1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mecz trwał 70 minut. Drużyna Pogoni zeszła z boiska.


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 26 lutego 1922

Cracovia - Pogoń Katowice

5
:
0

(3:0)Herb_Pogoń Katowice


Skład:
Palik
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Zimowski
Kotapka
Chruściński
Kogut
Sperling

Sędzia: Stanisław Ziemiański z Krakowa

bramki Bramki
Kotapka (21')
Kotapka (31')
Zimowski (44')
Chruściński (49')
Kogut (73')
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
Skład:
Czok
Neliszer
Krawntschke
Kulawik
Barczak
Ledwoń
Szubert
Sauer
Otręba
Wybirski
SzulikPogoń Katowice i Cracovia

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Przegląd Sportowy

Jak wielu zapalonych miłośników piłki nożnej posiada Kraków, wykazały powyższe zawody. Ani same zawody, niezbyt atrakcyjne, ani, co więcej, jedno wielkie morze błota, tworzące dostęp do boiska, nie powstrzymały tych zapaleńców od dostania się, bodaj za cenę zniszczenia jedynej może pary obuwia, do placu gry. I ja do tych zapaleńców należałem, ale tym razem więcej z obowiązku. Bo tez dziwne zlekceważenie, płacącej wstęp publiczności okazał zarząd Cracovii, każąc swym gościom brnąć wyżej kostek w odzie i błocie, by się dostać na widownię. Czyż ułożenie kilku wąskich, przegniłych deseczek miało przystęp ten do boiska umożliwić? Płacąc publiczność ma prawo żądać nieco więcej opieki i staranności nad jej wygodami. Dzisiaj ograniczamy się do tych kilku uwag, mając nadzieję, że w przyszłości podobne rzeczy się nie powtórzą i zarząd Cracovii w porę uczyni odpowiednie zarządzenie.
O samych zawodach dużo powiedzieć się nie da. Rozmokłe i zupełnie błotem pokryte boisko uniemożliwiło regularną grę. W każdym razie można osądzić, że obniżenie formy u Cracovii skutkiem pauzy zimowej, nie jest tak znaczne. Cracovii skład ten sam co przed tygodniem w Katowicach, Pogoń bez Frączaka i Nogaja w ataku. Najlepszym na boisku był Szperling, którego zgranie z Kogutem już dzisiaj przypomina najlepsze czasy tej dwójki. Zimowski wiele obiecuje; reszta dobra. Z gości najlepszym okazali się nader zwinny bramkarz i środek napadu. Bramki strzelili Kotapka (2), Kogut, Chruściński i Zimowski. W 20 minut przed końcem goście zeszli z boiska. Przyczyn tego nie znam. W każdym razie fakt ten sprawdził przykry rozdźwięk i wywołał ogólne zdziwienie i – niechęć. Postępek ten świadczy o zupełnym braku dyscypliny u drużyny górnośląskiej, tembardziej że działo się to i w dniu Walnego zgromadzenia P.Z.P.N. i wobec przedstawicieli wszystkich Związków okręgowych. Sądzimy też, ze odpowiednie władze w sprawie tę wyglądną i niekarną drużynę ukarzą przykładnie. Sędziował p. Ziemiański
Henryk Brand
Źródło: Przegląd Sportowy nr 9 (42) z 3 marca 1922 [1]


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Sezon footballowy rozpoczęła w naszem mieście Cracovia matchem treningowym i manifestacyjnym. Nawiązanie stosunków z Górnoślązakami nastąpiło jeszcze ubiegłego tygodnia, zawodami powyższych drużyn w Katowicach.

Zawody same miały charakter podwójny: 1) Przedewszystkiem musiano stoczyć ciężką walkę z bagnem. Masy widzów brnęły w głębokim błocie przy dostępie do placu, oraz do trybun. Z tych zawodów zdaje się nikt zwycięsko nie wyszedł. Zarząd bowiem Cracovii, mimo pobieranych grubych wstępów, nie uważał za swój obowiązek umożliwić publiczności przedostanie się przez kałuże błota do swoich zakupionych miejsc. W tych zawodach sędzią musi być sama publiczność. Wynik 100:0 dla Cracovii. 2) Trening drużyn był bardzo trudnym i mozolnym. Rzeczywiście nie można było nawet żądać od graczy nietylko wykazania gry, ale nawet wysiłku. Walka toczyła się bowiem z terenem i błotem, a nie między drużynami. Że tu Cracovia na swoim placu musiała być bardzo górą, jest jasnem, a wszak różnica techniki i metody była tak znaczną, że właściwie grano stale pod bramką Pogoni i nie przechodziła gra właściwie połowy gości. Że mimo tak olbrzymiej przewagi niektórzy gracze Cracovii, zamiast zastosować się do celu przyjacielsko-propagandystycznego i nawskroś grą fair wykazać przed publicznością, licznymi gośćmi ze Śląska, oraz reprezentantami wszystkich okręgów footb. bawiących w dniu tym w Krakowie z okazji Walnego zebrania PZPN., że rozumieją intencje zarządu swego klubu i sekcji, - mogli wobec tak słabego przeciwnika, używać częstych, bardzo brutalnych środków, jest tylko dowodem, że gracze ci nie rozumieją, lub nie mogą, może z przyzwyczajenia, grać inaczej. Trener Cracovii powinien bezwzględnie tępić tego rodzaju charakter gry, jaki nadawają jej Fryc, Kogut, a przed bramką często Kotapka. Najlepsi gracze są zawsze najsolidniejsi. Dowodem sposób gry Cikowskiego, Gintla, Stycznia i Szperlinga.

Skład drużyn: Pogoń (Katowice) – Czok, Neliszer, Krawntschke, Kulawik, Barczak, Ledwoń, Szubert, Sauer, Otręba, Wybirski, Szulik – Brak Nogaja i Fronczaka.

Cracovia – Palik, Fryc, Gintel, Synowiec, Cikowski, Styczeń, Szperling, Kogut, Chruściński, Kotapka, Zimowski. – Brak Kałuży. Mielech został na stale zastąpionym Zimowskim.

Przebieg gry nieinteresujący. Zupełna przewaga Cracovii. Szereg strzałów chwyta bardzo dobry bramkarz gości. Ślązacy nie grają gorzej od naszych najlepszych II kl. klubów. Szczególnie defenzywa dobra, w niej najlepszy lewy pomocnik, bardzo odważny i pewny. – Niepotrzebny zbyt długi wózek cechuje gości. tak gra bez żadnego planu. Prawa strona zwinniejsza, „kiwała” starego, już całkiem nieruchliwego Synowca, bardzo pociesznie. Trzebaby dać panu profesorowi zasłużony wypoczynek. Przecież jego praca jest stanowczo zanadto przeciążającą. Pracować jako redaktor sportowy, kapitan drużyny, kierownik Wydziału gier PZPN., w K. Z. O. P. N., poza prywatnym zawodem – to stanowczo za wiele. Jakżesz można wymagać u niego w grze większych wysiłków, skoro energja zużywa się gdzieindziej.

Zastąpienie Synowca młodszym graczem będzie połączone z korzyścią dla drużyny i dla organizacji sportowych. Brak Kałuży i jego inteligentnego sposobu gry, oraz celowego kierowania atakiem, widoczny. Atak Cracovii, a temsamem cała drużyna, bez Kałuży, jest o pół klasy gorsza. Gra się dobrze, ale bez celu. Niema myśli przewodniej, inspiracji planów. Chruściński kopie, ale nie gra. Podaje, ale nie prowadzi i nie wyrabia sytuacji. Lewa strona Szperling – Kogut znakomita. Mimo przerwy od czasu powrotu z budapeszteńskich zawodów październikowych, współgranie tych dwóch partnerów jest klasycznem i dominuje na placu. Niepotrzebnie Szperling zbyt często zjeżdża do środka. Kotapka niestety nie miał równych sobie sąsiadów. Zimowski jest jeszcze na razie kartą niezapisaną.

O samej grze niewiele da się powiedzieć. W 21-ej min. strzela Kotapka 1 goala. Rzut karny, bity przez Gintla w 29 min., obroniony przez dobrego bramkarza gości. Kogut przestrzeliwuje kilkakrotnie zbliska. Z centry Szperlinga zdobywa Kotapka w 31 min. główką drugą bramkę. Szereg kombinacji Kogut – Szperling. Strzały chwyta bramkarz. Goście kilkakrotnie wyrywają. Za każdym razem woła Synowiec of-side. U tego starego dyscyplinowanego gracza i kapitana drużyny, ten przykład, wyglądający na system i dyktat dla sędziego, bardzo zadziwia, tembardziej, że o of side ani mowy nie było. W 44 min. strzela Zimowski 2-go gola. Pauza 3:0. – Po przerwie zdobywa Chruściński z podania Szperlinga w 4 min. 4-go goala. Centrę Zimowskiego i strzał Kotapki chwyta Czok. Powtarzają się częste foule Fryca i Koguta. Ten ostatni zostaje dwukrotnie napomniany przez sędziego. Cikowski pracuje za cały atak, nie mogąc jednak wybrnąć z błota. W 28 min. uzyskuje Kotapka piątą bramkę. Coraz częstsze foule Cracovii. W 31 min. Kotapka obryzguje błotem rozmyślnie przeciwnika. Goście schodzą oburzeni z placu. Nie było to zupełnie po sportowemu. Ale i ze strony mistrza nie było to ani dżentelmeństwem, ani sportowem, nadużywać niepotrzebnie swej przewagi nad gośćmi w zawodach wybitnie patrjotyczno-propagandystycznych.

Sędziował p. St. Ziemiański całkiem dobrze.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 45 z 10 marca 1922


Sport Polski

Relacja z meczu w Polski Sport
Boisko do gry bardzo nieodpowiednie, gdyż gracze brodzili po kostki w biocie. Cracovia jest obecnie w dobrej formie, (za wyjątkiem obrony, która niepewna). Najlepiej spisali się Szperling i Styczeń. Przy zupełnej przewadze uzyskała Cracovia do przerwy wynik 3 :0 na swoją korzyść. Palik w bramce prawie nieczynny. Zimowski (następca Mielecha) zapowiada się bardzo pomyślnie Chruściński jednak Kałuży nie może zastąpić. Wprawdzie ciężki grunt zwłaszcza jemu dał się we znaki, jednak bez Kałuży atak Cracovii straci na sile — pod każdym warunkiem.
Po przerwie gra przybrała ostry charakter. Winę ponosi w znacznej mierze Barczak (ongiś Warta). Cracovia strzela mimo rozpaczliwego oporu Ślązaków dalsze 2 bramki. Ślązacy opadają na siłach, za to gra coraz częściej brutalna. Popchnięty i kopnięty Chruściński zapomina się tak dalece, że obrzuca błotem jednego z przeciwników. Incydent ten jest powodem zejścia Pogoni z boiska. Zajście to ani Cracovii ani Pogoni splendoru nie przysporzyło.
Źródło: Sport Polski nr 2 z 18 marca 1922Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1