Koszulki

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koszulki Cracovii
Od autora projektów koszulek (do sezonu 2022/23)

Koszulki Cracovii zostały odtworzone w oparciu o tysiące zdjęć, setki filmów oraz dziesiątki rozmów z byłymi zawodnikami “Pasów”, działaczami i historykami. Pomocne okazały się monografie klubowe, książki, czasopisma, a także powojenne gazety. W projekcie zadbano o najmniejsze detale. Po wstępnym odwzorowaniu przy współpracy z grafikiem - Jakubem Dmuchowskim, trykoty były porównywane z zebranymi materiałami po raz kolejny i w celu zachowania spójności nanoszone były poprawki. Oprócz kwestii wizualnych takich jak ogólny wzór, czy ilość pasów, zwrócono także uwagę na szerokość kołnierzyka, rodzaj dekoltu, obecność ściągaczy, a także w przypadku nowych strojów - technikę ich wykonania. Weryfikacji poddane zostały także kolory metek na froncie trykotu, które często zmieniały się z meczu na mecz.

Analizując archiwalne źródła można dojść do wniosku, że w pierwszej połowie XX wieku koszule zawodników różniły się szyciem i kolejnością pasów, co spowodowane było ich indywidualnym wykonaniem. W takich sytuacjach zdecydowano się odtworzyć strój prezentowany przez większość drużyny. Jedną z większych trudności było także odpowiednie dobranie koloru, zwłaszcza w okresach, w których Cracovia musiała pozbyć się tradycyjnego “pasiaka”. W tych kwestiach powołano się na wypowiedzi zaczerpnięte z pozycji bibliotecznych, a także od osób żyjących w tych okresach. W sytuacjach skrajnych użyto technologii kolorującej zdjęcie. W trykotach z XXI wieku postanowiono umieścić tylko sponsorów klubowych, w taki sposób, aby koszulka była odwzorowaniem prototypu stworzonego przez Klub.

Całość projektu została opłacona ze środków prywatnych, poświęconych ku czci Najstarszego Klubu Sportowego w Polsce.

Mając nadzieję na odnalezienie kolejnych wzorów koszulek, a także weryfikację już odtworzonych zapraszam wszystkich zainteresowanych lub posiadających unikatowe trykoty do kontaktu: Twitter: kkaczmarczyk_ mail: kkaczmarczyk101@gmail.com


Konrad Kaczmarczyk


Projekty koszulek od sezonu 2023/24 ze strony oficjalnej www.cracovia.pl.

Zobacz także