1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
krakowska Klasa A , 8 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 11 czerwca 1922

Cracovia - BBSV Bielsko

4
:
0

(2:0)Herb_BBSV Bielsko


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Bielecki
Zimowski
Reyman
Chruściński
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Zygmunt Auerbach z Krakowa

bramki Bramki
Reyman (4')
Kogut (20')
Kogut (65')
Chruściński (86')
1:0
2:0
3:0
4:0
Skład:
Ziembiński
Lubich
Piörtner
Dlabać
Reichel
Gabryś
Kramer
Strürmer
Jurziczek
Dyck
Hojdisch

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0
1922-06-11 Cracovia II - Makkabi II Kraków 3:0Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.2
Mecz powyższy, o mistrzostwo klasy A, odbył się w niedzielę, dnia 11 bm. Popołudniu na boisku K.S. Cracovii.

Do zawodów stanęła drużyna miejscowa bez dwu wybitnych swoich graczy, Kałuży i Synowca, drużyna gości w pełnym składzie.

Skład Cracovii: Popiel, Gintel, Fryc, Styczeń, Cikowski, Bielecki, Zimowski, Reyman, Chruściński, Kogut, Szperling.

B.B.S.V.: Ziembiński, Lubich, Pförtner, Dlabać, Reichel, Gabryś, Kramer, Stürmer, Jurziczek, Dyck, Hojdisch.

Grę rozpoczyna Cracovia i po paru dobrze skombinowanych atakach, zdobywa już w 4 m. gola, strzelonego przez Reymana, z podania Chruścińskiego. – Z kolei przychodzą goście bielscy do głosu, przenoszą piłkę na połowę Cracovii, praca ich jednak mija bez pozytywnego rezultatu. I znów białoczerwoni na froncie. Atak za atakiem idzie na bramkę B.B.S.V. Szczególnie wydatnie pracuje na skrzydle Szperling, którego centry stwarzają szereg pięknych i niebezpiecznych momentów. Podobnie na prawem skrzydle Zimowski gra bez zarzutu. A i reszta ataku nie próżnuje; Chruściński nieźle rozdziela piłkę, Reyman daje z siebie wszystko co może, Kogut kombinuje dobrze, w strzałach jednak zawodni. Wiele pewnych niemal sytuacji idzie bezpowrotnie na marne. Dopiero w 24 min. oddaje Reyman z daleka dobrze mierzony rzut na bramkę. Piłkę odparowaną lekko przez bramkarza B.B.S.V., Ziembińskiego, łapie Chruściński i podaje ją w tył Kogutowi. Ten ostatni strzela silnie, przyziemnie i zdobywa drugiego gola dla biało czerwonych. Gra się zaostrza; obie strony pracują ambitnie, owocem ich wysiłków staje się jedynie kilka obustronnie niewyzyskanych rzutów z rogu. Pod koniec pierwszej połowy paruje Popiel dwa bardzo niebezpieczne rzuty na bramkę, oddane kolejno przez Stürmera i Kramera.

Pauza 2:0 dla Cracovii.

Po przerwie przez kilka minut goście w lekkiej przewadze. Szereg jednak pewnych pozycyj marnuje atak, szczególe Dyck, który z paru kroków nie może przestrzelić zupełnie otwartej bramki. Rychło jednak siły Bielszczan słabną i odtąd przewagę bezwzględną uzyskuje Cracovia. Gości ona też stale na połowie B.B.S.V. I tak w 10 m. przebije się Chruściński przez linię pomocy i obrony przeciwnik, podjeżdża pod samą bramkę, lecz nabiegająca z Tylku obrona nie pozwala mu oddać strzału, zabierając piłkę i wybijając ją w korner. Dopiero w 20 m. kombinacja Chruściński-Kogut, uwieńczona zostaje golem, strzelonym przez ostatniego. Cracovia napiera dalej. Długa kombinacja biało-czerwonych na polu karnem Bielszczan, przechodzi bez poważniejszego rezultatu. Ostry strzał Szperlinga ze skrzydła, idzie w aut, tuż koło prawego słupka bramki Bielszczan. Wolny z przedpola karnego gości, przestrzela Cikowski. Następuje kilka ładnych centr Szperlinga, Kogut jednak nie trafia kilkakrotnie do zupełnie otwartej bramki. Dopiero w 41 m. chwyta Zimowski piłkę tuż przed autem, centruje ją następnie pod samą bramkę, gdzie Chruściński po krótkiej walce z obrońcą i bramkarzem zdobywa niebawem ostatnią bramkę dnia. Wynik, mimo dalszych ataków Cracovii nie ulega odtąd już żadnej zmianie. Stosunek rzutów z rogu 4:2 dla Cracovii.

Mimo rozmiękłego wskutek opadłego deszczu boiska, zawody należały do bardzo interesujących i przysporzyły widzom wiele emocji. – U ataku Cracovii zauważyć można było dawno już niewidziany „ciąg” na bramkę i zdecydowanie w strzałach, uwidocznione zresztą w pokaźnym cyfrowo wyniku. Tyły pracowały również ofiarnie, szczególnie Popiel, który miał swój dobry dzień. Podobnie goście grali be zarzutu. Mimo niepowodzenia, nie ograniczali się oni ani na chwilę przez cały czas gry do „murowania” bramki, lecz sami atakowali wytrwale i stwarzali, zwłaszcza w pierwszej połowie zajmujące momenty. Wybijali się tu szczególnie Stürmer i Kramer, oraz Dyck, który jednak zmarnował kilka mozolnie wypracowanych ataków.

Zwykle dobry sędzia p. Auerbach tym razem zupełnie nie dopisał, zwłaszcza w chwytaniu „spalonych”.
Elka.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 14 z 12 czerwca 1922


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Domniemany najpoważniejszy obok Cracovii kandydat na mistrza okręgowego, wykazał z początkiem sezonu tak niską formę, że przestał być wogóle poważnym przeciwnikiem. Aż tu nagle zaczyna się ruszać i pokonuje Jutrzenkę. W składzie niedzielnym wykazał też technicznie wysoką klasę, wcale nie ustępującą Cracovii, a tylko brak ekenomji gry i w biegach, oraz zbyt ciężka i nieruchliwa pomoc, acz nadzwyczajna technicznie, oraz pech napadu zgotowały mu niezasłużenie cyfrowo wysoką klęskę. Bielszczanie mogli i powinni byli także 3 bramki uzyskać. Tylko pod względem precyzyjności w podawaniu i szybkości akcji, oraz śmiałością i pewnością siebie, zwyciężyła Cracovia, która, mimo wstawienia Chruścińskiego i Reymana II., wcale dobrze i celowo grała. Sperling ożywiał atak, a stary i ciężki Dlabac nie mógł mu wcale nadążyć. Jego też centry i strzały stwarzały najniebezpieczniejsze sytuacje i stanowiły podłoże zwycięstwa. Gintel, Popiel i Styczeń również dobrzy. Reyman II. okazał się dobrym strzelcem. W B. B. S. V. znakomitym był lewy pomocnik, oraz obaj obrońcy. W ataku najproduktywniejszym był Kramer, środek bardzo słaby. Pepi i Dyck rutynowani ale bez młodości w grze, nie wykorzystali kilku pewnych szans. Reichel i Dlabac w pomocy, przewyższali technicznie wszystkich na placu, ale ustępowali równocześnie wszystkim w ruchliwości i żywiołowości. Naogół przewaga kombinacyjna i ambicyjna Cracovii.

Przebieg gry: Z początku ataki B. B. S. V. pod bramką Cracovii, bez rezultatu, Popiel i Gintel wyjaśniają. Już w 4 min. przeprowadza trójka środkowa ataku Crac. piękną kombinację, uwieńczoną 1. goalem. Ataki bielszczan stwarzają niebezpieczne sytuacje, bez skutku. Korner dla Crac. w out. Znowu niebezpieczny moment pod bramką biało-czerwonych, niewyzyskany. Następnie atak Crac., wylot bramkarza BB., strzał Koguta w poprzeczkę do pustej bramki. Ostry skośny strzał Dycka chwyta pięknie Popiel. Chaos pod bramką Crac., niezauważony hands przez sędziego. Przebój Koguta, strzał koło słupka. Ataki Crac., centra Zimowskiego, strzały Szperlinga i Koguta, bez rezultatu. Ataki Bielska. Bardzo groźne sytuacje. Dwa strzały Kremera o mało nie przyniosły punktów. Wspaniały strzał Szperlinga chwycony. Centrę Zimowskiego chwyta Kogut voleyem i przestrzeliwuje z 4 kroków. W 24 min. otrzymuje Kogut z nad samej linji bramkowej pass do tyłu i strzela w lewy róg 2 goala. Następny ostry strzał Zimowskiego koło bramki. Korner dla Crac. obroniony. Znowu ataki Crac., strzał Szperlinga, w tym dniu świetnie dysponowanego, dołem koło słupka lewego. Wielu of’sideów obustronnych nie zauważa sędzia. Nieistniejące natomiast dyktuje. Nacisk Bielska, kornery niewyzyskane, strzał Reichla chwycony. Szperling przebija się solo mimo kilku graczy, strzał jego, jak i następny Koguta, obroniony. Rogów do pauzy 3:2 dla B. B. Pauza 2:0 dla Crac.

Po pauzie wzajemne ataki. Pewne plus nawet ma B. B. Mierzony pass Kramera po przeboju do Dycka, który przed Popielem sam z 3 kroków pudłuje. Dalsze wzajemne ataki. Korner dla Crac. w 8 min. niewyzyskany. W 17 min. zdobywa Kogut 3. bramkę. Odtąd stała i ciągła przewaga Crac., jej ataki są coraz energiczniejsze. Strzał Szperlinga znowu koło słupka. Strzał Koguta przeniesiony. Z kombinacji Kogut-Szperling strzał odbity na korner w 18 min., Zimowski z rzutu Szperlinga przestrzeliwuje. Koguta przebój bez rezultatu. Atak Bielska spudłowany pod samą bramką. Centrę Szperlinga odbija bramkarz B., Kogut przenosi ponad pustą bramką. W tej fazie gra ospała i mniej interesująca, niż przed pauzą. Strzał piękny Reymana II. dołem w prawy róg, robinzonadą broni bramkarz B. B. W 43 min. zdobywa Chruściński z zamieszania pod bramką 4 goala. Rogów po pauzie 2:0 dla Crac., łącznie 4:3 dla Crac.

Sędziował gorzej, niż zwykle, p. Auerbach.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 31 z 16 czerwca 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
11. czerwca. Mistrzostwo klasy A. Cracovja bez Kałuży i Synowca. Zawody te nie należały do ciekawych. Ulewny deszcz, jaki padał przed i podczas zawodów, uczynił boisko grząskiem i ciężkiem do grania. To też gra toczyła się dość ospale, szczególnie u BBSV brak było zupełnie tempa. BBSV spadł obecnie bardzo w formie i dla Cracovji nie przedstawia teraz groźnego przeciwnika. Cracovja przez całą grę miała przygniatającą przewagę i uzyskałaby lepszy wynik cyfrowy, gdyby nie owe sławne już w Krakowie i wchodzące nawet w przysłowie „strzały” Koguta. Pomimo tego Kogut strzelił 2 bramki, Reyman i Chruściński po jednej. Ostatnią bramkę uzyskał Chruściński dzięki wydatnej pomocy BBSV. Sędziował słabo p. Auerbach.
Źródło: Sport nr 14 z 16 czerwca 1922


Przegląd Sportowy

Zawody te o mistrzostwo w klasie A przyniosły Cracovii, mimo osłabionego składu (brak Kałuży i Synowca) i słabej gry Chruścińskiego, dość wysokie i zasłużone zwycięstwo.

Grę rozpoczyna się pod znakiem przewagi Cracovii, która przycisnąwszy przeciwnika, uzyskuje 1-go gola przez Reymana z podania Koguta. Gra staje się teraz żywą, otwartą – w 8 m. przebój Szperlinga, niewykorzystany z powodu off-side Chruścińskiego. Obustronnie przeprowadzane ataki nie przynoszą żadnej stronie rezultatów, ataki biało czerwonych są jednak groźniejsze, w 12 m. strzał Koguta odbija się od poprzeczki, w 13 m. Reyman pudłuje na aut, taksamo Kogut w 18 m. Z kolei zagraża dwukrotnie bramce Cracovii Kramer, ale obydwa raz broni dobrze dysponowany Popiel. Następują teraz niebezpieczne sytuacje pod bramką Bielską: Chruściński łapie piłkę, odbitą przez bramkarza B.B.S.V. po strzale Reymana i podaje ją celowo, precyzyjnie do tyłu Kogutowi, który z łatwością uzyskuje drugiego goala dla Cracovii (20 m.) Niezdeprymowani Bielszczanie przeprowadzają coraz zaciętsze ataki, atoli bez skutku z braku celności strzałów, jako też częstego ustawiania się ich napastników, specjalnie Kramera, w pozycji spalonej. W 38 i 40 m. Bielecki powoduje dwukrotnie korner. Tuż przed pauzą Szperling z połowy boiska objeżdża po kolei kilku przeciwników, przedziera się pod bramkę, strzela, ale bramkarz broni.

Po pauzie wybitna przewaga Cracovii, która powinna była uzyskać cyfrowo lepszy wynik, ponieważ tyły Bielska, znużone grą, prowadzoną przed pauzą na ciężkim i oślizgłym gruncie nie mogły i teraz zupełnie wytrzymać tempa, a pojedynczy ich gracze (Dlabać) prawie że statystują. Cracovia zanadto stanowczo forsuje skrzydła, Bielsko zaś po pauzie stwarza parę zaledwie groźnych sytuacyj, wypracowanych dzięki wysiłkom Dycka. Zwycięskie punkty osiągają w 20 m. z podania Chruścińskiego Kogut oraz w 41 m. Chruściński z centry Zimowskiego. Na podkreślenie zasługuje przeprowadzona b. ładnie w 25 m. kombinacja Kogut-Szperling, uwieńczona jedynie kornerem. Z graczy na pierwszy plan wybił się Fryc, lepszy w tym dniu od Gintla, Szperling, który jednak miał zadanie b. łatwe z takim przeciwnikiem jak Dlabać, oraz Popiel.

Sędzia p. Auerbach nie mógł się uporać ze spalonymi, pozatem wytknąć mu należy nieznajomość przepisu, iż przy rzucie neutralnym dotknięcie piłki przez gracza, zanim ona spadnie na ziemię, ma być karane rzutem wolnym.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 24 z 16 czerwca 1922 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Osłabiona dwoma graczami rezerwewymi odniosła Cracovia łatwe zwycięstwo nad znajdującą się przed zupełnym upadkiem drużyną bielska.

„B. B. S. V.” niegdyś klub wcale silny, z chwila gdy Wiedeń przestał zasilać jego drużynę graczami pierwszorzędnymi, musiał siłą faktu zejść do poziomu przeciętnego klubu prowincjonalnego. Starzy i rutynowani gracze jak Dlabacz, Stűrmar, Reidert i inni obecnie nie przedstawiają prawie żadnej wartości bojowej, a ponieważ oni są nadal jeszcze kręgosłupem tej drużyny — niema ładnej nadziei podniesienia się jej poziomu sportowego.
Gra wczoraj toczyła się w dniem tempie — szczególnie przed pauzą ataki Cracovii były b. ładnie przeprowadzane, brak jednak celnych strzelców był istotnie przyczyną, iż Cracovia nie zaznaczyła swej przewagi znaczniejszą ilością bramek.

Zawody prowadził p. Auerbach — niżej krytyki. Trudno osadzić czy zupełnie fałszywe jego rozstrzygnięcia były wynikiem zlej woli czy też nieumiejętności. W każdym razie powierzenie takiemu „sędziemu” prowadzenia zawodów jest krokiem zbyt ryzykownym — a w konsekwencji swej pociągnie zmniejszenie, i tak już nie zbyt wysokiego Autorytetu Krak. Kollegium sędziów.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 156 z 13 czerwca 1922


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Cracovia zaczyna, jak fenix, odradzać się z popiołów. Okazuje się, że Kałuża w ostatnich czasach wcale nie był duszą napadu, skoro bez jego współpracy napad lepiej funkcyonował. Jeśli komuś można przyznać rolę duszy, to chyba Szperlingowi, który w niedzielę faktycznie przewyższył wszelkie oczekiwania. Jeśli prawdziwe są pogłoski, że gracz ten zamierza zupełnie od sportu się usunąć, poniosłaby Cracovia niepowetowaną stratę. Rejman nie dorósł jeszcze do klasy swych towarzyszy, ale na ogół wykonał swe zadanie bez nagany. Kogut musi stanowczo oduczyć się górnych strzałów, w przeciwnym razie będzie nadal psuł przygotowane starannie pozycye.

Z Bielszczan tylko Reichert imponował nadzwyczajnie precyzyjnem podawaniem piłki atakowi i niewzruszonym spokojem, zresztą żaden z graczy nie zasługuje na wzmiankę, grali poniżej poziomu swej klasy.
Tak przed, jak i po pauzie B. B. S. V, zdołała przeprowadzić kilka nie bardzo udolnych ataków, rozbijanych przeważnie już przez Gintla. Popiel miał mało sposobności do popisu.

Sędziował p, Auerbach nieumiejętnie.
Źródło: Nowy Dziennik nr 155 z 14 czerwca 1922


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1