1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 15 października 1922

Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń

6
:
1

(3:1)Herb_Floridsdorfer Wiedeń


Skład:
Przeworski
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Reyman III
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Fischer

bramki Bramki

Gintel (15' - karny)
Reyman (25')
Reyman (30')
Reyman (55')
Kogut (80')
Kałuża (90')
0:1
1:1
2:1
3:1
4:1
5:1
6:1
Styczeń (10' - samobójcza)
Skład:
Neugebauer
Amon
Runge
Berger
Bilek
Vostrak
Seidl
Jiszda
Vasicek
Wieser
Paradeiser

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3Róg przeciw Floridsdorfowi.
(od lewej) Bilek, Berger, Kogut, Runge, Gintel, Wieser, Neugebauer
podczas meczu
Neugebauer (FAC) w chwili wspaniałej, choć bezowocnej próby obrony rzutu karnego, bitego przez Gintla.
drużyna Floridsdorfer A.C.
(stoją od lewej) Kraus (rez.), Berger, Paradeiser, Wieser, Wasicek, Wostrak, Neugebauer, Bilek, Runge, Seidl, A.Amon, Nowak (rez.)
(siedzi na piłce) Iszda
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)
moment z meczu
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Florisdorfer A. C. reprezentuje przeciętną klasę wiedeńską. W tabeli mistrzostw poprzednich rozgrywek zajął 10 miejsce (Admira 1). W Krakowie okazali się wiedeńczycy drużyną karną, grającą nadzwyczaj fair. Co do samej gry to śmiało można powiedzieć, że w Polsce podobnych drużyn wiele możnaby naliczyć.

Klęskę w dniu pierwszym zawdzięcza Cracovia fatalnemu zestawieniu drużyny a szczególnie pomocy; w drugim dniu Cracovia łatwo dawała sobie radę z przeciwnikiem. Niepotrzebnie jedynie nadużywała siły fizycznej, skutkiem czego wiedeńczycy grali ku końcowi w dziewiątkę.

System jednego obrońcy zastosowany przez obie drużyny w drugim dniu wykazał, że gra podobnie prowadzona przestaje być grą kombinacyjną, lecz ustawicznem kopaniem rzutów wolnych ze obustronne spalone, nie mówiąc już o tem, że jest w zupełności pozbawiona emocji i interesujących momentów.

(...)

Cracovia z Kałużą, Cikowskim i Kogutem, Floridsdorf z Sisdą i Geide w ataku zamiast Nowaka i Krausego.

Atak Cracovii kończy się ostrym strzałem Koguta, obronionym przez bramkarza. W 10 min. centrę prawoskrzydłowego wpycha Styczeń do własnej bramki.

Pewną sytuację pod bramką gości marnuje Reyman strzałem w aut. W 15 min. karny dla Cracovii. Gintel strzela nieuchronnie wyrównującego gola.

Chwilowa przewaga wiedeńczyków. Tempo ostre. Obie strony stosują system jednego obrońcy, wobec czego gra traci wiele na swej wartości. Gwizdek sędziego ustawicznie przerywa zawody z powodu spalonych. W 25 minucie z centry Sperlinga strzela Reyman drugiego gola, w 30 min. trzeciego.

Po pauzie Cracovia w ofensywie. Liczne strzały idą przeważnie w aut a dopiero w 10 min. Reyman pakuje poraz czwarty piłkę do bramki. Ataki gości słabe i mało niebezpieczne. Grają oni bez ambicji, szczególnie atak.

Ku końcowi silna przewaga Cracovii. W 35 min. Kogut powiększa zwycięstwo o piątą bramkę a w 45 Kałuża poraz szósty pakuje piłkę do bramki zdeprymowanych zupełnie wiedeńczyków.

Rogów 6:1 dla Cracovii. Sędziował b. słabo p. Fischer, powodując mylnemi rozstrzygnięciami głośne protesty.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 32 z 16 października 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.1
Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.2
Cracovia - Floridsdorfer AC.

14 października 1:3 (0:2). 15 października 6:1 (3:1).

Drużyna wiedeńska przedstawiła się naogół b. słabo. Zespół to bez wybitnych graczy, jako całość wiele pozostawia do życzenia. Zwycięstwo swe w pierwszym dniu w dużej mierze zawdzięcza nieszczególnemu zestawieniu drużyny Cracovii, a szczególnie jej pomocy. W drugim dniu goście zawiedli w zupełności. Słabe strony przeciwnika wyzyskała Cracovia i odniosła zupełnie zasłużone zwycięstwo. Obustronne zastosowanie systemu „one back” odjęło grze wszelkie znamiona piękna.

(...)

15. X. Floridsdorf w składzie zmienionym z Jisdą i Geide w ataku, Cracovia w pełnym składzie, z Kałużą, Kogutem i Cikowskim.

Już w pierwszej minucie przeprowadza Cracovia atak, lecz Kałuża gubi piłkę pod bramką. Strzał Koguta chwyta bramkarz. Ataki gości przynoszą im w 10’ pierwszą bramkę, uzyskaną w ten sposób; po wyminięciu Synowca centruje prawy skrzydłowy, Przeworski wybiega a Styczeń wpycha piłkę do własnej bramki. Gra żywa. Ataki szybko się zmieniają. Po rzucie z rogu uzyskuje Cracovia za foul karnego, z którego Gintel wyrównuje w 15’. Cracovia stoosuje system „one back” a i goście również tym systemem odpowiadają. Gra staje się zupełnie jałową. W 25’ po centrze Sperlinga, mimo przeciwdziałania bramkarza strzela Reyman drugą bramkę a w 30’ tenże sam gracz trzecią.

Po pauzie goście chwilowo atakują, wnet jednak Cracovia uzyskuje przewagę i napad miejscowych stwarza niebezpieczne sytuacje. W 10’ Rejman powiększa zwycięstwo o 4 bramkę. Serja ataków gości kończy się strzałem prawego łącznika w ręce bramkarza z bliskiej odległości. Chwilowa przewaga gości. W 35 strzela Kogut ostrym rzutem piątą, a w ostatniej minucie Kałuża szóstą bramkę.

Z Cracovii wyróżnił się przedewszystkiem Sperling ładnym ciągiem na bramkę. Reyman wyrabia się na doskonałego napastnika. Mielech b. słaby. W pomocy Cikowski pracował znakomicie. Niepotrzebnie tylko nadużywała Cracovia siły fizycznej, szczególnie Fryc i Kogut, skutkiem czego w ostatnich 15 min. grali wiedeńczycy w dziewiątkę. Z gości najlepszym był i to tylko do pauzy prawy skrzydłowy. Pozatem reszta grała b. słabo.

Rogów 6:1 dla Cracovii.

Sędziował b. słabo p. Fischer, wydając szereg mylnych zarządzeń, szczególnie co do spalonych.
Źródło: Sport nr 32 z 20 października 1922


Przegląd Sportowy

W ostatnią sobotę i niedzielę bawił w Krakowie Floridsdorfer A. C. z Wiednia, który rozegrał dwa spotkania z Cracovią. Mimo rozmokłego gruntu zawody doszły do skutku, a drugiego dnia osiągnęła nawet Cracovia dawno już u niej niewidzianą formę. Goście wiedeńscy całkowicie zadowolić nie mogli i jeśli ostatni nasz znajomy z Wiednia, Admira, umiał sobie odrazu zaskarbić nasze sympatje, to o Floridsdorfie tego powiedzieć nie możemy. Co gościom przedewszystkiem zarzucić musimy, to brak kultury sportowej; odrazu czuli się mistrzami, wyszedłszy z pierwszego spotkania zwycięsko, a drugiego dnia zaczynali zawody z dziwną pewnością siebie, która później ustąpiła miejsca konsternacji, a wreszcie doprowadziła do samowolnego opuszczenia boiska przez Amona, który widocznie obraził się na Cracovię, że tak wysoko wygrywa; słowem nie umieli wiedeńczycy przegrać z honorem, podczas gdy zwycięstwo wzbiło ich w dumę. Jeśli chodzi o ich grę samą, to nic nam specjalnego nie pokazali, mimo że skład ich drużyny wchodzi szereg najwybitniejszych indywidualności, jak prawa strona ataku Seidl – Jiszda, Amon itp., którzy drużynie nadają specyficzne piętno. Szybki start do piłki i szybki bieg, silny ciąg na bramkę przeciwnika a celowość w obronie własnej świątyni – oto cechy charakterystyczne gości. Grali oni ostro, szczególnie w drugi dzień zawodów, ale nie bylibyśmy objektywnymi, gdybyśmy nie przyznali, że inicjatywa w tym kierunku wyszła z szeregu graczy biało-czerwonych (Fryc, Kogut, Styczeń).

(...)

Wspaniałe i zupełnie zasłużone zwycięstwo biało-czerwonych, którzy wystąpili w swym najsilniejszym składzie: Przeworski; Gintel, Fryc; Styczeń, Cikowski, Synowiec; Mielech, Reyman III, Kałuża, Kogut, Szperling. Również goście otrzymali świeże posiłki i stanęli do walki w składzie: Neugebauer; Amon, Runge; Berger, Bilek, Wostrak; Seidl, Jiszda, Wasiczek, Wieser, Paradeiser.

Cracovia grała z zespołem bardzo u niej rzadkim i owiana była silną wolą zwycięstwa. Miała też zupełną przewagę i dlatego potępić należy każdy fakt wprowadzenia ostrości i zaciekłości do gry przez niektórych graczy białoczerwonych. – Do jakiego zaś absurdu doprowadzić może gra systemem jednego obrońcy, byliśmy również świadkami na tych zawodach. Chwilami całe boisko było puste a zato w linji środkowej skupiało się 18-20 graczy, (wiedeńczycy odpłacali miejscowym tą samą metodą): cała piękność gry, kombinacja, budowa ataków zatracała się chwilami przez to zupełnie.

Serję bramek rozpoczynają Przeworski-Styczeń-Gintel, którzy pomocni są gościom w zdobyciu pierwszego i honorowego punktu (bramka własna Cracovii). Wkrótce wyrównuje Gintel z karnego, poczem padają dalsze bramki, z których trzy strzelił kolejno Reyman III, z nich drugą – dla Cracovii rzadkość – po rzucie z rogu, piątą Kogut, szóstą w ostatniej minucie Kałuża. Należy również podkreślić wspaniałą grę Szperlinga oraz ciągły wzrost formy u Reymana, który okazuje się prawdziwym talentem. Sędzia p. Fischer.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 42 z 20 października 1922 [1]


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1