Opravcy

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Opravcy logo.jpg

Opravcy to grupa kibiców zajmująca się organizowaniem opraw na meczach Cracovii. Należą do ruchu ultras czyli środowiska kibiców, które ma za cel urozmaicenie i upiększenie widowisk sportowych poprzez dopingujące śpiewy i okrzyki, barwne kartoniady, flagowiska, transparenty czy wręcz organizowane na trybunach złożone widowiska choreograficzne. Swoją działalność finansują z prowadzonych na trybunach zbiórek pieniężnych oraz ze sprzedaży vlepek i kalendarzy. W przeciwieństwie do analogicznych organizacji w innych klubach nie otrzymują dotacji z kasy klubowej.

Opravcy inne logo.jpg

Nazwy "ultras", "ultrasi" czy "Opravcy" wywołują u osób słabo zorientowanych w kibicowskim świecie nieprzyjemne skojarzenia. W rzeczywistości Opravcy nie mają nic wspólnego z przemocą, ruchem hools i tzw. pseudokibicami.

fragment 354-metrowej flagi

354-metrowa flaga

Ne derbach w sierpniu 2008 (1:1) Opravcy zaprezentowali prawdopodobnie najdłuższą na świecie stadionową flagę (fanę). Liczyła 354 metry i podkową opływała cały stadion poza sektorem przyjezdnych. Na tle barw Cracovii umieszczony był referen starego hymnu Cracovii z 1936 wraz z nazwiskiem autora i datą.

Hasłem naszym jest Cracovii chwała
I moc drużyny co zwyciężać zawsze ma
W jedności siła tkwi powodzeń cała
Więc kto dziś z nami ten nam siły da
Stań do walki znów na boisk trawie
W szalonym zrywie niech się zbudzi twoja krew
I zawsze mężnie idź ku zwycięstw sławie
Biało-czerwony kolor to twój zew !!!
Juliusz Leo 1936

Opravcy o sobie

flagowisko
oprawa na derbach w sektorze gości na stadionie Wisły

Grupa „Opravcy” zawiązana została w grudniu 2002 roku, a swój debiut miała już po kilkunastu dniach – 1 stycznia 2003 roku – podczas treningu noworocznego. W tym okresie w Polsce działało już kilkanaście dobrze zorganizowanych grup ultras i mimo, że Opravcy rozpoczynali swoją działalność od zera, okazało się, że drzemiący w grupie potencjał pozwala śmiało myśleć o szybkim postępie.
Tak też się stało. Sukcesywnie zbierane doświadczenie owocowało kolejnymi pomysłami i coraz lepszymi oprawami. W połowie roku 2004 gazeta „Nasza Legia” sklasyfikowała grupę jako trzecią siłę Ultras w kraju. Również miesięcznik „To My Kibice” docenił ekipę z Krakowa plasując ją na wysokim piątym miejscu w tabeli podsumowującej aktywność kibiców w dziedzinie opraw meczowych. Obydwa media zgodnie podkreślały, iż pozycja ta mogłaby być o wiele wyższa, gdyby nie wyjątkowo mało atrakcyjna dla pokazów ultras infrastruktura stadionu, zwłaszcza po modernizacji. Słupy podtrzymujące dach, loże prasowe i miejsca dla vipów, oraz nieregularny kształt trybun poważnie utrudnia Opravcom pracę.
Wraz z awansem do II Ligi frekwencja na stadionie wzrosła, a co za tym idzie oprawy mogły być organizowane z lepszym skutkiem i częściej niż w poprzednim roku. Również doping, zwłaszcza na meczu ze Szczakowianką czy podczas meczów barażowych, zaskakiwał swoją siłą nawet piłkarzy przeciwnika czy postronnych komentatorów. Późniejsze mecze z uznanymi drużynami doczekały się spektakularnych opraw, czego dowodem jest uzyskanie stadionu kolejki w meczu Cracovia – Legia, oraz meczu derbowym z Wisłą.
Działalność Opravców to jednak nie tylko upiększanie meczy piłkarskich i hokejowych. Grupa rozszerzyła swoją działalność na wszystkie możliwe kierunki związane z promocją pozytywnego wizerunku kibica. Opravcy biorą czynny udział i oferują swoją pomoc w każdym, nawet najmniej ważnym, przedsięwzięciu związanym z Cracovią. Są współorganizatorami i uczestnikami wielu imprez, których celem jest szeroko rozumiane dobro drużyny i jej kibiców. Grupa wydaje popularne „vlepki”, kalendarze, szaliki, gadżety kibicowskie, a także współpracuje z klubem w niektórych kwestiach projektowania pamiątek.
Najważniejszym jednak faktem jest to, ze Opravcy to grupa kibiców Cracovii, dla których dobro swojego ukochanego klubu jest najważniejsze. Grupa, w której skład, wchodzą ludzie z różnych środowisk, o różnym wieku, różnym wykształceniu, zawodzie i zainteresowaniach. Każdy z członków poświęca swój prywatny czas, nie osiągając poprzez to żadnych korzyści finansowych, a jedyną gratyfikacją są słowa uznania obserwatorów i innych kibiców, po dobrze wykonanej pracy.
Zróżnicowanie grupy, jej umiejętności, zaangażowanie i poświęcenie łączą się w jednej pasji i tworzą ludzką mieszankę, która wiele może zdziałać i wiele pokazać.
Źródło: www.opravcy.pl

Filmy

Linki zewnętrzne

Zobacz też