Łowcy Psów

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łowców Psów

Łowcy Psów lub Hycle to samookreślenia stosowane przez tę cześć kibiców Cracovii, która jest związana z ruchem hools czyli grupami kibiców akceptujących i stosujących fizyczną walkę z fanami innych klubów. Nazwy te dotyczą tylko tego środowiska i nie są używane przez pozostałych fanów biało-czerwonych.


flaga "Łowcy Psów" (wywieszanie tej flagi na stadionie Cracovii nie jest dozwolone)
szalik "Hycle"

Pochodzenie nazwy

Słowo psy, w tej konkretnej nazwie, nie jest skierowane w stronę funkcjonariuszy policji jak się czasem błędnie uważa. To wyzwisko używane w stosunku do fanów Wisły Kraków. Obelga ta nawiązuje do czasów PRLu. W 1949 Wisła przystąpiła do Zrzeszenia Sportowego Gwardia podlegającego UB. Aż do 1990 klub był klubem milicyjnym, a wielu jego sportowców[1] i działaczy[2] było funkcjonariuszami MO lub SB. To właśnie współpraca z komunistycznym aparatem represji spowodowała niechęć części patriotycznie nastawionych krakowian do Wisły. Trudno dziś ustalić kiedy wyzwisko pies przeniosło się z milicjantów na wiślaków.

Przypisy

  1. Dla przykładu w roku 1966 wśród członków Wisły 57% stanowili funkcjonariusze MO, nie ujawniono informacji o liczbie funkcjonariuszy SB - dane za klubową monografią"60 lat pod szczęśliwą gwiazdą"
  2. Dla przykładu z 10 prezesów Wisły Kraków w okresie PRLu aż 9 sprawowało kierownicze funkcje w UB/SB, a o jednym brak informacji - dane za wydawnictwem IPN "Twarze krakowskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Krakowie"

Zobacz też


Kibice Cracovii

Kibice: Jan Paweł IIJózef PiłsudskiInni słynni kibice

Świat kibica: FlagiGraffitiOdznakiSklepySzalikiVlepkiPieśniPiosenkiPrzyśpiewkiZgodyWartości Cracovii"Bóg wybacza - Cracovia nigdy""Nigdy nie zejdę na psy"

Frekwencja na meczach: wyjazdowych • i u siebie od 1913 do 1939od 1945 do 1963/64od 1964/65 do 1983/84od 1984/85 do 2003/04od 2004/05rekordy

Wydarzenia: Cracovia CupDzień Kibica CracoviiBasztowa 2001

Wydarzenia po śmierci Jana Pawła II: Msza PojednaniaMarsz PojednaniaOkno papieskie

Organizacje: FanklubyGrupa 100JG TravelKoło Sympatyków KS CracoviaLaski w PaskiOpravcyStowarzyszenie Przyjaciół CracoviiStowarzyszenie "Tylko Cracovia"

Chuligani: Jude GangAntywisłaŁowcy Psów

Inne artykuły o kibicach