1966-08-07 Cracovia - Górnik Zabrze 2:5

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Adam Niemiec
pilka_ico
I liga , 1 kolejka
Kraków, stadion Wisły, niedziela, 7 sierpnia 1966, 17:00

Cracovia - Górnik Zabrze

2
:
5

(1:2)Herb_Górnik Zabrze

Trener:
Władysław Giergiel
Skład:
L. Michno (68' Nowotnik)
Chemicz
Rewilak
Mikołajczyk
Antczak
Dawidczyński
Szymczyk
Hausner
Zuśka
Orczykowski
J. Kowalik

Ustawienie:
4-2-4

Sędzia: Stanisław Eksztajn (Warszawa)
Widzów: 25 000

bramki Bramki

Rewilak (24'-karny)Orczykowski (74')
0:1
1:1
1:2
1:3
1:4
2:4
2:5
Szołtysik (18')

Wilczek (33')
Musiałek (47')
Musiałek (67')

Lubański (77')
Skład:
Kostka
Gwosdek (46' Pol)
Oślizło
Olszówka
Kuchta
Florenski
Szołtysik
Wilczek
Lubański
Musiałek
Lentner

Ustawienie:
4-2-4
Opis meczu

"Za wysokie progi dla …pasiaków." -
Sport

Za wysokie progi dla …pasiaków.

Kraków (tel. wł.): Każda z 5 bramek strzelonych przez Górników była godna sfilmowania dla celów szkoleniowych. Padły one – za wyjątkiem 5 bramki Lubańskiego, która została zdobyta po solowym przeboju niemal od połowy boiska – po zespołowych błyskawicznych akcjach , przy których bramkarze nie mieli nic do powiedzenia. Było też bardzo wiele akcji podbramkowych, po których napastnicy robili coś w rodzaju prezentów dla bramkarza, nie trafiając do pustej bramki, wzgl., kiedy stała już całkiem otworem, podawali piłkę do partnerów znajdujących się w o wiele gorszej sytuacji. Mnożyły się one z zastraszającą siłą pod koniec spotkania. Cracovia już po pół godzinie gry wyczerpała całkowicie zapas sił i z minuty na minutę coraz bardziej oddawała inicjatywę przeciwnikowi. Górnicy w lot rozeznali sytuację. Pewnie że nic złego się im nie stanie, zaczęli stosować długie okresy “spacerowania” po boisku. Najczęściej robili to Pol i Floreński. Dopiero gdy Floreński objął pozycję obrońcy (po przerwie), a Olszówka także nie kwapił się zbytnio do gry, biało-czerwoni kilkakrotnie złożyli niebezpieczną wizytę pod bramką Kostki. Jedną z nich wykorzystał Orczykowski, zmniejszając rozmiary porażki.

W górniku najwięcej zapału do gry wykazywali Musiałek, Oślizło i Wilczek. Lubański zainicjował szereg porywających akcji i z Szołtysikiem włączał się do gry dwójki Musiałek – Wilczek. Rzadziej czynił to Lentner , Oślizło był niezawodną ostoją defensywy i wielokrotnie musiał “łatać dziury” stworzone przez kolegów na bocznych liniach.

Na tle doskonale wyszkolonego przeciwnika w Cracovii najlepiej wypadli : Rewilak, Mikołajczyk, Hausner i Kowalik. Skrzydłowym Cracovii najwcześniej zaczęło brakować tchu...

Po meczu powiedzieli:

trener Górnika Władysław Giergiel: - “Na przedwczesne wykruszenie zasobu sił fizycznych u piłkarzy Cracovii duży wpływ wywarło zmęczenie czwartkowym meczem przeciw Csepelowi. Samą ambicją i ofiarnością – jeśli w dodatku zawiedzie kondycja – trudno jest wygrać mecz”

trener Cracovii Mgr. A. Niemiec: - “Zawodnicy Cracovii dali z siebie wszystko, jednak Górnik to drużyna wysokiej klasy i w obecnej chwili trudno sprostać jej nie tylko moim piłkarzom, ale wielu innym drużynom w Polsce. Przy większym opanowaniu nerwowym nasi napastnicy mogliby zmniejszyć rozmiary porażki”.
Źródło: Sport nr 97 z 18 sierpnia 1966


"Strzelecki popis piłkarzy Zabrza" -
Gazeta Krakowska

Strzelecki popis piłkarzy Zabrza

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Zacięło się wszystko dobrze. Piłkarze Cracovii przeprowadzi¬li dwie ładne i groźne akcje, które już w drugiej minucie omal nie przyniosły bramki. Groźny strzał Dawidczyńskiego zlikwidował jednak w dobrym stylu bramkarz gości Kostka. Ten stan rzeczy nie trwał zbyt długo. Po pierwszych badaniach i próbach napastnicy Zabrza, których motorem byli: Sołtysik i Musiałek, rozpoczęli przyspieszać grę i stwarzać wiele niebezpiecznych sytuacji. W 18 min. gry po zagraniu Wilczek—Musiałek do Sołtysika ten ostatni plasowanym strzałem zdobył prowadzenie. Mimo tego gra nadal miała dość wyrównany przebieg. Cracovia dobrze radziła sobie z grą w polu, ale brakło umiejętności pod bramką przeciwnika. Natomiast rajdy zabrskich napastników, umiejętności oswobadzania się od przeciwnika i celne mocne strzały były atutami gości.

W 24 min. Hausner przytrzymany został na polu karnym przez Olszówkę i sędzia p. Eksztain z Warszawy podyktował rzut karny, który pewnie na bramkę zamienił Rewilak. Zachęciło to gospodarzy do żywszych akcji, lecz nie dawały ono wyraźnych rezultatów.
W 28 min. szybka riposta gości, złe krycie napastników z Zabrza przez gospodarzy i Wilczek nie miał trudności z uzyskaniem ponownego prowadzenia. Do przerwy obraz gry nie zmienił się. Po zmianie stron gra miała Już jednostronny charakter. Górnik po rozpoznaniu sił przeciwnika i zdobyciu w 47 min. ze strzału Musiałka trzeciej bramki, grał niezwykle ekonomicznie, przyspieszał bądź zwalniał grę, panował niemal całkowicie nad sytuacją i dyktował odpowiednie dla siebie tempo. Na taką taktykę nie potrafiła znaleźć recepty Cracovia. Zamiast krótkiego agresywnego krycia groźnych napastników Górnika, dawała im niemal nieograniczoną swobodę.
U gospodarzy szwankowała kondycja, szybkość, zapanował chaos. Zabrakło także, poza próbującym na siebie wziąć ciężar gry Kowalika, napastnika z prawdziwego zdarzenia. Orczykowski, Dawidczyński nie mówiąc o Zuśce czy Hausnerze, wszyscy oni zagrali poniżej swych możliwości. Były szanse na lepszy rezultat, zabrakło jednak umiejętności przy rutynowanym przeciwniku. W tych warunkach dalsze bramki zdobyli dla Górnika w 65 min. Musiałek a ustalił wynik po popisowej akcji w 84 min. Eubartski. Strzelcem drugiej bramki Cracovii był Orczykowski, który dobił źle odbitą piłkę przez bramkarza gości — Kostkę.
Cracovia: Michno (Nowotnik), Chemicz, Rewilak. Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hausner, Zuśka, Dawidczyński, Orczykowski. Kowalik.

Górnik: Kostka, Gwozdek (Pol), Oslizło, Olszówka, Kuchta, Florenski, Wilczek, Lubański, Musiałek, Szołtyslk, Lentner.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 186 z 8 sierpnia 1966


"Cracovia nie sprostała mistrzowi" -
Echo Krakowa

Cracovia nie sprostała mistrzowi

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa
CRACOVIA — GÓRNIK ZABRZE 2:5 (1:2). Bramki zdobyli — dla gospodarzy Rewilak w 24 min. z rzutu karnego i Orczykowski w 74 min., dla gości — Musiałek w 47 i 65 min., Szołtysik w 18, Wilczek w 32 i Lubański w 76 min. gry. Sędziował p. Eksztajn z Warszawy. Widzów ok. 20 tys.

CRACOVIA: Michno (od G3 min. Nowotnik), Chemicz, Rewilak, Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hansner, Zuśka, Dawidczyński, Orczykowski, Kowalik. GÓRNIK:Kostka, Gwozdek (Pol), Oślizło, Olszówka, Kuchta, Floreński, Wilczek, Lu bański, Musiałek, Szołtysik, Lentner.

Przed meczem mieliśmy prawo oczekiwać od beniaminka gry na ,,pełnych obrotach”, popartej jego najmocniejszą bronią: szybkością. Tymczasem gospodarze grali wolniutko, co było wodą na "górniczy młyn”, a na domiar wszystkiego bez krzty ambicji. Chwilami tylko próbowali walczyć Kowalik w ataku, Szymczyk czy Mikołajczyk w pomocy i Antczak na lewej obronie.

Nie wiem, jaką taktykę gry zalecił swym podopiecznym trener Niemiec, ale na boisku nie było widać jakiejkolwiek konsekwencji w poczynaniach gospodarzy. Hausner i Kowalik nie trzymali się skrzydła, lecz tłoczyli się w środku boiska. Ich partnerzy razili nieporadnością i w efekcie atak jako formacja nie istniał. Pomoc z reguły trzymała się bliżej własnej bramki a mający wypełnić lukę w środku boiska Dawidczyński błąkał się, nie mogąc nic zdziałać. Początkowo obrona spisywała się poprawnie, a szczególnie Antczak. Później jednak cale trio popełniało szkolne błędy, przegrywając większość pojedynków. Michno zawinił wprawdzie przy pierwszej bramce, ale przy następnych nie miał wiele do powiedzenia. Natomiast w kilku pojedynkach sam na sam z przeciwnikiem zachował zimną krew 1 uratował zespól od wyższej porażki. Zastępujący go od 68 min. Nowotnik nie miał wielkiego pola do popisu a utrata 5 gola również nie obciąża jego konta.

Historia meczu nie jest pasjonująca. Tylko w kilku wypadkach piłkarze dostarczyli publiczności nieco emocji. W 2 min., kiedy gospodarze egzekwowali nie wykorzystany rzut wolny pośredni z odległości 5 m od bramki, kiedy w 40 min. Kowalik efektownym strzałem posłał piłkę nad poprzeczką, czy gdy po strzale Orczykowskiego w 84 min. Oślizło wybił piłkę z linii bramkowej oraz wówczas, kiedy padały gole. 18 min.: zagranie Wilczek — Musiałek — Szołtysik, strzał, kiepska paradą Michny i 1:0 dla Górnika. 24 min.: Olszówka przytrzymuje Hausnera i sędzia dyktuje jedenastkę, którą pewnie egzekwuje Rewilak i jest 1:1. 32 min.: Wilczek przy biernej postawie obrony gospodarzy w pełnym biegu lokuje piłkę w „okienko” 1 ustala wynik do przerwy. 47 min.: Musiałek uwalnia się spod opieki Rowilaka i zdobywa 3 bramkę dla Górnika a w 65 min. w podobnym stylu kopiuje swój poprzedni wyczyn. Przy stanie 4:1 w 74 min. Orczykowski dobija piłkę odbitą przez obrońcę po strzale Kowalika, a w 76 min. Lubański po efektownym, chociaż nie za szybkim zagraniu w trójkącie z Szołtysikiem i Lentnerom ustala wynik meczu na 5:2 dla Górnika.

W zespole zwycięzców pochwalić należy wszystkich napastników za zdecydowanie w sytuacjach w obrębie pola karnego a nawet w jego sąsiedztwie. Nieźle grała po przerwie pomoc: Fol — Szołtysik.

W Cracovii zawiódł niemal cały zespół.
Źródło: Echo Krakowa nr 184 z 8 sierpnia 1966


Mecze sezonu 1966/67

Nadwiślanin Grudziądz 1966-07-14 Nadwiślanin Grudziądz - Cracovia 0:1  Jeziorak Iława 1966-07-17 Jeziorak Iława - Cracovia 2:5  Jeziorak Iława 1966-07-20 Jeziorak Iława - Cracovia 0:7  Unia Susz 1966-07-23 Unia Susz - Cracovia 0:13  KF Prishtina 1966-07-28 Cracovia - FK Priština 2:0  Okocimski Brzesko 1966-07-31 Cracovia - Okocimski Brzesko 13:0  Csepel Budapeszt 1966-08-04 Cracovia - Csepel Budapeszt 3:1  Górnik Zabrze 1966-08-07 Cracovia - Górnik Zabrze 2:5  Szombierki Bytom 1966-08-14 Szombierki Bytom - Cracovia 0:2  Stal Rzeszów 1966-08-17 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1966-08-21 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 4:1  Pogoń Szczecin 1966-08-28 Cracovia - Pogoń Szczecin 5:0  Hutnik Kraków 1966-09-08 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1966-09-11 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Legia Warszawa 1966-09-18 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  GKS Katowice 1966-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Bytom 1966-09-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Sandecja Nowy Sącz 1966-09-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 2:0  Śląsk Wrocław 1966-10-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  FK Sarajevo 1966-10-20 FK Sarajevo - Cracovia 2:2  Velež Mostar 1966-10-22 Velež Mostar - Cracovia 3:2  Partizan Belgrad 1966-10-26 Partizan Belgrad - Cracovia 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1966-10-30 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 0:2  Górnik Wesoła 1966-11-06 Górnik Wesoła - Cracovia 4:1  Ruch Chorzów 1966-11-13 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1966-11-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1966-11-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1967 Trening Noworoczny  Wawel Kraków 1967-02-12 Wawel Kraków - Cracovia 0:3  Wawel Kraków 1967-02-16 Cracovia - Wawel Kraków 6:0  Zagłębie Wałbrzych 1967-02-19 Cracovia - Thorez Wałbrzych 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1967-02-24 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Szombierki Bytom 1967-02-26 Szombierki Bytom - Cracovia 2:1  Hutnik Kraków 1967-03-02 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:0  Prądniczanka Kraków 1967-03-05 Cracovia - Prądniczanka Kraków 3:0  Górnik Zabrze 1967-03-12 Górnik Zabrze - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1967-03-15 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 0:0  Szombierki Bytom 1967-03-19 Cracovia - Szombierki Bytom 2:1  Unia Tarnów 1967-03-22 Cracovia - Unia Tarnów 3:1  Stal Rzeszów 1967-04-01 Stal Rzeszów - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1967-04-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 1:1  Wisła Kraków 1967-04-15 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Victoria Jaworzno 1967-04-19 Cracovia - Victoria Jaworzno 0:1  Pogoń Szczecin 1967-04-23 Pogoń Szczecin - Cracovia 4:2  Górnik Klimontów 1967-04-30 Górnik Klimontów - Cracovia 1:2  Legia Warszawa 1967-05-03 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  GKS Katowice 1967-05-07 Cracovia - GKS Katowice 1:2  Polonia Bytom 1967-05-14 Polonia Bytom - Cracovia 6:2  Śląsk Wrocław 1967-05-25 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Zawisza Bydgoszcz 1967-05-28 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Słomniczanka Słomniki 1967-05-31 LZS Słomniki - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 1967-06-04 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Wisła Kraków 1967-06-10 Wisła Kraków - Cracovia 3:0  ŁKS Łódź 1967-06-17 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1