Kolew

"Cracovia gra z Arką Gdynia: Czas odbić się od dna" -
gazetakrakowska.pl

Cracovia gra z Arką Gdynia: Czas odbić się od dna

Cracovia w poniedziałek o godz. 18 podejmuje Arkę Gdynia. Dwa poprzednie mecze przegrała, teraz zagra po raz pierwszy w nowym sezonie przed własną publicznością.

- Jestem zadowolony z tego, jak reagują zawodnicy na treningach po tych naszych niepowodzeniach – mówi trener Cracovii Michał Probierz. - W Poznaniu przegraliśmy, grając nieco inaczej niż w zeszłym sezonie. Coś kosztem czegoś. Staramy się wyprowadzać piłkę i nie zawsze to wychodzi tak, jak byśmy chcieli. Poza tym nie graliśmy w tym składzie wcześniej, bo nie spodziewaliśmy się, że wyjdzie ta sytuacja z Covilo.

Serba już nie ma w Cracovii, ale „Pasy” nie będą szukały jego następcy. Probierzowi wystarczy ta kadra, którą ma, szansę mają dostać młodzi – Radosław Kanach czy Sylwester Lusiusz. Nie do gry są kontuzjowani Adrian Danek, Michal Siplak i Niko Datkovic. Ale sytuacja kadrowa poprawiła się, ponieważ pozyskano z Pogoni Szczecin Cornela Rapę. Ma on szansę dzisiaj zadebiutować.

- Cieszę się, że udało się go pozyskać – mówi szkoleniowiec. - Może być naszym wzmocnieniem, mimo że ten transfer był „sytuacyjny” nieplanowany. Widzę go na prawej stronie obrony.

Cracovia jest na przedostatnim miejscu w tabeli, Probierz jednak nie rozdziera szat.

- Graliśmy na bardzo trudnych terenach – mówi. - Ostatnie dni były bardzo burzliwe. U nas jest tak, że po dwóch tygodniach od razu się kogoś wiesza, a tu potrzeba dystansu. Zmiany trenerów są modne, ale w ubiegłym sezonie, kiedy to wszyscy spodziewali się, że prof. Filipiak mnie zwolni wytrzymał ciśnienie, przetrwał najtrudniejszy moment i zajęliśmy 9. miejsce, a kluby, które wymieniły po trzech trenerów nie miały takiego. Naśmiewają się ze mnie, że powiedziałem, że gramy o mistrzostwo Polski. A gdybym stwierdził, że o 13. miejsce, to też by były drwiny.

W Arce postanowiono zmienić trenera po sezonie. Leszka Ojrzyńskiego zastąpił Zbigniew Smółka. Pod jego wodzą gdynianie też zanotowali falstart, są na 14. miejscu w tabeli, mając tylko punkt w dorobku.

- Znamy się ze Zbyszkiem, wiem, że lubi, gdy jego drużyna rozgrywa piłkę od tyłu – mówi Probierz. - Czeka nas bardzo trudne spotkanie po dwóch wyjazdowych porażkach. Mamy jednak mecz u siebie, mam nadzieję, że kibice przyjdą i nas wesprą. Ostatnio czytałem Jerzego Pilcha, o tym fatalizmie Cracovii. Trzeba to szybko zmienić i zrobić wszystko, by było lepiej. Profesor Filipiak dąży do tego, by był pełny profesjonalizm, mam nadzieję, że w krótkim czasie go osiągniemy.

Cracovia nadal ma problem ze skrzydłowymi. W Poznaniu zdążył już zadebiutować Hiszpan Eladio Zorilla.

- Przyszedł do nas później, miał wesele i nie jest jeszcze przygotowany na pełne 90 minut gry – mówi szkoleniowiec „Pasów”. - Zaryzykowaliśmy jego występ, bo nikt go nie znał. Te dwa mecze pokazały, że czegoś nam brakuje, jeśli chodzi o grę skrzydłowych. Graliśmy sparingi w innych konfiguracjach. Szukamy rozwiązań i mam nadzieję, że przez przyjście Eladio wzmocni się konkurencja. Były zastrzeżenia, co do postawy „Pasów” w drugiej linii w ostatnim meczu. Cracovia nie kreowała gry, nie oddała ani jednego celnego strzału na bramkę rywala.

– Nie zgodzę się, że była luka w drugiej linii – mówi Probierz. - Nie było z tym problemów. Naszym największym mankamentem była za mała liczba zawodników w polu karanym rywala. Nigdy nie mieliśmy tak dobrych statystyk, jeśli chodzi o liczbę podań, zabrakło jednak przełożenia tego na sytuacje. Nie można wygrać meczu bez celnego strzału, nawet mając karnego. Zmarnował go Michał Helik. Czy nadal będzie podchodził do „jedenastek”? - Nie będę ułatwiał przeciwnikom zadania – twierdzi Probierz. - Na treningach strzelał 10 na 10, ale wiadomo, że karne to loteria.

Tego, który perfekcyjnie je wykonywał w ubiegłym sezonie – Krzysztofa Piątka – nie ma już w Krakowie. Brakuje jego bramek, więc Cracovia szybko musi wykreować następcę.
Źródło: gazetakrakowska.pl 6 sierpnia 2018 [1]

"Cracovia nie odbiła się, tylko zremisowała z Arką Gdynia" -

Cracovia nie odbiła się, tylko zremisowała z Arką Gdynia

W meczu trzeciej kolejki ekstraklasy Cracovia zremisowała z Arką Gdynia 0:0.

Cracovia zagrała pierwszy mecz w tym sezonie na własnym boisku. Potrzebowała trzech punktów po poprzednich nieudanych meczach we Wrocławiu ze Śląskiem (1:3) i w Poznaniu z Lechem (0:2).

Trener Michał Probierz puścił do boju od początku hiszpańskie trio – Elady’ego Zorrill’ę, Javiera Hernandeza i Gerarda Olivę. Dał szansę debiutu Rumunowi Cornelowi Rapie. Wreszcie zagrał ze skrzydłowymi, nie stawiając z musu w tym miejscu boiska wspomnianego Hernandeza czy Marcina Budzińskiego tylko Zorrillę i Sebastiana Strózika. Zanim piłkarze przystąpili do gry, wyszli na rozgrzewkę w koszulkach z napisem: „Siemion dziękujemy”. To dedykacja dla byłego już kierownika drużyny Tomasza Siemieńca. W przerwie meczu został pożegnany przez prof. Janusza Filipiaka, który wręczył mu pamiątkowy proporzec.

Arka podróżowała do Krakowa z kłopotami. Miała lecieć samolotem, ale miała kupione bilety na inny dzień… i w końcu musiała dojechać autokarem. Krakowianie mogli liczyć na zmęczenie gości, ale ci do przerwy nie dawali po sobie poznać, że co jest z nimi nie tak. Długo brakowało podbramkowych sytuacji, a gdy już takowa się zdarzyła, Zorrilla nie zdążył do piłki. Niebawem główkował Michał Helik – nad bramką. Po 15 min kontuzji doznał Oliva, dograł jeszcze kwadrans, ale po kolejnym starciu musiał się poddać. Goście nie zagrażali bramce Macieja Gostomskiego. Aż do 32 min, kiedy to „szczupakiem” do piłki rzucił się Nabil Aankour, ale nie trafił w bramkę. W 39 min pierwszy celny strzał na bramkę rywali oddał Marcin Budziński, z 30 m wprost w ręce Pavla Steinborsa. W doliczonym czasie gry gdynianie byli bliscy objęcia prowadzenia. Po rzucie rożnym z bliska strzelał Aleksandar Kolew i trafił w poprzeczkę!

W przerwie „hiszpański plan” został zweryfikowany, bo trener Probierz ściągnął z boiska Zorrillę. Na skrzydło wrócił ten, który się ostał z piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego – Hernandez. „Pasom” brakowało przede wszystkim dokładności w rozgrywaniu ataków. A ponieważ Arka nie kwapiła się do ataków, mecz był przeraźliwie nudny. W krakowskim zespole brakowało przede wszystkim reżysera gry, kogoś kto potrafiłby uporządkować grę i dokładnym podaniem uruchomić napastnika. W 82 min wreszcie podskoczyły serca wszystkim sympatykom „Pasów”. Przepięknie główkował Hernandez, piłka zmierzała pod poprzeczkę, ale Steinbors popisał się kapitalną paradą i wybił piłkę na róg. W sobotę Cracovię czeka wyprawa do Szczecina na mecz z Pogonią.

Cracovia – Arka Gdynia 0:0

Cracovia: Gostomski – Rapa, Helik, Dytiatjew, Ferraresso – Strózik, Dimun, Hernandez, Budziński, Zorrilla (46 Serafin) – Oliva (30 Piszczek).

Arka: Steinbors – Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak – Zarandia (60 Jankowski), Bohdanow (83 Cvijanović), Sołdecki, Janota, Aankour (70 Siemaszko) – Kolew.

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Rapa (89, faul) - Sołdecki (23, faul), Zarandia (25, faul). Widzów: 5283.
Źródło: gazetakrakowska.pl 6 sierpnia 2018 [2]

"Pierwszy punkt Cracovii" -

Pierwszy punkt Cracovii

Cracovia - Arka Gdynia 0-0

Sędziował Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Rapa - Sołdecki, Zarandia. Widzów 5283.

CRACOVIA: Gostomski - Rapa, Helik, Dytiatiev, Ferraresso - Dimun - Strózik (83 Wdowiak), Budziński, Hernandez, Zorrilla (46 Serafin) - Oliva (30 Piszczek).

ARKA: Steinbors - Zbozień, Maric, Hellstrup, Marciniak - Bogdanov (84 Cvijanovic), Sołdecki - Zarandia (60 Jankowski), Janota, Aankour (70 Siemaszko) - Kolev.

Bardzo słaba I połowa w wykonaniu obu zespołów. Lepsze okazje miała Arka. W 31. minucie z prawego skrzydła dośrodkował Zbozień, a Aankour minimalnie spóźnił się do "główki" na 4. metrze. W 45+1. minucie bliski zdobycia gola był Kolev, który po wrzutce z kornera główkował w poprzeczkę.

Po przerwie gra była bezbarwna. Zaczęło się dziać dopiero w ostatnich 10 minutach. Najpierw dwie sytuacje wypracowała Cracovia. W 82. minucie z prawej strony zacentrował Rapa, a Hernandez z 9 m przymierzył głową w lewe "okienko". Steinbors pokazał jednak kunszt i wybił futbolówkę na korner. Po minucie główkował Piszczek, tuż nad poprzeczką.

Gdynianie mieli meczową piłkę w 90. minucie. Kolev posłał jednka piłkę głową w słupek...

Reasumując, to był słaby mecz, co po końcowym gwizdku kibice skwitowali gwizdami...

st
Źródło: Sportowe Tempo 6 sierpnia 2018 [3]

Mecze sezonu 2018/19

Górnik Wieliczka 2018-06-16 Górnik Wieliczka - Cracovia 0:4  MFK Karviná 2018-06-23 MFK Karviná - Cracovia 2:4  Partizan Belgrad 2018-06-27 Cracovia - Partizan Belgrad 0:1  NK Maribor 2018-06-30 NK Maribor - Cracovia 4:0  Gabala FK 2018-07-04 Cracovia - Gabala FK 1:0  Dinamo Zagrzeb 2018-07-07 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 0:1  Puszcza Niepołomice 2018-07-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 0:3  Śląsk Wrocław 2018-07-21 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Lech Poznań 2018-07-29 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Arka Gdynia 2018-08-06 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Pogoń Szczecin 2018-08-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2018-08-17 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:1  Piast Gliwice 2018-08-24 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2018-09-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-09-07 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2018-09-14 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:1  Wisła Płock 2018-09-22 Cracovia - Wisła Płock 3:1  ROW Rybnik 2018-09-26 ROW 1964 Rybnik - Cracovia 1:3  Zagłębie Sosnowiec 2018-09-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 2018-10-07 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Piast Gliwice 2018-10-13 Cracovia - Piast Gliwice 0:0  Górnik Zabrze 2018-10-22 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Korona Kielce 2018-10-28 Korona Kielce - Cracovia 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-10-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2018-11-03 Cracovia - Miedź Legnica 0:0  Lechia Gdańsk 2018-11-10 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-11-17 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:1  Śląsk Wrocław 2018-11-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Lech Poznań 2018-12-02 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Arka Gdynia 2018-12-10 Arka Gdynia - Cracovia 0:3  Pogoń Szczecin 2018-12-15 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Zagłębie Lubin 2018-12-22 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2019 Trening Noworoczny  Stal Mielec 2019-01-18 Stal Mielec - Cracovia 1:1  Vejle BK 2019-01-23 Cracovia - Vejle BK 1:1  Terek Grozny 2019-01-26 Cracovia - Achmat Grozny 3:3  Partizan Belgrad 2019-01-31 Cracovia - Partizan Belgrad 1:0  Proleter Nowy Sad 2019-02-01 Cracovia - Proleter Nowy Sad 0:1  Piast Gliwice 2019-02-09 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Garbarnia Kraków 2019-02-10 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:4  Legia Warszawa 2019-02-17 Legia Warszawa - Cracovia 0:2  Gwarek Tarnowskie Góry 2019-02-18 Gwarek Tarnowskie Góry - Cracovia 3:2  Jagiellonia Białystok 2019-02-24 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Wisła Płock 2019-03-02 Wisła Płock - Cracovia 3:2  Zagłębie Sosnowiec 2019-03-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Wisła Kraków 2019-03-17 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Stal Mielec 2019-03-22 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Małopolski ZPN 2019-03-26 Małopolski ZPN - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-03-29 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Korona Kielce 2019-04-02 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Miedź Legnica 2019-04-05 Miedź Legnica - Cracovia 2:1  Lechia Gdańsk 2019-04-13 Cracovia - Lechia Gdańsk 4:2  Legia Warszawa 2019-04-20 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2019-04-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Piast Gliwice 2019-04-26 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lechia Gdańsk 2019-05-05 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Lech Poznań 2019-05-11 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Zagłębie Lubin 2019-05-15 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2019-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:3