Wartości Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cracovia nie jest kombinatem sportowym, w którym liczą się tylko wyniki sportowe. Cracovią od zawsze kojarzone są pewne wartości, pewne cechy, które są jej wyróżnikiem.

Są to:

  • Otwartość
  • Gra fair
  • Duma z przeszłości
  • Wierność tradycji
  • Patriotyzm

Otwartość

Czyli jak dawniej mówiono demokratyczny charakter wyraża się w przekonaniu, że w Cracovii zawsze było i jest miejsce dla każdego, niezależnie czy i w jakiego Boga wierzy, jakiej jest narodowości, pochodzenia, wykształcenia, że liczy się tylko jakim jest sportowcem i człowiekiem. Szczególnie piękną kartę Cracovia zapisała tu przed II wojną światową broniąc praw Żydów i innych mniejszości narodowych.

Gra fair

To postawa nakazująca grać zawsze uczciwie, bez brudnych chwytów, jak mówią dosadnie kibice "możemy dostać w d..ę, ale nie zejdziemy na psy". Cracovia nigdy nie wykorzystała do walki z rywalem swej pozycji we władzach związkowych czy wpływów w państwowym aparacie władzy.

Duma z przeszłości

Nie ma żadnego innego takiego klubu tak dumnego z własnej przeszłości i osiągnięć, tak zakochanego we własnej historii jak Cracovia. Wśród największych badaczy dziejów polskiej piłki prym wiedli ci wywodzący się z Cracovii: Stanisław Mielech, Józef Hałys, Janusz Kukulski czy Stanisław Chemicz.

Wierność tradycji

To może cecha miasta nie klubu, ale tylko w Cracovii tak szanowana. Noworoczne treningi, programy meczowe, nigdy nie zmieniony herb, nazwa stała od 1906, zawsze te same powszechnie rozpoznawalne stroje.

Patriotyzm

To narodowe biało-czerwone barwy już od 1906, demonstracja polskości w czasach, gdy o wolnej ojczyźnie tylko marzono. Cracovia to patriotyzm nie w pięknych słowach, ale w czynach. To właśnie Pasy wywalczyły powstanie Związku Polskiego Piłki Nożnej, który skupił polskie kluby w Galicji. To udział w I wojnie i wojnach kresowych po niej. Patriotyzm swój Cracovia wykazała krwią w latach II wojny światowej - liczba poległych i pomordowanych działaczy i zawodników jest najwyższa ze wszystkich polskich klubów spoza objętej powstaniem Warszawy. Egzamin z patriotyzmu Cracovia zdała także w PRLu gdy odmówiła wstąpienia do Zrzeszenia Sportowego Gwardia utworzonego przy MO i UB czyli komunistycznym aparacie represji.


To właśnie wartości jakie reprezentowała sobą Cracovia były głównym powodem prześladowań w czasach PRL. Cracovia, wówczas rok w rok jeden z najlepszych polskich klubów, marka znana na całym świecie, zapłaciła za swa postawę straszliwą cenę - zapomnienia i degradacji do trzeciej, nawet czwartej ligi. Ocaliła jednak to co dla niej najważniejsze: wartości Cracovii.