1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W tym dniu pierwotnie miał odbyć się mecz Cracovii z wiedeńską Admirą, lecz został przełożony na następny tydzień.


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 17 września 1922

Cracovia - Makkabi Kraków

1
:
0

(1:0)Herb_Makkabi Kraków


Skład:
Przeworski
Gintel
Fryc
Synowiec
Chruściński
Strycharz
Mielech
Styczeń
Reyman III
Kogut
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Brand

bramki Bramki
Reyman (22') 1:0
Skład:
Nebenzahl
Hollännder
Schneider II
?
Tislowitz
Holzmann
Bazes
Huterer
Garenstein
Heim
Schneider I

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia: Mecz następnego dnia:

1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0
1922-09-17 Cracovia II - Lauda Kraków 5:1
1922-09-17 Lwów - Kraków 1:4
1922-09-17 Sokół Chrzanów - Cracovia III 2:7

1922-09-18 Przemyśl - Kraków 1:3Uwaga

Według kronik klubowych Cracovii zamiast Przeworskiego grał Popiel

Opis meczu

obrona Makkabi wstrzymuje atak Cracovii

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.2
Zawody przyjacielskie. – Boisko Cracovii.

Powyższe zawody zapowiadały się mało interesująco, ze względu na niedawną klęskę Makkabi, która z poprzedniego spotkania z Cracovią wyszła ze stosunkiem 8:1 na swą niekorzyść. Przebieg jednak zawodów wykazał wielką poprawę w formie białoniebieskich, jak również ich kolosalną ambicję, dzięki której Cracovia uzyskała wynik równający się prawie klęsce, skoro się zważy, iż Makkabi spadła obecnie do klasy B, zaś białoczerwoni są mistrzem okręgu krakowskiego. Drużyny wystąpiły w następujących składach:

Cracovia: Przeworski – Gintel, Fryc – Synowiec, Chruściński, Strycharz – Mielech, Styczeń, Reyman III, Kogut, Prochowski.

Makkabi: Nebenzahl – Hollännder, Schneider II – Tislowitz, Holzmann – Bazes, Huterer, Garenstein, Heim, Schneider I.

Pierwsza połowa upływa pod znakiem lekkiej przewagi Cracovii, której owocem jest uzyskany w 22 minucie gol przez prawego łącznika. Liczne ataki białoczerwonych stają się łupem Nebenzahla, już to z powodu braku celnych strzałów idą na aut. Makkabi od czasu do czasu urządza wypady, które jednak wyjaśnia dobra obrona gospodarzy, może czasem za zbyt faul. Po przerwie gra przybiera na tempie tak, iż w pewnych momentach staje się ono wprost groźne. Obie strony dążą do uzyskania punktu za wszelką cenę, to też nadzwyczaj ostra gra, której sędzia nie umie opanować. Mimo silnej przewagi białoczerwonych goście bronią się szczęśliwie, w czem pierwsze miejsce należy się Nabanzahlowi, który szereg ostrych, przyziemnych i rożnych strzałów broni z nieopuszczającym go spokojem i szczęściem. Jemu należy przypisać sukces Makkabi. Przy końcu gra nerwowa, nawet o lekkiej przewadze białoniebieskich.

Cracovia nie wyzyskuje rzutu karnego, obronionego przez Nebenzahla, zaś wspaniały i pewny strzał z rzutu wolnego Fryca poprawia głową Kogut – na aut. Mimo obustronnych wysiłków wynik nie ulega zmianie. Rogów 5:0 dla Cracovii.

Sędziował p. Brandt, na którym znać było dłuższą przerwę, mimo okazywanych najlepszych chęci, słabo. Publiczności około 4000.

Zawody poprzedził mecz w piłkę rzucaną dwu żeńskich drużyn K. S. Cracovia Biało-czerwone – Białe, zakończony zwycięstwem pierwszych w stosunku 6:5 (5:4). Drużyny, składające się po 7 grających, wystąpiły w składach: Biało-czerwone: Mally, Friedlerówna, Gebauer, Pawłokówna, Nassówna, Schonowitz, Tomaszkówna; Białe: Łowconówna, Schifferstein, Strycharzówna, Strzelichowska, Tomaszkówna, Pawlikówna, Starzycka. Gra o prawidłach tych samych co futbal, z tą różnicą, iż polega na grze tylko rękami. Należy z zadowoleniem podnieść fakt, iż K. S. Cracovia na terenie działalności sportowej wśród kobiet wiedzie prym, zwłaszcza w tym kierunku w Krakowie bardzo mało się czyni. Wyszkoleniem drużyn żeńskich w Cracovii gorąco zajmuje się dr Lustgarten.
W.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 28 z 18 września 1922


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
W niedzielę przedpoł. obwieściły afisze mecz powyższy. Mimo to boisko Crac. przepełnione. W ostatniej chwili zamiast meczów Crac. z Admirą i Mak. z BBSV. dla zapełnienia pustego terminu – match kasowy. Crac. bez Cikowskiego i Sperlinga. Makkabi bez Friszera i Silberspitza. Trzech pierwszych grało w teamie Krakowa we Lwowie. Graczy Crac. zastępują Strycharz i Prochowski. graczy Makkabi Bazes (jun.) i Holländer. Crac. osłabiona nieco w ataku, Mak. silnie w defenzywie. Siły zatem mniejwięcej wyrównane. Z powodu pobytu w Krakowie wycieczki francuskiej, match powyższy otrzymał charakter demonstracji sportowej, niestety nie wykazały obie drużyny, właśnie skutkiem braku kompletu, stylowości i pięknej, kombinacyjnej gry. Abstrahujmy jednak od momentu przypadkowego popisu i kasowości, a stańmy na stanowisku fachowo-sportowem. Tu musimy skonstatować, że spotkanie Cracovii, zwycięscy obecnego mistrza Polski, z przechodzącym do II. kl. Makkabi, daje nam ciekawy wgląd krytyczny na stan i rozwój naszego sportu. Tendencja rozwojowa naszego footballu wykazuje słuszność naszych nieustannych wywodów. A więc: 1) powolne, ale stałe wyrównywanie poziomu naszych I. kl. drużyn w całem państwie, 2) pewna, ciągle jeszcze istniejąca przewaga techniczna Krakowa, nawet nad Lwowem (vide ostatnie wyniki), 3) rażąca dysproporcja między formalną walką mistrzowską o punkty, a faktycznym stosunkiem sił.

Kasa się udała, popis się nie udał. Obie drużyny grały słabo bez myślowej kombinacji. Z Cracovii dobrymi byli obaj obrońcy, w pomocy Strycharz dobry, Chruściński i Synowiec słabsi, niż zwykle. W ataku Prochowski i Mielech na skrzydłach rutynowani, ale nie tak ruchliwi. Skrzydła, które winny właśnie być odmładzane, lotne, dobywa się, w braku nowych sił, z zakamarków zaszczytnej, ale zużytej tradycji. Środek ataku nie chodził. Styczeń, Reyman III, Kogut grali razem obok siebie, ale nie ze sobą. Stąd liczne korzystne sytuacje beż żadnego skutku. Z Makkabi najlepszym był Nebenzahl w bramce, który uchronił białoniebieskich przed wyższą klęską. Również Schneider II. w obronie bardzo dobry, tylko strasznie lekkomyślnie zapędza się naprzód, pozostawiając za często w następstwie zagrożone tyły swemu własnemu losowi. W ten sposób też całkiem łatwo zdobyła Crac. jedynego goala. Holländer dość dobrze zastępował Silberspitza, ale pod względem taktyki i ustawiania się, znacznie słabszy. Wynagradza to usilnem staraniem i pracowitością. Tislowitz nie umie pilnować skrzydła, to już jego stara wada. Juniorek Bazes z początku stremowany, później coraz lepszy w ustawianiu się i precyzyjnem podawaniu. Holzman miał dobry dzień, ale nie umie się pozbyć zbyt długiego prowadzenia piłki i niecelowego spóźnionego podawania. Gra dobra defenzywnie, ofenzywnie nieproduktywna. Atak Mak. cały b. kiepski, tchórzliwy, nierozumny, do pauzy nawet lepiej grał, niż Crac., ale skutku akcji doszukać się było trudno. Wszyscy są gorsi i grają bez zaufania do własnych sił i swoich sąsiadów. Robota kawałkowa bez orjentacji i planu. Obie drużyny grały ambitnie. Do przerwy nieznaczna przewaga Mak., po pauzie dominowała Cracovia. Jedyny goal padł w 22 min. pierwszej połowy gładko, zbliska, bez przeszkody. Rogów 5:1 dla Crac. Sędzia p. Brand miał kiepski dzień i skutkiem zdenerwowania był w rozstrzygnięciach swych niezdecydowanym i niepewnym.

Poprzedziły zawody w piłkę koszykową (rzucanka) między żeńskiemi drużynami Cracovii, w których pokonały Białoczerwone – Białe 7:5. Sędziował p. Dr. Lustgarten.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 75 z 22 września 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
17 września. Zawody towarzyskie. Do pauzy gra naogół otwarta. Wzajemne ataki nie przynoszą dłuższy czas rezultatu. Dopiero w 20' z wypadu uzyskuje Cracovia jedyną bramkę. Makkabi podniecona utratą punktu, gra ostro i stara się wyrównać, jednak bezskutecznie. Pod koniec pierwszej połowy napad Cracovii przeprowadza szereg ataków, wyrabia sobie kilka pewnych pozycji, psuje je jednak Kogut, strzelając w out.
Po pauzie gra b. ostra. Sędzia z trudnością panuje nad graczami. Piłka przenosi się szybko z jednej połowy na drugą. Atak Cracovii z powodu zbytniej kombinacji pod bramką a także z powodu braku decyzji do strzału nie może zaznaczyć swej przewagi. Ataki Makkabi likwiduje łatwo Gintel. Rzut karny dla Cracovii broni brawurowo Nebenzahl. Dalsza przewaga Cracovii przynosi tylko 2 rogi. Szereg niebezpiecznych sytuacji wyjaśnia znakomicie pracujący bramkarz Makkabi. Ku końcowi mała przewaga Makkabi. Sędzia p. Brand.
Źródło: Sport nr 28 z 22 września 1922


Przegląd Sportowy

Zamiast spodziewanych odwiedzin wiedeńskiej wiedeńskiej Admiry, odbyły się powyższe zawody. Obie drużyny wykorzystały je w celu wypróbowania swoich młodych sił. U Makkabi narybek przedstawia się doskonale, brak mu naturalnie jeszcze rutyny. U Cracovii zajaśniał znowu „junior” Tadek Prochowski doskonałem wyszkoleniem technicznem i – łysiną, dalszy jego trening obiecuje wiele. Styczeń grający po 5 tygodniach przerwy na prawym łączniku nie jest w pełnym treningu. Siła obu drużyn leżała w obronie, w której szczególnie „brilował” Schneider II i Nebenzahl. Praca ataków u obu stron mierna. W Cracovii najlepszy Synowiec. Bramkę jedyną strzelił Reyman Jaś w 22 min. Uderzało ustawiczne borykanie się wzajemne graczy, oraz sędziego p. Branda z tymiż, co zawodom nadawało charakter zupełnie nietowarzyski. Jeśli kto, broń Boże, wczoraj po raz pierwszy był świadkiem zawodów footballowych, to na pewno nie stał się on ofiarą demonu nazywającego się piłka nożna.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 38 z 22 września 1922 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
„Przyjacielskie zawody obu powyższych drużyn nie przyniosły im żadnych laurów. „Cracovię” cechował brak energii i ochoty do gry — „Makkabi znów za słabo gra, by mogła się czemś pochwalić. To też wczorajsze, zawody były nudną i nużącą kopaniną. Od czasu do czasu zauważyć się dały przebłyski wcale ładnych kombinacyj, które jednakże gasły w obrębie pola karnego „Makkabi”.

Zawody prowadził p. Brand nieumiejętnie, zdradzając przytem brak kultury sportowo-towarzyskiej. Niegrzeczne jego uwagi pod adresem poszczególnych graczy — nawet najbardziej flegmatycznego footballistę mogą wyprowadzić z równowagi, a reakcya taka nie byłaby zbyt przyjemną dla p. sędziego —niewątpliwie zaś szkodliwą dla sportu.

Na matchu obecni byli studenci francuscy w imieniu których prof. Brand złożył po zawodach prezesowi „Cracovii" dr. Cetnarowskiemu serdeczne podziękowanie za zapoznanie ich z polskim footballem.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 255 z 20 września 1922


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Niedzielny dzień stał znów pod znakiem pełnego sezonu. Już rano rozgrywały trzecio i drugoklasowe kluby przyjacielskie zawody. Punktem kulminacyjnym dnia były zawody przyjacielskie Cracovia—Makkabi 1:0 (1:0), które na boisku Cracovii zgromadziły dużą ilość ciekawych, między innymi również młodych gości francuskich. Obydwa kluby ustawiły graczy rezerwowych: w Cracovii Szperlinga zastępował Prochowski, stara ale nie przestarzała jeszcze armata. W bramce debiutował Przeworski, niestety nie miał sposobności do popisu. Mimo niekompletnych składów gra była interesująca i zmienna. Przez pierwszych dwadzieścia minut gra otwarta z lekką, przewagą Makkabi; po pierwszym i ostatnim goalu, strzelonym przez Rejmana z podania Mielecha na kilka metrów przed bramką — Makkabi, jak zwykle traci zainteresowanie i zaczyna grać ospale. Przewaga Cracovii znaczna. Po pauzie przez pewien czas atakuje Makkabi, ale Gintel nie przepuszcza piłki. Pod koniec znów, przewaga Cracovii, pada kilka ostrych strzałów .które, chwyta wyśmienicie dysponowany Nebenzahl. Drużyna jemu ma do zawdzięczenia, że nie wyszła z zawodów z gorszym wynikiem. Lepszego atak taką pracą nie mógł wywalczyć. Rogów 5:2 dla Cracovii. Sędziował tym razem bardzo niezdecydowanie P. Brand.
Źródło: Nowy Dziennik nr 253 z 20 września 1922


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1