1966-11-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_ŁKS Łódź


pilka_ico
I liga , 13 kolejka
Łódź, niedziela, 27 listopada 1966

ŁKS Łódź - Cracovia

1
:
1

(1:1)Herb_Cracovia

Trener:
Adam Niemiec
Skład:
Wilczyński
Kowalski
Szadkowski
Gutowski
Szefer
Sarna
Suski
Nowak
Sadek
Ulabowski (46' Studniarz )
Kowarski

Sędzia: Różyński z Warszawy
Widzów: ok. 10 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 10000.

bramki Bramki
Kowarski (32') 1:0
1:1

Szymczyk (45')
Skład:
H.Jałocha
Dzierżak
Rewilak
Rybka
Antczak (46' Englert)
Mikołajczyk
Szymczyk
Ślusarek
Zuśka
J.Stokłosa
J.Kowalik

Ustawienie:
4-2-4
Mecze tego dnia:

1966-11-27 Cracovia II - Hutnik II Kraków 2:1
1966-11-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1Zapowiedź meczu

Opis meczu

Dziennik Polski

Piłka nożna zakończyła szczęśliwie jesienną rundę. Cracovii przyjdzie przeziomować na ostatnim miejscu, choć wywiozła z Łodzi jeden punkt, Wisła pozostała na siódmym, przegrywając lekkomyślnie mecz z bardzo słabą Legią. Okazało się jednak, iż tkwią w naszych piłkarzach zadatki na ligowych zawodników, skoro potrafią czasem zastosować mądry plan taktyczny i uratować choćby jeden punkt w meczu, po którym sobie nikt nic nie obiecywał. Mam na myśli Cracovię i jej spotkanie niedzielne z ŁKS.

Nie znam planów kierownictwa tego klubu, dochodzą jednak słuchy o nie najlepszej atmosferze, w jakiej przychodzi działać dziś prezesowi Cracovii. A że ma to miejsce w obozie bardzo słabej postawy piłkarzy (wiadomo, że na działalność klubu rzutują przede wszystkim wyniki drużyny piłkarskiej) wszelkie głosy z tej sekcji wychodzące muszą być przed wypowiedzią bardzo dokładnie przemyślane.

Piłkarze będą mieli teraz trzy miesiące spokoju, pójdą zapewne w ruch ciechocińskie solanki, będzie pewnie nieco czasu i na obóz zimowy - zobaczymy z czym wystartują drużyny do drugiej części ligowych spotkań. Może będzie ona dla krakowskich piłkarzy bardziej pomyślna?
Źródło: Dziennik Polski [1]"Cenny punkt Cracovii" -
Gazeta Krakowska

Cenny punkt Cracovii

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Cracovia zadziwiła w Łodzi swą postawą. Szczególnie w pierwszej połowie, kiedy biało-czerwoni grali niezwykle ambitnie i ofiarnie. Przewagi swej nie potrafili jednak udokumentować zdobyciem większej ilości bramek. Ba, nawet dali się zaskoczyć. W 30 minucie Kowarski zdobył bowiem gola dla ŁKS. Wyrównał w 45 min. spotkania Szymczyk.

Atak biało-czerwonych często stwarzał wiele niebezpiecznych sytuacji, a dobrymi zagraniami popisywali się Kowalik i Stokłosa, mimo, te boisko było śliskie i ośnieżone. Dobrze grała również defensywa zespołu krakowskiego. Rewilak pieczołowicie pilnował jednego z najlepszych napastników ŁKS Sadka i ani razu nie pozwolił mu dojść do skutecznego strzału.
Pod koniec spotkania Cracovia opadła nieco z sił. Do głosu doszli wówczas gospodarze. Biało-czerwoni skomasowali jednak defensywę i szczelnie zakryli dostęp do swojej bramki. W ten sposób udało im się z Łodzi wywieźć jeden cenny i zasłużony punkt. Bramki zdobyli: dla ŁKS Kowarski w 30 min., dla Cracovii Szymczyk w 45 min. Widzów 10 tys. Sędziował p. Rożvński z Warszawy.

CRACOVIA: Jałocha, Dzierżak. Rewilak, Rybka, Szymczyk, Mikołajczyk, Stokłosa, Ślusarek, Zuśka, Antczak (Englert), Kowalik.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 282 z 28 listopada 1966


"Remis Cracovii w Łodzi" -
Echo Krakowa

Remis Cracovii w Łodzi

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa
ŁKS — CRACOVIA 1:1 (1:1). Bramki strzelili: dla ŁKS — Kowarski w 30 min., dla Cracovii— Szymczyk w 45 min. Sędziował Różyński z Warszawy. Widzów 10.000.

CRACOVIA — Jałocha, Dzierżak. Rewilak, Rybka, Szymczyk, Mikołajczyk, Stokłosa, Ślusarek, Zuśka, Antczak (Englert), Kowalik.

Cracovia przyjechała do Łodzi bez Dawidczyńskicgo. Nastawiła się oczywiście na grę defensywną, starając się przede wszystkim wyeliminować z gry Sadka. Prowadzenie zdobyli gospodarze ze strzału Kowarskiego, który dobił sparowaną piłkę przez Ja lochę po strzale Sadka. Wyrównanie padło w 15 min. później ze strzału Szymczyka. Cracovia miała jeszcze jedną idealną pozycję, ale Kowalik silnie strzelił... wprost w bramkarza.
Źródło: Echo Krakowa nr 279 z 28 listopada 1966


"„Szach“ Cracovii dla Sadku i Suskiego" -
Sport

„Szach“ Cracovii dla Sadku i Suskiego

1:0 — Kowarski, 32 min.

1:1 — Szymczyk, 45 min.

Sędziował p. Różyński z Warszawy. Widzów 10.060.

ŁKS: Wilczyński — 2; Kowalski — 3; Szadkowski — 2; Gutowski — 2,5; Szefer — 2; Sarna — 1; Suski — 1,5; Nowak — 1; Sadek — 1; Ulabowski — 1 (od 46 min. Studniarz — 1); Kowarski — 1,5. CRACOVIA: Jałocha — 2; Dzierżak — 2; Rewilak — 2; Ryn ka — 2; Szymczyk — 2,5; Mikołajczyk — 1,5; Stokłosa — 2; Ślusarek — 1,5; Zuśka — 1,5; Antczak — 1 (od 46 min. Engler — 1); Kowalik — 2.

ŁODŻ. — Mizernie wypadłe zakończenie ligowego sezonu w Łodzi. Wiele się na to złożyło przyczyn. Przede wszystkim nieznośne warunki terenowe. Mimo ogromnych wysiłków gospodarzy płyta była na obu polach karnych zaśnieżona i oblodzona, a środek pełen grud i nierówności. Musiało to wywrzeć wpływ na przebieg walki.

Cracovia przyjechała z określonym planem. Polegał on na maksymalnym zagęszczeniu własnego przedpola bramkowego i pieczołowitym strzeżeniu motoru drużyny przeciwnika oraz jej najgroźniejszego bombardiera — Suskiego i Sadka. Pomysł nie wyróżniający się odkrywczością, ale z pewnością innego i Salomon by nie wymyślił. Plan powiódł się całkowicie. Można by więc zdecydowanie słabszą niż kiedykolwiek postawę obu internacjonałów położyć na karb szczególnych okoliczności. I tak próbowano interpretować ich grę w łódzkim obozie. Już sam fakt, że grali oni pod dyktando rywali, wystarczająco usprawiedliwia wystawione im niskie noty za ten mecz. Sadek długimi okre sami był w ogóle niewidoczny. Nie pozwalano mu na oddawanie strzału, a tymczasem większość piłek adresowana była do niego. Suski oddał rekordową ilość niecelnych podań, które zniweczyły owoce pracowitości i ambicji. Jasne więc, że gdy unieruchomiono te dwa filary łodzian sprawa wyniku została przesądzona. Próbowali go zmienić defensorzy. Najbardziej agresywnym zawodnikiem w zespole gospodarzy był Kowalski i często widzieliśmy go w pierwszej linii próbującego rozpaczliwie rozerwać rygiel obronny przeciwnika. Daremnie. Nie mógł znaleźć współpracy u swych kolegów.

Obaj skrajni obrońcy, a także i Gutowski oddali więcej dokładnie mierzonych dośrodkowań, niż najbardziej do tego powołani skrzydłowi. Ale piłka grzęzła w gąszczu nóg krakowian i za chwilę trzeba było zaczynać od początku. Z tego wszystkiego bynajmniej nie wynika, że goście byli bezczynni na połowie, boiska kontrolowanego przez ŁKS. Szturmowali przez pierwsze dwadzieścia minut bardzo pomysłowo i zdecydowanie. Po przerwie pierwsze dwa kwadranse również należały do nich. Ale ich wysiłki czynione były zbyt szczupłymi siłami, aby mogły przynieść większe efekty. Bali się zaangażowania większych sił w pierwszej linii, aby ani na chwilę nie rozluźnić straży na własnym polu.

Ciężki teren dawał z góry atuty lepiej wyszkolonym technicznie piłkarzom. Więcej takich miała w swych szeregach Cracovia. Nic dziwnego, że pod koniec meczu, kiedy ŁKS był w desperackich natarciach sympatie publiczności pozostały przy gościach, a końcowy rezultat, przyjęto z wyraźnym zadowoleniem.

Pozostaje jeszcze wyjaśnić, jak w tych warunkach padły bramki. Pierwszą zdobyli łodzianie po szarży Sadka skrzydłem i silnym strzale, który Jałocha wy-piąstkował na przeciwną flankę, aby w sekundę później skapitulować przed strzałem Kowarskiego. Wyrównanie padło na parę sekund przed końcem połowy. Po rzucie rożnym pod bramką ŁKS-u nastąpiło zamieszanie, piłka trafiła pod nogi Szymczyka i ten posłał Ją tuż obok słupka. Zasłonięty Wilczyński nie mógł interweniować. (WK)
Źródło: Sport


"„Przemeblowana" jedenastka Cracovii omal nie wygrała w Łodzi" -
b.d.

„Przemeblowana" jedenastka Cracovii omal nie wygrała w Łodzi

ŁODZ (obsł. wt). Mecz odbył się w warunkach anormalnych, toteż od zawodników nie można było wiele wymagać. Grę zaczęto na śniegu i grudzie, a skończono na błocie, wiele więc zależało raczej od przypadku, niż rzeczywistych umiejętności przeciwników.

Wszystko to nie usprawiedliwia jednak nadspodziewanie słabej gry ŁKS-u, który może być zadowolony z osiągniętego remisu. Cracovia szybciej zdołała dostosować się do terenu i grając składniej, przejęła inicjatywę. W 5 min. Antczak popisał się pięknym strzałem, niebawem to samo uczynił Kowalik. Obie sytuacje wyjaśnił Wilczyński. W okresie przewagi Cracovii podła bramka dla ŁKS-u, a zdobył ją Kowarski w 31 min. umieszczając w siatce piłkę odbitą uprzednio przez Jałochę.

Goście nie zrażeni niepowodzeniem atakowali nadal. Szczęście uśmiechnęło się do nich tuż przed przerwą, kiedy to po rzucie rożnym piłka po strzale Szymczyka znalazła w gąszczu nóg wolną drogę do bramki ŁKS.

Gra po przerwie nabrała nieco życia, lecz obustronne wysiłki nie zmieniły wyniku. Cracovia stosując szybkie wypady była groźniejsza i nie dużo brakowało żeby zdobyła zwycięską bramkę. Zresztą należało się jej to ' gdyż ŁKS w dalszym ciągu zawodził, szczególnie jeżeli chodzi o atak. W zespole gości wyróżniła się lewa strona ataku: Antczak, Kowalik, obrońca Rewilak i Rybka, który bardzo dobrze szachował Sadka.

W ŁKS-ie jedynie Kowalskie Szadkowski wykazali lepszą formę, natomiast nadspodziewanie słabo zagrał Suski.

ŁKS: Wilczyński, Kowalski, Szadkowski, Gutowski, Szefer, Sarna, Suski, Nowak, Ulatowski (Studniorz), Sadek, Kowarski.

CRACOVIA: Jałocha, Dzierżak, Rewilak, Szymczyk, Rybka, Stokłosa, Ślusarek, Zuśka, Mikołajczyk, Antczak, Kowalik.

Sędziował p. Różyński (Warszawa). Widzów 10 tys.
Źródło: b.d.


Mecze sezonu 1966/67

Nadwiślanin Grudziądz 1966-07-14 Nadwiślanin Grudziądz - Cracovia 0:1  Jeziorak Iława 1966-07-17 Jeziorak Iława - Cracovia 2:5  Jeziorak Iława 1966-07-20 Jeziorak Iława - Cracovia 0:7  Unia Susz 1966-07-23 Unia Susz - Cracovia 0:13  KF Prishtina 1966-07-28 Cracovia - FK Priština 2:0  Okocimski Brzesko 1966-07-31 Cracovia - Okocimski Brzesko 13:0  Csepel Budapeszt 1966-08-04 Cracovia - Csepel Budapeszt 3:1  Górnik Zabrze 1966-08-07 Cracovia - Górnik Zabrze 2:5  Szombierki Bytom 1966-08-14 Szombierki Bytom - Cracovia 0:2  Stal Rzeszów 1966-08-17 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1966-08-21 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 4:1  Pogoń Szczecin 1966-08-28 Cracovia - Pogoń Szczecin 5:0  Hutnik Kraków 1966-09-08 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1966-09-11 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Legia Warszawa 1966-09-18 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  GKS Katowice 1966-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Bytom 1966-09-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Sandecja Nowy Sącz 1966-09-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 2:0  Śląsk Wrocław 1966-10-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  FK Sarajevo 1966-10-20 FK Sarajevo - Cracovia 2:2  Velež Mostar 1966-10-22 Velež Mostar - Cracovia 3:2  Partizan Belgrad 1966-10-26 Partizan Belgrad - Cracovia 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1966-10-30 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 0:2  Górnik Wesoła 1966-11-06 Górnik Wesoła - Cracovia 4:1  Ruch Chorzów 1966-11-13 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1966-11-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1966-11-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1967 Trening Noworoczny  Wawel Kraków 1967-02-12 Wawel Kraków - Cracovia 0:3  Wawel Kraków 1967-02-16 Cracovia - Wawel Kraków 6:0  Zagłębie Wałbrzych 1967-02-19 Cracovia - Thorez Wałbrzych 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1967-02-24 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Szombierki Bytom 1967-02-26 Szombierki Bytom - Cracovia 2:1  Hutnik Kraków 1967-03-02 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:0  Prądniczanka Kraków 1967-03-05 Cracovia - Prądniczanka Kraków 3:0  Górnik Zabrze 1967-03-12 Górnik Zabrze - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1967-03-15 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 0:0  Szombierki Bytom 1967-03-19 Cracovia - Szombierki Bytom 2:1  Unia Tarnów 1967-03-22 Cracovia - Unia Tarnów 3:1  Stal Rzeszów 1967-04-01 Stal Rzeszów - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1967-04-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 1:1  Wisła Kraków 1967-04-15 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Victoria Jaworzno 1967-04-19 Cracovia - Victoria Jaworzno 0:1  Pogoń Szczecin 1967-04-23 Pogoń Szczecin - Cracovia 4:2  Górnik Klimontów 1967-04-30 Górnik Klimontów - Cracovia 1:2  Legia Warszawa 1967-05-03 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  GKS Katowice 1967-05-07 Cracovia - GKS Katowice 1:2  Polonia Bytom 1967-05-14 Polonia Bytom - Cracovia 6:2  Śląsk Wrocław 1967-05-25 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Zawisza Bydgoszcz 1967-05-28 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Słomniczanka Słomniki 1967-05-31 LZS Słomniki - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 1967-06-04 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Wisła Kraków 1967-06-10 Wisła Kraków - Cracovia 3:0  ŁKS Łódź 1967-06-17 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1