1966-11-13 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Ruch Chorzów

Trener:
Teodor Wieczorek
pilka_ico
I liga , 11 kolejka
Chorzów, niedziela, 13 listopada 1966

Ruch Chorzów - Cracovia

3
:
0

(2:0)Herb_Cracovia

Trener:
Adam Niemiec
Skład:
Barow
Piechniczek
Nieroba
Janduda
Bem
Maszczyk
Bula
Lerch (46' Rudnow)
Gomoluch
Herman
E. Faber

Ustawienie:
4-2-4

Sędzia: Kasprzak z Warszawy
Widzów: 6 000

bramki Bramki
E. Faber (18')
E. Faber (35'-głową)
E. Faber (84')
1:0
2:0
3:0
Skład:
H. Jałocha
Chemicz
Rewilak
Rybka
Antczak
Mikołajczyk
Szymczyk
Hausner
Zuśka (46' Poprawski)
J.Stokłosa
J.Kowalik

Ustawienie:
4-2-4Opis meczu

"Trzy bramki Fabera" -
Gazeta Krakowska

Trzy bramki Fabera

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Kolejną porażką zanotowali piłkarze Cracovii przegrywając z Ruchem w Chorzowie 0:3 (0:2).

Losy meczu rozstrzygnięte zostały już w pierwszej połowie spotkania. W 18 min. gry Faber zaatakował nieprawidłowo bramkarza Cracovii Jałochę i zdobył bramkę, którą mimo protestów gości sędzia uznał. W 36 min. ten sam zawodnik przejął na głowę doskonałe dośrodkowanie Hermana i zdobył drugą bramkę. Zdeprymowało to nieco gości, którzy oddali inicjatywę gospodarzom, ograniczając się do gry defensywnej. Po przerwie Cracovia zagrała dużo lepiej. Miała okresy wyraźnej przewagi lecz zawiedli napastnicy. Cóż z tego, że były doskonałe sytuacje (Kowalik, Rybka, Hausncr a nawet Szymczyk). Były szanse na zmianę niekorzystnego rezultatu, zabrakło umiejętności W 83 min. Herman zainicjował szybki rajd i znalazł się sam na sam z Jałochą. Bramkarza Cracovii zdołał sparować silny strzał, ale poprawka Fabera była bezbłędna i zawodnik ten ustalił wynik meczu na 3:0.
Drużyna krakowska na tle zwycięzców wypadła nieźle. Niestety poczynania Cracovii były zbyt szablonowe. Uporczywe -forsowanie gry środkiem boiska, zwalnianie tempa gry i brak umiejętności strzeleckich nie mogą przynieść sukcesów. Poniżej swych możliwości zagrali: Kowalik, Zuśka, Antczak i Chemicz. Ten ostatni na tle doskonale dysponowanego Fabera niewiele mógł zdziałać. Na pozytywne oceny w Cracovii zasłużyli: utalentowany bramkarz Jałocha, Rewilak i częściowo Szymczyk.

Cracovia: Jałocha, Chemicz, Rewilak, Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hausner, Zuśka (Poprawski), Rybka, Stokłosa, Kowalik.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 270 z 14 listopada 1966


"Piąta (kolejna) porażka biało-czerwonych" -
Echo Krakowa

Piąta (kolejna) porażka biało-czerwonych

Plik:Cho Krakowa 1966-11-14 267.png
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa
RUCH CHORZÓW — CRACOWA 3:0(2:0).

Bramki zdobył Faber w 18, 36 i 83 min. Sędziował p. Kacprzak z Warszawy.

RUCH: Barów, Piechniczek, Janduda, Bem, Nieroba, Maszczyk, Lerch (Rudnow), Gomoluch, Bula, Herman, Faber. CRACOVIA: Jałocha, Chemicz, Rewilak, Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hausner. Znika (Poprawski), Rybka, Stokłosa, Kowalik.

Mecz został rozegrany w bardzo trudnych warunkach, na boisku pokrytym kilkucentymetrową warstwą śniegu. Zwycięstwo Ruchu jest jak najbardziej zasłużone. Chorzowianie przewyższali swych przeciwników przynajmniej o klasę: byli dużo szybsi i zwrotniejsi na śliskim terenie: nad Cracovią górowali przede wszystkim zmysłem taktycznym, ponadto dużo i celnie strzelali. Na tle piłkarzy Ruchu, biało-czerwoni wypadli bardzo bladziutko, grali wolno, bezmyślnie, a o poczynaniach napastników lepiej nie pisać. W zespole Cracovii na słowa pochwały zasłużyli jedynie debiutujący w rozgrywkach I ligi, bardzo sprawny i grający z dużym poświęceniem, bramkarz Jałocha oraz Rewilak.
Źródło: Echo Krakowa nr 267 z 14 listopada 1966


"Faber rozmontował defensywę „pasiaków" -
b.d.

Faber rozmontował defensywę „pasiaków

CHORZÓW (obsł. wt). Grupa najwierniejszych sympatyków Cracovii — obserwująca wczorajszy mecz biało-czerwonych nie miała najmniejszych powodów do radości. Nie chodzi tu już tylko o piątą z kolei porażkę w lidze, ale również i bardzo przeciętną postawę krakowian w tym meczu.

Biało-czerwoni zaprezentowali w Chorzowie mało skuteczny, archaiczny wręcz futbol. Zamiast grać na zaśnieżonym boisku długimi, szybkimi piłkami, hołdowali oni nieproduktywnej, krótkiej i wolnej grze. Szwankowała również umiejętność wykorzystania sytuacji podbramkowych, których Cracovia miała więcej, niż sugerowałby suchy wynik. Największe pretensje mieć można do Kowalika i Rybki. Pierwszy z nich — w 17 min. przy stanie 0:0 — znalazł się „sam na sam” z Ba rowem i strzelił zbyt lekko górą, Rybka natomiast w 60 min. nie trafił z kilku kroków do pustej bramki.

Trudno również pozytywnie ocenić grę defensywy krakowian. Obrońcy, zamiast w gorących momentach wybijać piłkę poza obręb pola karnego, przetrzymywali ją niepotrzebnie pod własną bramką, przez co sprokurowali kilka niebezpiecznych spięć. Taki właśnie zresztą brak zdecydowania spowodował utratę trzeciego gola. O ile jednak w napadzie Cracovii trudno kogokolwiek wyróżnić, to w defensywie dwóch zawodników zasłużyło na cieplejszą wzmiankę. Jednym z nich był Rewilak, wyjaśniający wiele sytuacji po błędach bocznych obrońco w, drugim natomiast dobrze debiutujący w lidze Jałocha. Popisał się on kilkoma znakomitymi interwencjami, wykazując przy tym świetny refleks.

Gospodarze — w przeciwieństwie do Cracovii — grali bardzo szybko, zdobywając teren ekonomicznymi, długimi przerzutami. Poza tym napastnicy Ruchu znacznie lepiej spisywali się’ pod bramką przeciwnika niż krakowianie Najlepszym tego przykładem był drugi, bardzo efektowny gol. Herman nie zrezygnował z walki na samej linii kornerowej, zdobył piłkę i zacentrował przed bramkę, gdzie Faber — w kapitalnym wyskoku — przejął piłkę ha głowę i posłał do siatki. Faber, który ustanowił w niedzielę ,,hat trick”, był zresztą piłkarzem nr 1 wczorajszego meczu.

RUCH: Barów, Fiechniczek, Janduda, Bem, Nieroba, Piechniczek, Janduda, Bem, Nieroba, Maszczyk, Lerch (Budnow), Gomoluch, Bula. Herman, Faber.

CRACOVIA: Jałocha, Chemicz, Rewilak, Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hammer, Zuśka (Poprawski), Rybka, Stokłosa, Kowalik.

Strzelcem wszystkich trzech bramek był Faber (18, 36 i 84 min.). Sędziował p. Kacprzak z Warszawy. Widzów 8 tys.
Źródło: b.d.


"Lekcja nowoczesności dla beniaminka" -
Sport

Lekcja nowoczesności dla beniaminka

1:0 — Faber, 18 min.

2:0 — Faber, 35 min. (głową).

3:0 — Faber. 83 min.

Sędziował b. dobrze p. Kacprzak (Warszawa). Widzów ok. 7000.

RUCH: Barów — 2, Piechniczek — 2,5, Nieroba — 3, Janduda — 2, Bem — 1,5, Maszczyk — 2, Bula — 3,5, Lerch — 1 (Rudnow — 0,5), Gomoluch —- 2, Herman — 2, Faber — 3,5.

CRACOVIA: Jałocha — 2, Chemicz — 1,5, Rewilak — 2,5, Rybka — 2, Antczak — 2,5, Mikołajczyk — 1,5, Szymczyk — 2. Stokłosa — 2, Hausner — 2, Zuśka — 0,5 (Poprawski — 0,5), Kowalik — 2.

CHORZÓW. I nagle doczekaliśmy się zimy Do nowych warunków trzeba się było oczywiście dostosować. Od tego zależało powodzenie. Wcześniej uczynili to piłkarze Ruchu. Po kilkunastu minutach natarcia na bramkę Jałochy, przeprowadzanego przeważnie środkiem pola, zorientowali się. że nie tędy droga. Zmienili więc kierunek ataku. Bula wraz z Maszczykiem, stanowiący trzon linii dyrygującej poczynaniami ataku, zaczęli od tego momentu przesyłać napastnikom górne piłki. Korzyść była widoczna nie tylko na boisku. ale również na tablicy wyników. W 18 min. było już 1:0 dla gospodarzy. Do długiego podania wystartował Faber, uprzedził zamiary Jałochy i piłka wylądowała w siatce.

Na trudnym ośnieżonym boisku goście z Krakowa, którzy od początku nastawili się na wywiezienie remisu, starali - się teraz wyrównać konto strat. Solowe akcje Kowalika i Hausnera nie przyniosły jednak spodziewanych korzyści, ponieważ obrońcy Ruchu, a zwłaszcza doskonale spisujący się Nieroba, Piechniczek i Janduda, nie pozwolili na oddani^ i strzału z bliższej odległości. W 1 okresie, kiedy losy spotkania ważyły się na... śnieżnej szali, Faber doskonale wyczuł zamiary Hermana, wyskoczył do jego do-środkowania i w ten sposób piłka po raz drugi znalazła się w bramce Jałochy.

Wynik został przesądzony! Tak przynajmniej sądzili kibice Ruchu, tak sądził trener Matyas, który wkrótce potem wyjechał na spotkanie Wisły z Zagłębiem. Od pierwszych minut drugiej części spotkania rozgorzała jednak walka, której efekty do 80 min. nie były wiadome. Ambitnie grający krakowianie wypracowali kilka pozycji strzałowych, z których można było zmniejszyć rozmiary porażki, gdyby... nie brakowało zdecydowanych strzelców. Natomiast Ruch grający jakby na pół gazu, na 7 min. przed końcem, przyspieszył tempo i Faber, który szukał okazji do zadania decydującego ciosu, znalazłszy się na czystej pozycji, po raz trzeci i zmusił bramkarza Cracovii do kapitulacji.

Chorzowianie poza doskonale grającą defensywą (z wyjątkiem Bema, który miał słabszy dzień), najsilniejszą formację posiadali w linii pomocy. Zwłaszcza w Buli. Ten nie najlepszej budowy piłkarz, świetnie wyczuwał zamiary swoich starszych kolegów z ofensywy i posyłał im piłki tak dokładnie adresowane, że naprawdę sztuką byłoby ich nie wykorzystanie. W ataku Faber — kandydat do reprezentacji na mecz z Rumunią — szukał okazji do skutecznego zagrania na wszystkich pozycjach. ,,Pełno go było” w środku, na prawej flance, na lewej, ale najwięcej w sytuacjach, które pachniały bramką dla Ruchu. Obok niego Nieroba, Piechniczek i Janduda, zasłużyli la szczególne słowa uznania. Warto dodać, że Faber był strzelcem setnego gola w pojedynkach Ruchu z Cracovią, jak również otworzył konto dla dalszych trofeów strzeleckich dla napastników Ruchu.

Cracovianie wypadli o dwie klasy lepiej niż wskazuje na to końcowy wynik, oraz występ w ostatnim pucharowym spotkaniu z A-klasowym Górnikiem Wesoła. Walczyli do końca mimo, iż wynik już od 35 min. nie był ich sprzymierzeńcem.
S. PENAR
Źródło: Sport


Mecze sezonu 1966/67

Nadwiślanin Grudziądz 1966-07-14 Nadwiślanin Grudziądz - Cracovia 0:1  Jeziorak Iława 1966-07-17 Jeziorak Iława - Cracovia 2:5  Jeziorak Iława 1966-07-20 Jeziorak Iława - Cracovia 0:7  Unia Susz 1966-07-23 Unia Susz - Cracovia 0:13  KF Prishtina 1966-07-28 Cracovia - FK Priština 2:0  Okocimski Brzesko 1966-07-31 Cracovia - Okocimski Brzesko 13:0  Csepel Budapeszt 1966-08-04 Cracovia - Csepel Budapeszt 3:1  Górnik Zabrze 1966-08-07 Cracovia - Górnik Zabrze 2:5  Szombierki Bytom 1966-08-14 Szombierki Bytom - Cracovia 0:2  Stal Rzeszów 1966-08-17 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1966-08-21 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 4:1  Pogoń Szczecin 1966-08-28 Cracovia - Pogoń Szczecin 5:0  Hutnik Kraków 1966-09-08 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1966-09-11 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Legia Warszawa 1966-09-18 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  GKS Katowice 1966-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Bytom 1966-09-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Sandecja Nowy Sącz 1966-09-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 2:0  Śląsk Wrocław 1966-10-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  FK Sarajevo 1966-10-20 FK Sarajevo - Cracovia 2:2  Velež Mostar 1966-10-22 Velež Mostar - Cracovia 3:2  Partizan Belgrad 1966-10-26 Partizan Belgrad - Cracovia 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1966-10-30 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 0:2  Górnik Wesoła 1966-11-06 Górnik Wesoła - Cracovia 4:1  Ruch Chorzów 1966-11-13 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1966-11-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1966-11-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1967 Trening Noworoczny  Wawel Kraków 1967-02-12 Wawel Kraków - Cracovia 0:3  Wawel Kraków 1967-02-16 Cracovia - Wawel Kraków 6:0  Zagłębie Wałbrzych 1967-02-19 Cracovia - Thorez Wałbrzych 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1967-02-24 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Szombierki Bytom 1967-02-26 Szombierki Bytom - Cracovia 2:1  Hutnik Kraków 1967-03-02 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:0  Prądniczanka Kraków 1967-03-05 Cracovia - Prądniczanka Kraków 3:0  Górnik Zabrze 1967-03-12 Górnik Zabrze - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1967-03-15 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 0:0  Szombierki Bytom 1967-03-19 Cracovia - Szombierki Bytom 2:1  Unia Tarnów 1967-03-22 Cracovia - Unia Tarnów 3:1  Stal Rzeszów 1967-04-01 Stal Rzeszów - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1967-04-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 1:1  Wisła Kraków 1967-04-15 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Victoria Jaworzno 1967-04-19 Cracovia - Victoria Jaworzno 0:1  Pogoń Szczecin 1967-04-23 Pogoń Szczecin - Cracovia 4:2  Górnik Klimontów 1967-04-30 Górnik Klimontów - Cracovia 1:2  Legia Warszawa 1967-05-03 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  GKS Katowice 1967-05-07 Cracovia - GKS Katowice 1:2  Polonia Bytom 1967-05-14 Polonia Bytom - Cracovia 6:2  Śląsk Wrocław 1967-05-25 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Zawisza Bydgoszcz 1967-05-28 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Słomniczanka Słomniki 1967-05-31 LZS Słomniki - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 1967-06-04 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Wisła Kraków 1967-06-10 Wisła Kraków - Cracovia 3:0  ŁKS Łódź 1967-06-17 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1