Basztowa 2001

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Basztowa 2001

Słynna manifestacja, która odbyła się w środę 28 lutego 2001 o godzinie 12-tej pod Urzędem Wojewódzkim. Manifestacja została zorganizowana przez Koła Sympatyków przeciwko decyzji wojewody, który po raz kolejny uchylił pozwolenie na budowę Cracovia Ivaco Center. Na pamiątkę tych wydarzeń 28 lutego ogłoszono Dniem kibica Cracovii. Liczba osób która przybyła na miejsce wyrazić swój sprzeciw przeciwko polityce wojewody względem Cracovii wielokrotnie przerosła najśmielsze szacunki organizatorów.[1]

Przebieg Manifestacji

Przed godziną 12 przy Barbakanie zaczęli gromadzić się pierwsi kibice. Wśród demonstrantów byli przedstawiciele różnych grup społecznych, byli młodzi i starzy kibice członkowie Zarządu Klubu oraz Rady Seniorów. Wszystkich jednak łączyła ogromna miłość do Cracovii. Dokładnie o godzinie 12 około 1000 kibiców ruszyło pod Urząd Wojewódzki. Kibice nieśli flagi i transparenty oraz skandowali hasła poparcia dla klubu oraz sprzeciwu dla decyzji władz. Demonstracja przez cały czas obstawiały prowokujące bezskutecznie oddziały policji. Kibice całkowicie zatrzymali ruch przy na ulicy Basztowej wtedy do urzędu wpuszczono czteroosobową delegację. Gdy cała demonstracja dobiegała końca i wydawało się, że nic złego nie może się już wydarzyć od strony Placu Matejki do spokojnie stojących kibiców ruszyły oddziały policji. W kierunku kibiców oddano salwę z broni gładkolufowej, następnie padły kolejne strzały. Rozpoczęła się regularna bitwa, która poprzez Planty i ul. Sławkowską przetoczyła się aż do Rynku. Zatrzymane zostało ponad 50 przypadkowych osób.

Filmy

Przypisy

Przypisy

  1. Ustne stwierdzenie jednego z organizatorów - Kazimierza Telefina.

Kibice Cracovii

Kibice: Jan Paweł IIJózef PiłsudskiInni słynni kibice

Świat kibica: FlagiGraffitiOdznakiSklepySzalikiVlepkiPieśniPiosenkiPrzyśpiewkiZgodyWartości Cracovii"Bóg wybacza - Cracovia nigdy""Nigdy nie zejdę na psy"

Frekwencja na meczach: wyjazdowych • i u siebie od 1913 do 1939od 1945 do 1963/64od 1964/65 do 1983/84od 1984/85 do 2003/04od 2004/05rekordy

Wydarzenia: Cracovia CupDzień Kibica CracoviiBasztowa 2001

Wydarzenia po śmierci Jana Pawła II: Msza PojednaniaMarsz PojednaniaOkno papieskie

Organizacje: FanklubyGrupa 100JG TravelKoło Sympatyków KS CracoviaLaski w PaskiOpravcyStowarzyszenie Przyjaciół CracoviiStowarzyszenie "Tylko Cracovia"

Chuligani: Jude GangAntywisłaŁowcy Psów

Inne artykuły o kibicach