1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, sobota, 19 sierpnia 1922

Cracovia - Budapesti TC

2
:
1

(0:1)Herb_Budapesti TC


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Pychowski
Strycharz
Synowiec
Alfus
Zimowski
Reyman III
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Andrzej Przeworski z Krakowa

bramki Bramki

Zimowski (49')
Kogut (77')
0:1
1:1
2:1
(34')
Skład:
Palcsó
Sebek
Orbán
Zettelmaier
Kanyaurek
Schwenk
Hajdu
Horváth
Tichovsky
Pótz
Szánthó
Mecz następnego dnia:

1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Znana już u nas z pobytu swego podczas jubileuszu Cracovii budapeszteńska drużyna B. T. C. zawitała ponownie do Krakowa, by w dwudniowych spotkaniach zmierzyć się znów z Cracovią. W sobotę, dnia 19. bm. wystąpiła Cracovia z trzema graczami rezerwowymi, B. T. C. w pełnym składzie. Zespół zatem obu drużyn był następujący:

Cracovia: Popiel, Fryc, Gintel, Synowiec, Strycharz, Pychowski, Sperling, Kogut, Reyman III, Zimowski, Alfus.

B. T. C.: Palcsek, Sebek, Orban, Zettelmaier, Kanyaurek, Schrenk, Hajdu, Horwath, Tichovsky, Potz, Szanto.

Z początku zawodów zwykła kopanina w środku boiska, poczem przez pierwszy kwadrans gra otwarta. Obie drużyny atakują na przemian bez żadnego poważniejszego sukcesu. Lecz powoli inicjatywę przejmują goście, którzy też z czasem stają się niepodzielnie panami piłki. Dzieje się to wskutek tego, że atak Cracovii gra zupełnie apatycznie i bezradnie, każdą zaś otrzymaną piłkę oddaje łatwo przeciwnikowi. W pomocy znać brak Cikowskiego, którego pracowity zresztą Strycharz nie może całkowicie zastąpić. Jedynie obrona i bramkarz miejscowych stoją na wysokości zadania i o nich też najczęściej rozbijają się ciągłe ataki przeciwnika. Szczególnie Popiel pracuje pewnie i szczęśliwie, ratując groźne momenty podbramkowe. W 22 min. dłuższy pobyt Węgrów na polu karnem Cracovii i kilka kolejnych strzałów łapie bramkarz białoczerwonych, jeden doskonale oddany rzut głową odbija się od słupka. Dopiero w 34 min. zdobywają Węgrzy pierwszego i ostatniego gola, strzelonego przez lewego ich łącznika górą w lewy róg bramki. Odtąd do przerwy sytuacja nie ulega zmianie. Po pauzie przeprowadza Cracovia raz po razu energiczne ataki, zmuszając do częstej interwencji bramkarza Węgrów. Już w 4 min. ładna kombinacja Kogut – Reyman III – Zimowski, uwieńczona zostaje bramką, strzeloną przez ostatniego, górą w prawy róg. W parę minut później nacierają miejscowi lewą stroną swego napadu, a Kogut oddaje zdaleka ostry strzał na bramkę. Paruje go niezdecydowanie bramkarz gości, piłka pada pod nogi Reymana, który jednak sytuacji nie wykorzystuje. 27 min. przynosi atak gości, zakończony skutecznym strzałem środkowego napastnika, ale z pozycji spalonej. W pięć minut później wypuszcza Szperling piłkę „naprzód” Kogutowi, a ten mija tamującego mu drogę obrońcę Węgrów i obok bramkarza, który wybiegł i opuścił swe stanowisko, wbija piłkę powtórnie w siatkę gości. Ten wynik utrzymuje się do końca, mimo trzech jeszcze prawie pewnych sytuacji dla biało-czerwonych. Stosunek rogów 2:1 dla Cracovii.

Sędziował b. niepewnie p. Przeworski.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 24 z 21 sierpnia 1922


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
BTC.: Palcsek, Sebek, Orban, Zettelmaier, Kanyaurek, Schrenk, Hajdu, Horwath, Tichowsky, Potz, Szanto. (4 rezerw.). Dn. 20. VIII. dtto.

Cracovia: Popiel, Fryc, Gintel, Synowiec, Strycharz, Pychowski, Sperling, Kogut, Reyman III, Zimowski, Alfus. Dn. 20. VIII. grają w pomocy Synowiec, Cikowski, Strycharz, w ataku Chruściński, Reyman, Mielech, od środka ku prawej stronie.

19. VIII. Do pauzy przewaga gości. Cracovia technicznie słabsza, gra chaotycznie niecelowo. Goście dołem, krótko, ekonomiczniej. W 35 min. z kombinacji zdobywa lewy łącznik 1 goala. po przerwie już w 5 min. wyrównuje Zimowski z centry Koguta. Gra zmienna, tempo żywsze, obustronnie niebezpieczne sytuacje podbramkowe, pudłowane przez napastników, lub odpierane przez bramkarzy. Zdobytą regularnie bramkę przez B. T. C. (piłka odbiła się przed strzałem o gracza Cracovii) nie uznaje sędzia z powodu rzekomego of’side. W 32 min. uzyskuje Kogut zwycięskiego goala przez kiepski wylot Palcseka. Rogów 1:1. Zwycięstwo zupełnie niezasłużone. Goście byli partją lepszą technicznie, kombinacyjnie i w polu. Niesprawiedliwy wynik zawinił wyłącznie sędzia p. Przeworski, który widocznie, albo miał znakomity dzień w Warszawie (z Törekvesem), albo bardzo kiepski w sobotę. Popełniał on zasadnicze błędy, pomyłki jego grube i rozstrzygnięcia (of’side przy piłce odbitej od przeciwnego gracza, wolny bity wstecz) wyprowadziły nawet z równowagi prezesa B. T. C. inż. Hajosa, najspokojniejszego człowieka, który głośnymi protestami zadokumentował swoje niezadowolenie. Takich „znakomitych” sędziów mamy wielu, do prowadzenia międzynarodowych zawodów jeszcze się p. Przeworski nie nadaje. Lepszym jest bramkarzem, niż sędzią. Cracovia grała kiepsko, ale nieco lepiej, niż na matchu ze Slavią z Koszyc.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 71 z 25 sierpnia 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.1
Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.2
Cracovia - BTC (Budapeszt).

19 sierpnia 2:1 (0:1). 20 sierpnia 1:0 (0:0).

Zawody międzynarodowe. Boisko Cracovii. Węgierska drużyna zrobiła dodatnie wrażenie, przedstawia się jako zgrany, jednolity zespół. Gracze technicznie i taktycznie stali na wysokości zadania, jedynie brak strzałów był ich słabą stroną. Cracovia w sobotę wystąpiła w składzie bardzo słabym i zwycięstwo zawdzięcza w dużej mierze szczęściu, w niedzielę zwycięstwo jest zasłużonem. Nie jest to już dawna Cracovia. Najsłabszą częścią był atak, który nie potrafił długo zatrzymać piłki przy sobie, przez co cała praca spadała na pomoc i obronę, a także i bramkarz musiał często interwenjować.

19 sierpnia. Pierwsza połowa upływa pod znakiem znacznej przewagi Węgrów, którzy przypuszczają szybko po sobie następujące ataki, jednak bezskutecznie. Doskonale pracująca obrona i pomoc niweczy wszelkie możliwości uzyskania bramki. Nie rzadko też wkracza Popiel, który kilka trudnych strzałów szczęśliwie obronił. Dopiero w 34’ uzyskuje lewy łącznik gości jedyną bramkę. Dalsza przewaga przynosi im jedynie róg i kilka strzałów niezbyt celnych. Cracovia wypadała rzadko i nie bardzo groźnie.

Po pauzie Cracovia w gwałtownym tempie atakuje i pierwsze minuty należą wyłącznie do niej. Po ładnie przeprowadzonej kombinacji wyrównuje Zimowski. Serja groźnych ataków i Popiel odbija kilka niebezpiecznych strzałów. Z wypadu uzyskuje Kogut drugą bramkę, wykorzystując błąd bramkarza, który niepotrzebnie wybiegł. Reszta gry to obustronne ataki, częściej jednak Węgrzy podjeżdżają pod bramkę Cracovii. Rogów 2:1 dla Cracovii. Sędziował p. Przeworski b. słabo.

(...)
M.
Źródło: Sport nr 24 z 25 sierpnia 1922


Przegląd Sportowy

Drugie tego roku spotkanie gości węgierskich z Cracovią przyniosło biało-czerwonym zwycięstwo - ale niezasłużone. Poziom gry u Cracovii, w której składzie zachodzą ustawicznie najrozmaitsze zmiany, spada zawrotnie coraz bardziej i chwilami wierzyć się nie chce, że to ma być drużyna, która będzie bronić tytułu mistrza Polski. Zapóźno już teraz na naprawę błędów, popełnionych z początkiem roku w składzie drużyny. W każdym razie sympatje oraz zainteresowanie publiczności zaczyna się odwracać od jedenastki Cracovii - a moment ten podkreślamy, gdyż zawodnicy zdaje się nie uświadamiają sobie tego, że bezduszną i niepoważną grą nie tylko tracą zwolenników, ale i obniżają zainteresowanie dla tego pięknego sportu, co odbija się również i na frekwencji widzów na ostatnich zawodach.

Drużyna gości nie przedstawia nic wybitniejszego. W każdym razie wkładają więcej życia i ducha w grę niż nasi zawodnicy, zresztą jednak dorównują naszej przeciętnej pierwszej klasie.

O samej grze wiele powiedzieć nie można. Stałej swej przewagi nie umieją goście przez długi czas wykorzystać. Sporadyczne ataki Cracovii, zainicjowane przez Szperlinga, są anemiczne. Dzięki doskonałej formie Popiela i pechowi gości pierwsza połowa kończy się tylko jedną bramką na korzyść gości, strzeloną przez lewego łącznika w 34 min. Po pauzie początkowo Cracovia jest górą. W 5 min. wyrównuje Zimowski. Następnie są goście na froncie. Sędzia nie uznaje bramki, zdobytej prawidłowo przez Węgrów. Za chwilę broni Popiel przytomnie i szczęśliwie, poczem w 33 min. przebija się Szperling, oddaje piłkę do Koguta, który zdobywa zwycięskiego goala. Wynik do końca gry nie ulega zmianie. Rogów 2:1 dla Cracovii.

Sędzia p. Przeworski z Warszawy miał b. słaby dzień. Nie był on w tym razem w zgodzie z regułą "spalonego", a rozstrzygnięciami swymi szkodził przeważnie drużynie gości, którym za nienaganne zachowanie się mimo tego upośledzenia należy się pełne uznanie.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 34 z 25 sierpnia 1922 [1]


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1