1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz zakończony w 72 minucie z powodu zmroku


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 3 lipca 1921, 18:30

Cracovia - Újpesti Budapeszt

2
:
1

(2:1)Herb_Újpest Budapeszt


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Kotapka
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Jakub Seidner z Krakowa

bramki Bramki
Kogut (9')
Kałuża (32')
1:0
2:0
2:1


Priboj (40')
Skład:
Knoll
Fogl II
Fogl III
Kalecsényi
Szwartz
Rosenberg
Egyhàzi
Kosa I
Priboj
Schaller
Rossmanndrużyna gości

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Oba spotkania odbędą się na boisku Cracovii o godz. 6:30 popoł. (Przyp. Dzień wcześniej zaplanowany mecz Makkabi Kraków – Ujpesti)Ujpesti T. E., którego przyjazd do Polski jest zasługą Cracovii, jest po sławnym M. T. K. najlepszym klubem węgierskim. W mistrzostwach roku 1920/21 zajął drugie miejsce, zdobywając w 24 matchach 36 punktów (14 zwycięstw, 8 nierozstrzygniętych i 2 porażki) i uzyskawszy stosunek bramek 39:14. O sile jego świadczy fakt, że on tylko zdołał zadać klęskę wieloletniemu mistrzowi Węgier M.T.K., bijąc go w jesieni r. ub. 1:0. Drużyna ta zawdzięcza swe świetne wyniki przedewszystkiem braciom Voglom, tworzącym najlepsza parę obrońców na Węgrzech. Dlatego tez często widzimy ich w drużynach reprezentacyjnych Węgier. Vogl II. zwłaszcza grywa stale w teamie węgierskim. Na ostatnim matchu Austrja – Węgry (24 kwietnia) we Wiedniu był on, jak to zgodnie przyznaje prasa wiedeńska, najlepszym graczem na boisku. Niewysoki krępy, nadzwyczaj silny, idzie bardzo ostro na piłkę. Pomoc ma Ujpesti także świetną. W środku ataku gra Priboj, który również brał udział w ostatnim matchu Austrja – Węgry. Przyjazd Uspjesti do Krakowa stanowi sensację sportową. Koła sportowe krakowskie, tak bardzo spragnione widoku silnych drużyn zagranicznych, niewątpliwie pośpieszą tłumnie na boisko Cracovii, by się przyglądnąć zaciętej walce naszych klubów z potężnym przeciwnikiem.

Źródło: Przegląd Sportowy [1]

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Niedzielne zawody z Cracovią rozpoczęły się z powodu ulewnego, kilkugodzinnego deszczu i długich pertraktacji w sprawie zdatności błotnistego i wodą pokrytego boiska, dopiero o 7-mej 30. min. wieczorem. Cracovia miała tę zasadniczą przewagę nad gośćmi, iż jako drużyna o wiele lżejsza, poruszała się swobodniej i szybciej na błocie, od ciężkiej Ujpesti. Toteż w grze bardzo pięknej, w której głównie backi, a przedewszystkiem Gintel, oraz trójka ataku, kierowana przez znakomitego do pauzy Kałużę, się odznaczyły, zdołała Cracovia swoim nieustraszonym duchem ofenzywnym i zapałem, dwukrotnie zdobyć bramkę, raz przez Koguta, drugi raz przez Kałużę, goście zaś tylko jednego goala. Do pauzy 2:1. Po pauzie obraz się zmienia, Węgrzy rozpoczynają z miejsce niebywałem i djabelskim tempem. Rozdrażniona ambicja zmusiła ich do wyładowania takiej energii, że rzeczywiście Cracovia cofnęła się w całości do tyłów i ograniczyła się wyłącznie prawie do defenzywy, a nawet do "murowania" bramki, czego nie powinna uczynić, gdyż nie wynik, ale sposób ry i korzyść, jaką drużyna za spotkania wynosi, są kryterjami wchodzącemi w rachubę przy ocenie wartości i poziomu sportowego. Węgrzy bombardowali wprost bramkę Cracovii, a piłka obijała się ciągle o nogi i ręce graczy, nie mogąc się dostać przy znakomitej obronie Popiela do bramki, mimo usilnych starań gości. Vogl II. wbrew zwyczajowi, miał pecha z rzutami wolnymi, która kilkakrotnie przestrzelił. Wielkiej ilości kornerów nie wyzyskał Ujpesti. Po 20 m. gry po pauzie odgwizdał z powodu ciemności sędzia p. Seidner, mający w tym dniu nieszczególny dzień, koniec zawodów. -- Wynik 2:1, acz nie przedstawiał stanowczo faktycznego stosunku sił, bardzo zaszczytny dla Cracovii, a za grę do pauzy w zupełności zasłużony.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 8 z 8 lipca 1921


Przegląd Sportowy

Niezapowiadające się zbyt interesująco z powodu uprzedniej 2-godzinnej ulewy i oślizłego boiska zawody, przyniosły dość licznie zebranej publiczności wiele emocji.

Napad Węgrów, jakkolwiek nie zaimponował nam systemem gry, grał bez porównania lepiej niż poprzedniego dnia; ale i Cracovia miała swój dobry dzień. Z zadowoleniem zobaczyliśmy dawną sprawność i celowość ataków i grę dla drużyny – nie dla siebie.. Doskonałym był Kałuża a także i Kogut; łatwo stosunkowo dawali sobie radę z niebezpieczna obroną Węgrów, nużąc ją krótkim przyziemnym „passingiem” i zręcznymi „trickami”. Szkoda tylko, że nie dostrajał się do nich Kotapka… Gracz ten jest albo przemęczony, albo niezupełnie jeszcze zdrową ma nogę, albo też – zbyt wysokie posiada wyobrażenie o swej grze, skutkiem czego gra niedbale., czekając ażeby piłka przyszła do niego. Słabszym niż zwykle był także Sperling; u Cikowskiego natomiast stwierdziliśmy znaczny zwrót ku lepszemu. Reszta pomocy, jak zwykle, bardzo dobra, obrona dobra. Na osobną wzmiankę zasługuje ponadto Popiel. Rzadko mamy sposobność widzenia go przy robocie, zato ostatnio wspaniałą grą wynagrodził nam swą dotychczasową przymusową bezczynność. Znakomitej obrony tylu przyziemnych strzałów, tak trudnych do utrzymania, nie powstydził by się nawet słynny Zsák. Toteż zwycięstwo Cracovii jest w wielkiej mierze jego zasługą.

W pierwszej połowie gra otwarta z małą przewagą Cracovii. W 9 min. strzał, oddany po ślicznej centrze Mielecha, chwyta bramkarz Węgrów, rzuciwszy się na ziemię, lecz Kałuża podbiega, lekko wyłuskuje mu piłkę z rąk, podaje ku tyłowi, a Kogut pakuje ją do bramki. W 32 min. strzela niespodzianie Kałuża w górny róg bramki i robi drugiego gola. Był to może najpiękniejszy goal, jaki widzieliśmy w tym roku. Ujpesti nieprzygotowany na taką niespodziankę zabiera się energicznie do pracy i przez Priboja odbija w 40 min. jedną bramkę.

Po zmianie bramek, gra toczy się dalej bez pauzy. Węgrzy powoli zaczynają przygniatać Cracovię. Przewaga ich rośnie. Atak Cracovii osłabł, wobec czego tyły mają nielada zadanie do spełnienia. Zaczyna się teraz popis Popiela. Sędzia p. Seidner, który popełnił kilka błędów, lecz naogół sędziował dobrze, przerwał zawody na 20 min. przed końcem z powodu zapadającego zmroku

Rzuty narożne 5:4 dla Ujpesti.

Skład Ujpesti: Knoll, Fogl II., Fogl III., Kalecsényi, Szwartz, Rosenberg, Egyhàzi, Kosa I., Priboj, Schaller, Rossmann.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 8 z 9 lipca 1921 [2]


Ilustrowany Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym cz.2
Przyjazd drużyny budapeszteńskiej do Krakowa, poprzedziły wieści o jej doskonałej formie i pierwszorzędnych zaletach. Okoliczność, że zajmuje ona drugie miejsce po mistrzach Węgier M. T. C., których w poprzednim sezonie udało jej się nawet pobić w stosunku 1:0, pozwalała przypuszczać, że wyjdzie ona ze spotkania zwycięzko. Przewidywania te nie sprawdziły się. Cracovia osiągnęła piękne zwycięstwo i tern samem udowodniła, że jednak poziomem gry nie wiele ustępuje mistrzowskim drużynom zagranicznym.

W pierwszej połowie przeprowadza atak „Cracovii” cały szereg niebezpiecznych kombinacji, lecz wszystkie strzały chwyta pewnie doskonały bramkarz Węgrów. Jednak już w 9 minucie zdobywa „Cracovia“ pierwszą bramkę, którą z podania Kałuży robi doskonale w tym dniu grający Kotapka. W 32 minucie, drugi piękny strzał Kałuży w róg bramki węgierskiej, decyduje o zwycięstwie „Cracovii“.
Ujpesti zaskoczony tym nieoczekiwanym wynikiem, przypuszcza jeden atak po drugim, stara się koniecznie wyrównać i rzeczywiście robi w 40 minutach gry jedną bramkę.
Po przerwie, uzyskują Węgrzy przewagę, atakują, strzelają, lecz nadzwyczajna gra bramkarza „Cracovii“ Popiela udaremnia wszelkie wysiłki gości. Było kilka momentów, że zrobienie bramki wydawało się nieuniknionem, jednak każdy strzał, czy to górny, czy szereg niebezpiecznych, przyziemnych strzałów chwyta doskonały Popiel.

Wynik ostateczny 2:1 osiągnięty, dzięki naprawdę pięknej grze i ofiarności całej drużyny, przynosi prawdziwy zaszczyt „Cracovii“, która tem samem wprowadza polski sport piłki nożnej na szeroką arenę międzynarodową.
Źródło: Ilustrowany Tygodnik Sportowy nr 3 z 17 lipca 1921


Ilustrowany Kutyer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kutyer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kutyer Codzienny cz.2
Wczorajsze zwycięskie zawody „Cracovii“ z budapeszteńską drużyną „Uipesti” T. E. dają nam możność porównania poziomu polskiego sportu footbalowego z węgierskim. Porówanie to wy¬pada na korzyść reprezentowanego przez „Cracovię” sportu polskiego.

Zawody „Cracovii” z „Ujpesti” były walką nie tylko dwu drużyn, lecz przedewszystkiem dwu innych systemów gry. Przyziemnej i krótkiej prze „Cracovię” przeciwstawili Węgrzy, zarzucony już od dawna, system długiego podawania t. z. „long passing“. Wprawdzie system Węgrów wprowadza do gry żywiołowe tempo, korzyści jednak znaczniejszych za sobą nie pociąga. Natomiast gra przyziemni wraz z krótkiem podawaniem jest b. efektowna oraz niebezpieczna, co też Węgrzy dwukrotnie na własnej skórze odczuli.
„Ujpesti”, zajmująca drugie miejsce w mistrzostwie węgierskiem wystąpiła do zawodów z „Cracovią”- w pełnym układzie. Długotrwała ulewa oraz rozmokło boisko wpłynęły ujemnie na przebieg zawodów — mimo to, były one b. interesujące.
Grę rozpoczęła „Cracovia“ silnym atakiem ku bramce węgierskiej, który jednak załamał się natychmiast na doskonałej obronie. Lewy obroń¬ca Vogel przenosi piłkę długim rzutem na pole karne „Cracovii“ — w tym kierunku pędzą jak strzały napastnicy węgierscy, zdobywają ją, lecz po krótkiej walce z obrońcami „Cracovii“ tracą ją — poczem piłka znów przenosi się na połowę Węgrów. Przez pierwsze minuty gra jest zupełnie otwartą, z pewną przewagą napada „Cracovii“. Napastnicy krakowscy rozgrywają się kombinują b. dobrze, lecz wiele pozycyi nie zdołali wykorzystać, wskutek braku decyzyi i oryentacyi prawego łącznika, który podobnie jak i jego kolega na lewym skrzydle nie stał na wysokości zadania.
Po 10 minutach ustawicznych ataków „Cracovii” z centry Mielecha uzyskał Kogut pierwszą bramkę dla swych barw. Sukces „Cracorii" wpłynął na jeszcze żywsze tempo. Węgrzy za wszystkich sił dążyli do wyrównania gry i faktycznie stworzyli klika niebezpiecznych sytuacyi pad bramką „Cracovii”, której dzielnie bronił Popiel, odparowując wiele ataków. Po tej chwilowej przewadze, mającej raczej charakter fizyczny, „Cracovia” ponownie opanowała boisko. Niebezpieczny zazwyczaj Vogel przypatrywał się miejscami bezradnie precyzyjnym kombinacyom środkowego napastnika Kałuży, nie wiedząc jak odebrać mu piłkę, na „tricki’ jego nie miał bowiem lekarstwa. I podczas tej dezoryentacyi obrony Węgrów, Kałuża pięknym strzałem uzyskał drugą bramkę dla „Cracovii‘‘. Węgrzy podniecani ponownym sukcesom „Cracovii’, rzucili się zajadle do ataków, z których jeden uwieńczony został pomyślnym rezultatem. Do pauzy stosunek 2:1 mimo obopólnych wysiłków, został bez zmiany.
Po pauzie obraz gry się zmienił. Węgrzy prawie od początku do końca górowali nad „Cracovią“, która dzielną obroną nie dopuściła Węgrów do wyrównania gry. Z drugiej strony i sami Węgrzy nie potrafili uzyskać wiole prawie nieuchronnych pozycyi. Zawody więc zakończyły się zupełnie zasłużonem zwycięstwem „Cracovii“.

Rolę sędzlego usiłował nieudolnie odegrać p. Seidner. Popełniał on b. często wiele kardynalnych błędów, wywołując tem niepotrzebne scysye. Na rozjemcę w zawodach pierwszoklasowych p. S. nie nadaje się.
Źródło: Ilustrowany Kutyer Codzienny nr 179 z 5 lipca 1921
Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-17 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  AZS Kraków 1921-09-05 Cracovia - AZS Kraków 4:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1