa się 5 pułk, na dworcu w sobotę rano, z drużyną przybywa bowiem znaczna część korpusu oficerskiego tego okrytego chwalą pułku. Publiczność niezawodnie na boisku owacyjnie powita miłych gości. Bilety już de nabycia u Drobnera plac Szczepański i Weissmanna Szewska 13.
Źródło: Czas 21 lipca 1917


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung 21 lipca 1917


"Ze sportu" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielę rozegra „Cracovia” match footballowy z drużynę 5 p. p. Leg. Jak nas informuję jest drużyna 5 p. p. jedną najsilniejszych drużyn legionowych, a poziom gry jej czyni je bardzo poważnym przeciwnikiem „Cracovii”. W drużynie legionowej gra paru wybitnych footballistów krakowskich. Legioniści osiągnęli pary zaszczytnych rezultatów. I tak Zwyciężyli z Reprezentacyę Warszawskich Akademików 4:1, z „Polonią” warszawską 2:0, z reprezentacyą niemieckich klubów u Łodzi 4:3. W Krakowie obudził ten match żywa zainteresowanie. Planowane jest uroczyste przyjęcie „Zuchowatych”, tak nazywa się 5 pułk, na dworcu w sobotę rano, z drużynę przybywa bowiem do Krakowa znaczna część korpusu oficerskiego tego okrytego chwalę pułku. Tłumnie publiczność niezawodnie na boisku owacyjnie powita miłych gości. Bilety już do nabycia . Drobnera i Weissmanna.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 200 z 22 lipca 1917


Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Drużyna 5 p. legionów przedstawia się korzystnie. Ma dobry atak, sprawną pomoc, dobrych obrońców, przytomnego bramkarza. Widać, że gracze znają się, są zgrani i niebezpieczni. Kilkakrotnie zaznaczyli to dobitnie w ciągu rozegranej walki.

Cracovia wystąpiła w składzie słabszym. Brakowało w ataku dwóch graczy, którzy brali udział w poprzednich zawodach i byli duszą ataku. W bramce Cracovii znalazł się natomiast gracz pierwszoklasowy, który w ciężkich momentach umiał uchylić grożące i bardzo blizkie nieraz niebezpieczeństwo.

Wśród pomyślnych okoliczności dla siebie zaczęła zawody drużyna 5 p. legionów z wiatrem, podpędzającym stale piłkę pod bramkę Cracovii. Już w pierwszych kilku minutach poszczęściło się gościom, którzy z dobrze podprowadzonego ataku uzyskali bramkę.

Mimo kilku świetnych pozycyi nie udało się Cracovii do pierwszej połowy wyrównać różnicy.

Po pauzie goście niemniej energicznie atakowali, grając ostro, chwilami za ostro. Cracovia, mając teraz po swej stronie korzyści "atmosferyczne", zaczęła bramkę 5 p. legionów oblegać. Z doskonale scentrowanej piłki padł pierwszy strzał. Bramkarz wypuścił piłkę, z czego Szeligowski skorzystał i piłkę "ulokował" w siatce.

W dziesięć minut później, po odparciu kilku brawurowych ataków legionistów, zdobył klub krakowski drugiego goala dzięki doskonałemu strzałowi Dąbrowskiego. Trzeciego goala sędzia nie dostrzegł. Bramkarz "wygarnął" piłkę szybko z poza słupka, leżąc na ziemi.

Zawody na ogół były mimo temperamentu dość chaotyczne, czego część trzeba położyć na karb drużyny Cracovii.

Wynik 2:1 na korzyść Cracovii jest zaszczytny dla drużyny 5 p. legionów.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 203 z 25 lipca 1917


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 204 z 24 lipca 1917