Świerczok

"Wygrać i już się nie martwić!" -
dziennikpolski24.pl

Wygrać i już się nie martwić!

Piłkarska ekstraklasa. Cracovia podejmuje dzisiaj o godz. 20.30 Zawiszę Bydgoszcz, którego przed miesiącem pokonała na wyjeździe 3:0

W spotkaniu z bydgoszczanami (godz. 20.30) krakowianie nie uciekną od roli faworyta. Odkąd przed miesiącem opiekę nad nimi przejął trener Jacek Zieliński, wygrali trzy mecze i jeden zremisowali, zdobyli 10 bramek, stracili tylko 2. To pokazuje, jaką metamorfozę przeszedł zespół.

- Chciałem, by Cracovia wstała z kolan - mówi szkoleniowiec "Pasów". - Nie jestem przywiązany do efektów "nowych mioteł" i tego się trzymajmy, a miotłę zostawmy w pomieszczeniach gospodarczych.

Nie da się jednak ukryć, że Zieliński dokonał małego cudu. Drużyna, która miała kłopoty ze strzelaniem bramek, nagle zdobywa ich wiele, a zawodnicy pokazują, że potrafią grać. Szkoleniowiec "odkurzył" Deleu, Mateusza Cetnarskiego i Dariusza Zjawińskiego. Co do tego pierwszego, to nie dokończył on meczu z Górnikiem w Łęcznej, schodząc z boiska z obłożoną lodem kostką.

- Dochodzi do siebie i nie będzie kłopotów z jego występem - mówi szkoleniowiec Cracovii. - Na szczęście uraz nie okazał się zbyt poważny.

Trener ma w kim wybierać, bo nikt nie pauzuje za kartki, nie ma też kontuzji. Nie będzie tylko Mateusza Wdowiaka, który przebywa z kadrą U-19 w Bośni i Hercegowinie na turnieju eliminacji do mistrzostw Europy.

Zawisza miał wspaniałą serię wiosną, ale potknął się na Cracovii, przegrywając z nią w debiucie trenera Zielińskiego 0:3. - Teraz będzie całkiem inny mecz - przestrzega przed zbytnim optymizmem trener "Pasów". - Zawisza idzie w górę, zresztą my też. Sądzę, że będzie to spotkanie dwóch drużyn, które będą chciały wygrać. Punkt nie będzie nikogo zadowalał.

"Pasy" są na 10. miejscu w tabeli, rywale na przedostatnim. Wygrywając dzisiaj, Cracovia zwiększy nad nimi przewagę do siedmiu punktów. Biorąc pod uwagę fakt, że po sezonie zasadniczym była wyżej, zrobiłaby bardzo poważny krok ku utrzymaniu. Wreszcie mogłaby sobie pozwolić na oddech. Goście też wiedzą, o co grają. W przypadku zwycięstwa zmniejszą stratę do "Pasów" do zaledwie jednego punktu. Dla krakowian nadrzędnym celem jest utrzymanie, ale gdy już będzie do niego blisko, trzeba postawić sobie kolejny. - Chcemy zająć 9. miejsce - deklaruje Zieliński. - Uważam, że należy jeść małymi łyżeczkami. Dlatego skupiam się na najbliższym spotkaniu, nie myślę o kolejnych. Na pewno jednak nie poprzestaniemy na tym, by tylko się utrzymać, chcemy zająć jak najwyższe miejsce, a nie zadowolić się byle czym i leżeć na boisku.

Szkoleniowiec musi rozsądnie gospodarować siłami zawodników, bo w tym tygodniu jego podopiecznych w tym tygodniu czeka jeszcze jedno spotkanie - w piątek, także u siebie, zagrają z Koroną Kielce.

Wygrane w tych spotkaniach przypieczętowałyby byt "Pasów" w ekstraklasie. Ale zgodnie z twierdzeniem trenera, najważniejszy jest Zawisza. Nie zanosi się na zmiany w składzie, meczowa osiemnastka wygląda tak samo jak ta sprzed meczu z Górnikiem Łęczna. Nadal nie ma w niej Hiszpana Armiche Mediny oraz tych, których wkrótce wygasają kontrakty, czyli Sławomira Szeligi i Krzysztofa Nykiela.

- O zawodnikach wydam opinię dopiero po sezonie - mówi Zieliński. - Mam ponad 20 piłkarzy do wyboru, to przyjemny ból głowy. Co do Armiche, to przychodził tu z dobrym CV, ale przegrywa rywalizację na treningach, a grają ci, którzy prezentują się najlepiej.
Źródło: dziennikpolski24.pl 19 maja 2015 [1]

"Cracovia gromi Zawiszę" -

Cracovia gromi Zawiszę

Cracovia kontynuuje zwycięską serię, wyraźnie pokonała Zawiszę.

Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Jendrisek 56, 2:0 Rakels 58, 3:0 Budziński 77, 3:1 Świerczok 90+1. Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Deleu, Marciniak, Sretenović - Smektała. Widzów: 5142.

Cracovia: Pilarz - Dellu (78 Rymaniak), Sretenović, Polczak, Marciniak - Rakels, Covilo, Cetnarski (71 Zjawiński), Dąbrowski, Jendrisek - Budziński (86 Kapustka).

Zawisza: Sandomierski - Wójcicki, Andre Micael, Marić, Pulhac - Smektała, Predescu (61 Mica), Majewskij, Drygas, Pawłowski (56 Kamiński) - Świerczok.

Trener Jacek Zieliński zaufał tym samym piłkarzom, którzy grali w zwycięskim meczu w Łęcznej. Przed prawie miesiącem “Pasy” ograły rywala w Bydgoszczy 3:0 w rundzie zasadniczej. Zieliński przestrzegał jednak, że będzie to całkiem inny mecz. Już w 1 min Marcin Budziński centrował z rzutu wolnego, a Miroslav Covilo główkował nad poprzeczką. To jednak goście starali się prowadzić grę. Pierwszy celny strzał na bramkę Cracovii oddali w 20 min - Ivan Majewskij trafił wprost w Krzysztofa Pilarza. Chwilę później było groźniej - uderzał Bartłomiej Pawłowski, piłka minęła wyciągniętego jak struna Pilarza, ale też dalszy słupek bramki. Bydgoszczanie atakowali z przekonaniem i w 28 min krakowski bramkarz odważną interwencją powstrzymał Jakuba Świerczoka. Po kilku minutach Majewskij pomylił się nieznacznie główkując niecelnie. W 38 min wreszcie odgryzła się Cracovia, strzał Marcina Budzińskiego został jednak zablokowany. Grzegorz Sandomierski był właściwie bezrobotny do 43 min gdy dośrodkowanie Erika Jendriska mogło go zaskoczyć, w każdym razie musiał interweniować, by piłka nie wpadła do siatki.

W 51 min bardzo ładnym uderzeniem z 25 m popisał się Mateusz Cetnarski. Sandomierski musiał się wysilić, by wybić piłkę na róg. 5 min później zapanowała euforia na stadionie przy ul. Kałuży. Po kapitalnej akcji. Cetnarski świetnie znalazł na prawym skrzydle Jendriska. Ten nie namyślając się huknął z dystansu, z 25 m w róg bramki i golkiper bydgoszczan był bezradny. Jeszcze nie ucichły brawa, a okrzyk radości krakowskich kibiców rozbrzmiał po raz drugi. Dalekim podaniem do Deleu popisał się Budziński, Brazylijczyk odegrał na drugą stronę do Denissa Rakelsa, który będąc przed bramkarzem nie pomylił się. To był 10. gol Łotysza w tym sezonie.

Goście musieli ruszyć do frontalnych ataków. W 69 min groźnie z wolnego strzelał Kamil Drygas, ale Pilarz był dobrze ustawiony. Chwilę później główkował Sebastian Kamiński, ale bardzo niecelnie. W 77 min było po meczu - Dariusz Zjawiński znalazł Budzińskiego, a ten strzelił trzeciego gola. Gości stać było tylko na honorowe trafienie po główce Jakuba Świerczoka w doliczonym czasie gry. Bartosz Kapustka strzelił jeszcze w słupek.

3-1 Jakub Świerczok 90+1 (głową)

Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Deleu, Marciniak, Sretenovic - Smektała. Widzów 5142.

CRACOVIA: Pilarz - Deleu (78 Rymaniak), Sretenovic, Polczak, Marciniak - Covilo, Dąbrowski - Rakels, Cetnarski (71 Zjawiński), Jendrisek - Budziński (86 Kapustka).

ZAWISZA: Sandomierski - Wójcicki, Micael, Maric, Pulhac - Drygas (78 Barisic), Majewski - Smektała, Predescu (61 Mica), Pawłowski (57 Kamiński) - Świerczok.

W pierwszej połowie lepsze wrażenie sprawiał zespół gości, choć sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. W 29. minucie Drygas zagrał prostopadłą piłkę do wychodzącego na wolne pole Świerczoka, ten jednak był wolniejszy niż wybiegający poza szesnastkę Pilarz. W 42. minucie szansę miał Majewski, z prawej strony pola karnego uderzył po "długim", ale mocno niecelnie.

Cracovia nie oddała w tej części gry ani jednego celnego strzału! Najbliżej powodzenia byli miejscowi w 37. minucie, ale Budzińskiego na 10. metrze zablokował w ostatniej chwili ofiarnym wślizgiem Drygas.

Po przerwie mecz się ożywił, przede wszystkim za sprawą Pasów. W 56. minucie krakowianie przeprowadzili kapitalną kontrę. Rakels podał z lewej strony, do środka do Cetnarskiego, ten do Jendriska, który z 20 m przymierzył lewą nogą w prawy górny róg bramki. Dwie minuty później było już 2-0, po kolejnej kontrze. Budziński zagrał na prawe skrzydło do Deleu, ten precyzyjnie podał do środka do Rakelsa, który w sytuacji "sam na sam" strzelił do siatki z 10 m obok bramkarza.

Bydgoszczanie szukali nawiązania kontaktu bramkowego. W 67. minucie skiksował znajdujący się na czystej pozycji Drygas, a 5 minut później - po idealnej centrze Wójcickiego - Kamiński źle skontrował piłkę głową i nie trafił w bramkę.

Krakowianie byli w II połowie wyjątkowo skuteczni. W 77. minucie futbolówkę z autu dostał Zjawiński, podał do Budzińskiego, który z 10 m pokonał Sandomierskiego. 3-0! Zjawiński mógł zmienić się z asystenta w egzekutora, ale w 80. minucie minimalnie chybił, uderzając z 20 m tuż obok spojenia.

Zawisza zanotował honorowe trafienie w doliczonym czasie. Smektała dośrodkował z prawego skrzydła, a nieobstawiony Świerczok z 5 m skierował piłkę głową do siatki.

Goście nie poszli za ciosem, zaatakowała bowiem Cracovia. W 90+2. minucie Zjawiński trafił w nogi bramkarza, a w 90+3. minucie Kapustka strzelił w słupek...

st
Źródło: Sportowe Tempo 19 maja 2015 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2014/15

Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-06-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Ruch Chorzów 2014-06-28 Cracovia - Ruch Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 2014-07-02 BKS Stal Bielsko-Biała - Cracovia 1:2  Rozwój Katowice 2014-07-02 Rozwój Katowice - Cracovia 1:2  Karpaty Lwów 2014-07-05 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  ROW Rybnik 2014-07-05 Energetyk ROW Rybnik - Cracovia 1:3  GKS Bełchatów 2014-07-08 GKS Bełchatów - Cracovia 2:1  Polonia Warszawa 2014-07-12 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Górnik Zabrze 2014-07-21 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2014-07-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:3  Jagiellonia Białystok 2014-08-01 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Korona Kielce 2014-08-08 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Śląsk Wrocław 2014-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-08-23 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3  Lech Poznań 2014-08-31 Lech Poznań - Cracovia 1:1  MKS Radymno 2014-09-07 MKS Radymno - Cracovia 1:7  Górnik Łęczna 2014-09-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:1  Piast Gliwice 2014-09-20 Piast Gliwice - Cracovia 4:2  Okocimski Brzesko 2014-09-24 Okocimski KS Brzesko - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 2014-09-28 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Lechia Gdańsk 2014-10-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Beskid Andrychów 2014-10-11 Beskid Andrychów - Cracovia 1:4  Ruch Chorzów 2014-10-17 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Pogoń Szczecin 2014-10-25 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 2014-10-29 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:2  Zawisza Bydgoszcz 2014-11-02 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 1:0  GKS Bełchatów 2014-11-08 GKS Bełchatów - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 2014-11-13 Cracovia - Cracovia II 10:0  Górnik Zabrze 2014-11-24 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Legia Warszawa 2014-12-01 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Jagiellonia Białystok 2014-12-06 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Korona Kielce 2014-12-12 Korona Kielce - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2015 Trening Noworoczny  Dolcan Ząbki 2015-01-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2015-01-14 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1  ASA Târgu Mureș 2015-01-26 Cracovia - ASA Târgu Mureș 0:1  SV Ried 2015-01-30 Cracovia - SV Ried 0:1  Slavia Praga 2015-02-02 Cracovia - Slavia Praga 0:1  GKS Tychy 2015-02-07 GKS Tychy - Cracovia 3:1  Śląsk Wrocław 2015-02-15 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-02-20 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:1  Lech Poznań 2015-02-27 Cracovia - Lech Poznań 0:0  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-04 Błękitni Stargard Szczeciński - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2015-03-09 Górnik Łęczna - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2015-03-13 Cracovia - Piast Gliwice 3:1  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-17 Cracovia - Błękitni Stargard Szczeciński 0:2  Wisła Kraków 2015-03-21 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2015-03-26 Cracovia - Cracovia II 6:0  Lechia Gdańsk 2015-04-04 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2  Ruch Chorzów 2015-04-10 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2015-04-18 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:1  Zawisza Bydgoszcz 2015-04-24 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:3  GKS Bełchatów 2015-04-29 Cracovia - GKS Bełchatów 3:1  GKS Bełchatów 2015-05-10 Cracovia - GKS Bełchatów 1:1  Górnik Łęczna 2015-05-16 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Zawisza Bydgoszcz 2015-05-19 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Korona Kielce 2015-05-22 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-05-29 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 2015-06-02 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Piast Gliwice 2015-06-05 Piast Gliwice - Cracovia 0:3