1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Ferencváros Budapeszt


pilka_ico
mecz towarzyski
Budapeszt, sobota, 1 października 1921

Ferencváros Budapeszt - Cracovia

1
:
0

(0:0)Herb_Cracovia


Skład:
Cesayka
Takàcs
Hungler
Szabó
Oblitz
Blum
Heger (45 Matkovics)
Schwarz
Pataky
Nikolsburger
Toth

Sędzia: Schiller
Widzów: 5 000

bramki Bramki
Pataky (85') 1:0
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Chruściński
Kałuża
Kogut
Sperling
Mecze następnego dnia:

1921-10-02 Lwów - Kraków 1:1
1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0
1921-10-02 Olsza Kraków - Cracovia III 5:0Cracovia i FTC:
(stoją) Pozsonyi (trener), Blum (repr. kapitan), Popiel, Chruściński, Styczeń, Cikowski, Sperling, Kogut, Kałuża, Synowiec , Fryc, Mielech, Gintel, Kotapka, Pychowski (w zwykłem ubraniu), Takács
(siedzą) Heger, Szabó, Csayka, Schwarz, Hungler (repr), Pataky (repr.), Nikolsburger (repr.), Obitz (repr.), Toth (repr.)

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
W sobotę 1 bm. rozegrała Cracovia pierwsze swoje zawody z Ferencvarosi Torna Club, ulegając tejże w stosunku 1:0. Przed sędzią Schillerem występują drużyny w następującym składzie: F. T. C.: Csajka, Takacs, Hungler II, Szabo, Obitz, Blum, Heger, Schwarz, Pataky, Nikolsburger, Toth. Cracovia: Sperling, Kogut, Kałuża, Chruściński, Mielech, Synowiec, Cikowski, Styczeń, Fryc, Gintel, Popiel. Cracovia grała w komplecie z Chruścińskim na prawym łączniku. Napad Cracovii grał w tym dniu bardzo słabo, zwłaszcza jego lewa strona. Tyły grały bardzo dobrze. F. T. C. wystąpił do zawodów z kompletną drużyną w której pomoc złożona z graczy tej miary, co Blum, Obitz i Szabo, górowała nad resztą drużyny. Napad F. T. C. z Patakym na czele, przeprowadzał raz po raz błyskawiczne ataki pod bramkę Krakowian, brak jednak celnych strzałów nie pozwolił im na zdobycie większej ilości bramek tak, że bardzo dużo strzałów poszło na out. Dopiero pod sam koniec drugiej połowy gry F. T. C. robi jedynego goala na swoją korzyść. Stosunek kornerów 7:3 dla F. T. C. 5000 widzów.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 21 z 7 października 1921


moment z zawodów

Przegląd Sportowy
(relacja własna)

Pierwszy match odbył się w sobotę o godz 5 popoł. Wobec 5.000 widzów na boisku F.T.C. przy Uellöi-ut. F.T.C., eksmistrz węgierski, jedyny groźny rywal M.T.K. w Budapeszcie, wystawił kompletną drużynę w składzie następującym: Cesayka; Takàcs, Hungler (gracz reprezentatywny); Szabó (repr.), Oblitz (repr), Blum (repr. kapitan); Heger, Schwarz, Pataky (repr.), Nikolsburger (repr.), Toth (repr.). Skład Cracovii; Popiel; Gintel, Fryc; Styczeń, Cikowski, synowiec; Mielech, Chruściński, Kałuża, Kogut, Szperling. Biało-czewoni, niewypoczęci jeszcze zupełnie po 24-godzinnej, uciążliwej podróży (siedem razy musieli przesiadać), zaczęli grę ze zrozumiałą w takich wypadkach tremą, która się objawiała szczególnie w akcjach ataku. Na domiar złego Kałużą po kwadransie gry otrzymał od prawego obrońcy silne kopnięcie nogą w głowę; grał on do końca z zabandażowaną głową, lecz nawpół przytomny, wskutek czego atakowi zabrakło najważniejszej sprężyny. Napad, zdeprymowany tym wypadkiem, mając ponadto przeciwko sobie linję pomocy, lepszą od pomocy M.T.K., nie mógł kombinować jak zwykle i do końca nie zdołał się zdobyć na celową i skuteczną grę. Jedynie Chruściński z Mielechem przedzierali się czasem w pobliże bramki przeciwnika. Zato pomoc i obrona, wspólnie z Popielem, nie mając przez cały czas gry ani chwili spoczynku, stały w zupełności na wysokości zadania i grały świetnie, tworząc mur, o który się rozbijały wszelkie ataki przeciwnika. Od pauzy gra na prawem skrzydle Matkovics zamiast Hegera, jakkolwiek Heger, mimo otrzymania w czasie gry uderzenia w bok, mógł śmiało grać dalej. Obraz gry się nie zmienia, tylko napad F.T.C. jest niebezpieczniejszy i ma więcej pozycji do zrobienia bramki. Strzały jednak przeważnie nie trafiają celu; piłka kilka razy odbija się od słupka lub dostaje się w ręce Popiela. Przez ostatni kwadrans gra toczy się już w ciemności. 5 minut przed końcem przerywa się Pataky i strzela jedną bramkę; Popiel nie obliczył wskutek ciemności odległości od piłki i dlatego nie wybiegł z bramki. Gra spokojna i fair. Rzutów narożnych 7:3 dla F.T.C. Sędziował bardzo dobrze p. Schiller.
T.S.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 21 z 8 października 1921 [1]


Ilustrowany Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym
Pierwsze minuty przynoszą obustronne ataki. U „Cracovii“ znać początkowo pewną tremę i nerwowość, która jednak wkrótce znika zupełnie. Gra staje się otwartą.

Atak „F. T. C.” wspomagany skutecznie przez swą pomoc zaczyna coraz intenzywniej atakować, dzięki jednakże doskonałej grze pomocy i obrony „Cracovii” bez rezultatu.
W 16 minucie przeprowadza „Cracovia“ atak swem prawem skrzydłem. Mielech centruje pod bramkę i nad¬biegający właśnie Kałuża otrzymuje w momencie strzelania silną kontuzję w głowę.
Powróciwszy na boisko po opatrzeniu rany nie bierze prawie zupełnie udziału w grze. Od tego czasu atak „Cracovii” zaczyna szwankować. Przewaga „F.T.C.“ uwidacznia się.
Popiel święci prawdziwe tryumfy, a Gintel i Styczeń, mając przeciw sobie najgroźniejszą część ataku „F. T. C.” grają świetnie. W 80 minucie z podania Mielecha strzela Kałuża w ręce wybiegającego bramkarza. Przewaga „F. T. C.“ wzmaga się, lecz dopiero w 85 minucie udaje się Pałaki‘emu uzyskać decydującą o zwycięstwie bramkę.

Publiczności zebrało się około 5000.
Źródło: Ilustrowany Tygodnik Sportowy nr 13 z 10 października 1921"Głos prasy Węgierskiej" -
Przegląd Sportowy
(opinie prasy węgierskiej)

Głos prasy Węgierskiej

Głos prasy węgierskiej

Wyniki uzyskane przez Cracovię w Budapesczcie z F.T.C. (0:1) i M.T.K. (0:0), wywołały niekłamaną radość stref sportowych całej Polski. Świadczą o tem odgłosy polskiej prasy zarówno fachowej jak i codziennej – najmiej jak zwykle w dziennikach krakowskich – jak i liczne gratulacje, otrzymane przez Cracovię z całej Polski, ze wszystkich ośrodków, w których życie sportowe silnem bije tętnem. Że sukces ten nie był przypadkowym, lecz zupełnie zasłużonym, tego dowodza liczne głosy prasy 1)ęgierskiej, będące odzwierciedleniem opinji tamtejszych kół sportowych. Oto co pisze ta prasa o grze i drużynie Cracovii:

Sportlap (o matchu z F.T.C.): Polska drużyna sprawiła zawód tym, którzy oczekiwali łatwego zwycięstwa F.T.C. i dużej ilości strzelonych bramek. Ci zaś którzy nie mają zaufania do wysokiego poziomu sportu polskiego, nie przyszli na zawody, powinni tego żałować gdyż obie strony pokazały ładną grę. Cracovia usprawiedliwiła w zupełności swą dobrą opinję w kołach sportowych Budapesztu, jaka poprzedziła jej występ. Pokazała ona grę fair, bardzo dobrą kombinacjęi celowość każdej akcji, w czem przejawiła się praca węgierskiego trenera Pozsonyi`ego. Od początku do końca cała drużyna pracowała niezmordowanie jak maszyna; szczególnie pomoc i obrona wykonały lwią pracę. Atak nie posiadał wybitnych indywidualności; jedynie środkowy napastnik swem rozdawaniem piłki i siłą przebojową okazuje pierwsza klasę, tylko strzały jego są słabe, Z jego partnerów można wyszczególnić mielecha, który swymi szybkimi biegami stwarzał często niebezpieczne sytuacje; centry jego nie były jednak dostatecznie precyzyjne, Z pomocy wyróżnił się Cikowski, także Synowiec pracował z wielkim pożytkiem. Dobrym bramkarzem okazał się Popiel.

Schlosser, lewy łącznik M.T.K., który koło 70 reprezentował barwy Węgier, oświadczył w interwiewie dziennikarskim: „Tylko dwie drużyny w Budapeszcie umieją tak kombinować jak Cracovia : „M.T.K. I F.T.C.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 22 z 15 października 1921 [2]


"Wspaniały sukces „Cracovii” w Budapeszcie." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Wspaniały sukces „Cracovii” w Budapeszcie.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Pierwszy występ tegoroczny „Cracovii” za granicą przyniósł jej wielki sukces. W sobotę i niedzielę gościła krakowska drużyna w Budapeszcie i rozegrała tam zawody footballowe z „Ferenczvarosi Terma Club" (F. T. C) następnego zaś dnia z mistrzami Węgier „Magyar Tesdiackerlok Kӧre” (M. T. K.).

Pierwsza z tych drużyn, do niedawna jeszcze mistrz Węgier, zajmuje obecnie szóste miejsce w klasie A, „M. T. K." zaś ostatniemi zawodami wykazała swą wysoką klasę, którą porównać jedynie można z angielską, zawodową.
To też wiadomość o zaproszeniu „Cracovii" do Budapesztu przyjęły koła sportowe, z jednej strony, z dużem zadowoleniem — wyrażano jednak wątpliwość czy „Cracovia” potrafi poważnie oprzeć się doskonałym klubom węgierskim.

Tymczasem, wedle informacyj z Budapesztu, „Cracovia” grała doskonale i w niczem nie ustępowała Węgrom. Kilkunastogodzinna jazda osłabiła nieco „Cracovię" i w tem jedynie należy się dopatrywać porażki 1:0 w zawodach z „F. T. C". Nazajutrz już „Cracovia” grała daleko lepiej o czem świadczy choćby tylko wynik 0:0 w zawodach z „M. T. K.”.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 270 z 5 października 1921


"Tryumf „Cracovii" w Budapeszcie." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Tryumf „Cracovii" w Budapeszcie.

Relacja z dzienników węgierskich na temat Cracovii w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Wedle informecyi, jakie otrzymaliśmy „Cracovia” grą swą w Budapeszcie wywołała żywiołowy entuzyazm Wągrów. Drużynę krakowską zwłaszcza w drugim dniu przyjmowano niezwykle owacyjnie — a po grze z mistrzami Węgier — publiczność wyniosła na ramionach z boiska.

„Sportlap” pisze, że ci, którzy nie ufali sportowi polskiemu niechaj żałują, iż nie widzieli zawodów z „Cracovią”, która grała od pierwszej do ostatniej chwili niezwykle pięknie, a przedewszystkiem „fair”. Pomoc i obrona „Cracovii” doskonałe. Napad gra systemem angielskim. Najlepszymi na boisku byli Cikowski, Synowiec. Gintel i Popiel. Kałuży pismo poświęca więcej miejsca i stwierdza, to gracz ten stworzy dla siebie spocyalną klasę.
Również I „Spertbirlap" entuzyastycznie pisze o „Cracovii”, która — wedle pism — udowodniła, iż sport polski stoi na wysokim poziomie. Pismo wyraża zadowolenie, iż najlepsze drużyny węgierskie gościły „Cracovię”, gdyż w ten sposób nawiązane zostaną ściślejsze stosunki polsko-węgierske. Polacy — mówi pismo — będą stale owacyjnie na Węgrzech przyjmowani. Omawiając przebieg zawodów, stwierdza pismo, że na taką grę, jaką pokazała „Cracovia“, może się zdobyć tylko drużyna europejska. Pismo podnosi doskonałą grę Mielecha, Chruścińskiego, Synowca, Kałuży oraz Cikowskiego, który przypomina znakomitego niegdyś gracza M. T. K. Pozsonego.
Podobnie i „Nauratisport” entuzjastycznie wyraża się o grze „Cracovii”. Wedle tego pisma wynik „Cracovii” z M. T. K. stawia drużynę krakowską w rządzie najlepszych klubów na kontynencie. Zaznaczyć przytem należy — pisze „ W. S.“ — iż rezultat z M. T. K, jest tem więcej imponujący, iż w przeddzień „Cracovia” grała ciężki match z F. T. C., oraz odbyła 24 godz. podróż. Kombinacye napadu „Cracovii” przewyższają pierwszą klasę węgierska i teraz można zrozumieć zwycięstwo „Cracovii“ nad „Ujpesti” i „Kispesti” w Krakowie. Gintel i Synowiec znakomici, ustawili grę doskonale, ułatwiającą pracę Popielowi — fenomenalnemu bramkarzowi.
W końcu ”A Nap“, pismo codzienne zaznacza na wstępie, że poczytywanoby tego za waryata, któryby przypuszczał wynik „remis” w zawodach mistrzów Węgier z „Cracovią”. Jedynie En. Pozsony trener „Cracovii” wierzył fanatycznie w swą drużynę. I miał racyę, gdyż Polacy pokazali grę, jaką widzi się tylko na boiskach Zachodu.

Pisma węgierskie zgodnie stwierdzają, iż właściwe pochwały należą clę trenerowi „Cracovii” Pozsonemu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 272 z 7 października 1921WzmiankaMecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-17 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  AZS Kraków 1921-09-05 Cracovia - AZS Kraków 4:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1