1958-04-07 Wisła Kraków - Cracovia 0:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Wisła Kraków

Trener:
Josef Kuchynka
pilka_ico
Turniej Wielkanocny o Puchar KOZPN, finał
Kraków, stadion Wisły, poniedziałek, 7 kwietnia 1958, 17:15

Wisła Kraków - Cracovia

0
:
2

(0:1)Herb_Cracovia

Trener:
Czesław Skoraczyński
Skład:
W. Machowski (II)
Ogiela
Snopkowski
Budka
Kotaba
Jarczyk
M. Machowski (I)
K. Kościelny (II)
Rogoza
Gamaj (Domański)
Maniecki

Ustawienie:
3-2-5

Sędzia: Maciarz z Krakowa
Widzów: ok. 5 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 5000.

bramki Bramki
0:1
0:2
Jarczyk
Kasprzyk
Skład:
Michno
Mazur
Wąchal
Kłaput
Malarz
Szarański
Opoka
Jarczyk
Dudoń
Czarnecki
Kasprzyk

Ustawienie:
3-2-5
Mecze poprzedniego dnia:

1958-04-06 Cracovia - Wawel Kraków 1:0
1958-04-06 Górnik Brzeszcze - Cracovia II 5:2Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Cracovia wygrywa wielkanocny turniej piłkarski" -
Dziennik Polski

Cracovia wygrywa wielkanocny turniej piłkarski

W dwudniowych zmaganiach krakowskich piłkarzy ostatecznie pierwszą lokatę zdobyła drużyna białoczerwonych nie ponosząc w turnieju porażki. Sam czwórmecz wypełnił wprawdzie lukę w przerwie piłkarskiej lecz poziom jego nie mógł jednak zadowolić. We wszystkich drużynach daje się zauważyć jakaś dziwna niechęć do piłki względnie nonszalancja poszczególnych zawodników, w których zwycięstwo nad przeciwnikiem nie zadowala. Na plus świątecznego turnieju dla poszczególnych drużyn zapisać należy naprawdę niezłą kondycję wszystkich zespołów, dość utalentowane kadry rezerw oraz niezłą szybkość w samym zagraniu piłką. Te trzy zasadnicze walory krakowskich zespołów niestety kończą wymienienie dodatnich stron naszych piłkarzy. Kolejność miejsc w turnieju Cracovia, Wisła, Garbarnia, Wawel, w przekroju dwóch dni jest na ogół sprawiedliwa. Wprawdzie poziom poszczególnych drużyn nie przynosi takich różnic, niemniej minimalna różnica klas na korzyść I-ligowców istnieje. Jeżeli chodzi o drużyny I-ligowe Cracovii i Wisły, to w tej chwili reprezentują równy poziom i trudno zasadniczo w chwili obecnej decydować się na jakąś poważniejszą ocenę. Zespoły II-ligowe Garbarni i Wawelu grają okresami bardzo przyjemnie, budują składnie akcje zaczepne, potrafią rozegrać piłkę krótko, bez jej niepotrzebnego przetrzymywania, niestety do momentu gdy całe zagrywanie znajduje się pośrodku boiska. W chwili jednak, gdy te same akcje rozgrywane są w obrębie pola karnego, kończą się umiejętności piłkarskie i nieudolność napastników staje się bardzo rażąca. Poza tym odnosi się wrażenie, że tak drużyna Garbarni jak i Wawelu nie ma jeszcze do tej pory właściwie ustawionych napastników, co jest w chwili obecnej najpoważniejszym mankamentem wymienionych zespołów. Wszystkie cztery drużyny w dwudniowych zmaganiach próbowały swych rezerw, które wypadły poprawnie, a gra Czarneckiego, Kłaputa z Cracovii, Jurczaka z Wisły, Karpiela z Garbarni zasługuje na uwagę, gdyż jest to naprawdę niezły materiał piłkarski.

W niedzielnych meczach padły następujące rozstrzygnięcia: Wisła pokonała Garbarnię 4:0 (0:0), a Cracovia wygrała z Wawelem 1:0 (0:0).

W decydującym meczu o pierwsze miejsce Cracovia wygrała z Wisłą 2:0 (1:0), zdobywając tym samym puchar KOZPN. Bramki dla Cracovii zdobyli Jarczyk i Kasprzyk po 1. W meczu o 3 miejsce Garbarnia pokonała Wawel 3:0 (0:0).
A. Piaskowy
Źródło: Dziennik Polski nr 82 (4398) z 8 kwietnia 1958 [1]


"Cracovia zdobywa puchar KOZPN po zwycięstwie nad Wisłą 2:0" -
Przegląd Sportowy

Cracovia zdobywa puchar KOZPN po zwycięstwie nad Wisłą 2:0

Relacja z Przeglądu Sportowego
Świąteczne „derby” grodu podwawelskiego wygrała Cracovia dzięki większemu zdecydowaniu w sytuacjach podbramkowych oraz dzięki bardzij wyrównanym siłom we wszystkich liniach. Poziom zawodów nie był jednak budujący , a ilość zaprzepaszczonych sytuacji podbramkowych wystawia złe świadectwo napastnikom obu drużyn.
Cracovia wygrywając turniej świąteczny krakowskich drużyn ligowych zdobyła Puchar ufundowany przez KOZPN.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 56 z 8 kwietnia 1958 [2]


"W świątecznym czwórmeczuCracovia zdobywa puchar KOZPN zwyciężając Wisłą 2:0" -
Gazeta Krakowska

W świątecznym czwórmeczuCracovia zdobywa puchar KOZPN zwyciężając Wisłą 2:0

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Przenikliwe zimno odstraszyło wiciu kibiców piłkarskich od oglądania świątecznego turnieju piłkarskiego krakowskich drużyn ligowych. Drugi dzień turnieju, w którym spotkali się zwycięzcy niedzielnych meczów Wisła i Cracovia, oraz grające o 3 miejsce zespoły Garbarni i Wawelu, stał na lepszym poziomic niż niedzielne mecze.

Szczególnie finałowe spotkanie pierwszoligowców mogło sic podobać. Szkoda tylko, że nie wszyscy zawodnicy potrafili do końca utrzymać nerwy na wodzy i pod koniec meczu doszło do kilku złośliwych fauli (Kłaput na Rogozie, .Rogoża na Michnie i Ogiela na Jarczyku). Zawody zasłużenie wygrała Cracovia 2:0 (1:0), zdobywając bramki przez Jarczyka w 15 i Kasprzyka w 53 minucie. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę puchar wielkanocny ufundowany przez KOZPN.
Podobnie jak w niedzielę, Cracovia wystąpiła do tego meczu bez Rajchla, Szymczyka i Manowskiego. Zagrał tym razem Opoka, natomiast nie wystąpił Gołąb, który w niedzielę w meczu z Wawelem doznał kontuzji. Wisła również nie grała w pełnym składzie. Brak było Kawuli, Jędrysa i Michla. Młodzi następcy swych starszych kolegów wywiązali się jednak poprawnie ze swych obowiązków, toteż nie było widać w obydwóch zespołach większych „luk".

Biało-czerwoni mieli więcej z gry, szybciej zdobywali teren i wykorzystując nienadzwyczajną formę Machowskiego II w bramce, strzelali bardziej skutecznie od napastników Wisły. Ci natrafili w Michnie na trudną do sforsowania przeszkodę i raczej próbowali niepokoić go strzałami z daleka.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 82 z 8 kwietnia 1958


"Kapitalna bomba Kasprzyka okrasą meczu Cracovia-Wisła 2:0" -
Echo Krakowa

Kapitalna bomba Kasprzyka okrasą meczu Cracovia-Wisła 2:0

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
DECYDUJĄCY o zdobyciu pucharu KOZPN mecz pomiędzy Cracovią a Wisłą zakończył się szczęśliwym zwycięstwem Cracovii 2:0 (1:0). Sędzią spotkania był n. Mariasz z Krakowa. Bramki zdobyli: Jarczyk i Kasprzyk.

Byliśmy przeciwni’ temu, a-by w Turnieju Wielkanocnym krakowskich drużyn ligowych spotkały się ze sobą Cracovia z Wisłą. Uważaliśmy, że zbyt bliski jest termin meczu mistrzowskiego pomiędzy wymienionymi drużynami. Niestety stało się inaczej. Mecz ten nie przejdzie jednak do historii jak większość poprzednich „wielkich derbów” Krakowa. Złożyło się na to wiele przyczyn. Między innymi ,i to, że zamiast ambicji zawodnicy wkładali w grę siłę i brutalność, tolerował wręcz słaby i niezdecydowany arbiter spotkania. Kiedy piłkarze obu drużyn zorientowali się, że p. Maciasz. pozwala na przekraczanie przepisów zaczęli prześcigać się w kopaniu, popychaniu, łapaniu za ręce itp.

W pierwszych 15 min. piłkarze Wisły pięciokrotnie zagrażali bramce Michny, jednak tylko dwa strzały Rogoży trafiły do celu. W obydwu wypadkach Michno był na posterunku. Pierwszy wypad Cracovii. miał miejsce w 15 min. Opoka z wyraźnego spalonego bardzo precyzyjnie zacentrował do środka. Do piłki wyskoczyło dwóch zawodników: bramkarz Wisły — Machowski i napastnik Cracovii — Jarczyk. Machowski źle obliczył wybieg i piłka musnęła go tylko po palcach, tak, że nad biegający Jarczyk bez trudu przejął ją na głowę i ulokował w siatce.

Przewaga należy w dalszym ciągu do Wisły, nic daje jednak żadnego rezultatu, gdyż wszyscy napastnicy grają bardzo słabo. Ma niecki po niezłym meczu z Garbarnią popełnił wczoraj rażący błąd, pchając się ciągle do środka a zapominając że pozycja lewo skrzydłowego jest gdzie indziej. Na tle niemrawo grających napastników Wisły obrońcy Cracovii wypadli zupełnie nieźle. Nawet nieporadny zazwyczaj Wąchał był w poniedziałek zaporą nie do przebycia dla Rogoży. Cracovia nieźle gira w tym okresie w polu, ale .pod bramką Wisły także nie umie zdobyć się na jakiś zdecydowany strzał. W końcówce tej części gry notujemy jeszcze strzały Machowskiego i Gamaja, które grzęzną w rękach świetnie dysponowanego w tym dniu Michny.

— Lepszy łut szczęścia jak 20 pozycji podbramkowych --powiedział któryś z widzów. Faktycznie wolny bity przez Rogozę w 48 min. gry był 20 strzałem oddanym do tego czasu na bramkę Michny, a mimo to wynik meczu brzmiał 1:0 na korzyść Cracovii. Tymczasem w 2 mi<n. później Cracovia -wykorzystuje drugą w tym meczu groźną pozycję, zdobywając drugą bramkę — to się nazywa szczęście. Oby tak było w meczach mistrzowskich. Zdobywcą bramki został Kasprzyk, który ograł Kotabę i z 30 m kropnął piłkę z całych sił na bramkę przeciwnika. Machowski zdrzemnął się w bramce i „biało-czerwoni" prowadzili już 2:0. W dalszym okresie gry obydwa ataki, tak Cracovii jak i Wisły dają pokaz jak nie należy grać, z tym, że „czerwoni-" strzelają częściej ale niecelnie bądź zbyt anemicznie. Niezdecydowanie sędziego odbiło się ujemnie na grze i to przede wszystkim w końcówce. W 76 min. Rogoża znalazł się sam na sam 7. Michną i na moment przed oddaniem strzału na bramkę został „podcięty" przez jednego z obrońców, a w chwilę po tym Ogiela sfaulował Jarczyka. Tolerancyjność sędziego nie miała tego dnia granic. W minutę potem Maniecki przedarł się przez obronę „biało-czerwonych“ i w ostatniej niemal chwili Dudoń złapał go za rękę uniemożliwiając oddanie strzału.

Końcowy gwizdek sędziego widownia przyjęła z ulgą, ponieważ z każdą minutą gra stawała się coraz bardziej ostra a nawet brutalna.
Źródło: Echo Krakowa nr 81 z 8 kwietnia 1958


Mecze sezonu 1958

Cracovia_herb 1958 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1958-02-02 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:1  Victoria Jaworzno 1958-02-09 Victoria Jaworzno - Cracovia 0:2  BBSV Bielsko 1958-02-15 BBTS Bielsko-Biała - Cracovia 1:3  Ślęza Wrocław 1958-02-23 Ślęza Wrocław - Cracovia 0:0 k.1:3  Tarnovia Tarnów 1958-03-06 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1958-03-09 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:2  ŁKS Łódź 1958-03-16 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Legia Warszawa 1958-03-22 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 1958-03-30 Cracovia - Górnik Zabrze 1:5  Wawel Kraków 1958-04-06 Cracovia - Wawel Kraków 1:0  Wisła Kraków 1958-04-07 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 1958-04-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1958-04-20 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Ruch Chorzów 1958-04-26 Cracovia - Ruch Chorzów 0:5  Gwardia Warszawa 1958-05-04 Cracovia - Gwardia Warszawa 5:0  Polonia Bydgoszcz 1958-05-18 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:1  Cuiavia Inowrocław 1958-05-20 Cuiavia Inowrocław - Cracovia 3:2  Garbarnia Kraków 1958-05-31 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:1  Polonia Bytom 1958-06-05 Polonia Bytom - Cracovia 3:0  Odra Opole 1958-06-09 Cracovia - Budowlani Opole 5:1  Zagłębie Sosnowiec 1958-06-15 Cracovia - Stal Sosnowiec 2:2  Honvéd Budapeszt 1958-06-21 Cracovia - Honvéd Budapeszt 1:3  Calisia Kalisz 1958-07-05 Calisia Kalisz - Cracovia 3:1  Start Łódź 1958-07-06 Start Łódź - Cracovia 0:0  Zwierzyniecki Kraków 1958-07-13 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 2:5  ŁKS Łódź 1958-07-20 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Legia Warszawa 1958-07-27 Cracovia - Legia Warszawa 2:1  Kolejarz Wieliczka 1958-07-30 Kolejarz Wieliczka - Cracovia 2:2  Górnik Zabrze 1958-08-03 Górnik Zabrze - Cracovia 5:1  Lechia Gdańsk 1958-08-09 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Wisła Kraków 1958-08-14 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1958-08-16 Ruch Chorzów - Cracovia 2:1  Gwardia Warszawa 1958-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 3:1  Lublinianka Lublin 1958-08-25 Unia Lublin - Cracovia 5:3  Polonia Bydgoszcz 1958-09-07 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 6:0  Szczakowianka Jaworzno 1958-09-10 Szczakowianka Szczakowa - Cracovia 1:3  Wawel Kraków 1958-09-13 Cracovia - Wawel Kraków 2:1  Krakowski OZPN (juniorzy) 1958-09-17 Cracovia - Krakowski OZPN (juniorzy) 2:3  Hutnik Kraków 1958-09-19 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 2:2  Stal Rzeszów 1958-09-21 Stal Rzeszów - Cracovia 4:2  Kraków (oldboje) 1958-09-24 Cracovia - Kraków (oldboje) 3:1  Victoria Częstochowa 1958-09-26 Victoria Częstochowa - Cracovia 4:3  Polonia Bytom 1958-10-12 Cracovia - Polonia Bytom 0:2  Kabel Kraków 1958-10-15 Cracovia - Kabel Kraków 3:1  Odra Opole 1958-10-19 Budowlani Opole - Cracovia 2:0  Unia Oświęcim 1958-10-23 Unia Oświęcim - Cracovia 0:1  Zagłębie Sosnowiec 1958-10-26 Stal Sosnowiec - Cracovia 1:4  Polonia Bytom 1958-11-09 Cracovia - Polonia Bytom 0:5  Czarni Szczecin 1958-11-16 Czarni Szczecin - Cracovia 2:3  Unia Tarnów 1958-11-23 Cracovia - Unia Tarnów 0:0  Wawel Kraków 1958-11-30 Cracovia - Wawel Kraków 1:3