1914-06-14 Cracovia - Wisła Kraków 3:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Najwyższe w historii zwycięstwo Cracovii u siebie w Mistrzostwach Galicji.
Ostatnie w historii zwycięstwo Cracovii u siebie w Mistrzostwach Galicji.


Herb_Cracovia


pilka_ico
Mistrzostwa Galicji
niedziela, 14 czerwca 1914, 17:00

Cracovia - Wisła Kraków

3
:
1

(1:0)Herb_Wisła Kraków


Skład:
Popiel
Traub I
Fryc
Styczeń
Ziemiański
Synowiec
Mielech
Poznański
Kałuża
Dąbrowski I
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Orest Dżułyński ze Lwowa

bramki Bramki
Dąbrowski (20')

Poznański (50')
Kałuża (75')
1:0
1:1
2:1
3:1

Śliwa (48')
Skład:
gracze m.in.
Szubert
Olejak
Śliwa


Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1914-06-14 Cracovia II - Wisła II Kraków 2:0Jak przedmecz zapowiedziano spotkanie Cracovia II - Wisła II Kraków o 15:30.

Podczas meczu: Dąbrowski (C) strzela pierwszą bramkę dla Cracovii

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"„Cracovia”-„Wisła”" -
Czas

„Cracovia”-„Wisła”

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W najbliższą niedolę, dnia 14 czerwca, (zmierzą się dwaj starzy przeciwnicy krakowscy „Cracovia” i „Wisła”. Pierwsze drużyny tychże klubów sportowych, najstarszych w Krakowie, rozegrają z sobą po raz pierwszy w tym roku zawody piłką nożną. Podobny match dwóch najsilniejszych w mieście drużyn, które wtedy starają się pokazać swą najlepszą „formę”, budzi powszechne zainteresowanie, a dzień spotkania ich, jest ważonem zdarzeniem w aferach sportowych danego miasta. Toteż i w Krakowie match ten stanowi z pośród wszystkich matchów największą atrakcyę dla miłośni¬ków aportu, ale ściągnie też i tych, którzy wogóle cośkolwiek tylko o piłce nożnej słyszeli. Obie drużyny wystąpią w najlepszym składzie, obie będą się starały z jak największą ambicyą bronić barw swego klubo I walczyć o zwycięstwo. Jak wiadomo „Cracovia” w tym sezonie zwyciężyła „Amatorów" wiedeńskich, oraz berliński „Union”; „Wisła” natomiast po słabych wynikach w początkach sezonu podniosła się zwycięstwem F Opawie nad „D. S. V.” w Zielone Święta. Początek zawodów nastąpi o gadzinie 5 po poło dniu, poprzedzi spotkanie rezerw. …
Źródło: Czas 11 czerwca 1914


"„Cracovia“—„Wisła”" -
Czas

„Cracovia“—„Wisła”

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Popularny match „Cracovii“ z „Wisłą”, który będzie rozegrany o mistrzostwo Galicyi dnia 14 czerwca budzi ogólne zainteresowanie ze względu zakład drużyn, jakoteż ze względu na wynik zeszłorocznego matchu jesiennego 1:0 na korzyść „Wisły”. Bilety do nabycia w firmach; Romm Drobner (plac Szczepański), A. Weissman (ul. Szewska) i „Kimono” (ul. Karmelicka). Początek zawodów o godzinie 5 po południu, poprzedzą rezerwy o wpół do czwartej.
Źródło: Czas nr 224 z 13 czerwca 1914


"Cracovia—Wisła" -
Głos Narodu

Cracovia—Wisła

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
W najbliższą niedzielę dnia 14 czerwca zmierzą się dwaj starzy przeciwnicy „Cracovia“ i „Wisła". Pierwsze drużyny bowiem tychże towarzystw sportowych, najstarszych w Krakowie rozegrają ze sobą po raz pierwszy w tym roku zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicyi. Obie drużyny wystąpią w najlepszym składzie, obie będą się starały z jak największą ambicyą bronić barw swego klubu i walczyć o zwycięstwo: „Cracovia“ ufna w swe siły po zwycięstwie nad Amatorami wiedeńskimi i berlińskim Unionem. — „Wisła“ natomiast po słabszych wynikach w początkach Sezonu podniosła się zwycięstwem w Opawie nad „D. S. V.“ w Zielone lwięta. Początek zawodów o godzinie 5 po południu. Poprzedzi spotkanie rezerw.
Źródło: Głos Narodu nr 132 z 13 czerwca 1914


"Match „Cracovii“ i „Wisły"" -
Nowa Reforma

Match „Cracovii“ i „Wisły"

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę 14 b. m. odbędą się zawody piłką nożną między drużynami tych dwóch najstarszych towarzystw sportowych w Krakowie. Match rozegra się o mistrzostwo Galicyi i puhar srebrny „Illustrowanego Kuryera Codziennego” obie drużyny wystąpią w najlepszym swym składzie. Początek zawodów nastąpi o godz. po południu; poprzedzi je spotkanie rezerw.
Źródło: Nowa Reforma 13 czerwca 1914


"„Cracovia"-„ Wisła”" -
Naprzód

„Cracovia"-„ Wisła”

Zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
Match „Cracovii“ z „Wisłą*, który będzie rozegrany o mistrzostwo Galicyi jutro w niedzielę, budzi ogólne zainteresowanie ze względu na skład drużyn, jakoteż ze względu na wynik zeszłorocznego matchu jesiennego 1 : 0 na korzyść „Wisły”. Bilety do nabycia w firmach: Roman Drobner (plac Szczepański), A. Weissman (ul. Szewska) i „Kimono” (ul. Karmelicka). Początek o godzinie 5 po południu. Poprzedzą rezerwy o godz. 3 1/2.
Źródło: Naprzód 14 czerwca 1914


"„Cracoviau-„ Wisła”" -
Czas

„Cracoviau-„ Wisła”

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas
… Match „Cracovii” z „Wisłą” o godzinie 5 po południu.
Źródło: Czas 14 czerwca 1914


"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Popularny match „Cracovii” z „Wisła“, mający się rozegrać o mistrzostwo Galicyi dnia 14 czerwca budzi ogólne zainteresowanie ze względu na wynik zeszłorocznego match u jesiennego 1:0 na korzyść „Wisły”, jakoteż ze względu na skład drużyn. Początek zawodów o godz. 5-tej popołudniu.
Źródło: Głos Narodu nr 133 z 14 czerwca 1914


Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.1
Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.2
W kontynuacyi zawodów o mistrzostwo Galicyi rozpisanych przez Polski Związek piłki nożnej we Lwowie, rozegrały wczoraj match footballowy dwie przodujące drużyny "Cracovia" i "Wisła".

Z dawna oczekiwane spotkanie obu tych drużyn, rywalizujących z sobą od szeregu lat, stanowiło dla sfer sportowych naszego miasta pierwszorzędną sensacyę, tym większą, że "Wisła" od paru lat nie udzielała się publicznie, prócz nielicznych matchów z dość słabymi klubami obcymi w rodzaju Bielitz-Bialaer, Preussen etc., tak, że ogół sportowców krakowskich nie miał sposobności ustalenia sobie sądu o kwalifikacyach i sprawności sportowej "Wisły". Z drugiej zaś strony ostatnie zwycięstwo "Wisły" nad Opawą zaświadczyło, że gracze jej nie próżnowali, lecz pielęgnowali sport piłki nożnej i znajdują się obecnie w takiej formie, że sprostaćby mogli nawet najsilniejszemu przeciwnikowi.

O "Cracovię" nie było zgoła potrzeby się niepokoić, albowiem świetne jej tryumfy nad drużynami wiedeńskiemi, berlińskiemi itd. dawały dostateczną rękojmię, że prestige'u swego jako mistrzowskiej dotąd drużyny galicyjskiej będzie usilnie bronić i palmy pierwszeństwa wydrzeć sobie nie pozwoli. Wszystkie te okoliczności razem wzięte zapowiadały bardzo ciekawą i zawziętą walkę i sprawiły, że na boisko sportowe przybyła publiczność w imponującej liczbie, zapełniając do ostatniego miejsca loże, trybuny i "galeryę", którą na placu gier prezentuje wał ziemny, mieszczący się naprzeciwko trybun.

Wśród wielkiego napięcia rozpoczęła zawody "Cracovia" atakiem, odpartym rychło przez sumiennie pracującą obronę. "Wisła", przywiązując snać wielką wagę do wyniku zawodów, gra niezwykle ambitnie, zagrażając zrazu nawet bardzo poważnie bramce "Cracovii". W pewnym momencie stwarza napad "Wisły" pod bramką "Cracovii" dość niebezpieczną sytuacyę: jeden z napastników, stanąwszy na martwym punkcie (off side) odbiera ze skrzydła piłkę i strzela na bramkę. Piłka grzęźnie w siatce ale już po gwizdku sędziego, który jeszcze na czasie zauważył off side i polecił wstrzymanie gry. Incydent ten wpływa znacznie na spotęgowanie tempa i zdwojenie wysiłków po obu stronach. W miarę czasu "Cracovia" opanowuje coraz więcej teren i bierze najwidoczniej górę nad partnerami. Mnożą się teraz pod bramką "Wisły" niebezpieczne sytuacye, sypią się gęste strzały, doskonały bramkarz "Wisły" p. Szubert popisuje się swą umiejętnością. Ale wszelkie wysiłki pomocy, obrony i bramkarza "Wisły" nadaremne; napad "Cracovii" prze na bramkę bardzo intenzywnie, rozwijając nad wyraz piękną i kombinacyjną grę. Wreszcie w 20 minucie strzela Tadek po rzucie z rogu z ładnej kombinacyi pierwszą bramkę.

Po pauzie "Wisła" rzuca się do ataków z niesłychanym impetem. W 3 minuty po rozpoczęciu łącznik napadu "Wisły" strzela na bramkę. Piłkę odbija bardzo przytomnie bramkarz p. Sulima, ale odbitą chwyta ponownie napastnik "Wisły" na nogę i z odległości kilku kroków wpędza do siatki. Od tej chwili zaczyna się prawie wyłączna hegemonia "Cracovii". Szczególniej środek napadu p. Kowalski, grał wprost "koncertowo". Rozdzielał piłki na wsze strony, "wyłuskiwał" je, strzelał na bramkę, kiedy się po temu sposobność nadarzyła, jednym słowem nadawał ton całemu atakowi. Usiłowania napastników "Cracovii" wieńczy jeszcze dwukrotnie pomyślny skutek, gdyż w 5-ej minucie po pauzie zdobywa Poznański drugą, a w 30-ej minucie Kowalski trzecią bramkę. Ostatnia bramka zdobyta przez p. Kowalskiego była wprost "klasyczną" i posłużyć może za przykład jaką wartość ma przytomność umysłu i zachowanie zimnej krwi przed bramką przeciwnika. Zawody kończą się zatem zwycięstwem "Cracovii" 3:1.

Match prowadził sędzia p. Dżułyński, ze Lwowa, wydelegowany w tym celu przez Polski Związek piłki nożnej.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 24 z 15 czerwca 1910


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Zawody między temi dwoma pierwszorzędnemi krakowskiemi drużynami wzbudziły u publiczności ogromne zainteresowanie i zgromadziły też na boisku niezwykle liczny kontyngent widzów. Roznamiętnienie zaś między nimi było tak wielkie, że zdawać się mogło, iż na boisku toczy się walka z którąś z zagranicznych drużyn, zagrażających „polskiemu footballowi” porażką.

Zapasy te miały przebieg wcale interesujący. Zwycięska w przeszłym roku „Wisła” wystąpiła i teraz w doskonałej formie, a nie potrzeba dodawać, że i „Cracovia” przeciwstawiła jej grę conajmniej równowartościową. W pierwszej połowie gra toczy się ze zmiennem szczęściem po obu połowach boiska. Strzeloną w początku przez „Wisłę” bramkę unieważnia sędzia, ponieważ, jego zdaniem, zrobiona ona była z „off-side'u”. Natomiast biało-czerwoni po pewnym czasie robią bramkę niezakwestyonowaną i „half-time” kończy się wynikiem 1:0 dla biało-czerwonych.

Po pauzie z początku tempo gry zdaje się jeszcze bardziej ożywiać. „Wisła” z ładnej kombinacyi poprowadziła piłkę pod bramkę biało-czerwonych i zdublowanym po odbiciu przez bramkarza strzałem pakuje ją w siatkę. Lecz zdobycie wkrótce potem przez „Cracovię” drugiej bramki „gasi” zupełnie czerwonych. Tempo ich staje się ospałe, ataki słabe, kilka dobrych z boku, lecz zbyt dalekich strzałów zostają z łatwością schwytanych przez bramkarza „Cracovii”. Ta zaś atakuje bezustannie i pomimo dobrej obrony „Wisły” jeszcze raz zdobywa bramkę. Pewna część publiczności przyjmuje to takim radosno-tryumfalnym hałasem, jakby to jaki obcy najeźdźca odparty został od bram grodu.

Gra kończy się z rezultatem 3:1 na korzyść „Cracovii”, znaczącym jej zwycięstwo. Sędziował p. Dżułyński ze Lwowa, wydelegowany przez Polski Związek piłki nożnej.
Źródło: Nowa Reforma nr 227 z 15 czerwca 1914


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Zawody w piłkę nożną, rozegrane wczoraj między „Cracovią” a „Wisłą”, stwierdziły ponad wszelką wątpliwość wyższość „Cracovii”, szczególnie co do jakości gry. Zdaje się, że zawody „Wisły” z różnemi drużynami pruskiemi nie pozostały bez wpływu na sposób gry, który bardzo często wywoływał protesty bardzo licznie zebranej publiczności. Na 3 bramki „Cracovii” zrobiła „Wisła” jedną i to przypadkowo. Wczorajsze zapasy ostatecznie skwalifikowały „Cracovię” jako drużynę pierwszorzędną, która może śmiało pokusić się o zmierzenie się z wielkiemi drużynami zagranicznemi.
Źródło: Naprzód nr 133 z 16 czerwca 1914


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Krakowskie »derby« footballowe przyniosły zwycięstwo ”faworytce” »Cracovii«. Spotkania tego oczekiwała nasza publiczność z pewną niecierpliwością, horoskopów bowiem pewnych stawiać nie było można. Drużyna »Cracovii« wskazuje obecnie pewien spadek w formie spowodowany większą ilością matchów, z których ostatnie były bardzo forsowne. Liczono dużo na technikę, rutynę i kombinacyę, którego zalety stanowią cechę tej drużyny. »Wisła« przedstawiła się dużo groźniej i lepiej niż tego spodziewać się było można z występu jej z lwowską »Pogonią«. Stanowi ona zespół dobrze zgrany, stojący technicznie wysoko, nie mogła jednak sprostać rutynie i kombinacyjnej grze »Cracovii«.
LOS nie był dla »Cracovii« życzliwym, dał jej bowiem bramkę pod słońce. Białoczerwom przeprowadzają atak pod bramkę »Wisły«, który kończy się strzałem chybionym. Na drużynach znać silne zdenerwowanie, które szło nie¬jako na graczy z licznie zebranych zwolenników obydwu drużyn. To też gra nie przedstawiała się z początku tak jak jej się należało spodziewać, obie drużyny grają ostrożnie, starając się przedowszystkiem niedopuścić do utraty punktu. Po pierwszym kwadransie wpada piłka do siatki »Cracovii«. Sędzia jednak nie uznaj e lej bramki jako strzelonej „ofside’u”. — W 18 minucie pakuje Jałowiecki z kornera piłkę w siatkę »Wisły« — pauza 1:0 dla »Cracovii«. Po pauzie atakuje chwilę »Wisła« ostro, silny strzał odbija Sulima, piłka jednak pada pod nogi Śliwy, który wyrównywa stosunek goali. Białoczerwom rozpoczynając od środka przypuszczają silne planowe ataki, uwieńczone drugą bramką, strzeloną wprost nadzwyczajnie przez Poznańskiego. Zwycięstwo »Cracovii« prawie już pewne, ataki jej już nie tak energiczne, napad kombinuje swobodnie, celowo i dobrze. Mimo dobrej obrony lak backów, jak i bramkarza, uzyskuje Kowalski trzeciego goala. Sędziował p. Dżułyński ze Lwowa dobrze.
Źródło: Głos Narodu nr 134 z 16 czerwca 1914