1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
Mistrzostwa Polski , 2 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 28 sierpnia 1921, 17:30

Cracovia - ŁKS Łódź

7
:
1

(4:1)Herb_ŁKS Łódź


Skład:
E. Latacz
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Kotapka
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Andrzej Przeworski z Warszawy
Widzów: 4 000

bramki Bramki
Kogut (5'-głową)
Kotapka (9'-głową)
Kałuża (15')

Mielech (36')
Mielech (60')
Cikowski (62')
Gintel (80'-karny)
1:0
2:0
3:0
3:1
4:1
5:1
6:1
7:1Lange (16')
Skład:
Mühln
Czekalski
Piotrowski
K. Hanke
Otto
Woskowicz
Kowalczyk
Al. Kowalski III
Cyl
Lange
A. Śledź

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1
1921-08-28 Cracovia III - Olsza Kraków 3:4
1921-08-28 Union Łódź - Cracovia II 3:6moment z meczu
pod bramką Łodzi (rzut z rogu)

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Tygodnik Sportowy

Zapowiedź meczu w Tygodniku Sportowym
Przeworski z Polonii warszawskiej prowadzi w niedzielę zawody o mistrzostwo Polski między Ł. K. S. z Łodzi a Cracovią w Krakowie.
Źródło: Tygodnik Sportowy 26 sierpnia 1921


Czas

      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Czas Zapowiedź meczu w dzienniku CzasOpis meczu

Czas

Drugie z rzędu zawody „Cracovii” o mistrzowstwo Polski w klasie A przyniosły oczekiwane zwycięstwo naszej drużynie. Match prowadzony był nader spokojnie i wykazał całkowitą przewagę „Cracovii”, tak, że gra toczyła się prawie wyłącznie pod bramką gości, którzy bronili się wcale ambitnie a od czasu do czasu usiłowali wypadami zagrozić bramce „Cracovii”. „Cracovia” mogła powiększyć swój sukces jeszcze conajmniej 4 goalami, jednak zarówno center ataku jak i obydwaj łącznicy nie byli w strzałach dysponowani. „Z. K. S.” to drużyna b. dyscyplinowana i nader ambitna a przytem fizycznie dobrze się prezentująca i należałoby ten materyał umiejętnie wyszkolić pod fachowem kierownictwem odpowiedniego trainera. Bramki uzyskali dla „Cracovii”: Mielech 2, Kałuża, Gintel (z karnego), Kotapka, Kogut i Cikowski po jednej, a z gości Lange. Publiczności zebrało się mało - sędziował dobrze p. Przeworski z Warszawy.
Dr Wyk.
Źródło: Czas nr 198 z 31 sierpnia 1921 [1]


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Niedziela, dnia 28. sierpnia 1921 r.

Łódzki Klub Sportowy - Cracovia 1:7 (1:4)

(O mistrzostwo Polski)


Następne zawody Cracovii o mistrzostwo Polski, przyniosły jak zresztą było łatwo do przewidzenia, cyfrowo znaczne zwycięstwo. I trzeba zaznaczyć, że Cracovia mając w całego całego matchu bezwzględną przewagę nad gośćmi, mogła uzyskać jeszcze kilka bramek, gdyby nie zupełna niedyspozycja w strzelaniu trójki ataku, a w pierwszym rzędzie Koguta. Z Łodzian najlepsza częścią drużyny okazały się backi oraz bramkarz, któremu jednak szczególne dopisywało szczęście. Pomoc mniej działała umiejętnością, jak pracą; atak, z wyjątkiem może lewego skrzydłowego, pozostawiał w technice, kombinacji a także zgraniu bardzo wiele do życzenia. W Cracovii, która wystąpiła bez Popiela w bramce, odznaczał się Gintel; atak czasami pięknie kombinował, jedynie w strzałach miał pecha. W pomocy najlepszym był Cikowski.

Grę rozpoczyna Cracovia i już w 5 minucie zdobywa Kałuża z podania Koguta pierwszą bramkę. W minute później wyrównuje Łódź przez swoego prawego łącznika. Z rzutu wolnego bitego w 9. minucie przez Cikowskiego, uzyskuje Kotapka główką drugiego goala, a w 15 min. Kogut z podania Stycznia pieknym strzałem trzeciego, wreszcie Cikowski czwartego w 36 min. Po pauzie gra Cracovia match towarzyski, zadawalając się strzeleniem jeszcze trzech bramek przez Mielecha i Gintla (karny).

Sędzia p. Przeworski prowadził zawody obiektywnie.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 16 z 2 września 1921


Przegląd Sportowy

Cracovia w składzie zwykłym, jedynie w bramce zamiast Popiela grał Latacz.

Cracovia miała do pokonania najsłabszego może przeciwnika w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Drużyna Ł. K. S. przedstawia dobry lecz surowy jeszcze materjał; tylko środkowy pomocnik Otto, były gracz bielskiego Sturmu, przewyższał o klasę swych towarzyszy. Lewy back Piotrowski (do niedawna gracz Pogoni lwowskiej) ginął w tem otoczeniu. Drużyna ta gra zwyczajem młodych drużyn, t. j. wózkuje zadużo, nie ma techniki ani kombinacji, a w walce z silniejszym przeciwnikiem, jak to miało miejsce z Cracovią, ogranicza się wyłącznie do obrony. Najlepszą stosunkowo częścią drużyny to pomoc. Drużynie łódzkiej wiele brak jeszcze narazie do miana drużyny pierwszoklasowej.

Cracovia wraca powoli do swej formy. Napadowi już nie wiele można zarzucić, jak chyba tylko to, że nie podbiega ku przeciwnikowi, mającemu piłkę, dozwalając mu na spokojne jej odbicie. Trójka środkowa kombinuje bez zarzutu, tylko pod bramką zawodzi. Brak strzałów wogóle, a celności strzałów w szczególności zaczyna być bolączką białoczerwonych. Niedomagania tej trójki ilustruje najdokładniej fakt, że obaj łącznicy zrobili po jednej bramce - ale rzutami głową, mimo tylu centr, oddanych przez obu dobrych skrzydłowych; tylko bramka Kałuży była strzelona. Dlatego rolę zdobywania bramek zaczyna obejmować prawy skrzydłowy Mielech, który w dwu z rzędu matchach strzelił 3 bramki, oraz środkowy pomocnik Cikowski (1 bramkę). Nadzwyczaj efektowne bramki zdobyli Kotapka (głową) i Gintel z karnego. Honorowy goal, uzyskany w pierwszych minutach gry, zawdzięczają goście brakowi rutyny bramkarza. Jedna tylko jeszcze korzystna sposobność zdobycia bramki nadarzyła się łodzianom; strzał obronił szczęśliwie bramkarz Cracovii. Przy tak przygniatającej przewadze można było śmiało uzyskać wynik dwucyfrowy. Kornerów 7:2 dla Cracovii. - Gra prowadzona była fair i bez incydentów; trudno zatem wytłumaczyć sobie zbytnią gadatliwość u niektórych napastników Cracovii, którą sędzia, p. Przeworski z Warszawy, musiał często poskramiać.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 16 z 3 września 1921 [2]


Dwutygodnik Sportowy

Relacja z meczu w poznańskim Dwutygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w poznańskim Dwutygodniku Sportowym cz.2
W odbytych równocześnie w Krakowie zawodach „Cracovia” : „Łódzki klub sportowy” zwyciężyła łatwo ta pierwsza w stosunku 7:1.

---

Drugie z rzędu zawody „Cracovii” o mistrzostwo Polski w klasie A przyniosły oczekiwane zwycięstwo krakowskiej drużynie. Match prowadzony był nader spokojnie i wykazał całkowitą przewagę „Cracovii” tak, że gra toczyła się prawie wyłącznie pod bramką gości, którzy bronili się wcale ambitnie a od czasu do czasu usiłowali wypadami zagrozić bramce „Cracovii”. „Cracovia” mogła powiększyć swój sukces jeszcze conajmniej 4 goalami, jednak zarówno center ataku jak i obydwaj łącznicy nie byli w strzałach dysponowani. Ł. K. S. to drużyna b. dyscyplinowana i nader ambitna a przytem fizycznie dobrze się prezentująca i należałoby ten materjał umiejętnie wyszkolić pod fachowem kierownictwem odpowiedniego trainera. Bramki uzyskali dla „Cracovii”: Mielech 2, Kałuża, Gintel (z karnego), Kotapka, Kogut i Cikowski po jednej, a z gości Lange. Publiczności zebrało się mało – sędziował dobrze p. Przeworski z Warszawy.
Dr. W.
Źródło: Dwutygodnik Sportowy nr 10 z 4 września 1921


Ilustrowany Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym
Jak było do przewidzenia uległ Łódzki Klub sportowy swemu znacznie silniejszemu przeciwnikowi.

Tern samem zdobywa „Cracovia" nowe dwa punkty w mistrzostwie i znaczną stosunkowo ilość bramek.
Przewaga „Cracovii“ była tak znaczną, że rzadko tylko udawało się Łodzianom przedostać się z piłką pod jej bramkę, lecz przecież jeden z takich wypadów przyniósł im honorowego goala.

Ze względu na niewspółmierność sił, gra nie dostarczyła licznie zebranym widzom, żadnych emocji.
Źródło: Ilustrowany Tygodnik Sportowy nr 9 z 7 września 1921


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Druga rozgrywka w mistrzowstwie Polski w kl.A przyniosła łatwe zwycięstwo Cracovii nad mistrzem Łodzi. Łodzian cechuje zalety i wady wszystkich drużyn słabych. Dużo ambicyi a mało umiejętności. Wprawdzie posiadała Łodzianie tytuł mistrzów swego okręgu — jednak daleko im do gry mistrzowskiej — a nie wątpliwie osiągną ją po kilku latach racyonalnych ćwiczeń sportowych Drużyna fizycznie robi dobre wrażenie, najlepszym graczem jej jest prawy obrońca. Gra bramkarza acz szczęśliwa pod względem sportowym jest bez znaczenia. Zawody nie były zbyt Interesujące, nu¬żyły monotonię kombinacyi i ataków Cracovii, która walcząc z drużyną o kilka klas słabszą nie wiedziała jaką metodę ma zastosować. Były również i momenty wcale ładnej gry — naogół jednak zawody miały przebieg chaotyczny. Bramkę na swą korzyść zdobyli goście w pierwszych zaraz minutach. Tak więc w dwóch groźniejszych ataków przeprowadzonych przez Łodzian w ciągu 6 kwadransy — pierwszy został uwieńczony sukcesem. Zawody prowadził p. Przeworski z Warszawy bobrze.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 234 z 30 sierpnia 1921


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
W walce o mistrzostwo Polski odniosła Cracovia łatwe zwycięstwo nad mistrzem okręgu łódzkiego. Ambitnie walcząca drużyna łódzka uzy¬skała nawet w pierwszej części swą honorową bramkę, pozatem nie okazała szczególnie wysokiego poziomu. Bramkarz jej, któremu kilka razy udało się szczęśliwie odparować piłkę przy użyciu pięści, nadużywał tego sposobu obrony. To też, gdy dwukrotnie Mielech z prawego skrzydła Cracovii celnie wymierzonemi strzałami w róg, zaatakował bramkę Łodzian, metoda ta musiała zawieść, a stan posiadania Cracovii zwiększył się o dalsze pozycye. W uzyskiwaniu bramek prześcigali się wszyscy gracze biało-czerwonych, nietylko pomoc, ale nawet obrona w osobie Gintla wzięła udział w ogólnej biesiadzie, ten ostatni z okazyi strzelenia siódmej i ostatniej bramki z rzutu karnego. Sędziował Przeworski.
Źródło: Nowy Dziennik nr 228 z 31 sierpnia 1921Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-17 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  AZS Kraków 1921-09-05 Cracovia - AZS Kraków 4:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1