Józef Piłsudski

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski - rycina z Ilustrowanego Kuryera Codziennego (1919)
Informacje ogólne
Imię i nazwisko Józef Klemens Piłsudski
Urodzony(a) 5 grudnia 1867, Zułów
Zmarły 12 maja 1935, Warszawa

Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zmarł 12 maja 1935 w Warszawie.

Polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk; od 1920 pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa do 1922, dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926, w wyniku przeprowadzonego zamachu stanu.

Wielokrotnie deklarował zainteresowanie Cracovią i jej meczami.
Walne zgromadzenie K.S. Cracovia w sali T-wa lekarskiego w Krakowie zaprosiło Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego na protektora mającego się odbyć Jubileuszu 15-lecia cz1 , cz2 (Sport Polski nr. 3 z dn.25.03.1922 r.)
Patronował jubileuszom 15- i 25-lecia klubu. Obecnie jego imię nosi stadion Cracovii.


Cracovia jest właśnie tym klubem, który nauczył mnie interesować się sportem.
Józef Piłsudski, 27 maja 1922 [1]


-Wisła? -zapytuje Komendant - Nie znam jeszcze Wisły - znam Cracovię, na której meczu, będąc ostatnio w Krakowie - byłem - odparł Komendant.
Józef Piłsudski, Wydawnictwo 30 lecia Ts Wisła [2]


Gdy nadeszła przerwa, Komendant, na energiczne żądanie pułk. Kaplickiego, opuścił boisko Wisły i Pogoni i w tej grupie fotografowany wśród licznych owacyj, zbliżał się do bramy wyjściowej, odprowadzany przez zarząd Wisły z prezesem na czele i spostrzegłszy czerwone chorągwie z białą gwiazdą, zapytał mnie: "Cóż to za bolszewickie flagi"

- To są stare barwy klubu, pochodzą jeszcze sprzed wojny - oparłem
Józef Piłsudski, Wydawnictwo 30 lecia Ts Wisła [3]


Józef Piłsudski na trybunie stadionu Cracovii w 1917
Józef Piłsudski i Edward "Śmigły" Rydz z piłkarzami Cracovii w 1917 - inne ujęcie
Józef Piłsudski i Edward "Śmigły" Rydz z piłkarzami Cracovii w 1917

Mecze Cracovii z udziałem J.Piłsudskiego

Prasa po śmierci Józefa Piłsudskiego

Informacja o śmierci

Wypowiedź dr Mielecha o Piłsudskim

Ostatni raz grałem przed Marszałkiem w drużynie Cracovii. Był to najpiękniejszy mecz, jaki Cracovia rozegrała w stolicy. Przeciwnikiem naszym była Polania, którą pokonaliśmy w stosunku 6:0. Zdenerwowanie przed meczem było wielkie. Wiedzieliśmy iż Naczelnik będzie na zawodach i chcieliśmy się przed Nim popisać. Ś. p. dr Centarowski zamknął się w swoim pokoju w hotelu i kuł napamięć przemówienie. Wygłosił je drżącym głosem, a my staliśmy rzędem przed trybuną, w której siedział Marszałek.
A potem graliśmy przed nim. Początkowo bez głowy, zdenerwowani, lecz następnie z każdą minutą coraz lepiej. Mały Kotapka był bohaterem dnia, bo strzelił 6 bramek. Ale co lam mówić! Wszyscy byliśmy bohaterami, bo wygraliśmy na Jego oczach.
Jest to już zwyczajem foolballistów, że jadąc na zawody w pociągu, albo siedząc przy stole biesiadnym, wspomina się dawne dobre mecze. Ileż razy my weterani dawnej sławnej Cracovii wspominaliśmy ten mecz!
Dziś, gdy Marszałka niema wśród żyjących, mecz ten będzie d|a każdego z nas. uczestników tych zawodów najcenniejszym, bo związanem z Osobą Największego Męża Polski wspomnieniem.
Dr Stan. Mielech.

Komendant na meczach w Krakowie

Sportowy Kraków zaczynu dawać znaki powrotu do życia w r. 1917. Boisko Cracovii ożywia się. Widać na niem coprawda wyłącznie białoczerwone koszulki, ule w nich zawodników lak Cracovii, jak Wisły, Polonji i Sparty krakowskiej. Tylko dzięki tej kombinacji mogła powstać kompletna drużyna piłkarska.
Podczas, gdy Kraków kompletował drużynę, pułki legionowe posiadały swoje drużyny piłkarskie, które wśród sławnych bojów zawsze znajdywały czas na urządzanie spotkań piłkarskich. Nierzadko przerywały je szrapnele.
Zmieniona sytuacja polityczna Legjonów w r. 1917 sprawiła. Że drużyny legjonowe miały teraz więcej czasu i swobody, będąc zdała od frontu. Z tą chwilą poczęły one szukać kontaktu z krajem, gdzie w Krakowie Cracovia, a we Lwowie Pogoń posiadały już pełne drużyny. Rozpoczyna się więc serja spotkań z drużynami legjonowemi w których składach spotyka się dawnych znajomych z boisk piłkarskich.
Pierwsi w gościnę do Cracovii przyjeżdżają zawodnicy Pierwszej Brygady. Dnia 10 czerwca 1917 w koszulkach czerwonych i białych spodenkach zjawia się drużyna 1 p.p. Legjonów Polskich. Tuż za nim na boisku okazuje się Komendant, by na prośbę swych chłopców i graczy Cracovii stanąć do wspólnej fotografji, mając u boku ówczesnego pułkowniku Leg. Polskich Rydza Śmigłego. Przed rozpoczęciem gry zaszczycił Komendant rozmową obie drużyny życząc im ładnej gry. Z zainteresowaniem obserwował Komendt) przebieg gry, zakończonej zwycięstwem Cracovii 5:1. Niedługo potem był już w Magdeburgu.
W kilka tygodni potem bawił w Krakowie drugi reprezentant Brygady 5. p.p. Leg. Polskich, przegrywając już tylko 1:2. W lipcu 1 p.p. Leg. Polskich przegrał wysoko 1:7, w tydzień później 6 p.p. Leg. Polskich 0:0. Pomściła te wszystkie porażki Legja swem zwycięstwem nad Cracovią 2:1.
Ostatnie mecze
Po wojnie jeszcze dwukrotnie gościł Komendant na meczu w Krakowie. Pierwszy raz na meczu Cracovii z Vasasem w r. 1921, a następny i ostatni już raz wogóle w jesieni 1922 roku na boisku Wisty na moczu Czerwanych z Pogonią.

Myśl Marszałka Piłsudskiego o sporcie polskim

Linki zewnętrzne


Kibice Cracovii

Kibice: Jan Paweł IIJózef PiłsudskiInni słynni kibice

Świat kibica: FlagiGraffitiOdznakiSklepySzalikiVlepkiPieśniPiosenkiPrzyśpiewkiZgodyWartości Cracovii"Bóg wybacza - Cracovia nigdy""Nigdy nie zejdę na psy"

Frekwencja na meczach: wyjazdowych • i u siebie od 1913 do 1939od 1945 do 1963/64od 1964/65 do 1983/84od 1984/85 do 2003/04od 2004/05rekordy

Wydarzenia: Cracovia CupDzień Kibica CracoviiBasztowa 2001

Wydarzenia po śmierci Jana Pawła II: Msza PojednaniaMarsz PojednaniaOkno papieskie

Organizacje: FanklubyGrupa 100JG TravelKoło Sympatyków KS CracoviaLaski w PaskiOpravcyStowarzyszenie Przyjaciół CracoviiStowarzyszenie "Tylko Cracovia"

Chuligani: Jude GangAntywisłaŁowcy Psów

Inne artykuły o kibicach