1908-10-18 Cracovia - Wisła Kraków 3:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj

zakończony przez sędziego w 82 minucie z powodu ciemności


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
tor wyścigowy, niedziela, 18 października 1908, 15:30

Cracovia - Wisła Kraków

3
:
1

(0:1)Herb_Wisła Kraków


Skład:
Rzepa
Zabża
Jachieć
Markheim
Schwarzer
Pollak
Rysiak
Szeligowski
Just
Miller
Nowotny

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: William Calder

bramki Bramki

Nowotny
Rysiak
Szeligowski
0:1
1:1
2:1
3:1
Poznański (karny)


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.3
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.4
Match wczorajszy "o mistrzostwo Krakowa" jeden z najbardziej interesujących dla amatorów sportu, odbył się przy najfatalniejszych warunkach pogody, jakie mogą istnieć. Deszcz drobny jak mgła mżył od południa, mimo to liczni zwolennicy piłki nożnej spieszyli na tor wyścigowy. Gdy się match rozpoczął wicher zatykał oddech, wciskał się w oczy tak, że piłkę dojrzeć trudno było. Ci z widzów co wczoraj wytrzymywali przez 2 godziny na torze wyścigowym, dali dowód że piłka nożna emocyonuje ich niemniej, jak Greków ongiś zawody i igrzyska. Widzów tych było z pół tysiąca. Pokaźna garść stanowili widzowie starsi, o których trudno było przypuszczać, aczkolwiek są stałymi gośćmi każdego match'u, że w taką pogodę zechcą narażać się na przeziębienie. Nie mogąc ustać na około boiska dla rozgrzania bramkarze korzystali z każdej wolnej chwili gdy tylko piłka znajdowała się na drugiej połowie boiska, wybiegali z posterunków i biegali przed nią gwałtownymi skokami. Inni tymczasem grali; para kłebami z nich się unosiła.
W pierwszej połowie "Wisła" znalazła się w szcześliwym od "Cracovii" położeniu, wiatr pomagał jej pędzić piłke w strone bramki "biało-czerwonych". Ci ostatni wysilali się jak mogli, a gdy już niejednokrotnie zdołali podciągnąć piłke pod bramkę "czerwonych" to albo wiatr zaparł im oddech i zmusił do odwrotu, albo "centra" tak znosił, że trudno było myśleć o jakimś dodatnim rezultacie. O ile gorzej było grać "Cracovii" - o tyle lepiej szło "Wiśle". Ataki jej, szczególnie w pierwszej połowie były sprawne i dobrze kombinowane. W dodatku obrona "Cracovii" była wczoraj nie w komplecie. P. Calder grać nie mógł bo nie był w dyspozycji i zastępował go p. Zabża, który w prawdzie dobrze się spisywał ale nie posiada takich długich i pewnych rzutów, jak p. Calder. Za to pomoc broniła dzielnie swojej bramki, która była daleko częsciej do pauzy atakowaną przez "Wisłę", niż bramka "czerwonych" przez napad "Cracovii". Mimo to "Wisła" do pauzy uzyskiwała tylko jeden punkt z rzutu karnego (na 11 m. przed bramką) w ostatnich paru minutach. Celny strzał p. Poznańskiego ześlizgnął się po ręce p. Rzepy bramkarza "Cracovii" i wpadł w sieć.
Po pauzie "Cracovia" znalazła się w tem dogodnem pod względem wiatru położeniu, w jakiem była poprzednio "Wisła". To też sytuacja obu drużyn się zmieniła. Bramka "Wisły" atakowana była raz po razie a obrona i pomoc musiały z błyskawiczną szybkością i przytomnością odpierać jeden atak "biało czerwonych" za drugim. Atak "Cracovii" został częściowo wczoraj zmieniony, nie co do składu, ale co do rozdzielenia poszczególnych ról. Dobrym nabytkiem dla "Cracovii" jest p. Rysiak, który i goni bardzo dobrze, ale i jeszcze lepiej "centruje". Jeden z ataków p. Szeligowskiego prowadzony w tempie tak szybkim że wywołał entuzjazm widzów, byłby przyniósł "Cracovii" punkt, ale p. Szeligowski, minąwszy back'a, nie mógł się w tempie zatrzymać i wpadł na sznur, okalający boisko. W połowie gry p. Benek "scentrował" ładnie, a p. Rysiak "strzelał" celnie w bramke, zdobywając drugi punkt dla "Cracovii". Na dwie minuty przed odgwizdaniem końca gry przez sędziego p. Celmera, p. Szeligowski dał tak piękną "centre" z corneru, że piłka wpadła w bramkę odbijając się lekko o noge bramkarza.
Na 8 minut przed upływem półtorej godziny musiał sędzia p. Calder sygnalizować koniec zawodów, gdyż ciemność uniemożliwiła dalszą grę. Match przyniósł więc zwycięstwo "Cracovii" w stosunku 3:1, ale nie mogł być uznany, jako rozstrzygnięty. Rozstrzygnięcie zostanie prawdopodobnie odłożonem do wiosny.

Na końcu mała uwaga pod adresem funkcyonaryuszy biura sympatycznego Związku turystycznego. Warunki, w jakich drużyny sekcyi sportowej wczoraj rozgrywały match, nakazywały, aby urzędnicy biura zajęli się w ciągu pauzy i po grze zmęczonymi i skostniałymi od zimna graczami. Jest rzeczą wprost niezrozumiałą, jak można było zostawić ich po grze w zimnej szatni, bez gorącej herbaty lub gorącego mleka z pobliskiej mleczarni. - Pamięć o takich szczegółach nalęzy do obowiązków urzędników Związku, nie tylko w imię ludzkości i z tego już względu, że przecież dwudziestu dwóch młodzieńców, biorących udział w walce, robi wprost podarunek Związkowi, który od widzów pobiera opłaty.

Drugi przykład niedbalstwa funkcyonaryuszy biura objawił się w braku opatrunków na boisku. Jeden z uczestników gry, kopnięty przypadkowo, nie miał czem ani obmyć rany, ani je zabandażować. Na zaniedbanie to zwróci niewątpliwie uwagę tak gorliwie i zasłużone prezydyum Związku turystycznego, które chcąc jaknajświetniej rozwinąć Związek i sekcyę sportową, nie szczędzi starań i kosztów na utrzymanie biura i płatnych urzędników.
"F".
Źródło: Czas nr 240 wydanie wieczorne z 19 października 1908


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Wczoraj w niedzielę odbył się na torze wyścigowym match footballowy o mistrzostwo Krakowa między najlepszemi drużynami krakowskiemi "Cracovią" a "Wisłą I". Jak już wspomnieliśmy, walka w b. roku między tymi wyborowymi klubami nie dała rozstrzygającego wyniku z powodu równej ilości zdobytych bramek. Tym razem pogoda nie dopisała z powodu czego licznie przybyła tylko młodzież szkół średnich, i grono sportsmenów. Niezwykle silny i zimny wiatr utrudniał w wysokim stopniu walkę, co mniej dawało się we znaki "Cracovii", klubowi starszemu i dłużej trenującemu, niż młodej "Wiśle I".

W pierwszej części walki, Wisła I poczęła energicznie atakować swych przeciwników. W niedługim czasie zdobyła przy rzucie t. zw. "karnym" bramkę (Poznański), dając sposobność do zasłużonego oklasku pod swoim adresem. Po zmianie w połowie gry bramki "Czerwoni", nie posiadający tego temperamentu i szybkiego oryentowania się w przeprowadzaniu ataków, znaleźli się w trudnem położeniu, walcząc przeciwko swym przeciwnikom i... wiatrowi. Teraz rozpoczęły się ataki "Cracovii", w niezwykłem tempie, które dość długi czas "Czerwoni" nader umiejętnie odpierali, paraliżując ruchy przeciwników zręcznymi rzutami, przeprowadzonymi z właściwą im rozwagą. Po jakich dziesięciu minutach środkowy napadu "Cracovii" p. Nowotny pakuje piłkę w bramkę "Wisły I", równoważąc przez to szanse walki. W dalszym ciągu walki p. Rysiak, jeden z łączników ataku "Czer.-biał." zdobywa rzutem skośnym bramkę, wśród hucznych oklasków młodzieży. Od tego czasu teren walki przeniósł się na stronę "Cracovii", której bramkę usiłują zdobyć "Czerwoni", jednak atakują bez szczęścia; przy końcu zawodów utraciła "Wisła I" jeszcze jedną bramkę wskutek nieuwagi własnego bramkarza (Brożek).

Tak więc Cracovia zdobyła mistrzostwo Krakowa, pobijając Wisłę I w stosunku 3:1.

Młodzież miała sposobność podziwiać obie drużyny, wyborowe w przeprowadzaniu planów, kombinowanych wzorowo, grających zawsze społem i pięknym nierzadko atakiem, zwłaszcza po stronie "Cracovii". Zawody matchowe - o ile się zdaje - w tym roku już się nie odbędą. Sekcya sportowa zajmuje się obecnie przygotowaniami, około wprowadzenia sportu narciarskiego.
Źródło: Głos Narodu nr 438 z 20 października 1908


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Wczorajszy match footbalowy nie udał się z powodu brzydkiej niepogody. Zimny wiatr i ostry deszczyk odstraszył poważniejszą publiczność. W I-szej części matchu zrobiła "Wisła I." "Cracovii" bramkę (p. Poznański). W II części świetne ataki "Cracovii" powetowały z nadwyżką błąd początkowy i dały "Wiśle I." 3 bramki. "Mistrzami" Krakowa zostali członkowie "Cracovii" (3:1). Wiatr silny, podłoże ślizkie utrudniały grę. Match wczorajszy zrobił jednak wrażenie, iż "Wisła I." nie jest słabszą od "Cracovii".
Źródło: Nowiny nr 241 z 20 października 1908


Mecze sezonu 1908

Pogoń Lwów 1908-04-26 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1  Pogoń Lwów 1908-05-10 Pogoń Lwów - Cracovia 1:0  DSV Opawa 1908-05-28 Troppauer FV - Cracovia 4:2  DSV Opawa 1908-06-14 Cracovia - Troppauer FV 5:2  Biało-Czarni Kraków 1908-08-23 Cracovia - Biało-Czarni Kraków 6:0  Wisła Kraków 1908-09-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Wisła Kraków 1908-10-18 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Wisła Kraków 1908-11-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:2