1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
krakowska Klasa A , 3 kolejka
Kraków, stadion Makkabi Kraków, niedziela, 9 kwietnia 1922

Cracovia - Sturm Bielsko

3
:
0

(0:0)Herb_Sturm Bielsko


Skład:
Palik
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Zimowski
Chruściński
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Adamski

bramki Bramki
Kałuża (67')
Kogut (68')
Kałuża (79')
1:0
2:0
3:0
Skład:
Konkol
Jaśla
Fröhlich
Borski I.
Spitz
Schimanek I.
Gruszkowski
Genser
Bartheld
Spulnik
Stryczek
Mecze tego dnia:

1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0
1922-04-09 Cracovia II - Wawel Kraków 2:0
1922-04-09 Cracovia III - Jutrzenka III Kraków 1:1moment z meczu
Fryc w karykaturze

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
W serji rozgrywek o mistrzostwo klasy A okręgu krakowskiego, przyszło wczoraj do spotkania obu powyższych drużyn. – Sturm, mając się zmierzyć z mistrzowską drużyną Polski, wystąpił w swoim najsilniejszym składzie. W ataku Cracovii grał zamiast Kotapki Chruściński, miejsc zaś Popiela w bramce zajął Palik. Skład zatem obu drużyn przedstawiał się następująco:

(...)

Grę rozpoczyna Cracovia, przeprowadzając już w pierwszej minucie ładny atak, zakończony strzałem Kałuży, obronionem przez bramkarza Sturmu. Odtąd przez dziesięć minut gra toczy się otwarta – goście podprowadzają kilka razy piłkę pod bramkę miejscowych, zawsze atoli bezskutecznie. Teraz biało-czerwoni zaczynają wydatnie pracować i biorą inicjatywę w swoje ręce. Raz po razu przeprowadzają oni doskonale skombinowane ataki i zagrażają poważnie bramce Sturmu. Gra, aż do pauzy toczy się wyłącznie na połowie gości i to przeważnie na ich polu karnem. Ataków swoich jednak Cracovia nie wyzyskuje, a to albo wskutek nieumiejętności strzelania swoich napastników, albo też dzięki dobrej obronie Sturmu, szczególnie bramkarza. Dziesiątki niemal pewnych sutuacyj idzie w ten sposób na marne, lub kończy się na bezowocnych rzutach z rogu.

Po przerwie obraz gry nie ulega zmianie. Cracovia nie schodzi z pola karnego Sturmu, lecz dopiero w 22 minucie, po rzucie z rogu pakuje Kałuża głową piłkę w siatkę. W następnej zaraz minucie silny strzał Koguta łapie bramkarz Konkol, ale już poza linją bramkową. Następuje dalsza serja ataków biało-czerwonych oraz rzutów z rogu, strzały natomiast naszych napastników grzęzną w rękach przytomnego bramkarza lub idą w aut. Sporadyczne, zresztą bardzo rzadkie wypady Sturmu niweczy obrona lub pomoc Cracovii. – Wreszcie w 34 minucie z ładnej centry Zimowskiego chwyta piłkę Kałuża i ostrym strzałem pakuje ją po raz ostatni w bramkę gości. Wynik mimo dalszych ataków biało-czerwonych do końca nie ulega zmianie. Stosunek rzutów z rogu 13:0 na korzyść Cracovii.

Sędziował p. Adamski.

Gra zapowiadała wynik cyfrowo lepszy dla Cracovii. Nadzieje jednak zawiodły, a to dzięki zupełnemu brakowi celowych strzałów na bramkę. Szczególnie obaj łącznicy biało-czerwoni zmarnowali wiele starannie wypracowanych pozycyj. Kombinacja natomiast Cracovii była bez zarzutu. Znać było wielkie zrozumienie i doskonałą współpracę całej drużyny.

Ze Sturmu najlepszym bezsprzecznie na boisku był zwinny i przytomny bramkarz Konkol, który uratował wiele niebezpiecznych sytuacyj. – Obrona, jak również i pomoc pracowały wydatnie. O ataku trudno jest cośkolwiek powiedzieć, gdyż nie miał on wczoraj sposobności wykazania poziomu swej gry. Zawody na ogół toczyły się poprawnie. Jedynie w 20 minucie po pauzie, wskutek zderzenia się z Frycem został potrącony lewy skrzydłowy Sturmu tak, że musiał boisko opuścić.
Elka.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 5 z 10 kwietnia 1922


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Ubiegła niedziela przyniosła nam dalszą serję niespodzianek. Cracovia w walce z bielskim Sturmem, wykazała przy przygniatającej przewadze, marną formę.

Ubiegłej niedzieli odbyły się na boisku Makkabi dwa matche o mistrzostwo klasy A. Pierwszy z nich:
Cracovia – Sturm 3:0 (0:0).
nie uwydatnił w całej pełni rzeczywistego stosunku sił walczących stron. Gra z początku otwarta, zmieniła się potem, a zwłaszcza w drugiej połowie, w trening na jedną bramkę. Sporadyczne wypady Sturmu, niekiedy groźne, unicestwiała niepewna w tym dniu obrona przeciwnika. Z powodu stałej przewagi Cracovii, gra niezajmująca.

Skład drużyn: Sturm: Konkol, Fröhlich, Janiczek, Borski I, Spaczek, Schimonek, Borski II, Gruszkowski, Bathelt, Genser, Stryczek. Cracovia: Palik, Gintel, Fryc, Styczeń, Cikowski, Synowiec, Zimowski, Chruściński, Kałuża, Kogut, Szperling.

Z Cracovii nie zasługuje nikt na szczególną uwagę. Fryc na backu niepewny. W pomocy Cikowski nie zadowalniał. W napadzie psuł Chruściński, nie rozumiejący Kałuży i widocznie niezgrany z resztą ataku. Kogut miał pod względem strzału swój feralny dzień. Zimowski na prawem skrzydle słaby. W ogólności cechował grę Crac. brak ambicji.

Ze Sturmu zasługują na szczególną uwagę: bramkarz i prawy pomocnik. Atak słaby.

Przebieg gry. Rozpoczyna grę Cracovia. Auty. Bezcelowa kopanina. Wzajemne ataki. Z kombinacji Kogut-Kałuża-Chruściński strzela ostatni w ręce bramkarza. Następny atak Sturmu unicestwia Fryc. Gra prowadzona bez planu. W 10 m. pierwsze korner dla Cracovii, niewyzyskany. Brak jednolitej akcji u obu stron. Niebezpiczna sytuacja pod bramką Cracovii. Kombinację Szperling – Chruściński – Kałuża – Chruściński kończy ostatni strzałem w ręce. 21 m. drugi korner dla Cracovii, silny strzał Stycznia odbija bramkarz na korner. 22 m. trzeci korner dla Cracovii, niewyzyskany. Pomoc Sturmu, a zwłaszcza prawy pomocnik pracują pilnie. Szereg niebezpiecznych ataków Cracovii pudłowanych przez Chruścińskiego i Koguta. Przewaga Cracovii. 31 m. hands przeciw Sturmowi z linji karnej, ostry strzał Koguta obok słupka. Ataki Cracovii wzmagają się. Kombinacji Szperling – Kogut – Cikowski – Chruściński, nie wyzyskuje ostatni. Z podania Kałuży nie wyzyskuje Kogut pewnej pozycji. W 39, 40 i 41 m. kornery dla Cracovii. Przygniatająca przewaga Cracovii.

Skupieni na polu karnem gracze Sturmu uniemożliwiają skuteczne strzelanie. Szereg bezowocnych strzałów Koguta. Z podania Chruścińskiego strzela Kałuża w wybiegającego bramkarza, następny idzie mimo pustej bramki w out!! 44 m. foul przeciw Cracovii. 45 m. siódmy korner dla Cracovii. Pauza 0:0.

Po pauzie przewaga Cracovii staje się jeszcze widoczniejszą. Grę zaczyna Sturm strzałem w ręce Palika. 48 m. foul przeciw Cracovii. Typowy offside Sturmu niezauważony przez sędziego, w podbramkowej sytuacji przestrzeliwuje prawy łącznik Sturmu. Inicjatywę bierze w swe ręce Cracovia. Kombinację Cikowski – Kałuża – Kogut unicestwia bramkarz Sturmu. W 50 i 52 m. ósmy i dziewiąty korner dla Cracovii. Atak Cracovii nie kombinuje precyzyjnie. Dogodne pozycje pudłuje Chruściński. 54 m. foul Fryca. Sturm broni się z całem poświęceniem. Brak jakiejkolwiek taktyki u Chruścińskiego. 56 m. offside Koguta. 58 m. ostry strzał Zimowskiego ze skrzydła w ręce bramkarza. Sturm gra chaotycznie zmiażdżony przez Cracovię. Gra toczy się na polu karnem Sturmu. Śliczny atak Cikowski – Kałuża – Chruściński psuje ostatni. Piękną centrę Szperlinga chwyta bramkarz Sturmu. W 65 min. idzie Styczeń do ataku Chruściński do pomocy. Lewy łącznik Sturmu silnie skontuzjonowany opuszcza boisko. Sturm gra do końca w dziesiątkę. 67 m. Z dobrze bitego przez Zimowskiego korneru bije Kałuża głową nieuchronnie. 1:0. W następnej minucie pada strzał Koguta. Bramkarz broni nakrywką na linji bramkowej, sędzia odgwizduje goala. 2:0 dla Cracovii. Kilka pewnych sytuacji pudłuje Kogut. 79 m. z dobrego podania strzela Kałuża trzecią i ostatnią bramkę dla swych barw. 3:0. 84 m. korner Cracovii unicestwia doskonały bramkarz Sturmu. Bezustanne ataki Cracovii. Z dwóch kroków przestrzeliwuje wysoko Kogut. Jeszcze raz zrywa się Sturm bez skutku. 89 m. foul Fryca. Niebawem odgwizduje sędzia niezajmujące zawody. Sędziował p. Adamski.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 50 z 14 kwietnia 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.1
Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.2
Cracovja - Szturm (Bielsk) 3:0 (0:0)

9 kwietnia. Mistrzostwo klasy A. Boisko Makkabi.

Mistrz Polski miał do czynienia z najsłabszą drużyną swego okręgu, Szturm bowiem przeszedł do klasy A. dopiero tego roku z klasy B. Drużyna bielska przedstawiła się bardzo sympatycznie, silna fizycznie, ambitna - niestety atak jej bardzo słaby, nie zgrany nie mógł podołać doskonałej trójce obrony Cracovji (Cikowski śr. pomocy, Gintel i Fryc obrońcy). Obrona jej za to, zwłaszcza bramkarz Konkol bez zarzutu, doskonały nadto z pomocy Borski I, który uratował niejedną ciężką sytuację, stwarzaną przez Kałużę z Cracovji; ten jednak miał obok siebie tak słaby zespół ataku, że chyba muszę grę ataku Cracovji zaliczyć do wyjątkowej, w znaczeniu jak najbardziej ujemnem. Wystarczy na to dowód, iż Stycznia z pomocy przesunięto w 20’ drugiej połowy gry do ataku, do tego jednego z graczy Szturmu zniesiono z boiska (prawda panie Fryc?) została dziesiątka i tą dopiero pokonano po ciężkiej biedzie. Nie jest to ta sama Cracovja, którą widziałem tamtego roku we Lwowie, bijąca Pogoń w mistrzostwie (5:2) i teraz dopiero zrozumiałem przyczynę marnych wyników dotychczasowego tegorocznego sezonu Cracovji. Brak Kotapki na prawym łączniku nie może być usprawiedliwieniem bardzo słabej gry ze Szturmem - tu jest tylko jedna przyczyna; spadek formy Cracovji, pewna depresja, którą oby nasz mistrz jaknajprędzej pokonał i wrócił do tamtegorocznego stanu.

Przewagę miała Cracovja podczas całej gry, ilustruje to doskonale stosunek rogów 13:0 na jej korzyść, lecz cóż po przewadze, do tego nad słabym przeciwnikiem, jeśli gra drużyny nie staje na poziomie mistrzowskiej drużyny Polski? Były przebłyski gry pięknej, kombinacyjnej, ale to tylko wówczas, gdy grę prowadziła pomoc (Synowiec, Cikowski, Styczeń) i jedyny Kałuża w ataku, precyzyjnie pracowała obrona, słabszy bramkarz. Wynik 3:0 w którym dopiero w 22’ Cracovia zyskuje piękną bramkę strzeloną głową przez Kałużę jako pierwszy swój zwycięski punkt, uważamy dla Szturmu za zaszczytny i dobre nadzieje rokujący na przyszłość.

Cracovja: Palik; Gintel, Fryc; Styczeń, Cikowski, Synowiec; Zimowski, Chruściński, Kałuża, Kogut, Szperling.

Szturm: Konkol; Janiczek, Frölich; Borski I, Spaczek, Schimanek; Borski II, Gruszkowski, Bathelt, Genzer, Stryczek.

Sędziował p. Adamski dobrze, jednak nie powinien na drugi raz ścierpieć okrzyków i uwag pod swoim adresem, choćby to krzyczał mistrz Polski i benjaminek wszystkich władz związkowych; pod tym względem Szturm dał dobrą lekcję karności sportowej.
Źródło: Sport nr 5 z 14 kwietnia 1922


Przegląd Sportowy

Niedzielny match powinien być dla mistrza Polski groźnem memento.. Podobnie chaotycznej, bezmyślnej gry u "Cracovii" nie pamiętają bywalcy matchowi chyba od szeregu lat. Dwa punkty w mistrzostwie, wprawdzie uratowane, ale sława silnie zachwiana, a publiczność lubi być kapryśna, trudno zdobyć jej łaski, lecz nierównie łatwiej je utracić. Widz odnosi wrażenie, że drużynie białoczerwonych czegoś brakuje: niby pojedynczy gracze są przeważnie dobrzy, a jednak całość szwankuje niepokojąco. Czyżby opieszałość w treningu, błogi spoczynek na laurach, czy zmanierowanie? - Przebieg gry nieciekawy, raczej przynoszący uczucie smutnego zawodu. Sturm broni się dzielnie, a chwilami zagraża nawet poważnie bramce przeciwnika, ma bardzo dobrego bramkarza i kapitalną prawą pomoc. Dopiero na 20 minut przed końcem "Cracovia" zbiera się na ambicję i pokazuje parę pięknych kombinacyj w swoim właściwym stylu. Bramki strzelili: Kałuża 2, Kogut 1. Stosunek rogów 13:0 na korzyść "Cracovii" tem jaskrawiej wyraża nikłość wygranej. Boisko "Makkabi". Sędzia p. Adamski dobry. Frekwencja publiczności średnia.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 15 (48) z 14 kwietnia 1922 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zawody powyższe były Jedynie treningiem na jedna bramkę Cracovia grała b. dobrze w polu, pod bramka, jak zawsze, traciła głowę. Ponadto zupełne nieumiejętność strzelania cechuje nadal, napastników. Pudłowali też wczoraj biało-czerwoni jak nigdy. Dziesiątek wprost pewnych pozycyi nie zdołano wyzyskać. Za to pod względem kombinacyjnym Cracovia przeszła samą siebie. Dawno nie widzieliśmy tyle zrozumienia się całej drużyny jak wczoraj. Piłka szła jak „po sznurku” aż do pola bramkowego. Tu stawała się łupem szczęśliwie grającego bramkarza Sturmu, dzięki któremu też do pauzy Cracovia nie potrafiła zaznaczyć swej przewagi. Po pauzie Sturm wogóle nie zdołał przejść poza linię środkową boiska, gra a raczej harce i popisy napadu białoczerwonych toczyły się przeważnie na polu karnem. Sturm, jak umiał tak się bronił — nie zdołał jednak uchronić się przed trzema strzałami, które Cracovii przyniosły dobrze zasłużone goale. Zawody prowadził względnie dobrze Adamski.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 100 z 11 kwietnia 1922


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Cracovia bez Kotapki, Sturm z Borskim II z rezerwy. Chaotyczna i bezcelowa kopanina Cracovii wskazuje albo na przepowiadany przez nas upadek formy, albo na nieodzowność Kotapki w napadzie. Do pauzy Sturm ma przewagę, publiczność zaczyna się niecierpliwić. Cikowski na łączniku zupełnie zawodzi, Kogut strzela bezprzerwy, ale zawsze o kilka metrów za wysoko, Kałuża skacze wokół piłki jak kot koło myszy - wszystko bez efektu i pożytku.
Po pauzie może by dalej tak szło, gdyby nie zmiana stanowiska Cikowskiego ze Styczniem, który jedyny tego dnia pracował rzetelnie i celowo. Tym razem publiczność nie oklaskiwała nawet "mistrza" - wyraz widocznej niełaski. Sędziował jak zwykle z największą flegmą p. Ziemiański.
Źródło: Nowy Dziennik nr 100 z 12 kwietnia 1922


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1