1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
Turniej 15-lecia Cracovii
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 4 czerwca 1922

Cracovia - Budapesti TC

1
:
1

(0:1)Herb_Budapesti TC


Skład:
Palik
Gintel
Fryc
Styczeń
Strycharz
Bielecki
Zimowski
Łańko
Chruściński
Kogut
Ciszewski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Fischer

bramki Bramki

Chruściński (61')
0:1
1:1
Szánthó (25')
Skład:
Palcsó
Orbán
Kőszegi II
Szabó
Kanyaurek
Rauchmaul
Brauchler
Horváth
Pótz
Schwenk
Szánthó

Ustawienie:
2-3-5
Mecze następnego dnia:

1922-06-04 Pogoń Lwów - Union Žižkov 1:3
1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1
1922-06-05 Cracovia III - Wolność Kraków 4:0
1922-06-05 Pogoń Lwów - Budapesti TC 0:2Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Do zawodów powyższych wystąpiła Cracovia z 6-ma graczami z rezerwy, ponieważ część jej graczy, którzy reprezentowali barwy Polski na zawodach w Szwecji, z powodu zmęczenia podróżą, udziału w spotkaniu tam wziąść nie mogła.

Rozpoczyna Cracovia. Tempo silne, obie strony dążą ofiarnie do uzyskania pożądanego punktu. Niebawem stwarza dobrze dysponowany atak Węgrów niebezpieczną sytuację pod bramką Cracovii, lecz Palik ratuje. – W 25 min. lewy skrzydłowy Węgier, podjeżdża pod samą niemal bramkę i ostrym przyziemnym strzałem w prawy róg, zdobywa pierwszego gola dla swojej drużyny. Kilka dobrze wypracowanych ataków unicestwia bramkarz węgierski. Akcja gości ogranicza się teraz do luźnych wypadów, niekiedy nawet groźnych. Dopiero po kilkunastu min. atakowania, siły biało-czerwonych, słabną a inicjatywa przechodzi zwolna w ręce Węgrów. W 35m. rzut z rogu z winy Gintla, nie wykorzystany. tempo gry słabnie z powodu ulewnego deszczu, który zamienia boisko w jedną, błotnistą kałużę.

Z powodu ulewy następuje tylko zmiana miejsc bez pauzy. Niebezpieczny wypad centra ataku Węgrów Potza udaremnia Palik, który wybiega w porę i zdecydowanie zabiera mu piłkę z pod nóg. W 17 min. podprowadza Zimowski piłkę w okolicę bramki Węgrów i centruje, łapie Chruściński i ostrym, przyziemnym strzałem pakuje ją środkiem w bramkę.

Dalsza gra nie zasługuje na miano sportu, gdyż kolosalne kałuży wody i ulewny deszcz przeszkadzają obu stronom w wszelkich próbach jakiegokolwiek grania. Należy tylko wyrazić zdziwienie, iż sędzia p. Fischer nie przerwał zawodów, by nie psuć bezmyślna kopaninę i nie dawać powodu do wesołego widowiska publiczności z widoku padających co chwilę graczy w wodę, psujących tylko opinię sportu piłki noznej.

Rogów 5:3 dla Cracovii.

Udałą imprezą było zrzucenie przed meczem piłki z aeroplanu, oraz kwiatów dla Węgrów.

Publiczności bardzo wiele, między innymi przedstawiciel Naczelnika Państwa, gen. Szeptycki, dalej gen. Osiński, wkońcu przedstawiciel rządu i miasta (Wiceprezydent Wielgus).
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 13 z 6 czerwca 1922


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Aeroplan przejeżdża nad boiskiem, rzucając piłkę i kwiaty. Obie drużyny nie w komplecie. Crac. prawieże z całą rezerwą. (Skład Crac.: Palik, Fryc, Gintel, Bielecki, Strycharz, Styczeń, Ciszewski, Kogut, Chruściński, Łańko, Zimowski). Tempo gry ostre. Węgrzy grają z temperamentem. Nieco wyższa technika i lepsze współgranie ataku z pomocą. Pozatem nawet przewaga Cracovii w przebojowości, w której nowi młodzi gracze dodają grze wiele życia. W 8 min. przestrzeliwuje Zimowski. Energiczne ataki gości, prowadzone przeważnie lewą stroną bez rezultatu. 17 min. pudłuje Kogut. Centrę Zimowskiego główkuje Chruściński na out obok słupka. Gra otwarta przy wzajemnych atakach bez widocznej przewagi. W 25 min. 1 goal dla B. T. C. Po pół. godz. grze lunął rzęsisty deszcz, który zamienił grę w wesołą komedję. Gracze mimo to grali dalej poważnie, mimo, iż był to już raczej waterpolo, a nie football. Crac. nie wyzyskuje kilku szans. Pauza 1:0 dla B. T. C. Rogów 3:2 dla Crac. – Po przerwie gra zażarta. Chęć wyrównania z jednej strony i utrzymania wyniku z drugiej zaostrza tempo. Wreszcie wyrównuje w 16 min. Chruściński voleyem z centry Zimowskiego. Węgrzy stosują dalej błędnie wyszkolony krótki passing, na błocie i wodzie bardzo niecelowy. Crac. zorjentowawszy się rozpoczyna ataki longpassongowe, z powodu ambitnej i ofiarnej obrony B. T. C. bezskuteczne. Wynik do końca nie rozstrzygnięty. Rogów łącznie 5:3 dla Crac. Sędziował p. Fischer.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 60 z 9 czerwca 1922


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.1
Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.2
BTC - Cracovja 1:1 (1:0).

BTC: Palcsek; Orban, Köszegi II; Szabo, Kanjaurek, Rauchmaul; Brauchler, Horvath, Potz, Schweng, Szanto.

Cracovja: Palik; Gintel, Fryc; Styczeń, Strycharz, Bielecki; Zimowski, Łańko, Chruściński, Kogut, Ciszewski.

Serdecznie witana zjawia się po gościach „jubilatka” Cracovja. BTC w komplecie z wyjątkiem Brauchlera, Cracovja bez Synowca, Cikowskiego, Kałuży i Szperlinga. Ujawniają się bardzo dobrze młode siły, które zastępują godnie właściwych członków pierwszej drużyny. Wszyscy czterej rezerwowi: Strycharz, Bielecki, Łańko, Ciszewski byli bez zarzutu, tak dalece nawet, że w ataku Kogut był najsłabszym mimo młodocianych zastępców: Ciszewskiego i Łańki. Kiedy dodamy, że i w drugi dzień przeciw Unjonowi Kogut był może najsłabszym graczem na boisku (bojaźliwy, bez strzałów, tracący głowę pod bramką przeciwnika i t.d.), zdziwienie ogarniało widzów wobec faktu, iż jego właśnie wybrano na reprezentanta Polski do Sztokholmu.

Przed rozpoczęciem zawodów aeroplan, wśród powszechnego aplauzu, rzuca na boisko piłkę, a za drugim przelotem bukiet kwiatów dla gości węgierskich. Początkowo pogoda dość znośna, w środku pierwszej części zaczyna się jednak ulewa, trwająca bez przerwy do samego końca, która odebrała grze całą wartość. Cracovja rozpoczyna i przez pierwszych dwadzieścia conajmniej minut nie znać przewagi żadnej z walczących stron. W tym okresie notujemy następujące wypadki: 2’ BTC strzela, a 5’ centruje w out, 6’ wolny dla nich za rękę Cracovji, a w 8’ Zimowski pudłuje, mając pomyślną szansę. Ósma minuta przynosi pierwszy róg Węgrów, nie wyzyskany. Kilka kontrataków gospodarzy daje im róg w 12’, strzelony za bramkę - 17’ piękną kombinację, ukoronowaną rzutem głową w out. BTC robi foul w tej samej minucie, w 19’ Cracovja rękę i foul. Wszystkie rzuty wolne spełzają na niczem. BTC przenosi strzał ponad bramkę i osiąga teraz przewagę w polu. 21’ foul i spalony 22’ foul Cracovji, w tem wolny zatrzymany spalonym, w który Cracovja wpędza Węgrów. W tem miejscu podnosimy powtarzające się dalej szereg razy w oba dni mistrzowsko wykonywane wpędzanie przeciwnika w pozycję spaloną przy rzutach wolnych. Nie widziałem drużyny, któraby tak świetnie to urządzała, jak Cracovja.

24’ foul gości, poczem w chwilę Szanto otrzymawszy piłkę tuż za połową wspaniałym biegiem ucieka wszystkim prześladowcom aż pod samą bramkę, Palik nie decyduje się na wybieg, strzał obok niego i 1:0 dla BTC w 25’. Zachęceni sukcesem Węgrzy atakują nadal. Ponowny przebój Szanta zakończony foulem, następnie spalony Węgrów. Palcso chwyta flankę Ciszewskiego w 30’. Przebój w 31’ BTC zepsuty pudłem i natychmiast centruje Szanto również w out. Ofenzywa gości bez sukcesów. W 31’ robią foul, w 32’ spalony i foul, w 34’ foul. Cracovja rewanżuje się tem samem w 35’, rzut wolny wstrzymany sfabrykowanym przez nią spalonym. BTC dostaje w 36’ drugi rzut z rogu na skutek błędu Gintla, jednak chybiają głową w out. Teraz zaczyna się krystalizować przewaga naszych i trwa aż do pauzy, na trudnym terenie jednak nie daje się przemienić w bramki. 39’ foul Cracovji i znowu historja ze spalonym po rzucie wolnym. Połowa 1:0 dla BTC i rogi 2:1 dla nich.

Po zmianie miejsc bez przerwy Cracovja odrazu bierze się do roboty. Palcso w 3’ wykazuje bajeczną paradą swój kunszt. Tempo nawet wśród przerażających roztopów wielkie. 8’ foul Cracovji, rzut wolny kończy się stereotypowym spalonym. 9’ foul Cracovji, a w 11’ Palik wychwytuje piłkę z pod nóg Potza. Foul Cracovji, w minutę foul BTC. W 14’ Palik powtarza sztukę zabierania pocisku z nóg przeciwnika, ataki gospodarzy i w 16’ Zimowski centruje dołem i Chruściński odrazu z powietrza strzela wyrównującą bramkę. Radość publiczności. Zachęcona powodzeniem Cracovja usadawia się na połowie Węgrów. W 17’ jest na spalonym, w 18’ chybia z korzystnej pozycji, w 19’ wykonuje bez skutku róg, w 21 i 22’ na spalonym. Napad BTC stara się spożytkować szybki bieg Szanta, ale Styczeń opiekuje się nim starannie udaremniając mu zamiary przebojów. Węgrzy na froncie - atakują. Strzał nad poprzeczkę bramki Cracovji, rzut wolny i spalony! 37’ dwa foule gospodarzy, a 38’ Kogut umyślnie robi rękę. BTC rewanżuje się dwoma foulami w 39’ i trzecim w 40’ z których ostatni omal nie kosztuje ich bramki z rzutu wolnego. Köszegi na linji bramkowej wybija głową. obydwaj przeciwnicy pracują na zwycięstwo, wszystko napróżno. Kogut w 42’ przebija się, jednak strzela jak zwykle w out. Nierozegrana 1:1 pozostaje. Sędzia p. Fischer bez zarzutu. O drużynach trudno mówić, wobec warunków terenowych, w jakich grały, nie da się wypowiedzieć oceny.

Statystyka: rogi 2:2, strzały 16:16, autów wrzuca Cracovja 25, BTC 28.
Źródło: Sport nr 13 z 9 czerwca 1922


Przegląd Sportowy

Nareszcie wystawiła Cracovia nieco odmłodzoną drużynę; to należy zapisać na plus kierownictwa sekcji. - Mimo zagranicznego przeciwnika, mimo braku rutyny i bardzo ciężkiego terenu biła się ona doskonale. Szkoda tylko, że nadciągające gęste chmury, które w zupełności zaciemniły horyzont i wielka ulewa nie pozwoliła tym młodym entuzjastom prowadzić grę normalną. Za okazaną energię, wytrwałość i tyle serca należy się całej drużynie pełne uznanie. Na szczególną pochwałę zasługuje bardzo ofiarna gra Strycharza. Goście węgierscy zrobili bardzo dodatnie wrażenie, tak swem sportowem zachowaniem się jak i grą fair. Nie stoją oni wprawdzie na tej wysokości jak Ujpesti, Törekves, których już miasto nasze gościło, ale w gronie swoim posiadają kilka doskonałych indywidualności. Tutaj wybił się na plan pierwszy Köszegi i Orban w obronie oraz Szantö i Pötz w napadzie. Reszta graczy przeciętna; bramkarz nie miał sposobności wykazania swojej prawdziwej umiejętności.

(...)

Gra rozpoczyna się odrazu w bardzo szybkiem tempie i jest otwarta. Pierwszy kwadrans gry przewaga Węgrów, poczem i Cracovia przechodzi do ataku, przeprowadzając piękne kombinacje. W 25 min. wykorzystuje Szantö błąd Stycznia, przedziera się i strzela bramkę dla gości. Cracovia stara się zrewanżować, przeprowadza piękne ataki, ale wszystkie ich wysiłki rozbijają się o doskonałego Köszeg'iego. W 30 min. spada rzęsista ulewa, która zamienia boisko w jedno wielkie jezioro. Gra jednak toczy się dalej, żadna jednak ze stron, prócz kilku rzutów z rogu, nic więcej uzyskać nie jest w stanie. Bez przerwy następuje zmiana stron. - Cracovia prze naprzód i w 16 min. wyrównuje Chruściński z pięknej centry Zimowskiego. Mimo dalszych obustronnych wysiłków, wynik ten pozostaje do końca gry niezmieniony. Rogów 5:3 dla Cracovii. Sędziował p. Fischer.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 23 (56) z 9 czerwca 1922 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
„Cracovia” wystąpiła w składzie b. osłabionym z 7 graczami rezerwowymi. Po ustawieniu się drużyn na boisk u ponad miejscem gry przeleciał aeroplan, z którego rzucono piłkę, oraz kwiaty.

Zawody miały przebieg wcale interesujący mimo ulewy, która przemieniła miejscami boisko w małe jeziorka. Młodzi gracze „Cracovii”, pełni ambicyi i chęci zwycięstwa, grali b. ładnie i nie tylko okazali się równymi Węgrom, ale ich momentami przewyższali. Gra toczyła się na calem boisku w dużem tempie i obfitowała w liczne ładnie skombinowane ataki. — Obie drużyny uzyskały po jednej bramce.

Sędziował p. Fischer.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 151 z 8 czerwca 1922


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1