Gyurcsó (75' Formella)
Frączczak

"Cracovia gotowa na wojnę z Pogonią" -

Cracovia gotowa na wojnę z Pogonią

Cracovia nie wygrała jeszcze meczu na własnym boisku w tym sezonie – trzy zremisowała, dwa przegrała. To ostatni dzwonek, by wreszcie to zrobiła. W poniedziałek o godz. 18 zmierzy się bowiem z Pogonią Szczecin.

O ile „Pasy” są największym rozczarowaniem ligi, to Pogoń śmiało może ubiegać się o drugą pozycję w tym rankingu. W przypadku zdobycia 3 punktów, krakowianie przeskoczą rywala w tabeli i wydostaną się z zagrożonej spadkiem strefy. Na razie zajmują ostatnie miejsce, Pogoń jest 13.

- Przed takim meczem generalnie nie powinno się za wiele mówić. Każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne dla nas jest to spotkanie – twierdzi, uciekając w sztampę, trener Cracovii Michał Probierz.

- Jak ważny jest to mecz, nie trzeba powtarzać, ze względu na sytuację punktową – mówi także sloganami, dla klubowej telewizji, opiekun Pogoni Maciej Skorża. - Wiemy, jak ważny jest to mecz dla kibiców. Dlatego liczę na maksymalne zaangażowanie każdego zawodnika i na to, że postawimy Cracovii bardzo trudne warunki. Nie tylko jeśli chodzi o taktykę, ale przede wszystkim sferę mentalną. Na boisku trzeba będzie stoczyć wojnę, żeby ten mecz wygrać. Wiadomo w jakiej sytuacji jest Cracovia, jak bardzo będzie jej zależało na zwycięstwie, ale my też mamy taki zamiar.

Probierz liczy, że fani Cracovii pomogą jego zespołowi.

- Znam wypowiedzi Maćka i wiem, że przygotowuje się na wojnę. Cóż, taka jest piłka – mówi Probierz. - Dla nas najważniejsze jest to, by kibice od pierwszej do ostatniej minuty byli z nami, by nas wsparli, by każdy przyprowadził kogoś ze sobą, aby było więcej ludzi na stadionie. Chcemy poczuć, że gramy u siebie i kibice nas wspierają. W tych trudnych momentach oni są dla nas najważniejsi. Trener Cracovii ma komfort wyboru zawodników, bo poza Damianem Dąbrowskim wszyscy uczestniczą w treningach. U rywali do zdrowia wrócił już Adam Frączczak i może być brany pod uwagę przy ustalaniu składu. Ostatni mecz Cracovia zagrała 17 dni temu, remisując w Gdyni z Arką 1:1, z kolei Pogoń w piątek sparingu pokonała Stilon Gorzów 2:1. Forma obu drużyn to wielka niewiadoma. Starcie w Krakowie to będzie konfrontacja dwóch osobowości trenerskich. Skorża zdobył trzykrotnie tytuł mistrza Polski (dwa razy z Wisłą Kraków, raz z Lechem) z kolei Probierz to trener, który z obecnie pracujących szkoleniowców ma na koncie najwięcej meczów w ekstraklasie (323). Co ciekawe, szkoleniowcy są rówieśnikami, mają po 45 lat.

- Maciek jest chyba najbardziej utytułowanym trenerem w Polsce z obecnie pracujących – mówi szkoleniowiec „Pasów”. - Teraz obaj jesteśmy w sytuacji, że nasze drużyny są w dole tabeli. Takie sytuacje uczą. Ja mam najwięcej meczów ekstraklasie, on tytuły, a nasze zespoły są w fatalnym położeniu... Są różne fazy w naszej pracy ale nie jest tak, że nagle zapomnieliśmy jak trenować. Tym bardziej chcę podziękować prezesowi Filipiakowi i wiceprezesowi Tabiszowi, że mają do mnie zaufanie. Robię wszystko, by z tygodnia na tydzień było lepiej.

Przypuszczalny skład Cracovii: Sandomierski – Fink, Malarczyk, Helik, Siplak – Wójcicki, Deja, Hernandez, Covilo, Wdowiak – Piątek.
Źródło: gazetakrakowska.pl 15 października 2017 [1]

"Cracovia wreszcie wygrała u siebie i awansowała w tabeli" -

Cracovia wreszcie wygrała u siebie i awansowała w tabeli

W 12. kolejce ekstraklasy Cracovia rozbiła Pogoń Szczecin 3:0. Ten mecz nie mógł się lepiej zacząć dla Cracovii.

To była fantastyczna wiadomość dla kibiców, gdy już w 61 sekundzie gry Piotr Malarczyk potężnym strzałem z 25 m pokonał Łukasza Załuskę. Piłka zanim wpadła do siatki otarła się jeszcze o słupek. To 9. bramka tego zawodnika w ekstraklasie. Ostatni raz do siatki rywali trafił w połowie maja 2015 r. w przegranym przez Koronę Kielce, której barwy wtedy reprezentował, meczu z Zawiszą Bydgoszcz (1:3). „Pasy” poszły za ciosem, gospodarze zapamiętali się w atakach. W 12 min po centrze Javiego Hernandeza główkował bardzo groźnie Malarczyk i piłkę odbił Załuska. W odpowiedzi Kamil Drygas strzelał nad poprzeczką. Goście przejęli inicjatywę, ale nie potrafili skończyć akcji. W 35 min szczecinianie jednak dopięli swego. Po wykonaniu rzutu wolnego z boku krakowskiej bramki strzałem po ziemi tuż przy słupku popisał się Spas Delew, błąd popełnił Grzegorz Sandomierski i piłka wpadła do siatki. Sędzia Bartosz Frankowski dostał jednak sygnał, by sprawdzić sytuację przy pomocy systemu VAR. Okazało się, że w momencie strzału Delewa na spalonym był Jarosław Fojut. Gol nie został uznany!

Pogoń nie rezygnowała, po chwili bardzo groźnie główkował Adam Gyurcso, ale na szczęście dla krakowian niecelnie. W 42 min dynamicznie w pole karne próbował wpaść Adam Deja, ale został sfaulowany. Z wolnego próbował Hernandez, strzelił z 20 m nad murem, ale obok słupka. W doliczonym czasie gry główkował Frączczak – nad bramką. Przyjezdni mocno zaczęli drugą połowę, chcąc skopiować wyczyn Cracovii pierwszej połowy, czyli szybko strzelić bramkę. Ale to „Pasy” były górą. W 51 min na uderzenie z dystansu zdecydował się Hernandez i pokonał Załuskę. Akcję zaczął Lennard Sowah wrzutem piłki z autu, a Hiszpan przyjął piłkę poprowadził ją w narożnik pola karnego i strzelił w róg bramki. Szczeciński bramkarz fatalnie interweniował czym bardzo przyczynił się do utraty bramki.

Krakowianie poczuli się pewniej, ale nie można powiedzieć, by mieli kontrolę nad meczem. To nadal szczecinianie więcej strzelali, ale na szczęście dla Sandomierskiego – niecelnie. Gospodarze „odgryźli się” uderzeniem Covilo. Po dłuższej przerwie na boisku zameldował się wreszcie Szymon Drewniak. Podobnie Deleu, który nie grał od kilku tygodni. Obaj byli kontuzjowani. Probierz nieco zaryzykował przeprowadzając obie zmiany jednocześnie, gdy do końca meczu brakowało jeszcze 17 minut. Ale niebawem mógł się uspokoić, bo jego podopieczni wygrywali już 3:0. Krzysztof Piątek znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem po dalekim podaniu i nie zmarnował szansy, posyłając piłkę w róg strzałem po ziemi. To był nokaut, krakowianie mogli spokojnie czekać na koniec meczu. W doliczonym czasie gry bramkę mógł zdobyć Adam Deja, ale Załuska wybił piłkę na róg.

Krakowianie wygrali u siebie pierwszy raz od 150 dni, wówczas pokonali Ruch Chorzów 2:0. Kolejny mecz krakowianie zagrają w sobotę o godz. 15.30 – w Niecieczy z Sandecją Nowy Sącz. Bez Covilo, który otrzymał czwartą żółtą kartkę w tym sezonie.

Cracovia – Pogoń Szczecin 3:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Malarczyk 2, 2:0 Hernandez 51, 3:0 Piątek 79.

Cracovia: Sandomierski – Fink (73 Deleu), Malarczyk, Helik, Sowah – Wójcicki (67 Szczepaniak), Deja, Hernandez, Covilo, Wdowiak (73 Drewniak) – Piątek.

Pogoń: Załuska – Rapa, Fojut, Dvali, Nunes – Delew, Murawski, Drygas (62 Hołota), Murawski, Piotrowski (58 Zwoliński), Gyurcso (75 Formella) – Frączczak.

Sędziowali: Bartosz Frankowski (Toruń) oraz Konrad Sapela (Łódź), Jakub Winkler (Toruń). Żółte kartki: Covilo (34, faul) – Fojut (42, faul). Widzów: 5769.
Źródło: gazetakrakowska.pl 16 października 2017 [2]

"Cracovia odbiła się od dna" -

Cracovia odbiła się od dna

1-0 Piotr Malarczyk 2

2-0 Javier Hernandez 51

3-0 Krzysztof Piątek 79

Sędziował Bartosz Frankowski (Toruń). Żółte kartki: Covilo - Fojut. Widzów 5759.

CRACOVIA: Sandomierski - Fink (73 Deleu), Malarczyk, Helik, Sowah - Deja, Covilo - Wójcicki (67 Szczepaniak), Hernandez, Wdowiak (73 Drewniak) - Piątek.

POGOŃ: Załuska - Rapa, Fojut, Dvali, Nunes - Piotrowski (58 Zwoliński), Drygas (62 Hołota) - Delev, Murawski, Gyurcso (75 Formella) - Frączczak.

Dla gospodarzy mecz zaczął się idealnie. Zaatakowali, Gyurcso wybił piłkę przed pole karne, a Malarczyk strzelił z prawie 30 metrów. Skacząca futbolówka odbiła się od prawego słupka i wpadła do siatki. Była 62. sekunda spotkania.

10 minut później Malarczyk mógł podwyższyć, ale z jego "główką" zdołał sobie poradzić bramkarz.

Po kwadransie inicjatywę przejęli goście, ale dopiero w końcówce I połowy wypracowali bramkowe sytuacje. W 35. minucie po krótkim rozegraniu rzutu wolnego Delev uderzył z kąta, z lewej strony, w "krótki" róg i piłka wpadła do siatki, wbita nogą przez Sandomierskieoo. Radość szczecinian nie trwała długo, Cracovię uratował... VAR. Okazało się, że na spalonym, na linii strzału, znajdował się Fojut. Gol nie został uznany.

W 40. minucie bodaj najlepszy w zespole Pogoni Bułgar Delev zacentrował z prawej strony, a Drygas główkował tuż obok słupka.

Trzy minuty później bliska zdobycia bramki była Cracovia. Hernandez przymierzył z wolnego z 20 m, ale minimalnie chybił.

W 51. minucie Pasy prowadziły 2-0. Sowah wyrzucił piłką z autu, a Hernandez z lewej strony pola karnego uderzył po długim. Załuska nie interweniował jak należy, wprawdzie odbił futbolówkę, ale ta wpadła do bramki.

Pogoń próbowała zmienić niekorzystny dla niej wynik, ale jej piłkarzom brakowało skuteczności. Mógł im pomóc "samobójem" Helik, lecz po centrze Deleva - na szczęście dla miejscowych - główkował obok lewego słupka.

Cracovia postawiła pieczęć w 79. minucie. Po długim wykopie z obrony, błąd popełnił Dvali i Piątek popędził na spotkanie z Załuską, strzelając celnie z 13 m. 3-0!

W 90+2. minucie bliski powodzenia był Deja, lecz jego uderzenie w dalszy róg obronił golkiper gości.

st
Źródło: Sportowe Tempo 16 października 2017 [3]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2017/18

Sandecja Nowy Sącz 2017-06-24 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:0  MFK Karviná 2017-06-28 Cracovia - MFK Karviná 2:2  Pogoń Szczecin 2017-06-30 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2017-07-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:0  Chrobry Głogów 2017-07-08 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-07-15 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Mielec 2017-07-16 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Lechia Gdańsk 2017-07-22 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Gwarek Tarnowskie Góry 2017-07-24 Cracovia - Gwarek Tarnowskie Góry 4:0  Korona Kielce 2017-07-31 Korona Kielce - Cracovia 4:2  Puszcza Niepołomice 2017-08-01 Cracovia - Puszcza Niepołomnice 2:1  Lech Poznań 2017-08-06 Cracovia - Lech Poznań 0:2  GKS Tychy 2017-08-09 GKS Tychy - Cracovia 1:1 k.1:4  Wisła Kraków 2017-08-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 2017-08-18 Cracovia - Górnik Zabrze 3:3  Śląsk Wrocław 2017-08-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  GKS Katowice 2017-09-02 GKS Katowice - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2017-09-09 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Legia Warszawa 2017-09-17 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2017-09-21 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:3  Wisła Płock 2017-09-25 Cracovia - Wisła Płock 1:3  Arka Gdynia 2017-09-29 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  Pogoń Szczecin 2017-10-16 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Sandecja Nowy Sącz 2017-10-21 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2017-10-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1  Zagłębie Lubin 2017-11-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-11-18 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2017-11-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Korona Kielce 2017-12-04 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Lech Poznań 2017-12-10 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2017-12-13 Cracovia - Wisła Kraków 1:4  Górnik Zabrze 2017-12-18 Górnik Zabrze - Cracovia 0:4  Cracovia_herb 2018 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2018-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:0  Zagłębie Sosnowiec 2018-01-17 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 2:2  Siarka Tarnobrzeg 2018-01-20 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1  Stal Mielec 2018-01-20 Stal Mielec - Cracovia 1:3  Akademija Pandew 2018-01-24 Cracovia - Akademija Pandew 4:1  Krylja Sowietow Samara 2018-01-27 Cracovia - Krylja Sowietow Samara 2:0  Mladost Lučani 2018-01-31 Cracovia - Mladost Lučani 1:1  Spartak Subotica 2018-02-03 Cracovia - Spartak Subotica 3:2  Śląsk Wrocław 2018-02-10 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:1  Jagiellonia Białystok 2018-02-17 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 2018-02-24 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Wisła Płock 2018-02-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Arka Gdynia 2018-03-04 Cracovia - Arka Gdynia 2:1  Pogoń Szczecin 2018-03-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:3  Sandecja Nowy Sącz 2018-03-18 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-03-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Zagłębie Lubin 2018-04-07 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2  Piast Gliwice 2018-04-14 Cracovia-Piast Gliwice 2:1  Lechia Gdańsk 2018-04-23 Lechia Gdańsk-Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-04-29 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2  Śląsk Wrocław 2018-05-04 Cracovia - Śląsk Wrocław 3:3  Arka Gdynia 2018-05-08 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2018-05-12 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 2018-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4