M. Paixão

"Cracovia - Lechia. Niech miejsce w tabeli nie zmyli biało-zielonych" -

Cracovia - Lechia. Niech miejsce w tabeli nie zmyli biało-zielonych

Cracovia to obecnie przedostatnia drużyna w tabeli Lotto Ekstraklasy. Gdańszczanom jednak z tym zespołem gra się wyjątkowo trudno.

W sezonie 2009/2010 Lechia pokonała Cracovię na jej własnym terenie 6:2. Od tego czasu jednak tylko raz wygrała w Krakowie. A było to w ubiegłym sezonie. Wówczas biało-zieloni zgarnęli komplet punktów po tym, jak do siatki rywali trafił Marco Paixao.

W sumie z Cracovią na wyjeździe (wcześniej z Ogniwem Kraków) gdańszczanie mierzyli się w rozgrywkach ligowych jak dotychczas 18 razy. Wygrali tylko trzy z tych pojedynków. A to dobitnie świadczy o tym, jak ciężko rywalizuje się Lechii z tym przeciwnikiem na jego terenie. W sumie Lechia i Cracovia w lidze spotykały się ze sobą 36 razy. Lepszym bilansem legitymuje się ekipa z Krakowa, która wygrała 15 spotkań, osiem zremisowała, a w 13 musiała uznać wyższość zespołu znad morza.

Ktoś może jednak powiedzieć, że ten sezon jest dla Cracovii jak na razie wybitnie nieudany. Drużyna zdobyła zaledwie 15 punktów w 16 meczach i znajduje się w strefie spadkowej. Tyle że Lechia też na razie nie ma się czym specjalnie chwalić. Gdańszczanie zgromadzili na swoim koncie tylko pięć „oczek” więcej, co jest wynikiem zdecydowanie poniżej oczekiwań.

- Wierzę, że w Krakowie wygramy i skończymy ten rok na wysokim miejscu w tabeli. To jest nasze główne zadanie na najbliższe tygodnie. Musimy być optymistami - mówi Marco Paixao, napastnik Lechii.

Początek spotkania Cracovia - Lechia w piątek o godz. 18. Mecze Lechia - Cracovia w rozgrywkach ligowych: 36 Zwycięstwa Lechii: 13 Remisy: 8 Zwycięstwa Cracovii: 15

TRZY WRZUTY. Kto jak nie Marco Paixao? Arka musi utrzymać korzystny trend
ŁŻ
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 listopada 2017 [1]

"Cracovia przed Lechią: Chory Covilo, kontuzjowany Mihalik" -

Cracovia przed Lechią: Chory Covilo, kontuzjowany Mihalik

Z gry wykluczają ich choroba i kontuzja.

- Miro wypada nam na kolejny mecz i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu go też nie będzie – mówi trener Cracovii Michał Probierz. - Ostatnio miał problem, przechodził grypę i nie trenował. Był w szpitalu, zachodziło podejrzenie zatrucia, teraz jeszcze dzieci ma w szpitalu. Ma powikłania pogrypowe. Wypada mu współczuć takiego roku - od urazy głowy przez inne komplikacje. Mihalik ma obitą kostkę, nie może biegać i też nie będzie brany pod uwagę na najbliższy mecz.

Trudniej zastąpić Covilo – choć ostatnio „Pasy” zagrały z dwoma defensywnymi pomocnikami, a do składu wskoczył Mateusz Szczepaniak. Jeśli chodzi o Mihalika, to na lewej pomocy grał Javi Hernandez, ale teraz wobec luki w środku będzie być może musiał wrócić na pozycję rozgrywającego.

Probierz chwali wielu piłkarzy. - Nie mamy zamiaru robić rewolucji – mówi. - Chcemy wprowadzić zawodników na wyższy poziom. Helik, Drewniak, Fink, Malarczyk robią postępy. Teraz grupa pościgowa musi być bardziej aktywna.
Źródło: gazetakrakowska.pl 23 listopada 2017 [2]

"Cracovia wygrywa po karnym w 90+7 minucie!" -

Cracovia wygrywa po karnym w 90+7 minucie!

Krzysztof Piątek bohaterem w spotkaniu o niesamowitej dramaturgii. Gol padł w 90+7 min.

Krakowianie wygrali w tym sezonie tylko trzy mecze, w tym zaledwie jeden na własnym boisku. W spotkaniu z Lechią trudno było liczyć na poprawienie tej statystyki. A jednak, po meczu o niesamowitej dramaturii gospodarzom udało się. W 90+1 min miejscowi domagali się karnego po interwencji Damiana Łukasika, który faulował Javiego Hernandeza w obrębie szesnastki. Sędzia puścił grę, ale gdy kibice krzyknęli „Złodzieje, złodzieje” wstrzymał grę. Trwały przepychanki, w końcu sędzia sięgnął po VAR i podyktował „jedenastkę”. Próbę nerwów wytrzynał Piątek i „Pasy” wygrały 2:1.

Gospodarze starali się grać bardzo uważnie, nie podejmując ryzyka. Podobnie Lechia, stąd też okazji bramkowych w ogóle nie było. Aż do 31 min. Wtedy to po rzucie wolnym w wykonaniu Rafała Wolskiego główkował Grzegorz Wojtkowiak i trafił w słupek. Krakowianie w ogóle nie byli w stanie oddać strzału na bramkę rywala. O ten pierwszy, niecelny, pokusił się Jakub Wójcicki, piłka uderzana z półobrotu przeleciała obok słupka. W doliczonym czasie gry ten sam zawodnik główkował (piłkę z rzutu wolnego wrzucał Javi Hernandez) i Dusan Kuciak musiał interweniować, a Michał Helik nie zdążył z dobitką.

Po przerwie goście byli groźni, m.in w 58 min z dystansu strzelał Rafał Wolski - obok bramki. W 62 min na boisku pojawił się Sławomir Peszko i chwilę potem popisał się rajdem po lewej stronie, który zakończył strzałem pod poprzeczkę, piłka otarła się jeszcze o nogę Helika zanim wpadła do siatki i to obrońcy Cracovii zaliczono samobójczego gola.Krakowianie dość szybko odrobili straty, w 70 min celną główką popisał się Krzysztof Piątek po podaniu Kamila Pestki. Gospodarze poszli za ciosem i po chwili niebezpiecznie strzelał Helik - Kuciak wybił piłkę na róg. W 82 min Mateusz Szczepaniak trafił głową w słupek.

Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1 (0:0) Bramki: 0:1 Helik 64 samob., 1:1 Piątek 70, 2:1 Piątek 90+7 karny.

Cracovia: Sandomierski - Fink (87 Ferraresso), Helik, Malarczyk, Pestka - Zenjov (70 Szczepaniak), Deja, Hernandez, DrewniakI, Wójcicki (87 Wdowiak)- PiątekI.

Lechia: Kuciak - Stolarski, Augustyn, Wojtkowiak, Nunes - F. Paixao, Lipski (62 Peszko), Krasić (81 Matras), Łukasik, Wolski - M. Paixao.

Sędziowali: Piotr Lasyk (Bytom) oraz Marcin Borkowski (Lublin), Bartłomiej Lekki (Zabrze). Żółte kartki: Zenjov, Drewniak, Hernandez, Piątek - Wojtkowiak, Wolski, Peszko, Stolarski czerowna: Wojtkowiak (druga żólta, po meczu) Widzów: 5611.
Źródło: gazetakrakowska.pl 24 listopada 2017 [3]

"Piątek bohaterem meczu z Lechią" -

Piątek bohaterem meczu z Lechią

0-1 Michał Helik 64 (samob.)

1-1 Krzysztof Piątek 71 (głową)

2-1 Krzysztof Piątek 90+7 (karny)

Sędziował Piotr Lasyk (Bytom). Żółte kartki: Zenjov, Piątek, Drewniak, Hernandez - Wojtkowiak (2), Wolski, Peszko, Stolarski. Czerwona kartka: Wojtkowiak (po meczu, druga żółta). Widzów 5611.

CRACOVIA: Sandomierski - Fink (87 Ferraresso), Helik, Malarczyk, Pestka - Drewniak, Deja - Wójcicki (87 Wdowiak), Hernandez, Zenjov (70 Szczepaniak) - Piątek.

LECHIA: Kuciak - Stolarski, Augustyn, Wojtkowiak, Nunes - Łukasik, Lipski (62 Peszko), Krasic (81 Matras) - F. Paixao, M. Paixao, Wolski.

W I połowie sytuacji bramkowych było tyle co kot napłakał. W 19. minucie szansę miała Cracovia, Pestka uderzył w pełnym biegu, trafił w rękę stojącego na linii strzału Stolarskiego, ale o karnym nie mogło być mowy. Goście byli bardzo blisko objęcia prowadzenia w 31. minucie. Z wolnego z prawej strony zacentrował Wolski, a Augustyn główkował z 4 m w słupek. Osiem minut później F. Paixao zmierzył się w narożniku "piątki" z Sandomierskim i przegrał ten pojedynek.

Jedyny celny strzał w pierwszej części gry oddali krakowianie, a stało się to w 45+1. minucie. Po wrzutce Hernandeza z wolnego Wójcicki uderzył piłkę głową, Kuciak odbił w bok, próbował dobijać Helik, lecz wywalczył tylko rzut rożny.

Druga połowa miała zdecydowanie ciekawszy przebieg, a koniec bardzo dramatyczny. Ale po kolei. W 64. minucie, zaraz po wejściu na boisko, rajd lewym skrzydłem przeprowadził Peszko. Zamierzał dogrywać, ale piłka odbiła się od nogi próbującego go blokować Helika i wpadła pod poprzeczkę, zaskakując Sandomierskiego.

O, dziwo, utracony gol dodał skrzydeł... Cracovii. Siedem minut później gospodarzom wyszła kapitalna akcja. Pestka posłał długie podanie w pole karne, idealnie wybiegł do niego Piątek i fantastyczną "główką" z 12 m trafił do siatki przy prawym słupku. 1-1!

Od tego momentu Pasy uzyskały dużą przewagę, rozpoczynając polowanie na drugiego gola. W 74. minucie z wolnego dośrodkował Hernandez, a Helik z 10 m główkował tyłem do bramki pod poprzeczkę. Świetną interwencją popisał się jednak Kuciak.

W 82. minucie Pestka wyrzucił piłkę z autu, za chwilę ją zacentrował do Helika, ten głową zgrał przed bramkę, a Szczepaniak z 2 m - również głową - posłał ją w słupek. Pechowe uderzenie...

W 90+1. minucie Hernandez padł w polu karnym, faulowany przez Łukasika. Sędzia nie odgwizdał przewinienia, przerwał grę dopiero po kilkunastu sekundach, po sygnale ze stanowiska VAR. Przerwa w grze trwała prawie 4 minuty, ale epilog był szczęśliwy dla Cracovii - karny został podyktowany. Piątek pewnie wykorzystał jedenastkę stając się bohaterem meczu w... czarny piątek.

st
Źródło: Sportowe Tempo 24 listopada 2017 [4]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2017/18

Sandecja Nowy Sącz 2017-06-24 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:0  MFK Karviná 2017-06-28 Cracovia - MFK Karviná 2:2  Pogoń Szczecin 2017-06-30 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2017-07-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:0  Chrobry Głogów 2017-07-08 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-07-15 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Mielec 2017-07-16 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Lechia Gdańsk 2017-07-22 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Gwarek Tarnowskie Góry 2017-07-24 Cracovia - Gwarek Tarnowskie Góry 4:0  Korona Kielce 2017-07-31 Korona Kielce - Cracovia 4:2  Puszcza Niepołomice 2017-08-01 Cracovia - Puszcza Niepołomnice 2:1  Lech Poznań 2017-08-06 Cracovia - Lech Poznań 0:2  GKS Tychy 2017-08-09 GKS Tychy - Cracovia 1:1 k.1:4  Wisła Kraków 2017-08-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 2017-08-18 Cracovia - Górnik Zabrze 3:3  Śląsk Wrocław 2017-08-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  GKS Katowice 2017-09-02 GKS Katowice - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2017-09-09 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Legia Warszawa 2017-09-17 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2017-09-21 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:3  Wisła Płock 2017-09-25 Cracovia - Wisła Płock 1:3  Arka Gdynia 2017-09-29 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  Pogoń Szczecin 2017-10-16 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Sandecja Nowy Sącz 2017-10-21 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2017-10-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1  Zagłębie Lubin 2017-11-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-11-18 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2017-11-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Korona Kielce 2017-12-04 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Lech Poznań 2017-12-10 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2017-12-13 Cracovia - Wisła Kraków 1:4  Górnik Zabrze 2017-12-18 Górnik Zabrze - Cracovia 0:4  Cracovia_herb 2018 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2018-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:0  Zagłębie Sosnowiec 2018-01-17 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 2:2  Siarka Tarnobrzeg 2018-01-20 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1  Stal Mielec 2018-01-20 Stal Mielec - Cracovia 1:3  Akademija Pandew 2018-01-24 Cracovia - Akademija Pandew 4:1  Krylja Sowietow Samara 2018-01-27 Cracovia - Krylja Sowietow Samara 2:0  Mladost Lučani 2018-01-31 Cracovia - Mladost Lučani 1:1  Spartak Subotica 2018-02-03 Cracovia - Spartak Subotica 3:2  Śląsk Wrocław 2018-02-10 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:1  Jagiellonia Białystok 2018-02-17 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 2018-02-24 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Wisła Płock 2018-02-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Arka Gdynia 2018-03-04 Cracovia - Arka Gdynia 2:1  Pogoń Szczecin 2018-03-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:3  Sandecja Nowy Sącz 2018-03-18 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-03-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Zagłębie Lubin 2018-04-07 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2  Piast Gliwice 2018-04-14 Cracovia-Piast Gliwice 2:1  Lechia Gdańsk 2018-04-23 Lechia Gdańsk-Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-04-29 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2  Śląsk Wrocław 2018-05-04 Cracovia - Śląsk Wrocław 3:3  Arka Gdynia 2018-05-08 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2018-05-12 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 2018-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4