1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

pierwotnie planowany tydzień wcześniej


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 24 września 1922

Cracovia - Admira Wiedeń

2
:
0

(0:0)Herb_Admira Wiedeń


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Chruściński
Cikowski
Synowiec
Mielech
Reyman III
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Brand
Widzów: ok. 8 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 8000.

bramki Bramki
Kałuża (51')
Kałuża (75')
1:0
2:0
Skład:
Wieser
Czilak
Vozi
Wiegel
Barth
Führlinger
Koch
Schierl
Klima
Runge
Sigl

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3

1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0
Plik:D.O.K.V. herb.png 1922-09-24 Cracovia II - DOKV 4:0Moment pod bramką Cracovii: odparcie ataku Admiry.
Centra Kocha (Admira). W głębi widok na tłumy widzów.
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)
Moment z meczu.
(zdjęcie z meczu tego lub poprzedniego dnia)

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
W Admirze zastępuje w ataku Kingla, znany Koch. W Cracovii Chruściński w pomocy za Strycharza. Trójka środkowa ataku Reyman III, Kałuża, Kogut. – Do przerwy gra prawie równa z nieznaczną przewagą ataku gości. Crac. przypomina sobie swoją dawną kombinację i powoli odnawia swój styl z początkiem sezonu wiosennego. Wzajemne usiłowania odparte, bez rezultatu. – Po przerwie dwukrotnym strzelcem był świeżo debjutujący Kałuża, ze wspaniałych centr Sperlinga. Admira, mimo szans i słabszej nieco gry Popiela, nie uzyskuje żadnego punktu. rogów 3:3. Sędziował energicznie, ale z powodu krótkowidztwa nieraz mylnie p. Brand. Goście grali w drugim dniu silniej i ambitniej, ale zbyt nerwowo i z tego powodu nie osiągnęli żadnego cyfrowego rezultatu. W Cracovii znakomicie pracowały tyły, szczególnie Gintel i Cikowski. Prowadzenie ataku przez Kałużę było w każdym razie celowem i przypominało jego dawne czasy, ale ruchliwość jego znacznie osłabła, co przypisać należy głównie brakowi treningu. W każdym razie skrzydła były zaopatrywane w dogodne do centr piłki. Przy stałej grze Kałuży w ataku należy się niezawodnie spodziewać poprawy formy, stylu i myślowej kombinacji. Cała drużyna Crac. grała w podniosłym nastroju i z entuzjazmem, zaanimowana widocznie powrotem swego ulubieńca. Również zapewniona widownia radośnie wtórowała dawno niewidzianym rozumnym taktom odradzającego się ataku białoczerwonych.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 76 z 29 września 1922


Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.2
Admira: Koch zamiast Kingla, reszta bez zmiany.

Cracovia: Chruściński w pomocy, w ataku Kogut na lewym łączniku, Kałuża na środku, Reyman III na prawym łączniku. Reszta jak w dniu poprzednim.

Zaczyna Admira pod słońce. Gra toczy się przeważnie na połowie boiska, nie ciekawa. Dopiero po dłuższem zmaganiu się uzyskują miejscowi chwilową przewagę. Wiedeńczycy przeprowadzają szybki atak. Zamieszanie pod bramką Cracovii nie wyzyskane. Strzał lewego łącznika uderza w słupek. Gintel dwukrotnie ratuje. Strzały wiedeńczyków niecelne idą przeważnie w aut. Atak Cracovii statystuje. Zwolna uwalnia się Cracovia z pod przewagi gości i przeprowadza szereg ataków prawą stroną. Wypad Mielecha kończy strzałem w ręce bramkarza. Serja ataków gości nie wyzyskanych z powodu niecelnych strzałów. Śliczny strzał Reymana łapie bramkarz Admiry. Pod koniec gry do pauzy lekka przewaga Admiry.

Po pauzie przeprowadza Cracovia szybki atak i z ładnej centry Szperlinga strzela Kałuża pierwszego gola, przywitanego burzą oklasków. Tempo wzmaga się i gra staje się bardziej interesującą. Wzajemne ataki szybko przenoszą się z jednej połowy na drugą. Cracovia jednak częściej gości na połowie przeciwnika. Środkowa trójka ataku gra b. mało, jedynie pracują skrzydła, szczególnie Szperling, którego każda centra jest niebezpieczną. Serja ataków Admiry. Rzut wolny uderza o poprzeczkę. Popiel często musi wkraczać. Środkowy napastnik Admiry pudłuje z niewielkiej odległości. Atak Cracovii. Centrę Szperlinga wyzyskuje po raz wtóry Kałuża i strzela drugiego gola. Przyziemny strzał Koguta przechodzi koło bramki. Ostatnie chwile należą do Admiry, która gwałtownie atakuje. Chruściński ratuje, wykopując piłkę z pustej bramki. Gra do końca bez zmiany. Rogów 3:3.

Sędziował b. słabo p. Brandt, który po raz drugi w niedługim czasie wykazuje brak orjentacji.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 29 z 29 września 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Cracovia - Admira (Wiedeń)

23 września 4:3 (2:1) 24 września 2:0 (0:0)

Wiedeńscy goście przedstawili się jako drużyna karna, dobrze zgrana, posiadająca ładną, przyziemną kombinację, brak jednak siły przebojowej i celnych strzałów. Nie posiada wybitnych jednostek, lecz całość pracuje celowo i produktywnie. Technicznie przewyższali Wiedeńczycy miejscowych, którzy małe braki nadrabiali startem i chęcią zwycięstwa. Umiejętne wyzyskanie skrzydeł, szczególnie Szperlinga, który swymi centrami wyrabia doskonałe pozycje do uzyskania bramki, przyniosło Cracovii zwycięstwo. Ogólnie biorąc gra ze zmienną przewagą była w obu dniach równa. W dniu drugim, po blisko czteromiesięcznej przerwie wystąpił w barwach Cracovii ponownie Kałuża i grał na swem dawnem stanowisku. Czy w dalszym ciągu będzie dla Cracovii tem, czem był przedtem, t.j. duszą drużyny, trudno na razie osądzić. Nie wykazywał tej ruchliwości co przedtem, chwilami był nawet bardzo słaby. Dwie bramki, które strzelił, należy zapisać głównie na konto Sperlinga.

(...)

Drugi dzień 24 września 2:0 (0:0).

Admira zamiast Kingla, Koch, pozatem bez zmian. Cracovia z Chruścińskim na prawej pomocy, w ataku z środkową trójką: Kogut, Kałuża, Reyman III, pozatem również bez zmiany.

Gra z początku dość jałowa. Przeciwnicy kolejno atakują się wzajemnie, jednak bez rezultatu. Cracovia zbyt mało gra lewem skrzydłem. Wiedeńczycy uzyskują pewną przewagę i poczynają zagrażać bramce miejscowych. Strzały gości idą przeważnie obok bramki. Środkowa trójka ataku Cracovii razem z Sperlingiem statystuje. Szereg ataków Cracovii kończy Kałuża słabym strzałem głową w ręce bramkarza. Śliczny strzał Reymana łapie z trudem bramkarz gości. Cracovia w defenzywie. Wiedeńczycy często pudłują.

Po pauzie gra przybiera odrazu ostre tempo i w pierwszej minucie strzela Kałuża z ładnej centry Sperlinga pierwszą bramkę. Admira gwałtownie atakuje. Popiel często i szczęśliwie interweniuje. Szybki wypad Cracovii i Kałuża strzela drugą bramkę z centry Sperlinga. Ostatnie chwile przynoszą gwałtowne ataki gości. Chruściński z pustej bramki wykopuje piłkę.

(...) W drugim dniu wyróżnili się Sperling i Gintel. Szczególnie ten pierwszy jest bez konkurencji. Z gości najlepszą częścią drużyny była lewa strona ataku. Również i lewy obrońca pracował znakomicie. Rogów 3:3. Sędziował bardzo słabo p. Brandt, wydając szereg mylnych rozstrzygnięć wywoływał liczne okrzyki i hałasy.
M.
Źródło: Sport nr 29 z 29 września 1922


Przegląd Sportowy

Zawody prawdziwie towarzyskie kończą się w pierwszej fazie bez efektu, mimo nieznacznej przewagi gości i wzajemnych wysiłków. Po zmianie stron wieńczy szereg ataków bramka strzelona w 6 min. przez Kałużę, który przerzucił piłkę ponad głową bramkarza. temu przeciwstawia Admira dwa ostre strzały, odbite od poprzeczki. W 30 min. centruje Szperling, Kałuża strzela; piłka odbija się od słupka i grzęźnie w bramce. Dalsze wysiłki gości rozbijają się o dobrze dysponowanych obrońców Cracovii. W zawodach tych grał po długim czasie Chruściński w pomocy; oto właściwy gracz na właściwem miejscu. Mielech coraz szybszy, a Szperling wpada już obecnie na pomysły uwalniania się od ustawicznej „blokady”. Kałuża wróży szybki powrót do zeszłorocznej formy. – Sędzia p. Brand. Widzów 8.000, a zachowanie się ich, naogół spokojne, chwilami nie było poprawne wobec sędziego. Czyż dopiero czynna zniewaga graczy lub sędziego przypomną Związkowi jego obowiązki, w postaci zaprowadzenia porządku na trybunach?
Źródło: Przegląd Sportowy nr 39 z 29 września 1922 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Rewanżowe zawody stały na wyższym poziomie sportowym niż sobotnie. Obie drużyny graty z niezwykłem poświęceniem — Cracovia chcąc po raz wtóry zadokumentować swą wysoką klasą Admira zaś za wszelką cenę usiłowała odnieść zwycięstwo. To też zawody, prowadzone pracz obie strony niezwykle fair, od pierwszego momentu aż do końca były b. interesują¬ce i toczyły się w nader szybkiem tempie, wytwarzając ustawicznie coraz ciekawsze sytuacye.

Skład Cracovii w dniu wczorajszym uległ zmianie o tyle, że na środku ataku grał p. Kałuża (jak dotąd niedozastąpienia), na lewym łączniku p. Kogut. Wiedeńczycy wystąpili również w składzie silniejszym.
Grę rozpoczęła Admira, podkuwając się szybko ku bramce Cracovii — atak ich unieszkodliwili obaj obrońcy. Wytworzyła się następnie gra zupełnie otwarta, piłka przechodziła z pod jednej bramki ku drugiej. Przez pierwsze 20 minut obie drużyny właściwie badały swe najsłabsze strony — jednakże bez rezultatu.
Admira zastosowała następnie system długiego podawania a inicyatywę zagarnęli w swe ręce skrzydłowi Zwłaszcza lewy skrzydłowy okazał się graczem bardzo niebezpiecznym, stwarzając kilkakrotnie groźne sytuacye, których jednak jego współpartnerzy nie potrafili należycie wykorzystać. Po chwilowej nieznacznej przewadze Admiry, przyszła do głosu Cracovia, odwzajemniając się bardzo efektownymi atakami — również bezskuteczymi. Do pauzy żadna z drużyn nie zdobyła bramki dla swych barw.
Po pauzie obraz zmienił się zupełnie. Cracovia z miejsca wzięła silne tempo, blyskawicznem posunięciom znalazła się pod bramką Wiedeńczyków i nim ci zdołali się zoryentować p. Kałuża zdobył pierwszy punkt Cracovia podniecona powodzeniem przeprowadza raz po raz pięknie kombinowane ataki, które niestety kończą się bez rezultatu. Kilka pewnych pozycyi przestrzelili napastnicy Cracovii. Admira przechodzi również do ofensywy, którą niemal w ostatnich chwilach zduszali w zarodku doskonali obrońcy krakowscy. Ostatni kwadrans zawodów należy już do Cracovii, nastręczając swym przeciwnikom wiele pracy. Po raz drugi Kałuża z podania Szperlinga pakuje piłkę w bramkę wiedeńską poczem po kilku wzajemnych atakach, sędzia odgwizdał zawody.
Licznie zgromadzona publiczność (z górą 8.000) zgotowała Cracovii długotrwałą i burzliwą owacyę.

Zawody prowadził p. Brand względnie dobrze
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 261 z 26 września 1922


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1