1917-06-10 Cracovia - 1 p.p. Legionów Polskich 5:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 10 czerwca 1917, 18:00

Cracovia - 1 p.p. Legionów Polskich

5
:
1

(3:0)Herb_1 p.p. Legionów Polskich


Skład:
Przeworski
Dąbrowski II
Grabowski
Śliwa
Cikowski
Strycharz
Sperling
Schneider
Kałuża
Dąbrowski I
Majcherczyk

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Józef Lustgarten z Krakowa

bramki Bramki
Schneider
Kałuża x4


Zapowiedź meczu

Goście honorowi

Na meczu obecni byli komendant Legionów Polskich brygadier Józef Piłsudski wraz z małżonką oraz dowódca 1 pułku piechoty Legionów pułkownik Edward Rydz-Śmigły.

Opis meczu

Brygadier Józef Piłsudski na meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Kwitnący dawniej w Krakowie sport piłkowy upadł zupełnie podczas wojny. Jest to bardzo charakterystyczne dla naszych stosunków, że podczas gdy w Wiedniu i Budapeszcie kluby sportowe nie przerwały wcale swoich ćwiczeń i popisów, w tym czasie w Krakowie z różnych klubów, które tu istniały w trzecim roku wojny zdołano wskrzesić jeden. Cracovia w obecnym swoim składzie nie jest jeszcze zupełnie zgrana, ale przygarnąwszy graczy innych klubów zdołała zgromadzić drużynę, która może śmiało mierzyć się z poważnymi przeciwnikami. W zeszłą niedzielę rozegrała match z Pogonią lwowską wzmocnioną przez obcych graczy z rezultatem 1-1, wczoraj spotkała się z sympatyczną drużyną 1 pułku piechoty polskiej, konsystującego w Modlinie.
Publiczność wypełniła trybuny po brzegi, tak, że nie wszyscy znaleźli miejsca, za które zapłacili, a w loży, przystrojonej kwiatami, zasiedli: pułkownik 1 p. Śmigły i brygadyer Piłsudski z żoną, witani owacyjnie przez zebranych. Przebieg zawodów wykazał wyższość techniczną "Cracovii" nad gośćmi, która objawiła się w rezultacie 5 do 1. Młodzi legioniści nie mają jeszcze dość treningu, ale okazali dość temperamentu i przez kilkakrotne śmiałe ataki wprowadzili w niemały kłopot bramkarza "Cracovii". Bramka, zdobyta przez legionową drużynę, została powitana jednomyślnym hucznym oklaskiem widzów.
Źródło: Czas nr 265 z 11 czerwca 1917


Józef Piłsudski i Edward "Śmigły" Rydz z piłkarzami Cracovii

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczoraj świat sportowy przeżywał pewnego rodzaju senzacyę. Do Krakowa zawitała drużyna footballowa 1 pułku Legionów, która od początku wojny uprzyjemniała sobie żołnierskie życie grą w piłkę nożną.

O klubach Legionów dochodziły nas dobre echa głównie za pośrednictwem prasy warszawskiej. Niedawno właśnie Legia, klub footaballowy 5 pułku Legionów rozegrała dwa matche z tamtejszą drużyną Polonią z rezultatem równorzędnym. Sprawozdawcy miejscowi podnosili wyrobienie, zgranie i tempo gry, przejawiające się u tego klubu wojskowego. Widzieliśmy również, że drużyna 1 pułku góruje nad Legią 5 pułku walorem graczy i treningiem. Nic też dziwnego, że goście przybyli z Modlina, wywołali łatwo zrozumiałą senzacyę, zwłaszcza że przyjazd ich złożył się z przyjazdem brygadyera Piłsudskiego, który razem z małżonką przybył na match i zajął lożę przystrojoną umyślnie na ten cel na trybunach.

Imieniem klubu „Cracovia” powitał brygadyera Piłsudskiego i jego małżonkę dr Tadeusz Konczyński, założyciel klubu, witając w szanownym gościu nietylko wysokiego i pełnego sławy przedstawiciela armii polskiej, ale również gorącego orędownika życia sportowego w Legionach.

Tuż przed godziną 6 rozpoczął się match wśród ogólnej ciekawości zgromadzonych ogromnych tłumów widzów.

Już pierwsze minuty okazały, że goście mają dobry atak, zwłaszcza lewe skrzydło i centrum, że bramkarz ich jest przytomny i szybko decydujący się, że umieją dobrze piłkę podawać i prowadzić. Jeżeli wynik nie odpowiedział oczekiwaniom, to nic dziwnego. Drużyna 1 pułku zmierzyła się z mistrzowską drużyną polską, która w tym roku dzięki wybornemu treningowi wydaje doskonałe owoce. Gra „Cracovii” jeżeli jeszcze nie stoi na poziomie najlepszych jej sezonów, to w każdym razie ma już pierwszorzędną formę, celowość kombinacyi i błyskawiczny atak, przytomnego i zręcznego bramkarza. Pomoc jest doskonała, jak również obrońcy rozumieją się doskonale ze sobą i reszta zespołu.

W tych warunkach wyższość gry „Cracovii”, precyzya prowadzonego ataku i czucie wzajemne musiały okazać się w rezultatach ostatecznych. W pierwszej połowie gry „Cracovia” zdobyła z świetnych kombinacyj 3 bramki (3:0).

Po pauzie Piłsudczycy zajęli lepszą pozycyę, prowadząc energiczniej atak i częściej naciskając Cracovię. Mimo to Krakowianie zdobyli jeszcze czwartego gola. Pod koniec już matchu Piłsudczycy uzyskali honorową bramkę, nie wykorzystawszy dostatecznie poprzednio kilku doskonałych pozycyi.

W następnych 12 sekundach „Cracovia” wpakowała jeszcze raz piłkę z silnego, bliskiego rzutu centrowego gracza ataku.

Sympatyę publiczności były po obu stronach. Gol zdobyty przez Piłsudczyków powitany był burzą długotrwałą oklasków.

Oba kluby po skończonym matchu żegnane były owacyjnie przez publiczność. Drużyna 1 pułku przyjedzie do Krakowa na match rewanżowy prawdopodobnie dość szybko i wówczas może lepiej rozwinie przymioty swego klubu.

Sędziował spokojnie i dobrze p. Lustgarten.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 160 z 12 czerwca 1917


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Match legionistów z "Cracovią" rozegrany został w niedzielę na boisku sportowem "Cracovii". Drużyna 1 pp. Legionów Polskich po raz pierwszy wystąpiła u nas jako zespół sportowy. Wynik gry oddał palmę zwycięstwa drużynie krakowskiej w stosunku 5:1. Na matchu był obecny brygadyer Piłsudski, który dzisiaj wieczór opuszcza Kraków, powracając do Warszawy.
Źródło: Głos Narodu nr 137 wydanie poranne z 12 czerwca 1917


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Przerwany wypadkami wojennymi sport piłkowy odżył na nowo. Dzięki Cracovii, która przygarnęła do siebie graczy innych klubów i zdołała zgromadzić drużynę, która może śmiało mierzyć się z poważnymi przeciwnikami. Odbyły się w niedzielę wieczorom zawody pomiędzy Cracovią, a sympatyczną drużyną 1 pułku piechoty polskiej konsystującego w Modlinie. Publiczność przybyła na zawody bardzo licznie. ; W loży przystrojonej kwintami zasiedli: brygadyer Piłsudski z żoną, pułkownik Śmigły_Rydz oraz grono oficerów legionowych.

Przebieg zawodów wykazał wyższość techniczną Cracovii, to też wynik 5: 1 na korzyść tej ostatniej był do przewidzenia.

Po zawodach, brygadyer Piłsudski na prośby „Cracovii” fotografował się z pułkownikiem Śmigłym i obiema drużynami.
Źródło: Nowa Reforma nr 268 z 12 czerwca 1917Krakauer Zeitung
(relacja)

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 162 z 12 czerwca 1917


Krakauer Zeitung
(uwagi)

Uwagi do meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 163 z 13 czerwca 1917