1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Polonia Warszawa


pilka_ico
mecz towarzyski
Warszawa, park Sobieskiego, niedziela, 29 maja 1921

Polonia Warszawa - Cracovia

0
:
6

(0:4)Herb_CracoviaSędzia: Andrzej Przeworski

bramki Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
0:5
0:6
Kotapka (24')
Kogut (26')
Kogut (38')
Kotapka (43')
Kotapka (79')
Kotapka (87')
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Kotapka
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1921-05-28 Cracovia II - Wisła II Kraków 5:3


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Gość honorowy

Na meczu obecny był Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski, zaproszony przez oba kluby ponieważ podczas pobytu w Krakowie w kwietniu tego roku wyraził życzenie zobaczenia meczu Cracovii.

Opis meczu

Loth III, reprezentatywny bramkarz Polski w podskoku odbija pięścią piłkę po rzucie z rogu.

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Cracovia - Polonia 6:0 (4:0)


Dzień 29 maja był dniem święta sportowego w Warszawie. Zawitała do nas pierwszorzędna drużyna polska, najprawdopodobniejszy mistrz footballu polskiego. Zawody te odbyły się w obecności Naczelnika Państwa. O godzinie 5 po południu przy udziale kilku tysięcy widzów ukazały się obie drużyny przed lożą Naczelnika, którego wita imieniem P.Z.P.N. prezes Dr. Cetnarowski poczem obie drużyny po wzniesieniu trzykrotnego okrzyku na cześć Naczelnika, jako przyszłego protektora sportu polskiego, wracają na swe stanowiska.

Grę obfitującą w nader ciekawe momenty rozpoczyna Cracovia w bardzo żywem tempie, okazując już na wstępie bezwzględną przewagę. Polonia początkowo trzyma się, a nawet chwilami przechodzi do ataku. W 11 min. center ataku Polonie Hamburger przedarłszy się przez linię pomocy i backów, mając sposobność do strzału w próżną bramkę, której obrońca potknąwszy się upadł, nieudolnie "spudłował". Atak Polonji staje się beznadziejnym, Cracovia zaś chwyciwszy tempo nie przepuszcza przeciwnika poza połowę. Dzięki energicznej obronie Polonii udaje się Cracovii dopiero w 24 min. uzyskać pierwszego goala strzelonego przez Kotapkę i to z rzutu karnego. Od tej chwili bramka Polonii nie przestaje być bombardowaną i tak z pięknego podania Kałuży strzela Kogut w 26 min. drugą bramkę. W 12 min. później uzyskuje ten sam gracz trzeciego goala dla swej drużyny, zaś w 2 min. przed pauzą Kotapka pięknym strzałem zdobywa czwartą bramkę. Do pauzy 4:0.

Odtąd jedynym ratunkiem Polonii staje się bramkarz. Publiczność rozentuzyazmowana celowemi kombinacjami ataku, umiejętnem ustawieniem się graczy Cracovii, nie daje końca owacjom na cześć gości. Poraz pierwszy widziano u nas tak piękną grę. Jeszcze kilkakrotnie atakuje po pauzie Polonia wytwarzając niebezpieczne momenty, nie może jednak uzyskać ani jednej bramki. Również zachwyt na boisku wywołuje Synowiec, spokojny, pewny i zawsze na swem stanowisku. W 34 min. uzyskuje Cracovia ze strzału karnego Kotapki 5-tą, w 8 minut później przez tego samego 6 bramkę. Na uznanie zasługuje bramkarz Polonii Loth, który ochronił ją przed dwucyfrowym rezultatem. Po skończonym matchu żegna zgromadzona publika owacyjnie Naczelnika Państwa.

Sędziował poprawnie p. Przeworski
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 3 z 3 czerwca 1921


Bramkarz Loth boni w niebezpiecznej sytuacji.

Przegląd Sportowy

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
Warszawa 29 maja.

Zawody te, rozegrane w parku Sobieskiego, stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Drużyna Cracovii, która wystąpiła w komplecie, pokazała grę, jakiej może dotychczas nie widziano w Warszawie. System gry, któremu hołdują Krakowianie, zbyt dobrze jest znany, by się nad nim długo rozwodzić. Polonia miała skład silniejszy i grała znacznie lepiej niż w czasie swego ostatniego pobytu w Krakowie. Sympatyczna ta drużyna, której głównemi zaletami są poprawność w grze z rzutu karnego (ręka). Trzy następne bramki, zwłaszcza czwarta, były kombinacyjnie wypracowane bez zarzutu. Lewy łącznik Cracovii przez zbytnie ociąganie się w strzale psuje pewną pozycję. Po pauzie tyły Polonii, nie pilnując skrzydeł, skupiają się w środku, przez co gra traci nieco na tempie i piękności. Mimo tak zaciętej obrony goście zdobywają jeszcze dwie bramki, w tem jedna z rzutu karnego. Nieliczne wypady ataku Polonii rozbijają się jużto o linję obrony (bramkarz Cracovii miał przez cały czas gry tylko dwa strzały do obrony), jużto kończą się często „spalonym”, w czem napastnicy warszawscy wykazali dziwny brak rutyny. Stosunek rzutów narożnych 13 : 1 maluje dobitnie przewagę Krakowian. Sędzia p. Przeworski wywiązał się z łatwego zresztą zadania bez zarzutu.

Zawodom przyglądał się z żywem zainteresowaniem Naczelnik Państwa, którego oba kluby zaprosiły na ten match z tego powodu, że w czasie swojej dwudniowej bytności w Krakowie w kwietniu p. Naczelnik wyraził życzenie, że chciałby w Krakowie widzieć jaki match Cracovii. Obecność głowy państwa na zawodach jest dowodem, że sfery rządzące zaczynają sobie zdawać sprawę z ważności rozwoju fizycznego młodzieży polskiej.

Cracovia wróciła do Krakowa pełna przeżytych wrażeń i wiele zadowolona z nadzwyczaj gościnnego, a w Polsce tak niezwykłego przyjęcia, jakie jej zgotowali mili gospodarze.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 3 z 4 czerwca 1921 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Notatka z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Nasz specjalny korespondent (WS) telefonuje z Warszawy: W obecności Naczelnika Państwa odbyły się ta zawody w piłkę nożną miedzy warszawska „Polonią" a krakowską „Cracovią”. „Cracovia” odniosła zwycięstwo 6:0 w przepięknej grze przez cały ciąg matcha. Krakowianie pokarali grę, jaką można spotkać tylko na boiskach klubów zagranicznych. Po skończonej grze publiczność zgotowała drużynie krakowskiej gorącą owacyę.


Naczelnik Państwa powitał imieniem „Polskiego Związku Piłki nożnej“ oraz imieniem obu drużyn Dr Cetnarowski, dziękując Mu za przybycie oraz oddając sport polski w Jego opiekuńcze ręce. W odpowiedzi Naczelnik Państwa podziękował za wyrażone uczucia i życzył dobrego, pomyślnego rozwoju.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 144 z 31 maja 1921


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Niepokonana dotąd „Cracovia” odniosła w Warszawie — jak już donosiliśmy — walne zwycięstwo nad temtejszą najsilniejszą drużyną — „Polonią”. Wynik 6:0 — mimo, że mówi o znacznej różnicy między tymi drużynami — nie jest wcale miernikiem sił „CRACOVII” i „Polonii“. Rezultat bowiem zawodów po największej części zależy od wypadku. Bardzo często silne drużyny w zawodach ze słabszemi nie mogą cyfrowo uwydatnić swej przewagi. Tak było i z „Cracovią". Drużyna nasza rozwinęła grę, której mogą jej pozazdrości najlepsze nawet drużyny europejskie, a jednak ostateczny wynik ani w przybliżeniu nie jest wykładnikiem tej gry.

Przebieg zawodów był b. interesujący i od początku przykuwał uwagę widza. Atak „Cracovii” pracował fenomenalnie. Środkowy napastnik Kałuża wzbudzał podziw przeprowadzaniem kombinacyi, łącznicy oraz skrzydłowi zdobywali frenetyczne oklaski za przyziemną grę. Śmiało rzec można, że nie zmarnowano prawie ani jednej pozycyi. Pomoc, szczególnie Synowiec, jak i obrona doskonała. Bramkarz Popiel nie miał sposobności do popisu.
Grę rozpoczęła „Cracovia” silnym atakiem. Początkowo jednak białoczerwoni, jakby oszołomieni obecnością Naczelnika Państwa, nie uwydatnili swej przewagi. Dopiero po kilkunastu minutach, opanowawszy swe nerwy, rzucili na szalę białoczerwoni tempo, technikę, kombinację i rutynę. Atak po ataku uderzał na bramkę „Polonii”, której bronił dzielnie i z podnieceniem Loth (najlepszy może bramkarz w Polsce). Iście angielskiej grze „Cracovii“ przeciwstawić zdołała „Polonia" ambicję i dobrą wole — temu też przypisać należy, że zawody stały na wysokim poziomie sportowym. Bramki zdobyte przez „Cracovię“ (prócz z rzutu karnego) były owocom b. pięknych kombinacji, szczególnie czwarta, którą Warszawiacy nagrodzili długo niemilknącemi oklaskami.
Po pauzie sytuacya na ogół nie zmieniła się. Gra przeważnie toczyła się na połowie „Polonii”, a sporadyczne jej wypady me były zbyt groźnemi. W tej części gry białoczerwoni zdobyli jeszcze dwie bramki.

Schodzących z boiska Krakowian żegnała rozentuzyozmowana publiczność okrzykami na ich treść — a Naczelnik Państwa, przechodzących obok jego loży białoczerwonych zaczczycił pochwałami i brawami.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 146 z 2 czerwca 1921


Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-17 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  AZS Kraków 1921-09-05 Cracovia - AZS Kraków 4:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1