1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
Turniej 15-lecia Cracovii
Kraków, Stadion Cracovii, poniedziałek, 5 czerwca 1922

Cracovia - Union Žižkov

0
:
1

(0:0)Herb_Union Žižkov


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Bielecki
Cikowski
Synowiec
Alfus
Styczeń
Chruściński
Kogut
Ciszewski

Sędzia: Fischer

bramki Bramki
0:1 Dvořáček (62')
Skład:
Kaliba
Mila
Holas
Kuchař
Carvan
Mika
Kratochvíl
Plachý
Kracík
Dvořáček
Císař
Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1

1922-06-04 Pogoń Lwów - Union Žižkov 1:3
1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1
1922-06-05 Cracovia III - Wolność Kraków 4:0
1922-06-05 Pogoń Lwów - Budapesti TC 0:2Pogoń Lwów i Union Žižkov na jubileuszu Cracovii
(zdjęcie z jednego z dni jubileuszu)
Popiel w walce z Dworackiem
Dworacek strzela bramkę

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Po zawodach Pogoni z B.T.C stanęły przeciw sobie drużyny Uniony i Cracovii. Union w komplecie Cracovia z czterema rezerwowymi graczami, - to też łatwo przewidzieć było można, że w tak osłabiona składzie białoczerwoni będą musieli ulec poważnemu przeciwnikowi.

W silnem tempie rozpoczyna grę Cracovia, podsuwając się w pobliże bramki przeciwnika, gdzie Styczeń gubi piłkę. Czesi rewanżują, się momentalnie. Na toczącą się w stronę bramki piłkę rzuca się Popiel, przyczem ulega zderzeniu ze środkowym napastniku gości na szczęście bez poważniejszych następstw, - Atak Czechów lewem skrzydłem broni Popiel, szybkie ataki Czechów łamią się na obronie Cracovii. Kombinacja: Cikowski-Chruściński-Styczeń, kończy się silnym strzałem ostatniego, chwyconym przez bramkarza. Czesi napierają na bramkę białoczerwonych, uzyskują rzut z rogu, po którym następuje chaotyczni kopanina pod bramką, a której kres kładzie Bielecki, podając piłkę swemu atakowi. Pewną podbramkową pozycję marnuje Kogut, strzelając z bliskiej odległości ponad bramkę przeciwnika. Goście atakują silnie, lecz wszystkie ich strzały chwyta pewnie i spokojnie dobrze dziś dysponowany Popiel. Tyły biało-czerwonych pracują ofiarnie. Atak prawej strony Unionu kończy sił spalonym. Podobnie kończy się jego kombinacja i polu karnem Cracovii. Silny strzał prawego łącznika gości wypuszcza z rąk Popiel, skutkiem czego powstaje groźna dla biało-czerwonych sytuacja, wyjaśniona przez Gintla. Napastnicy Cracovii usiłują przenieść piłkę na stronę przeciwnika, lecz wysiłek ich kończy się spalonym. I znów Czesi pod bramką Cracovii. Teraz napastnicy Cracovii usiłują coś wywalczyć, lecz dobre ich chęci paraliżuje doskonała obrona przeciwnika.

Pauza 0:0.

Po przerwie Cracovia atakuje prawem skrzydłem, lecz centrę Alfusa wykopuje Styczeń w aut. Goście natychmiast przenoszą grę na połowę Cracovii, stwarzając pod bramką tejże groźne momenty, z których jednak uzyskują tylko dwa w krótkich odstępach po sobie następujące rzuty z rogu, wspaniale przez Popiela obronione. Następuje atak miejscowych i natychmiastowy rewanż gości, jednak bez rezultatu. Dopiero w 17 min. udaje się prawemu łącznikowi Czechów wybić poraz pierwszy piłkę w siatkę Cracovii. Od tej chwili gra toczy się na połowie boiska Czechów, bo Cracovia przeprowadza kilka ataków dobrych, chociaż bezskutecznych, które broni wspaniale bramkarz Czech.

Stosunek rogów 4:3 dla Unionu. — Sędziował p. Fischer.
Źródło: Wiadomości Sportowe 6 czerwca 1922


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Znowu aeroplan rzuca piłkę i kwiaty dla gości. Cracovia bez Kałuży i Sperlinga. (Skład: Popiel, Fryc, Gintel, Synowiec, Cikowski, Bielecki, Ciszewski, Kogut, Chruściński, Styczeń, Alfus). Rewanż obu drużyn (w Pradze 2:1 dla Unionu) wypadł znowu z różnicą 1 bramki na korzyść Unionu. Przy uwzględnieniu jednak sładu Cracovii, która grała właściwie bez ataku, wynik powyższy wprost zaszczytny. Nie zapominajmy o tem, kto jest Union Żiżkov i jaką klasę reprezentuje. Goście dopiero w drugiej połowie pokazali swe prawdziwe oblicze, a ich szybkie, masywne ataki, miażdżyły wprost biało-czerwonych, u których Gintel ratował wszystko. Rzeczywiście tylko ofiarności, a nie umiejętności mają do zawdzięczenia tak korzystny wynik. tego rezultatu nie mielibyśmy się wcale powstydzić, gdyby on był prawdziwym miernikiem porównawczym naszej klasy z czeską. Przypuszczamy, iż w kompletnym składzie rzeczywiście zasługiwałaby Cracovia na taki wynik, albo nawet nierozstrzygnięty.

Z początku gra równa. Niepotrzebny wózek u biało-czerwonych. Ataki Crac. odparte przez Kalibę. Union gra spokojnie, Crac. nerwowo, stąd chaos w jej grze. 18 min. niebezpieczna sytuacja, Cisar przebija się, pass do Dworacka, rzut fałszem tuż koło lewego słupka. Popiel broni z poświęceniem. Przebój Dworacka bez rezultatu. Wypad Stycznia, centra do Koguta, który pudłuje. Wzajemne ataki bez skutku. Po 30 min. zaczyna Union energicznie naciskać, ataki jego są krótkie, precyzyjniejsze, szybsze. 34 min. niebezpieczny wylot Popiela z bramki, z powodu niepewnego chwycenia piłki, o mało goal własny, strzał Dvoracka obok pustej bramki. Ataki Unionu stale lewą stroną. Bielecki za słaby na taką dwójkę, jak Cisar – Dvoracek. Ich przeboje kilkakrotnie kończą się na szczęście bez rezultatu. Strzały ich idą ponad poprzeczkę. Strzał Krasika (środek ataku) w ręce Popiela, który ma wielką robotę tuż przed przerwą. Rogów 2:1 dla Unionu. Pauza 0:0.

Po przerwie nonszalancka gra gości. Styczeń rozwija energję w ataku, przebój jego, strzał w out. W 4 min. Gintel podaje Popielowi wstecz, Dworaczek szybciej nadlatuje i przestrzeliwuje pustą bramkę. Ataki Cracovii. Z centry Ciszewskiego strzela dwukrotnie Styczeń, raz pięknie w poprzeczkę. Tempo ostrzejsze. Union zaczyna grać naprawdę. Tu znać, że rzecz bierze poważnie. Nawet brutalności się nie wstydzi. Pomoc wspiera energicznie atak. Przebój Dworacka, strzał obok słupka. Trzy kornery Unionu bez rezultatu. Sporadyczne wypady Crac. bez krzty kombinacji. Atak bez duszy, bez motoru. Popiel i Gintel ratują, jak mogą. W 19 min. centra z prawej strony, Dworacek strzela, mierząc lekko w lewy róg, jedyną bramkę dla Czechów. Odtąd przygniatająca przewaga Un., który zmusza Crac do wyłącznej defenzywy. Bramkarz Kaliba wychodzi lekceważąco aż poza linję karną i odważa się nawet brać udział w grze nogami. Takiego momentu nie widział jeszcze Kraków. Dwukrotnie tylko miał ten słynny internacjonał możność wykazania swej umiejętności. Raz chwytając w powietrzu centrę Ciszewskiego tuż przy bramce, drugi raz rzuciwszy się przebijającemu się Styczniowi w 38 min. w ostatniej chwili pod nogi i ratując przed pewnem wyrównaniem. Także przebój Koguta udaremnił Kaliba rzutem z nogi. Niebezpieczne ataki Unionu obronione, lub pudłowane. Rogów łącznie 5:2. Wynik 1:0 dla Unionu. Sędzia p. Fischer.

Tysiączne tłumy opuszczały udekorowane pięknie boisko Cracovii, która sprowadzeniem drużyny węgierskiej, czeskiej i lwowskiej dała nam w dzień swego jubileuszu wiele emocji sportowej, acz musimy stwierdzić, iż ogólny poziom wszystkich zawodów pod względem kombinacyjnym nie stał na wysokim poziomie, drużyny nie wykazały, z wyjątkiem nielicznych momentów, charakterystycznego stylu i metody. Zawody miały charakter walki o prestige narodowy, stąd podobieństwo do walki o punkty. W każdym razie należy się Cracovii za finansową odwagę imprezy, której przypatrywali się reprezentanci władz naczelnych wojskowych, posłowie i liczne delegacje, oraz za organizację zawodów międzynarodowych, pełne uznanie.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 60 z 9 czerwca 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Unjon -Žižkov – Cracovja 1:0 (0:0).

Unjon –Žižkov: Kaliba; Holas, Mila; Kuchař, Carvan, Mika; Kratochwil, Plady, Kracik, Dvořacek, Cisař.

Cracovja: Popiel; Gintel, Fryc; Bielecki, Cikowski, Synowiec; Alfus, Styczeń, Chruściński, Kogut, Ciszewski.

Ośmiotysięczny tłum widzów przyjmuje owacyjnie obie drużyny wchodzące na boisko. Cracovja bez Kałuży i Szperlinga, Union z dwoma rezerwowymi. Styczeń grający swe jubileuszowe zawody w drużynie otrzymuje mnóstwo kwiatów. Aeroplan znowu rzuca piłkę, którą spadającą z powietrza stopuje precyzyjnie jeden z Czechów. Oryginalny wypadek! Ponadto lotnik obdarza jeszcze praskich gości kwiatami i obie strony stają do walki.

Z początku obustronne ataki. Od 15’ Prażanie przyduszają Cracovję, obrona jednak Cracovji pracuje bez zarzutu nie pozwalając atakowi Unjonu na wyrobienie dobrej pozycji do strzału. Napastnicy Unjonu psują kilka dobrych sposobności do uzyskania bramki. Z początkiem drugiej części zmienne ataki. Obustronne wysiłki nie przynoszą rezultatu, aż dopiero w 21’ po pauzie pada rozstrzygnięcie. Kratochwil centruje do Dvożacka, który będąc nieobstawionym z łatwością umieszcza piłkę w siatce. 1:0 dla Unjonu. Ambicja Cracovji podrażniona. Cracovja przypuszcza szereg ataków na bramkę Unjonu. Pod koniec siły opuszczają Cracovję i ostatnie minuty należą już do Unjonu. Sędzia p. Fischer nie tak dobry, jak w niedzielę. Rogi 4:3 dla Unjonu. Cracovja strzela 20 razy, Unjon 39. Cracovja wrzuca 30 autów, Unjon 33.

Cracovja bez Kałuży i Szperlinga była najsłabszą w ataku. Pomoc grała nie tak dobrze, jak zwykle, gdyż na Cikowskim i Synowcu aż nadto wyraźnie odbijały się skutki wysilających zawodów w Sztokholmie i długiej podróży. Obrońcy nie zawiedli. Popiel wraca do formy, trochę może zanadto ryzykuje wybiegi.

Unjon świetny w opanowaniu piłki i kombinacji, nie strzela w odpowiednim stosunku do tych zalet. Gra ostro, tak samo jak wszystkie czeskie drużyny, ale zawsze w granicach dozwolonych i przyzwoitych. Zachowanie na boisku bez zarzutu, mile odbijało od chamstwa, jakie u nas okazała Victorja – Žižkov. Akademickie wykształcenie przeważnej części członków Unjonu robiło swoje.
Źródło: Sport nr 14 z 16 czerwca 1922


Przegląd Sportowy

Nasza drużyna mistrzowska zrobiła wrażenie zmęczonej i nie wydała wszystkiego z siebie, na co ją stać było. Eskapada szwedzka i trzy dni podróży leżały im jeszcze "w nogach". Nie mniej jednak grali Kogut i Styczeń bardzo słabo; Alfus do pierwszej drużyny, jako gracz stary się nie nadaje. Natomiast bardzo dobrze grał Synowiec, który pracował za dwóch oraz Popiel, który zdaje się wracać do swej dawnej formy. Czesi pokazali naogół grę piękną i technicznie bardzo wysoko stojącą, ale brutalnością swą i niesportowem zachowaniem się zupełnej sympatji zyskać u nas nie mogli. Bardzo chętnie widzimy u siebie Was, gości z Pragi, jednak na miły Bóg, nie uczcie naszych sportowców brutalnej gry i niekarności, chyba posądzimy Was, że w inny sposób Waszej wyższości okazać nam nie umiecie. Union-Żiżkov rozporządza jedenastką, wśród której Kaliba, Carvan, i Dvoracek wybili się na plan pierwszy.

(...)

Cracovia gra przeciw słońcu. Początkowa gra wywiadowcza. W 5 min. rzut z rogu dla Cracovii strzelony w aut. Kilka minut gra obrońców z obu stron. Powoli zaznacza się lekka przewaga Unionu, który w 13 min. uzyskuje rzut z rogu. Zamieszanie pod bramką biało-czerwonych mija szczęśliwie. Ciszewski nie wykorzystuje kilku piłek. W 19. min. paruje Popiel przytomnie na czworakach. Zaraz potem broni Kaliba pięścią. Piękny atak Cracovii kończy Kogut rzutem w górę. Drugi corner dla Cracovii bez rezultatu. W 34 min. broni niepewnie Popiel, olśniony słońcem pierwszy rzut Carvana, ale Gintel ratuje przytomnie. Dvoracek przestrzeliwuje dwukrotnie z podbramkowej sytuacji. Kilka rzutów broni jeszcze Popiel, poczem pauza.

Zaraz po zmianie stron mogłoby się nieporozumienie między Gintlem i Popielem źle skończyć. Union przypiera, Gintel odważnie broni ciałem. Trzy rzuty z rogu dla Unionu nie przynoszą rezultatu. Piękny atak Unionu kończy się w rękach Popiela. W 18 min. uzyskuje Dvoracek z centry Kratochvila jedyną bramkę dnia. Gracze Cracovii nie umieją znaleźć kontaktu między sobą. Czesi, a zwłaszcza Carvan grają brutalnie i zachowują się niesportowo. W 33 min. corner dla Cracovii. Zaraz potem po pięknie wypracowanej sytuacji biegnie Styczeń z piłką ku bramce gości, ale Kaliba odważnie bierze mu piłkę z pod nóg. Dalsze obustronne ataki do końca gry nie przynoszą zmiany osiągniętego wyniku. Rogów 4:3 dla Unionu. Sędzia p. Fischer nie umiał utrzymać w należytych karbach drużyny gości.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 23 (56) z 9 czerwca 1992 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Skład „Cracovii” uległ o tyła zmianie,— iż grało tylko 5 z rezerwy. Dwaj najlepsi gracze „Cracovii” Kałuża i Szperling nie brali udziału w zawodach, co też wielce wpłynęło na cały przebieg matchu. Napadowi brak było myśli twórczej— nie potrafili napastnicy dostosować swej gry do poziomu gry Czechów, którzy w dniu tym grali b. ambitnie i dokładali wszelkich sit do uzyskania dużego zwycięstwa.

Mimo ich znacznej przewagi — szczególnie po pauzie, doskonała obrona z Popielem na czele, niweczyła wszelkie ich ataku. Wprawdzie i ich bramka była oblegana przez naszych graczy, jednak brak decyzji, ostrości strzałów i oryentacyi uniemożliwiły biało-czerwonym zdobycie choćby jednego tylko punktu dla remisowego zakończonych zawodów. Naogół jednak stwierdzić nalepy, że wynik ten przy tym składzie „Cracovii” uważać na leży nawet za zaszczytny.
Zawody prowadził p. Fischer gorzej niż dnia poprzedniego.

Wieczorem odbył się w sali Strzeleckiej bankiet na cześć zaproszonych gości. Do pięknie przez p. Mrozińskiego zastawionego lotu zasiedli przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolite!, miasta Krakowa, kleru, uniwersytetu, wojskowości, prasy, dalej konsulowie czeski i węgierski, oraz delegaci sportowych związków i klubów ze wszystkich prawie ziem polskich. Po przemówieniu przez dr. Cetnarowskiego nastąpiło uroczyste wręczenie sygnetów złotych trzem graczom, oraz członkom 3 pierwszych drużyn pamiątkowych odznak klubowych. Natomiast „Cracovia” otrzymała piękne upominki od Węgrów, Czechów, „Pogoni”, Łodzi itd.

Zebranie to towarzyskie przeciągnęło się do późnej nocy.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 151 z 8 czerwca 1922Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1