1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 6 sierpnia 1922

Cracovia - Vasas Budapeszt

0
:
1

(0:0)Herb_Vasas Budapeszt


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Łańko
Reyman III
Chruściński
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Hugo Rosenfeld z Bielska

bramki Bramki
0:1 Szentmiklóssy (61')
Skład:
Nyerges
Zatykó
Stengl
Sztojka
Gottlieb
Tomecsko
Katzer
Takács
Jellinek
Szentmiklóssy
Himmer

Ustawienie:
2-3-5
Zobacz również: Zdjęcia z meczu
Mecz poprzedniego dnia:

1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4moment z meczu
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)
Cała galeria ››
moment z meczu
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)
Cała galeria ››
Drużyna gości po meczu z Cracovią schodzi z boiska. Na przedzie idą Katzer i Jellinek.
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)
Cała galeria ››

Gość honorowy

Na meczu obecny był Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski. Według programu wizyty miał tylko chwilę przyglądać się zawodom, jednak zainteresowany grą Cracovii został do końca meczu.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.2
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.3
W drugim dniu zawodów wystąpiła Cracovia wzmocniona dwoma graczami pierwszej drużyny. Popielem i Cikowskim. Zespół zatem obu klubów przedstawiał się następująco:

Vasas: Siska*, Zatykó, Stengl, Sztojka, Gottlieb, Tomecsko, Katzer, Takaos, Jellinek, Szentmiklosy, Himmer.

Cracovia: Popiel, Gintel, Fryc, Strycharz (rez.), Cikowski, Synowiec, Łańko (rez.), Reyman III (rezer.), Chruściński, Kogut, Szperling.

Grę rozpoczyna Cracovia i po paru minutach walki na środku boiska przeprowadza dobrze skombinowany atak, zakończony strzałem Koguta w aut. Węgrzy natychmiast się rewanżują, a prawy ich łącznik oddaje strzał na bramkę, lecz Popiel broni przytomnie. Gra odtąd otwarta, atakują ze zmiennem szczęściem na przemian obie drużyny, piłka przenosi się szybko z jednej połowy boiska na drugą. 20 minuta przynosi dłuższy pobyt gości na polu karnem Cracovii; gorące sytuacje ratują kolejno Strycharz, Fryc, Popiel, aż wreszcie zdecydowanie wyjaśnia je Katzer, wbijając piłkę w aut po rzucie wolnym. W dziesięć minut później środek ataku gości przebija się przez linię pomocy i obrony Cracovii, podjeżdża na pole karne miejscowych, lecz tutaj piłkę odbiera mu sprytnie przyczajony Strycharz i nie dopuszcza go do strzału. W chwilę potem następuje wypad Reymana III, zakończony pięknym, dalekim strzałem w prawy róg bramki, obronionym z trudem przez bramkarza Węgrów. I znów Cracovia na froncie, lecz atak jej nie wykorzystuje szeregu pewnych niemal momentów, strzelając jużto niecelnie, jużto w ręce bramkarza Vasasu. Tak np. Kogut na cztery minuty przed pauzą po ładnej uprzedniej kombinacji z Chruścińskim oddaje rzut z paru kroków do całkiem otwartej bramki i… pudłuje. Wynik zatem pozostaje do przerwy 0:0.

Po pauzie Cracovia, opanowana silną wolą zwycięstwa, wzmagana jeszcze już i tak bardzo ostre tempo zagrażając raz po razu poważnie bramce przeciwnika. Lecz tutaj dzielnie pracuje bramkarz węgierski Siska [wg. sprostowania bramkarzem był Nyerges - przyp. WikiPasy], który o ile w pierwszym dniu był słabym, o tyle w drugim spotkaniu wykazał naprawdę wysoką klasę. Ale i Vasas nie próżnuje, wskutek czego gra staje się coraz więcej interesująca i pełna emocjonujących momentów. W tem po 14-minutowej walce dyktuje sędzia rzut wolny pośredni za wysunięcie się Popiela z piłką poza pole karne. Moment ten wykorzystują Węgrzy i zdobywają gola lekkim strzałem lewego łącznika, górą w prawy róg bramki. Odtąd Cracovia podniecona utraconym punktem napiera gości coraz gwałtowniej i uzyskuje nad nimi zupełną przewagę. Atak za atakiem idzie na bramkę przyjezdnych, lecz ci bronią się zawzięcie i dużym szczęściem. Owocem wysiłków Cracovii staje się jedynie dwa rzuty z rogu i kilka groźnych sytuacji podbramkowych, niestety, niewyzyskanych. Wynik przeto utrzymuje się od końca bez zmiany.

Cracovia grała w tym dniu bez zarzutu i z ogromną ambicją, miało nad Vasasem przewagę, to też klęska jej zupełnie niezasłużoną. Stosunek rogów 2 : 0 dla Cracovii.

Sędziował p. Hugo Rosenfeld z Bielska.

Zawody zaszczycił swą obecnością Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, w otoczeniu generałów Norwid-Neugebauera i D-cy D. O. K. Kraków gen.-por. Osińskiego. Dostojnego gościa witali entuzjastycznie członkowie Zarządu K. S. Cracovii, dalej obie walczące drużyny, które wzniosły na cześć Naczelnika gromkie powitalne okrzyki i wreszcie licznie zebrana publiczność. Naczelnik Państwa był obecnym przez cały ciąg zawodów, śledząc ten przebieg z wielkiem zainteresowaniem.
Elka.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 22 z 7 sierpnia 1922


*  - wg. sprostowania bramkarzem był Nyerges - przyp. WikiPasy

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Skład Crac.: Popiel, Gintel, Fryc, Strycharz, Cikowski, Synowiec, Łańko, Reyman III., Chruściński, Kogut, Sperling. Vasas w komplecie. Publiczności dość wiele. W loży Naczelnik Państwa. Drużyny wychodzące na boisko wznoszą okrzyk na Jego cześć.

Przebieg gry: Gra równiejsza i spokojniejsza. Tempo powoli wzrasta. Cracovia gra lepiej i ambitniej w defenzywie i ofenzywie. O kombinacji myślowej, jednolitej, jednak nie można mówić. Niema kierującej głowy. Vasas nieco gorszy, niż w sobotę. W 9 i 20 min. niebezpieczne ataki gości. W 23 m. piękna, błyskawiczna kombinacja centra ataku z lewym łącznikiem, w 39 minucie pudłuje lewy łącznik przed pustą bramką. Gra więcej na połowie Cracovii, większa przebojowość u Węgrów, kiepski strzał pod bramką. Rogów do pauzy żadnych, tak jak w sobotę. Goali 0:0.

Po przerwie tempo ostrzejsze. Crac. zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności swej, gra wszak przed Naczelnikiem Państwa. Ataki wzajemne. W 7 min. mija l. skrzydłowy Gintla i strzela w ręce Popielowi. W 10 m. pudłuje Chruściński z pewnej pozycji. W 15 min. broni Popiel przed niebezpiecznym atakiem. W 16 min. zdobywa Vasas 1 goala z rzutu wolnego na linji karnej podyktowanego za przekroczenie tejże przez Popiela (Crac. kwestyonowała słuszność rozstrzygnięcia). Głośna interwencja publiczności, okrzyki przeciw sędziemu. Silny nacisk Cracovii. Akcją kieruje Sperling. W 39 min. ostry strzał Reymana chwyta brawurową robinzonadą bramkarz Vasasu. Energiczne wzajemne ataki i 2 rogi dla Crac. do końca bez rezultatu.

Sędziował energicznie i przytomnie p. Rosenfeld z Bielska.

Z gości odznaczył się bramkarz, Zatyko (repr.) w obronie, Gottlieb i Tomecsko (repr.) w pomocy, oraz cała lewa strona wraz ze środkowym ataku wprost wspaniała, Katzer (repr.) na pr. skrzydle dobry, ale nieproduktywny z powodu egoistycznej gry. – Z Crac. dobrymi byli, w obydwu dniach Gintel, Synowiec i Sperling. - Reszta mierna i marna, pracowała wprawdzie ofiarnie, ale bezmyślnie.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 69 z 11 sierpnia 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.1
Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.2
Vasas (Budapeszt) - Cracovia.

5 sierpnia 4:1 (3:0). 6 sierpnia 1:0 (0:0).

Dwudniowe zawody z Vasasem nie były dla Cracovii szczęśliwe. Ujawniły one znaczny spadek formy Cracovii, tak, że nasuwa się poważna wątpliwość, czy w obecnym roku uzyska mistrz Krakowa mistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Vasas przedstawia dobrą I. klasę węgierską. Graczy cechuje zupełne opanowanie techniczne piłki, pozatem szybka kombinacja, ostry start i dobra gra głową. Najlepszym graczem Vasasu był bezsprzecznie prawy obrońca, Zatyko. Jego czyste, celowe odbicia i niezawodne odbieranie piłki wzbudzały podziw. Pomoc a szczególnie środek, pracowała wydatnie. Atak kombinuje szybko i zręcznie, lepszy w polu niż pod bramką, brak mu jednak przeboju i strzałów. Poza prawym obrońcą drużyna przedstwia się słabo fizycznie.

Cracovia wystąpiła w oba dnie z rezerwowymi graczami. Najgorszą częścią drużyny był atak. Szperling dopiero w drugim dniu po pauzie pracował korzystnie. Reyman dobry w strzałach lecz słaby w polu. W pomocy jedynie Cikowski i Synowiec w drugim dniu zadowolili. Gintel, jak zwykle dobry, Fryc niepewny, zbyt często w odbiciach zawodził. Popiel bardzo ładnie obronił kilka strzałów.

(...)

6 sierpnia. Cracovia z Cikowskim, Popielem i Strycharzem zamiast Stycznia, Alfusa i Pychowskiego. Z początku toczy się gra na środku boiska, potem zmienna przewaga aż do połowy.

Po zmianie bramek Cracovia stale atakuje, lecz dobrze pracująca obrona nie pozwala wyrobić pozycji do strzału. Za rzut wolny z linji karnej za rękę bramkarza, z podania uzyskuje lewy łącznik jedyną bramkę. Cracovia podniecona stale w ataku. Ataki przeprowadza lewą stroną, lecz liczne centry Szperlinga idą na marne wskutek słabej gry reszty ataku. Ku końcowi słabnie tempo gry u Cracovii, inicjatywę ujmują Węgrzy. Rogów 2:0 dla Cracovii. Sędziował słabo p. Rosenfeld z Bielska.

W drugim dniu był obecnym na zawodach Naczelnik Państwa, bawiący w Krakowie z okazji 8-ej rocznicy wymarszu Legionów w bój. Naczelnik Państwa zajął miejsce w loży specjalnie dla niego przygotowanej i ozdobionej emblematami państwowemi i przypatrywał się z zainteresowaniem zawodom. Zjawienie się Naczelnika Państwa na zawodach powitała zebrana publiczność gorącemi oklaskami. Drużyna węgierska wystąpiła przed lożę Naczelnika Państwa i po krótkim przemówieniu jednego z graczy po węgiersku, uczciła go trzykrotnym okrzykiem. To samo uczyniła i Cracovia.
M.
Źródło: Sport nr 22 z 11 sierpnia 1922


Przegląd Sportowy

Zawody te zaszczycił swoją obecnością p. Naczelnik Państwa, wraz z generalicją entuzjastycznie witany przez licznie zgromadzoną publiczność. Przyglądał się zawodom z wielkim zainteresowaniem i pozostał w swej loży do samego końca zawodów. Pierwsi wstępują na boisko Węgrzy, których cała ekspedycja, ustawiwszy się pod lożą p. Naczelnika, wzniosła trzechkrotne "Eljen" na jego cześć. Burzliwe brawa. Podobnie witała Naczelnego Wodza i drużyna Cracovii, która wystąpiła bez Stycznia a z Strycharzem, Łańką i Reymanem J. Tym razem grał już atak biało-czerwonych trochę lepiej, choć zupełnie unieruchomiony Szperling za mało mógł brać udział w akcjach swego napadu. Kogut zupełnie bez formy. W pomocy Strycharza b. dobry. Reszta dobra, choć znać skutki przerwy wakacyjnej i brak treningu. Najpierw lekka przewaga miejscowych, poczem gra się wyrównuje. Ataki Węgrów są jednak szybsze i niebezpieczniejsze. Pewną bramkę broni Strycharz. Szereg rzutów wolnych przeciw Cracovii mija bez rezultatu. Szperling jest doskonale kryty. Rzut wolny z pola karnego strzela Kogut w aut. Strycharz przerywa ładną kombinację gości. Rzut Reymana obronił bramkarz robinzonadą. Również i drugi wolny z za pola karnego dla Cracovii niewykorzystany. Tuż przed pauzą przestrzelił Szentmiklossy z pewnej pozycji. Po zmianie stron gra równorzędna, choć lekka przewaga Węgrów bardziej się zaznacza. Piękny rzut Reymana łapie wspaniale bramkarz gości, poczem i Popiel dwukrotnie interwenjuje. Szperling wnosi trochę życia do ataku. Gra bardzo żywa i urozmaicona. Popiel broni znowu z najbliższej odległości. W 16 minucie zdobywa Szentmiklossy, po rzucie wolnym, za przekroczenie pola karnego przez Popiela z piłką w ręku, jedyną bramkę dnia. Gra staje się bardzo zażartą. Cracovia znajduje się dłuższy czas na froncie, nie jest jednak w stanie wyrównać. Szereg ataków na bramkę Cracovii, poczem znowu przykre chwile dla Vasasu - i gra się kończy. Rogów 3:0 dla Cracovii. Sędzia p. Rosenfeld z Bielska dobry i bezstronny. Podyktowanie rzutu wolnego, z którego padła jedyna bramka, wywołało gorące protesty tak graczy Cracovii, jak i publiczności.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 32 z 11 sierpnia 1922 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
W niedzielę rozegrała Cracovia match — rewanż z budapeszteńskim klubem Vasas. Zawody zaszczycił obecnością swoją Naczelnik Państwa, który z zainteresowaniem przypatrywał się pięknej grze do końca zawodów.

Obie drużyny, jakoteż licznie zgromadzona publiczność owacyjnie witała i żegnała Naczelnika Państwa.
Vasas wystąpił w swym najsilniejszym składzie, z 8 graczami reprezentacyjnymi, a Cracovia musiała uzupełnić swój zespól trzema rezerwowymi. Mimo to pokazała Cracovia grę przepiękna, zwłaszcza w drugiej połowie, przygniatając stale przeciwnika, który w defensywie ograniczał się nawet do „murowania” bramki, że jednakże nie wyszła z zawodów zwycięska ma to do zawdzięczenia sędziemu, importowanemu z Bielska, który obdarzając sympatyą gości, obdarzył ich nawet — najniesprawiedliwiej — rzutem wolnym z pola bramkowego, zamienionego za bramkę. A więc przegrany match jest owocem stosunków, panujących w naszem koleg. sędziowskim.
Z Cracovii najlepsi Cikowski, Strycharz, Chruściński (godnie zastępuje Kałużę), Sperling, a całość drużyny udowodniła, że jest zespołem nietylko równorzędnym, ale nawet przewyższającym niektóre kluby zagraniczne, stojące na pierwszych miejscach tabeli mistrzowskiej.

Stosunek rogów 3:0 na korzyść Cracovii.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 212 z 8 sierpnia 1922Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1