4-5-1

podczas meczu; źródło: Gazeta Krakowska

"Intuicja Adamusa" -

Intuicja Adamusa

Mógłby się pomylić ten, kto nie będąc na meczu, sugerowałby się pomeczową opinią trenera Cracovii Ireneusza Adamusa. Uważał on, że Cracovia odniosła zasłużone zwycięstwo, kontolując przebieg boiskowych wydarzeń. Cracovia odniosła zwycięstwo, bo strzeliła o jedną bramkę więcej niż Górnik, ale do ostatniej sekundy nie mogła być go pewna. Mecz był raczej wyrównany, a o przyczyny niepowodzenia gospodarzy trzeba zapytać wielickich napastników, którzy zapomnieli jak strzelać bramki.

W I połowie choć Cracovia dominowała w środku pola, to Górnik jako pierwszy stwarzał groźniejsze sytuacje. W 16 min w pojedynku obrońców Góra oszukał pod bramką Cracovii Walankiewicza i strzelał minimalnie obok słupka, dwie minuty później po wrzutce Kloca na głowę Prokopa, ten nie zdołał oddać czystego strzału, ale piłka o mało nie znalazła drogi do bramki. Po drugiej stronie akcje Ziółkowskiego nie miały precyzyjnego zakończenia, dopiero w końcówce pierwszej połowy goście pokazali na co ich naprawdę stać. Najpierw w 43 min akcja zapoczątkowana przez Ziębę, w której pośredniczył jeszcze Baster, zakończyła się strzałem Janika. Zablokował piłkę Jędrszczyk, a potem złapał Skórski. Dwie minuty później Cracovia cieszyła się z bramki. Po dośrodkowaniu Bagnickiego Wacek głową skierował piłkę pod poprzeczkę, a że leciała lobem, Skórski zdołał ją tylko dotknąć końcami palców.
Żywiołowe ataki Górnika zainicjowane równo z początkiem drugiej połowy zaskoczyły Cracovię. Były może chaotyczne, ale o tyle skuteczne, że z uporządkowanego rytmu gry wybiły Cracovię pozwalając Górnikowi wyrównać. Zapowiadały bramkę kolejne sytuacje: w 48 min z 30 m groźnie strzelał były gracz Cracovii Depa, w chwilę później z kiksu Walankiewicza mógł skorzystać Prokop, ale biegnąc zbyt lekko strzelał i Paluch zatrzymał piłkę nogami. W 52 min tuż obok spojenia strzelał z dystansu Kloc, wreszcie w 56 min z wolnego rozprowadzał piłkę Dąbrowski, otrzymał ją Prokop, kolanem odegrał do Góry, a ten z bliska wpakował ją do siatki.

Ta bramka zirytowała kibiców Cracovii i pobudziła jej zawodników. W 60 min Kowalik minął Jędrszczyka i strzelał minimalnie obok słupka. Na trybunie i obok niej zaczęli tymczasem walki kibice Cracovii. Sędzia Kwiatosz, znakomicie zresztą dysponowany, przerwał na kilka minut mecz. Wkrótce po wznowieniu gry na boisku znalazł się wprowadzony za Janika Fudali. Miał trener Adamus intuicję. W 78 groźnie Fudali strzelał obok słupka, a w 84 uwieńczył trafieniem do bramki najładniejszą w meczu, trójkową akcję Cracovii z Wackiem i Ziębą. Do zdobycia gola w równie dużym stopniu jak sprytny strzelec przysłużył się zwłaszcza Wacek. Wzmocnienie ataku Górnika trzecim napastnikiem nie pomogło gospodarzom w zmianie wyniku, choć okazje mieli jeszcze Prokop i Kolański.
Źródło: Dziennik Polski 11 października 1999

"Ukłony dla Wacka" -

Ukłony dla Wacka

Poprzednia wizyta Cracovii w Wieliczce była spotkaniem nauczycieli i uczniów. Goście nie wysilając się specjalnie wywieźli trzy punkty. Tym razem rekordowo liczna widownia obejrzała zacięte spotkanie, w którym zwycięzca objawił się dopiero tuż przed ostatnim gwizdkiem arbitra. Obu drużynom bardzo potrzebne są punkty, dlatego na boisku nie prawiono sobie sąsiedzkich uprzejmości. Pierwszy kwadrans był najmniej ciekawy. Za to następny rozpoczął się od mocnego uderzenia górników. W 16 min Góra wygrał na polu karnym — osłabionej brakiem Hrapkowicza i Zegarka Cracovii — powietrzną walkę z Walankiewiczem i nieatakowany uderzył lewą nogą z 14 m, ale pomylił się o centymetry. Dwie minuty później Kloc posłał z prawej strony znakomite podanie na pole bramkowe Palucha, w którym osamotniony Prokop wykonał regularnego „szczupaka", ale nie trafił z paru metrów do pustej bramki. Potem inicjatywę przejęli w środku boiska goście, ale nie potrafili sobie stworzyć klarownej sytuacji. Gdy wszyscy byli już przekonani, że sędzia zakończy pierwszą połowę, Bagnicki zdecydował się ze środkowej strefy boiska spod bocznej linii na wrzutkę na pole karne Górnika. Mimo asysty obrońców, stojący 10 m od bramki na wysokości „długiego" słupka Wacek zdołał piłkę trafić głową. Futbolówka uderzona niemocno, po zatoczeniu luku wpadła w samo okienko górniczej bramki, mimo rozpaczliwych zabiegów Skórskiego. Gol ten nie podłamał gospodarzy. Po przerwie dominowali na murawie, ale nie mieli w swych szeregach egzekutora. W 48 min Depa, a w 49 min Dąbrowski strzelali bardzo niebezpiecznie z dwudziestu kilku metrów. W 52 min Kloc z rogu pola karnego posiał piłkę obok spojenia bramki Cracovii. Wreszcie w 56 min Dąbrowski z rzutu rożnego posłał piłkę na długi słupek. Tam od-bił ją udem Prokop i futbolów- ka przeleciał pod drugi słupek. Do bramki wepchnął ją głową z najbliższej odległości Góra. W odpowiedzi Janik zagrał znakomite prostopadłe podanie do Kowalika, ten ograł Jędrszczyka i strzelił lewą nogą tuż obok krótkiego słupka. Gdyby się tak nie śpieszył, powinien być gol. W 84 min krakowianie przeprowadzili najładniejszą akcję meczu. Prawą stroną zaczął ją Wacek, który wymienił na pamięć piłkę z Ziębą. Gdy otrzymał ją ponownie był już w polu karnym, przy linii końcowej boiska. Dostrzegł będącego w pełnym biegu Fudalego, który mocnym uderzeniem pod poprzeczkę, przy „krótkim" słupku ustalił wynik meczu. Gospodarze jeszcze raz zaatakowali, ale „główki" Prokopa i Kolańskiego były nie dość precyzyjne.
Janusz NOWIŃSKI
Źródło: Gazeta Krakowska 11 października 1999

Wywiady

Ireneusz Adamus, trener Cracovii: - To był typowy derbowy mecz. Mieliśmy kłopoty personalne, nie wiedzieliśmy, czy Siemieniec właściwie może wejść na boisku. Chłopcy zagrali z zębem. Wydaje mi się, że wygraliśmy zasłużenie, bo mieliśmy więcej z gry. Oczywiście, końcówka to desperackie ataki Górnika, ale my kontrolowaliśmy grę i zasłużenie wygraliśmy. Początek drugiej połowy chłopcy jednak przespali. W środku pola trochę zawiódł mnie Janik, bo liczyłem, że weźmie grę na siebie, rozprowadzi piłkę, przytrzyma. Górnik właściwie oddał jeden strzał na bramkę, Paluch interweniował głównie przy dośrodkowaniach, my też nie stworzyliśmy wielu sytuacji, ale przynajmniej do przerwy była szansa skończyć kilka sytuacji, zakończyć udanie kontry.

Robert Orłowski, trener Górnika: - Przegraliśmy, nie potrafię tego wytłumaczyć. A z kim my graliśmy? To jest zespół na drugą ligę? Z gry mieliśmy przewagę, byliśmy lepsi, ale to o niczym nie świadczy. W pierwszej połowie może jeszcze ta nasza przewaga nie była tak zdecydowana, ale na pewno w drugiej tak. Powinniśmy tylko wykorzystać okazje jakie mieliśmy.
- Nie obawia się Pan o posadę?
- Praca trenera jest jak praca sapera. Jeśli taka będzie decyzja zarządu klubu, odejdę.
- Miał Pan jakieś ultimatum postawione przed tym meczem?
- Mogę powiedzieć tylko tyle, że pracuję do tej pory bez kontraktu. Dlaczego? Proszę zapytać prezesa. Pracuję dotąd dopóki klub będzie uważał, że mogę jeszcze coś wnieść do zespołu.

Źródło: Dziennik Polski

Mecze sezonu 1999/00

Wawel Kraków 1999-08-07 Wawel Kraków - Cracovia 0:2  Tomasovia Tomaszów Lubelski 1999-08-14 Cracovia - Tomasovia Tomaszów Lubelski 2:1  Sandecja Nowy Sącz 1999-08-18 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Lublinianka Lublin 1999-08-21 Cracovia - Lublinianka Lublin 2:0  Wisłoka Dębica 1999-08-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:2  Błękitni Kielce 1999-09-04 Cracovia - Błękitni Kielce 1:0  Avia Świdnik 1999-09-11 Avia Świdnik - Cracovia 1:2  Polonia Przemyśl 1999-09-18 Cracovia - Polonia Przemyśl 2:0  Stal Rzeszów 1999-09-22 Stal Polimarky Rzeszów - Cracovia 0:2  Pogoń Leżajsk 1999-09-25 Pogoń Leżajsk - Cracovia 1:0  Dalin Myślenice 1999-10-03 Cracovia - Dalin Myślenice 1:0  Górnik Wieliczka 1999-10-09 Górnik Wieliczka - Cracovia 1:2  Stal Sanok 1999-10-17 Cracovia - Stal Herb Sanok 5:0  Unia Tarnów 1999-10-23 Unia Tarnów - Cracovia 3:0  Proszowianka Proszowice 1999-10-30 Cracovia - Proszowianka Naftomontaż Proszowice 2:1  Tłoki Gorzyce 1999-11-06 Tłoki Gorzyce - Cracovia 2:1  MZKS Kozienice 1999-11-11 Cracovia - MZKS Kozienice 2:0  Cracovia_herb 2000 Trening Noworoczny  Janina Libiąż 2000-02-02 Janina Libiąż - Cracovia 1:4  Karpaty Siepraw 2000-02-09 Cracovia - Karpaty Siepraw 5:1  Proszowianka Proszowice 2000-02-16 Cracovia - Proszowianka Naftomontaż Proszowice 2:2  Dalin Myślenice 2000-02-20 Dalin Myślenice - Cracovia 3:7  Zjednoczeni Branice 2000-03-05 Złomex Branice - Cracovia 0:5  Wawel Kraków 2000-03-11 Cracovia - Wawel Kraków 3:0  Tomasovia Tomaszów Lubelski 2000-03-18 Tomasovia Tomaszów Lubelski - Cracovia 0:2  Sandecja Nowy Sącz 2000-03-26 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:1  Gościbia Sułkowice 2000-03-29 Gościbia Sułkowice - Cracovia 1:1 k.2:3  Lublinianka Lublin 2000-04-01 Lublinianka Lublin - Cracovia 1:0  Wisłoka Dębica 2000-04-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:1  Błękitni Kielce 2000-04-16 Błękitni Kielce - Cracovia 0:1  Avia Świdnik 2000-04-19 Cracovia - Avia Świdnik 3:0  Wieczysta Kraków 2000-04-26 Wieczysta Kraków - Cracovia 1:2  Polonia Przemyśl 2000-04-29 Polonia Przemyśl - Cracovia 0:1  Stal Rzeszów 2000-05-03 Cracovia - Stal Rzeszów 1:0  Pogoń Leżajsk 2000-05-06 Cracovia - Pogoń Leżajsk 2:0  Dalin Myślenice 2000-05-14 Dalin Myślenice - Cracovia 0:4  Proszowianka Proszowice 2000-05-17 Cracovia - Proszowianka Proszowice 0:0 k.4:2  Górnik Wieliczka 2000-05-20 Cracovia - Górnik Wieliczka 1:1  Wawel Kraków 2000-05-23 Wawel Kraków - Cracovia 2:1 k.2:4  Stal Sanok 2000-05-27 Stal Herb Sanok - Cracovia 0:0  Unia Tarnów 2000-05-31 Cracovia - Unia Tarnów 1:2  Proszowianka Proszowice 2000-06-04 Proszowianka Naftomontaż Proszowice - Cracovia 3:3  Tłoki Gorzyce 2000-06-11 Cracovia - Tłoki Gorzyce 1:0  MZKS Kozienice 2000-06-17 MZKS Kozienice - Cracovia 2:0