Bujak

Sędzia: Jan Labus z Katowic
Widzów: 2 000

Wójtowicz (75' k.) 1:0

W polarnych warunkach, na kilkunastocentymetrowej warstwie śniegu i przy kilkustopniowym mrozie, rozegrali piłkarze Cracovii mecz z Błękitnymi Kielce. Wicelider przegrał w Krakowie 0-1, a zwycięstwo "Pasiaków" było w pełni zasłużone.

Gospodarze zagrali chyba najlepszy mecz w tej rundzie, nareszcie widzieliśmy "Pasiaków" grających ambitnie, bojowo i składnie. Gospodarze mieli inicjatywę w swoich rękach, po względnie wyrównanej I połowie, w drugich 45 min. przystąpili do szturmu na bramkę Błękitnych. Raz po raz pod bramką bardzo dobrze broniącego Śliwy gospodarze stwarzali gorące sytuacje, ale w decydujących momentach zawodzili strzałowo. W 73 min., po strzale Bujaka do pustej bramki, jeden z obrońców gości wybił piłkę z linii bramkowej.

Wreszcie w 75 min. pada upragniony gol - Surowiec idzie na przebój, jest faulowany na polu karnym i sędzia Labus z Katowic bez wahania wskazuje na "11". Pewnym egzekutorem jest Wójtowicz i Cracovia prowadzi 1-0. W ostatnich minutach gospodarze cofają się do obrony, starając się utrzymać korzystny rezultat. Kielczanie mają przewagę, ale nie potrafią wypracować strzeleckich pozycji.
Źródło: Gazeta Krakowska

"Zakończenie sezonu w arktycznych warunkach" -

Zakończenie sezonu w arktycznych warunkach

Tabela po 15 kolejce
W Ostatnim meczu tej rundy II ligi Cracovia wygrała z Błękitnym Kielce 1:) (0:0) Bramkę strzelił Wójtowiczowi w 75 min.

W arktycznych warunkach przyszło piłkarzom kończyć rozgrywki. Na boisku przy ul. Kałuży leżała 10-centymetrowa warstwa śniegu, wiał mroźny wiatr, temperatura spadła kilka stopni poniżej zera. Mimo tego ok. 2 tys. widzów stawiło się, by dopingować "Pasiaków". Ci w rewanżu zademonstrowali niezłą, pełną pasji walkę. Można się było zastanawiać czy rzeczywiście gospodarze to zespół z końcowych miejsc w tabeli, a Błękitni - ze ścisłej czołówki?

Goście mieli dużo szczęścia, że unikneli paru bramek. Napór podopiecznych trenera Stroniarza wzmógł się szczególnie po przerwie. Do 75 min. kielczanie ograniczali się do wykopywania piłki z pola karnego. Krakowianie kilkanaście razy strzelali na bramkę, ale Śliwa bronił z dużym wyczuciem. Rozstrzygnięcie padło z karnego za faul na Surowcu. Po stracie gola kielczanie przeszli do ataku i w końcówce mecz się wyrównał. Najlepsi wśród zwycięzców: Podsiadło, Błachno, Surowiec.
Źródło: Dziennik Polski nr 260 z 1 grudnia 1980

"Kielczanie boją się obcego boiska?" -
Słowo Ludu

Kielczanie boją się obcego boiska?

Kielczanie nie potrafią grać na obcych boiskach. Krakowskie było wczoraj wyjątkowo niedogodne gdyż gospodarze nie ruszyli nawet łopatą by je przygotować jakoś do gry, więc piłkarze brnęli w śniegu. Mający kłopoty ze składem kielczanie zastosowali defensywną taktykę gry próbując zagrażać bramce krakowian tylko dwoma zawodnikami. Do przerwy jakoś się to udawało. W drugiej części meczu gospodarze mieli dużą przewagę i mogli zdobyć nawet ze trzy bramki wobec słabej gry drużyny kieleckiej.
Źródło: Słowo Ludu nr 260 z 1 grudnia 1980

"Zadecydował rzut karny" -
Echo Dnia

Zadecydował rzut karny

Mecz odbył się na nie przygotowanym do gry, pokrytym śniegiem boisku i niewiele miał wspólnego z piłką nożną. Kielczanie bronili się dzielnie przed atakami gospodarzy, stracili jednak bramkę z rzutu karnego i oba punkty z zagrożonym degradacją zespołem gospodarzy.
Źródło: Echo Dnia nr 259 z 1 grudnia 1980

"Przebudzenie Cracovii przed zimową przerwą" -

Przebudzenie Cracovii przed zimową przerwą

W ROZEGRANYM wczoraj w Krakowie meczu drugoligowym piłkarze Cracovii pokonali Błękitnych Kielce 1:0 (0:0). Jedyną bramkę strzelił Wojtowicz w 76 min (z karnego). Sędziował Jan Labus z Katowic, widzów — ok. 1 tys. Żółtą kartkę otrzymał w 80 min. kielczan Gawron za faul na Bujaku.

CRACOVIA: Karwecki — Per (od 46 min. Wojtowicz), Dyb-czak. Turecki — Surowiec. Błachno, Podsiadło. Karaś — Gacek (od 89 min. Liszka), Bujak, Grzesiak. Na pokrytym kilkunastocentymetrową warstwą śniegu boisku. przy przenikliwym zimnie walczyli zawodnicy Cracovii i Błękitnych o ligowe punkty Trudne warunki sprawiły, że piłka wyczyniała graczom obu zespołów różne figle, trudno im było przeprowadzać jakieś szybkie akcje.

Goście od samego początku nastawili się na wywiezienie remisu, rzadko decydowali się więc na kontrataki. Dlatego stroną przeważającą w ciągu 90 minut byli krakowianie. Już w 2 min. Surowiec omal nie uzyskał prowadzenia dla „pasiaków”. Piłka po jego strzale o centymetry minęła słupek bramki strzeżonej przez najlepszego w szeregach Błękitnych Śliwę. W pierwszej części meczu okazje do zdobycia goli zaprzepaścili także Gacek, Bujak i Podsiadło.

Po przerwie piłkarze Cracovii zaatakowali z jeszcze większym impetem. Przez pół godziny nie schodzili z połowy przeciwnika Niestety, nadal razili brakiem skuteczności, seryjnie marnując dogodne sytuacje podbramkowe. W 74 min. po „główce” Gacka piłkę z linii bramkowej wybił Szpakowski, wcześniej dwukrotnie spudłował z kilku metrów Bujak.

Losy pojedynku rozstrzygnęły się w 75 min., kiedy dwaj obrońcy Błękitnych sfaulowali w polu karnym Surowca i sędzia podyktował „jedenastkę”. Szczęśliwym egzekutorem okazał się Wójtowicz.
Źródło: Echo Krakowa nr 259 z 1 grudnia 1980

Mecze sezonu 1980/81

Vegyész Kazincbarcika 1980-07-24 Cracovia - Vegyész Kazincbarcika 0:2  Skra Częstochowa 1980-08-17 Skra Częstochowa - Cracovia 0:4  Jagiellonia Białystok 1980-08-24 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1980-08-30 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:3  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 1980-09-03 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:3  Broń Radom 1980-09-06 Broń Radom - Cracovia 2:3  ŁKS Łódź 1980-09-10 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Stal Rzeszów 1980-09-13 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Concordia Knurów 1980-09-21 Górnik Knurów - Cracovia 1:0  GKS Tychy 1980-09-28 Cracovia - GKS Tychy 0:0  Stal Stalowa Wola 1980-10-04 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Star Starachowice 1980-10-08 Cracovia - Star Starachowice 2:1  Gwardia Warszawa 1980-10-19 Gwardia Warszawa - Cracovia 3:1  Radomiak Radom 1980-10-26 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Resovia Rzeszów 1980-11-02 Cracovia - Resovia Rzeszów 1:2  Concordia Piotrków Trybunalski 1980-11-09 Concordia Piotrków Trybunalski - Cracovia 0:0  Polonia Bytom 1980-11-23 Polonia Bytom - Cracovia 1:1  Błękitni Kielce 1980-11-30 Cracovia - Błękitni Kielce 1:0  Cracovia_herb 1981 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1981-01-18 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Raków Częstochowa 1981-02-18 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  RKS Ursus 1981-03-11 Cracovia - RKS Ursus 4:1  Jagiellonia Białystok 1981-03-15 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Hutnik Kraków 1981-03-21 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:0  Broń Radom 1981-03-29 Cracovia - Broń Radom 2:1  Stal Rzeszów 1981-04-04 Stal Rzeszów - Cracovia 3:0  Concordia Knurów 1981-04-12 Cracovia - Górnik Knurów 3:1  GKS Tychy 1981-04-18 GKS Tychy - Cracovia 1:1  Stal Stalowa Wola 1981-04-26 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Star Starachowice 1981-05-02 Star Starachowice - Cracovia 1:3  Gwardia Warszawa 1981-05-09 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Radomiak Radom 1981-05-17 Cracovia - Radomiak Radom 1:1  Resovia Rzeszów 1981-05-23 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Concordia Piotrków Trybunalski 1981-06-03 Cracovia - Concordia Piotrków Trybunalski 3:2  RKS Ursus 1981-06-06 RKS Ursus - Cracovia 1:0  Polonia Bytom 1981-06-14 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Błękitni Kielce 1981-06-21 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0