Opravcy

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opravcy logo.jpg

Opravcy to grupa kibiców zajmująca się organizowaniem opraw na meczach Cracovii. Należą do ruchu ultras czyli środowiska kibiców, które ma za cel urozmaicenie i upiększenie widowisk sportowych poprzez dopingujące śpiewy i okrzyki, barwne kartoniady, flagowiska, transparenty czy wręcz organizowane na trybunach złożone widowiska choreograficzne. Swoją działalność finansują z prowadzonych na trybunach zbiórek pieniężnych oraz ze sprzedaży vlepek i kalendarzy. W przeciwieństwie do analogicznych organizacji w innych klubach nie otrzymują dotacji z kasy klubowej.

Opravcy inne logo.jpg

Nazwy "ultras", "ultrasi" czy "Opravcy" wywołują u osób słabo zorientowanych w kibicowskim świecie nieprzyjemne skojarzenia. W rzeczywistości Opravcy nie mają nic wspólnego z przemocą, ruchem hools i tzw. pseudokibicami.

fragment 354-metrowej flagi

354-metrowa flaga

Ne derbach w sierpniu 2008 (1:1) Opravcy zaprezentowali prawdopodobnie najdłuższą na świecie stadionową flagę (fanę). Liczyła 354 metry i podkową opływała cały stadion poza sektorem przyjezdnych. Na tle barw Cracovii umieszczony był referen starego hymnu Cracovii z 1936 wraz z nazwiskiem autora i datą.

Hasłem naszym jest Cracovii chwała
I moc drużyny co zwyciężać zawsze ma
W jedności siła tkwi powodzeń cała
Więc kto dziś z nami ten nam siły da
Stań do walki znów na boisk trawie
W szalonym zrywie niech się zbudzi twoja krew
I zawsze mężnie idź ku zwycięstw sławie
Biało-czerwony kolor to twój zew !!!
Juliusz Leo 1936

Opravcy o sobie

flagowisko
oprawa na derbach w sektorze gości na stadionie Wisły

Grupa „Opravcy” zawiązana została w grudniu 2002 roku, a swój debiut miała już po kilkunastu dniach – 1 stycznia 2003 roku – podczas treningu noworocznego. W tym okresie w Polsce działało już kilkanaście dobrze zorganizowanych grup ultras i mimo, że Opravcy rozpoczynali swoją działalność od zera, okazało się, że drzemiący w grupie potencjał pozwala śmiało myśleć o szybkim postępie.
Tak też się stało. Sukcesywnie zbierane doświadczenie owocowało kolejnymi pomysłami i coraz lepszymi oprawami. W połowie roku 2004 gazeta „Nasza Legia” sklasyfikowała grupę jako trzecią siłę Ultras w kraju. Również miesięcznik „To My Kibice” docenił ekipę z Krakowa plasując ją na wysokim piątym miejscu w tabeli podsumowującej aktywność kibiców w dziedzinie opraw meczowych. Obydwa media zgodnie podkreślały, iż pozycja ta mogłaby być o wiele wyższa, gdyby nie wyjątkowo mało atrakcyjna dla pokazów ultras infrastruktura stadionu, zwłaszcza po modernizacji. Słupy podtrzymujące dach, loże prasowe i miejsca dla vipów, oraz nieregularny kształt trybun poważnie utrudnia Opravcom pracę.
Wraz z awansem do II Ligi frekwencja na stadionie wzrosła, a co za tym idzie oprawy mogły być organizowane z lepszym skutkiem i częściej niż w poprzednim roku. Również doping, zwłaszcza na meczu ze Szczakowianką czy podczas meczów barażowych, zaskakiwał swoją siłą nawet piłkarzy przeciwnika czy postronnych komentatorów. Późniejsze mecze z uznanymi drużynami doczekały się spektakularnych opraw, czego dowodem jest uzyskanie stadionu kolejki w meczu Cracovia – Legia, oraz meczu derbowym z Wisłą.
Działalność Opravców to jednak nie tylko upiększanie meczy piłkarskich i hokejowych. Grupa rozszerzyła swoją działalność na wszystkie możliwe kierunki związane z promocją pozytywnego wizerunku kibica. Opravcy biorą czynny udział i oferują swoją pomoc w każdym, nawet najmniej ważnym, przedsięwzięciu związanym z Cracovią. Są współorganizatorami i uczestnikami wielu imprez, których celem jest szeroko rozumiane dobro drużyny i jej kibiców. Grupa wydaje popularne „vlepki”, kalendarze, szaliki, gadżety kibicowskie, a także współpracuje z klubem w niektórych kwestiach projektowania pamiątek.
Najważniejszym jednak faktem jest to, ze Opravcy to grupa kibiców Cracovii, dla których dobro swojego ukochanego klubu jest najważniejsze. Grupa, w której skład, wchodzą ludzie z różnych środowisk, o różnym wieku, różnym wykształceniu, zawodzie i zainteresowaniach. Każdy z członków poświęca swój prywatny czas, nie osiągając poprzez to żadnych korzyści finansowych, a jedyną gratyfikacją są słowa uznania obserwatorów i innych kibiców, po dobrze wykonanej pracy.
Zróżnicowanie grupy, jej umiejętności, zaangażowanie i poświęcenie łączą się w jednej pasji i tworzą ludzką mieszankę, która wiele może zdziałać i wiele pokazać.
Źródło: www.opravcy.pl

Filmy

Linki zewnętrzne

Zobacz też