1950-11-12 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Zygmunt Jesionka
pilka_ico
I liga , 21 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 12 listopada 1950, 12:00

Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań

1
:
1

(0:0)Herb_Lech Poznań

Trener:
Antoni Böttcher + Franciszek Bródka
Skład:
Hymczak
W. Gędłek
Kaszuba
Glimas
Pawlikowski (46' Misiak)
Mazur
Kuczyński
Rajtar
Bobula
Radoń
M. Kolasa

Ustawienie:
3-2-5

Sędzia: Bukowski
Widzów: 12 000

bramki Bramki

Radoń (56')
0:1
1:1
T. Anioła (48')
Skład:
R. Wróblewski
Sobkowiak
Tarka
R. Wojciechowski
Słoma
Czapczyk
Kołtuniak
Białas
T. Anioła
Gogolewski
Chudziak

Ustawienie:
3-2-5
Mecze tego dnia:

1950-11-12 Ogniwo Kraków II - Budowlani Kraków 5:3
1950-11-12 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 1:1Zapowiedź meczu

Opis meczu

Sport

Relacja z meczu w katowickim dzienniku Sport
Ostatnie w tym roku zawody ligowe na boisku Ogniwa śmiało można nazwać meczem zawiedzionych nadziel. Zawiedzeni właściwie byli wszyscy: i publiczność i aktorzy z zielonej murawy. Widownia po czwartkowym sukcesie Ogniwa w Chorzowie liczyła na pewne zwycięstwo pogromcy Ruchu. Kolejarz po tygodniowym wypoczynku w Zakopanem wyszedł na boisko ufny w swoje siły. Ogniwo wreszcie liczyło na atut własnego boiska.

Wynik remisowy przekreślił wszystkie rachuby, a pogodził obydwie walczące strony, odpowiadając na ogół przebiegowi spotkania.

Przez pierwsze 45 minut gry Kolejorz jako całość był drużyną bezsprzecznie lepszą, ale czujne linie defensywne przeciwnika nie pozwoliły tej supremacji uwidocznić cyfrowo pieczołowicie pilnując najgroźniejszego Strzelca Kolejarza Aniołę. W tej fazie gry stoper Kaszuba wywiązał się bez zarzutu ze swego zadania, ale wystarczyła jedna jedyna chwila nieuwagi Kaszuby aby Anioła uwolnił się spod jego czulej opieki i strzelił bramkę. Ta niespodziewana utrata bramki podekscytowała całą drużynę Ogniwa. Jeden z licznych kontrataków przynosi wyrównanie i odtąd aż do końca zawodów inicjatywa jest po stronie Ogniwa, ale zmęczony i może dlatego chaotycznie grający atak gospodarzy nie może zmóc tria obronnego Kolejarza. Mimo wysiłków obydwu stron wynik nie ulega zmianie. Z Kolejarza wyróżnili się Wróblewski, Tarka. Czapczyk. Anioła i Białas, z Ogniwa Hymczak, Gędłek, Kaszuba, Kuczyński.
Źródło: Sport nr 56 z 13 listopada 1950


"A jednak Ogniwo nie strzela. Z Kolejarzem Poznań 1:1" -
Przegląd Sportowy

A jednak Ogniwo nie strzela. Z Kolejarzem Poznań 1:1

KRAKÓW, 12,10. (tel. wł). Ogniwo - Kolejarz Poznań 1:1 (0:0). Bramkę dla Kolejarza zdobył Anioła, dla Ogniwa - Radoń. Sędzia Bukowski z Radomia, Widzów ok. 15.000.

Ogniwo: Hymczak, Gędłek, Glimas, Pawlikowski, (Misiak), Kaszuba, Mazur, Kuczyński, Rajtar, Bobula, Radoń, Kolasa.
Kolejarz: Wróblewski, Sobkowiak, Wojciechowski, Słoma, Tarka, Czapczyk, Kołtuniak, Białas, Anioła, Gogolewski, Chudziak.

Jeden z dziennikarzy krakowskich, który śledził przebieg czwartkowego meczu Unia — Ogniwo przedstawił w sprawozdaniu w sposób niesłychanie plastyczny moment zdobycia zwycięskiej bramki, podkreślając absolutną przypadkowość sytuacji. Brano mu to za złe, a tymczasem Ogniwo dowiodło nie po raz pierwszy, że jest właśnie drużyną niecodziennej przypadkowości. Przypadek zrządził bowiem, że w grającym dotychczas na lewym skrzydle Bobuli odkryto dobrego kierownika ataku — grający także przypadkowo na środku pomocy obrońca Kaszuba należy obecnie do najsilniejszych punktów Ogniwa, a Kolasa zmuszony zastępować w pomocy kontuzjowanego Pawlikowskiego był właśnie na tej pozycji jednym z najlepszych na boisku.

Zawodnik Ogniwa Radoń odczytał rezolucję, w której sportowcy potępiają stanowisko rządu angielskiego wobec delegatów na II Światowy Kongres Obrońców Pokoju i przyrzekają jeszcze wydajniejszą pracą zawodową oraz nienaganną dyscypliną i wynikami na stadionach wzmacniać siły międzynarodowego obozu pokoju.

O przypadkowo nadarzających się dobrych sytuacjach podbramkowych i już nieprzypadkowym, ale kompromitującym ich marnowaniu pisaliśmy wiele razy. Między innymi strzelano już z linii bramkowej ponad poprzeczkę, machano nogą w próżnię, mijano się z piłką na 5 do 6 m przed bramką przeciwnika. Takie „przypadki” rozstrzygnęły o tym, że poziom spotkania był przeciętny.

Kolejarz miał więcej z gry, zdobył prowadzenie po kapitalnym przeboju i strzale Anioły, a straciwszy w 3 min. później bramkę, grał wyraźnie na utrzymanie wyniku. Ponadto obustronnie stosowane pułapki przy spalonym nie pozwoliły na rozwinięcie gry.

Z drużyny Kolejarza, wyróżnić trzeba Wróblewskiego, Tarkę, Aniołę i Gogolewskiego, Z Ogniwa Gędłkq, Kaszubę, Glimasa i Bobulę.
(J. h.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 90 z 13 listopada 1950 [1]


"Pojedynek linii defensywnych w meczu Ogniwo-Kolejarz 1:1 (0:0)" -
Gazeta Krakowska

Pojedynek linii defensywnych w meczu Ogniwo-Kolejarz 1:1 (0:0)

Artykuł w Gazecie Krakowskiej cz.1
Artykuł w Gazecie Krakowskiej cz.2
Mecz niedzielny nie miał żadnego poważniejszego znaczenia ani dla gospodarzy, ani też dla gości. którzy nawet w wypadku porażki mieli zapewniono trzecie miejsce w tabeli. Mimo to jednak obie drużyny grały ambitnie i ofiarnie, dążąc do uzyskania zwycięstwa. Ogniwo było w sumie nieco lepsza drużyną niż Kolejarz, jednakże ci ostatni zwłaszcza w końcowej fazie gry bronili się dzielnie likwidując niebezpieczne ataki gospodarzy.

Obrona i pomoc gospodarzy zagrały na dobrym poziomie. natomiast atak był najmniej produktywna linia drużyny. Nawet prawa strona Kuczyński—Rajtar, która dotychczas spisywała się najlepiej wy padła blado, jednakże przewyższała o klasę swych współpartnerów z lewej strony, Misiak wraz z Radoniem tworzyli całkiem niezgraną parę, zastraszająco wolna i pozwalającą się łatwo ogrywać Sobkowiakowi z Kolejarza, który wraz z Tarką, Wróblewskim w bramce. Słoma i Aniołą należał do najlepszych zawodnik ów gości.

W Ogniwie wyróżnili się: Hymczak w bramce, Gędłek w obrobię, cała linia pomocy. Kaszuba popełnił jeden zaledwie błąd dając się minąć Aniole. Błąd ten zresztą zemścił się na gospodarzach, którzy stracili na skutek tego bramkę. Padła ona w trzeciej minucie po pauzie. Wyrównaj w 11 minucie Ra~ doń, przedłużając podanie Bobuli i ubiegając o ułamek sekundy wybiegającego z bramki Wróblewskiego.

Zawody prowadzał dobrze ob. Bukowski z Radomin. Widzów 12 tys. Przed spotkaniem Ogniwa z Kolejarzem przedstawiciel zrzeszenia Ogniwo ob. Tabor wygłosił przemówienie na temat sytuacji międzynarodowej i walki o pokój. Mówca wskazał na potrzebę zmobilizowania wszystkich sił dla obrony pokoju. Z kolei zawodnik Ogniwa — Radoń odczytał rezolucję następującej treści: „My sportowcy, zrzeszeni w ZKS Ogniwo solidaryzując się z międzynarodowym obozem pokoju, któremu przewodzi wielki Stalin, wyrażamy głębokie oburzenie i kategoryczny protest przeciwko bezprawnemu postępowaniu władz brytyjskich, które odmówiły prawa wjazdu do Anglii na II Światowy Kongres Obrońców Pokoju poważnej części czołowych delegatów wybranych na I Polskim Kongresie Pokoju. Wyrażamy niezłomne przekonanie, te wbrew szykanom wrogów pokoju, II Światowy Kongres wsparty o rosnącą potęgę sił postępu w poważnej mierze przyczyni się do dalszego wzrostu zwartości i pomnożenia sił międzynarodowego ruchu obrońców pokoju, zada nowy cios podżegaczom wojennym.

Niech żyje II Światowy Kongres Pokoju!”.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 313 z 13 listopada 1950


"Po wyrównanej grze Ogniwo (Kraków) remisuje z Kolejarzem (Poznań) 1:1 (0:0)" -
Dziennik Polski

Po wyrównanej grze Ogniwo (Kraków) remisuje z Kolejarzem (Poznań) 1:1 (0:0)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Przedostatni mecz ligowy o mistrzostwo ekstraklasy państwowej rozegrany w Krakowie między krakowskim Ogniwem a poznańskim Kolejarzem był zasadniczą walką o zdobycie zaszczytnego trzeciego miejsca w tabeli. Ogniwo remisując, będzie wobec tego musiało się zadowolić dalszym miejscem. Gra obu drużyn stała na niezłym poziomie i na ogół była wyrównana.

W pierwszej połowie meczu, więcej groźnych sytuacji podbramkowych stwarzało Ogniwo. Po przerwie gra się mocno ożywiła, przy czym Kolejarz z miejsca przystąpił do zbiorowego ataku. Akcja ta już w 4 min. przyniosła bramkę dla Kolejarza, zdobytą strzałem nie do obrony, przez Aniołę. Następuje okres lekkiej, choć krótkotrwałej, przewagi Kolejarza, gdyż od 11 minuty, po zdobyciu przez Radonia bramki dla Ogniwa, gra znów się wyrównuje. Na drużynie Ogniwa znać, że zeszłej niedziel; j we czwartek rozegrała dwa ciężkie mecze, jednak końcowy kwadrans gry należy już do Ogniwa. Wynik remisowy odpowiada przebiegowi gry. Widzów około 12.000. Zawody poprawnie prowadził ob. Bukowski.

Przed meczem odczytano przez głośniki odezwę pokojową, zaś zawodnik Ogniwa Radoń odczytał rezolucję sportowców protestującą przecinko utrudnianiu odbycia II-go Światowego Kongresu Obrońców Pokoju w Sheffield.
Źródło: Dziennik Polski nr 313 z 13 listopada 1950


Mecze sezonu 1950

Nadwiślan Kraków 1950-02-26 Unia Nadwiślan - Ogniwo Kraków 1:8  Korona Kraków 1950-03-05 Włókniarz Kraków - Ogniwo Kraków 2:3  Groble Kraków 1950-03-12 Ogniwo Kraków - Unia Groble 2:1  Szombierki Bytom 1950-03-19 Górnik Bytom - Ogniwo Kraków 2:1  Warta Poznań 1950-03-26 Ogniwo Kraków - Związkowiec Poznań 1:0  AKS Chorzów 1950-04-02 Budowlani Chorzów - Ogniwo Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1950-04-09 Ogniwo Kraków - Stal Lipiny 5:0  Piast Gliwice 1950-04-09 Stal Gliwice - Ogniwo Kraków 2:4  Polonia Warszawa 1950-04-16 Ogniwo Kraków - Kolejarz Warszawa 3:1  Garbarnia Kraków 1950-04-23 Związkowiec Kraków - Ogniwo Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1950-04-30 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo Kraków 0:1  Tarnovia Tarnów 1950-05-10 Ogniwo Tarnovia - Ogniwo Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1950-05-21 Ogniwo Kraków - Unia Chorzów 1:2  Resovia Rzeszów 1950-05-28 Ogniwo Rzeszów - Ogniwo Cracovia 0:3  Resovia Rzeszów 1950-05-29 Ogniwo Rzeszów - Ogniwo Cracovia 1:6  Kolejarz Wieliczka 1950-05-31 Kolejarz Wieliczka - Ogniwo Cracovia 4:2  Orlęta Kraków 1950-06-04 Ogniwo Kraków - Unia 3:3  Górnik Radlin 1950-06-10 Ogniwo Kraków - Górnik Radlin 1:0  ŁKS Łódź 1950-06-17 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 5:3  Skawinka Skawina 1950-06-20 Budowlani Skawina - Ogniwo Kraków 3:7  Wisła Kraków 1950-06-22 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1950-07-02 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 1:2  Lech Poznań 1950-07-09 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 1:0  ŁKS Łódź 1950-07-30 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Warta Poznań 1950-08-06 Związkowiec Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Ślęza Wrocław 1950-08-15 Ogniwo Wrocław - Ogniwo Kraków 0:7  Ruch Chorzów 1950-08-20 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:0  AKS Chorzów 1950-08-26 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 2:0  Garbarnia Kraków 1950-09-03 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 1:1  Wisła Kraków 1950-09-10 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 1:3  Legia Warszawa 1950-09-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Wanda Kraków 1950-09-28 Ogniwo Kraków - Budowlani Kraków 2:1  Czuwaj Przemyśl 1950-10-08 Kolejarz Przemyśl - Ogniwo Kraków 0:2  Górnik Radlin 1950-10-14 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Szombierki Bytom 1950-11-05 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Bytom 4:1  Ruch Chorzów 1950-11-09 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Lech Poznań 1950-11-12 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 1:1  Polonia Warszawa 1950-11-19 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:1  KS Chełmek 1950-11-26 Ogniwo Kraków - Stal Chełmek 2:2  Polonia Bytom 1950-12-03 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:2  Polonia Bytom 1950-12-10 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2