1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 26 czerwca 1921

Cracovia - Warta Poznań

6
:
2

(4:1)Herb_Warta Poznań


Skład:
Kotapka II
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Alfus
Kotapka
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Seidner

bramki Bramki
Kogut (21' k.)
Kotapka (24')
Kotapka

Kotapka

Kotapka (k.)
Kogut (73')
1:0
2:0
3:0
3:1
4:1
4:2
5:2
6:2Staliński (38')

Staliński (47')
Skład:
Kaczmarek
Nowicki
Sliwiński
Spojda
Z.Kosicki
H.Kosicki
Niziński
Prymka
W.Staliński
M.Einbecher
Dabert

Mecz poprzedniego dnia:

1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0Bramki

Według kroniki Cracovii i "Dwutygodnika Sportowego" drugiego gola uzyskał Bolesław Kotapka, natomiast "Tygodnik Sportowy" podaje, że był to Józef Kałuża.

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Niedziela 26. czerwca 1921 r.

Warta (Poznań) - Cracovia 2:6 (1:4).

Wielkopolanie okazali się drużyną bardzo sympatyczną, dyscyplinowaną, grającą otwarcie i z zapałem. Fizycznie silni, rozporządzając dobrymi biegaczami, wykazali szybki start do piłki, pewne starania kombinacyjne i wielką siłę przebojową ataku. Technika jeszcze nieco prymitywna, rzuty głową odważne, ale nie zupełnie celowe. Z początku wyraźna trema i skutkiem tego nieopanowywanie piłki, później coraz śmielsze nacieranie, a nawet gra zupełnie otwarta. -- Cracovia bez Mielecha z Alfusem na skrzydle, grającym gorzej niż zwykle. Cała drużyna Cracovii przynajmniej o klasę gorsza, niż na matchu z Kispestim szczególnie backi i atak. Dopiero w 21 min. zdobywa Kogut z wolnego rzutu pierwszą bramkę, w 24 min. Kałuża z corneru bitego przez Alfusa drugą, a Kotapka głową z rzutu wolnego strzelonego przez Synowca trzecią. W 38 m. przebija się minąwszy Gintla środek ataku Staryński, najlepszy gracz w ataku gości, strzelając pierwszą bramkę dla Warty, powitaną rzęsistymi oklaskami. Wreszcie zdobywa Kotapka głową z podania Koguta czwartą bramkę dla Cracovii. Do pauzy 4:1. -- Już w 2 min. po pauzie szybkim biegiem mija Staryński Fryca i zdobywa drugiego goala dla zielonych. Wśród gry już nie bardzo interesującej zyskuje Cracovia jeszcze dwie bramki, przez Kotapkę z rzutu karnego i przez Koguta w 28 m. skutkiem odbicia się piłki od obrońcy Poznańczyków. -- Wynik naogół bardzo korzystny dla Wielkopolan, którzy w grze swojej dokładnie wzorują się na stylu niemieckim górnym i dalekim, a szybkim. -- U gości odznaczali się głównie środek ataku i lewy łącznik, oraz pomoc szczególnie środkowa i prawy obrońca.
Sędziował całkiem dobrze p. Seidner.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 7 z 1 lipca 1921


Dwutygodnik Sportowy
(pierwsza relacja)

Pierwsza relacja z meczu w poznańskim Dwutygodniku Sportowym
Mistrzowska drużyna Posnania „Warta” uległa „Cracovji” tylko 2:6. Zaznaczyć należy, że „Cracovia” zdobyła dwa goale z rzutów karnych. Obszerne sprawozdanie umieścimy w najbliższym numerze.
Źródło: Dwutygodnik Sportowy nr 6 z 2 lipca 1921


Dwutygodnik Sportowy
(druga relacja)

Druga relacja z meczu w poznańskim Dwutygodniku Sportowym cz.1
Druga relacja z meczu w poznańskim Dwutygodniku Sportowym cz.2
Wycieczka I. drużyny K.S. „Warta” po Małopolsce.

Program wycieczki wyznaczony był następująco: 26. VI. Gra w Krakowie z mistrzem okręgowym „K.S. Cracovia”, 28. i 29. VI. z przemyską „Polonią”, pretendentką do mistrzostwa lwowskiego klasy B., zaś 3. VII. z „Czarnymi I”, poważnymi rywalami „Pogoni” o mistrzostwo lwowskiej klasy A. Niestety plan zawiódł. Z powodu wylewu Sanu i powodzi na boisku, odwołała przemyska„Polonja” terminy, więc naprędce zobowiązała się „Warta” na 28. VI. z krakowską „Jutrzenką”, a 30. VI. do Bielska z „Bielitz – Bialaer Sport Verein”, mistrzem Śląska Cieszyńskiego. Z góry zaś zaznaczyć należy, że organizacja wycieczki była niedostateczna, bo „Warta” wyjechała ze zbyt małą rezerwą, co było głównym powodem niekorzystnych częściowo wyników.

Po 26-godzinnej podróży stanęli nasi w Krakowie w sobotę wieczorem o godz. 9-tej, gdzie przyjęła ich liczna delegacja „Cracovji” z p. Dębińskim na czele. Do zawodów wyznaczonych dnia następnego o godz. 6.30 wiecz. wystąpiła „Warta” w następującym składzie: bramka: Kaczmarek; obrona: Nowicki i śliwiński; pomoc: Spojda, Z. Kosicki i H. Kosicki; napad: Niziński, Prymka, Staliński, Einbacher, Dabert, a więc bez Bartczaka i Cellera, najlepszych graczy z pomocy. „Cracovia” przeciwstawiła natomiast: bramka: Kotapka; obrona: Gintel i Fryc; pomoc: Styczeń, Cikowski, Synowiec; napad: Alfus, Kotapka, Kałuża, Kogut, Sperling. Sędzia p. Seidner.

Łatwo zrozumieć zdenerwowanie graczy „Warty”, stających po raz pierwszy do rozgrywki z leaderem polskiej piłki nożnej, groźnym przeciwnikiem pierwszorzędnych drużyn zagranicznych, a niepokonanym w roku bieżącym przez drużyny krajowe.

Grę rozpoczyna „Cracovia”, usadzając się przez kwadrans pod bramką „Warty”, jednak strzały, przechodząc ponad, lub obok bramki, nie przynoszą „Cracovji” sukcesu. Z czasem ustępuje nerwowość graczy „Warty” grze spokojnej, która się równa nieco, wykazując jednak przewagę „Cracovji”. Dopiero w 22. min. strzela Kogut pierwszą bramkę z rzutu karnego, poczem następują dwa następne goale, zrobione przez Kotapkę głową z podania. „Warta” pragnie się zrewanżować i oto piękna kombinacja wyrywa się pod bramkę „Cracovji”, przyczem Staliński przedostaje się za obronę i strzela pierwszego goala, nagrodzonego niemilknącemi długo brawami rozentuzjazmowanej publiczności. Przed przerwą strzela Kotapka czwartą bramkę. Połowa 4:1.

Po przerwie rozpoczyna „Warta”, przenosi swój atak na stronę „Cracovji” i oto Staliński znów z bliskiej odległości robi drugą bramkę. – 4:2! – Nadzieje rosną! Jednak „Warta” nie może dorównać jeszcze grze „Cracovii”, która uzyskuje następnie dwa punkty: jeden z rzutu karnego przez Kotapkę, a krótko potem z podania prawego skrzydła przez Koguta. W ostatnich 20. minutach była walka zupełnie zrównoważona i nie wykazywała niczyjej przewagi. Rezultat 6:2 na korzyść „Cracovji”. Wynikiem tym jednak nie powinna się „Warta” wstydzić, gdyż wystawia jej on bardzo pochlebne świadectwo. Z graczy „Warty” wybijali się specjalnie Staliński i Einbacher w napadzie, Z. Kosicki w pomocy, w obronie zaś Nowicki. Kaczmarek, dotychczas ostoja drużyny, nie dopisał tym razem, gdyż zbytnio zdenerwowany, niedostatecznie bronił bramki.

Zaznaczyć również należy, że drużyna „Cracovji”, a specjalnie pp. Dębiński i Synowiec zaopiekowali się z całem oddaniem „Wartą” aż do środy, za co należy się im najserdeczniejsze podziękowanie i wdzięczność.

(…)

Reasumując, wycieczka „Warty” była jedną porażką, a to dzięki brakującym rezerwom i zawsze niepewnemu składowi drużyny. Prasa fachowa zachwyca się piękną i szlachetną grą naszego mistrza okręgowego, czemu przyklasnęła publiczność. Materjał graczy jest pierwszorzędny, czego dowodem słowa trenera „Cracovji”, Węgra Pozsonyi’ego że z „takiego materjału zrobiłby drużynę pierwszoklasową.” „Warta” w roku bieżącym spotka się jeszcze kilkakrotnie z „Cracovją” na gruncie poznańskim, a choć porażka jest pewna, to miejmy nadzieję, że „Warta” dużo z nich wyniesie korzyści. Drużynom naszym niezbędne są rozgrywki z poważnymi przeciwnikami, aby się gracze zrównoważyli i stracili tremę, która zawsze w podobnych wypadkach jest ich klęską.
Edmund Szyc.
Źródło: Dwutygodnik Sportowy nr 7 z 20 lipca 1921


Przegląd Sportowy

Cracovia posiadając niezbyt silnie fizycznie rozwiniętych graczy, unikać powinna dwudniowych zawodów, inaczej zawsze objawiać się u nich będzie przemęczenie, mogące wydawać się, nieznającemu przyczyn, niedołęstwem.

Tak było i na zawodach z technicznie mało wyrobioną Wartą.

Nie wszystkich jednak napastników usprawiedliwić może zmęczenie… Kotapka nie grał w sobotę, był wypoczęty, czemu więc przypisać jego bezradność wobec piłki?

Również i obrona nie wyczerpała się przecież tak bardzo sobotnimi zawodami, a grała tak źle, jak jeszcze nigdy w tym sezonie.

Obie bramki które strzelił Staliński dla Warty, zawiniła obrona.

Jedynie pomoc ratowała sytuację.

Warta, to materjał surowy, lecz ambitny i pracowity. Za parę lat może stać się może poważnym przeciwnikiem.

Skład Warty: Kaczmarek, Nowicki, Sliwiński, Spoida, Kosicki II, Kosicki I, Niziński, Prymka, Staliński, Einbecher, Dabert

Obie drużyny miały po 2 graczy z rezerwy.

Sędzia p. Seidner
Źródło: Przegląd Sportowy nr 7 z 2 lipca 1921 [1]


Ilustrowany Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym cz.2
W niedzielę 28 b. m. o godz. 6 m. 30 pp. stanęła na boisku „Cracovii" — poznańska drużyna „Warta", aby zmierzyć swe siły z tut. „Cracovią"— będącą obecnie w bardzo dobrej formie Zawody powyższe miały tę miłą stronę, że dawały jeden z żywych dowodów zacieśniania się węzłów między młodzieżą sportową różnych dzielnic Polski, oraz porównanie ich poziomu gry. Krakowska publiczność jest w porównaniu do innych naszych miast, stosunkowo bardzo dobrym znawcą football’u i nie zadawalnia się średnimi wymaganiami, gdyż mając często sposobność widzieć „Cracovię", pracującą w „pocie czoła" nad honorowym dotrzymaniem miejsca zagranicznym drużynom — stawia zawsze duże żądania, co i w ostatnich zawodach miało miejsce.

„Biało-czerwoni (Cracovia) z pierwszą chwilą rozpoczęcia gry, okazali swoją ogromną wyższość, a oko znawcy rozpoznawało zaraz wielką różnicę w technice i kombinacji współzawodników. „Cracovia" stosowała u siebie system gry jednego obrońcy, co sprawiało „Warcie" ogromnie dużo kłopotu i wykazało jej zrozumiałą niezaradność, kilka bowiem bardzo udatnych ataków i blizko pod bramką „Cracovii” stworzonych dogodnych sytuacji, zniweczył sędzia przez słuszne zresztą odgwizdanie offside’u. Do charakterystyki gry „zielonych" należałoby dodać ich przesadną grę głową, która mija się z celem
tam, gdzie piłkę można pokierować nogą, lub umiejscowić stopping’iem". „Warta" sprawiała chwilami wrażenie, że jest zasugestjonowaną „marką" swego przeciwnika, że nie ufa w swe siły i niema odwagi dążyć do lepszego rezultatu spotkania. Tymczasem, jak wspominaliśmy, „Cracovia“ „miała zły dzień" i w zupełności nie zadowoliła grą swych licznych zwolenników. Mimo 6 uzyskanych goali na 2 stracone, rezultat końcowy byłby znacznie innym, gdyby „biało-czerwoni" zdobyli się w owym dniu na grę, więcej im podobną, n. p. z zawodów z Kispesti R. C. - gdzie „siły" swoje „mierzyli na zamiary". Jednakże niezbyt absorbujący i groźny przeciwnik, kazał przypuszczać, że bez „trudu i znoju" będzie możliwem uzyskanie sukcesu, więc po cóż silić się na wytężające tempo i migawkowe zwroty, tembardziej, że sympatyczni goście nie podsycali antagonizmu, ani też nie wywoływali chęci — dosłownego „powalenia na obie łopatki".

Przewaga „Cracovii” była chwilami tak przygniatającą, że wysyłała ona swe „tyły" na pole „zielonych", co jednak tym ostatnim dało 2 razy możność przedarcia się przez ogołocone pole i „wjechania" z piłką do bramki Krakowian.
Źródło: Ilustrowany Tygodnik Sportowy nr 1 z 3 lipca 1921Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-16 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1