López (81' Cebula)
Nowak (75' Berggren)
Silva (87' Kun)
Gutkovskis (81' Musiolik)

Sędzia: Jarosław Przybył z Kluczborka oraz Radosław Siejka z Łodzi, Sebastian Mucha z Krakowa

2023-03-18 Wisła Sandomierz - Cracovia II 3:2

"Raków Częstochowa - Cracovia. W "jaskini lwa" "Pasy" nie miały żadnych szans" -

Raków Częstochowa - Cracovia. W "jaskini lwa" "Pasy" nie miały żadnych szans

W meczu 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Raków pokonał Cracovię. Cracovia miała patent na Raków. Nigdy nie przegrała z nim w ekstraklasie. Kiedyś jednak musiała polec. Można się było spodziewać, że właśnie teraz, gdy Raków zmierza po mistrzostwo, a „Pasy” są przeciętne.'

W składzie „Pasów” nastąpiły dwie zmiany – jedna wymuszona. Za pauzującego za kartki Davida Jablonsky’ego wskoczył do jedenastki Arttu Hoskonen. Z kolei za Mateusza Bochnaka w wyjściowym zestawieniu krakowian znalazł się Cornel Rapa. Spotkały się dwa najlepsze zespoły w lidze jeśli chodzi o grę w obronie – Raków ma pierwszą defensywę pod tym względem, „Pasy” były tuż za nim. Ale można się było spodziewać, że gole padną. I tak było.

Wiadome było, że gospodarze, którzy są liderem ekstraklasy i zmierzają po tytuł mistrza Polski mocno zaatakują i tak było. A krakowianie utrudnili sobie życie, bo bardzo szybko złapali kartki Benjamin Kallman oraz Jani Atanasov. Krakowianie zagęścili środek pola i przedpole własnej bramki i liczyli na kontry. Trudno było im jednak je wyprowadzać, bo tylko Kallman czy Patryk Makuch czyhali na piłkę. Cracovia jawiła się jako zespół bardzo dobrze zorganizowany.

W 17 min stała się rzecz nieprawdopodobna, Svarnas stracił piłkę, natychmiast zaatakował go Michał Rakoczy i popędził na bramkę Andana Kovacevica. Z zimną krwią wykorzystał sytuację, posyłając piłkę do siatki. To była dobra wróżba dla krakowian, którzy w tym sezonie, jeśli tylko pierwsi strzelili bramkę, nie przegrywali. A dla Rakoczego, najlepszego strzelca „Pasów” to szóste trafienie w tym sezonie.

W 20 min mogło i powinno być 1:1, ale Vladislavs Gutkovskis fatalnie skiksował przed pustą bramką, posyłając piłkę wysoko nad poprzeczkę, będąc przed nią zaledwie dwa metry! W 29 min po starciu Rakoczego z Bartoszem Nowakiem sędziowie sprawdzali sytuację na VAR-ze. Na szczęście dla „Pasów” nie dopatrzyli się przewinienia krakowianina w polu karnym.

Gospodarze mieli kolosalną przewagę w posiadaniu piłki, wymienialni niezliczoną liczbę podań, uskuteczniali „mała grę”, ale prowadził to do niczego, odbijali się od dobrze założonych zasieków obronnych krakowian. Ale w 38 min Fran Tudor doskonale wypatrzył Gutkovskisa, który strzałem z bliska w „krótki” róg doprowadził do wyrównania. Gospodarze momentalnie złapali wiatr w żagle. Ponownie próbował Gutkovskis, ale tym razem jego strzał zablokował Kallman. Statystyki do przerwy były jednoznaczne – 63 procent posiadania piłki do 37 na korzyść gospodarzy, 284 celne podania do 146, strzały 10-2, celne natomiast 1-2.

- Myślę, że jak byśmy grali tak jak przez pierwsze 15 minut, to większość meczów byśmy wygrywali – stwierdził w przerwie Michał Rakoczy. - Dobrze weszliśmy w mecz. Potem Raków przejął inicjatywę, musimy zagrać tak samo jak przez pierwszy kwadrans.

Druga połowa zaczęła się od ataków gospodarzy. W 50 min groźnie uderzał Ivi Lopez, ale był tylko rzut rożny. Kilkakrotnie kotłowało się jednak w polu karnym Cracovii. W 55 min Lopez znów strzelał i tym razem z kłopotami, ale jednak obronił Niemczycki. Było to niepokojące, że Raków zaczynał dominować i często strzelać. W odpowiedzi goście przeprowadzili kontrę, uderzał Patryk Makuch, ale zbyt czytelnie, by zaskoczyć bramkarza. „Pasom” brakowało spokoju, przytrzymania piłki. Bardzo szybko ją traciły. I stało się… W 59 min dośrodkowywał z prawego skrzydła Tudor, piłka przeszła wszystkich zawodników Cracovii, trafiła na 7 m do Nowaka, który nie miał kłopotów ze skierowaniem jej do siatki.

To musiało pobudzić Cracovię do większej aktywności. Otar Kakabadze uderzał z daleka – groźnie, ale jednak niecelnie. Niebawem jednak było 3:1. Lopez fantastycznie wykonał rzut wolny i ulokował piłkę pod poprzeczką.

W 82 min szarżował na bramkę Cracovii dopiero co wprowadzony do gry Marcin Cebula. Musiał faulować go Paweł Jaroszyński i gospodarze mieli karnego. Poszkodowany bardzo pewnie wykonał „jedenastkę”, dobijając Cracovię. Krakowianie kończyli mecz w dziesiątkę, po tym jak czerwoną kartkę dostał Jani Atanasov, który faulował Sebastiana Musiolika wychodzącego na czystą pozycję.

Oj, będą mieli o czym myśleć piłkarze i trener Cracovii w przerwie reprezentacyjnej.
Źródło: gazetakrakowska.pl 19 marca 2023 [1]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

Gratuluję Rakowowi zwycięstwa, zwycięstwa jak najbardziej zasłużonego. Dobrze sobie ułożyliśmy mecz, poszukaliśmy swojej szansy, prowadziliśmy 1:0, ale później, im dalej w las, tym było gorzej. Do przerwy to nie wyglądało źle, choć byliśmy rzeczywiście cofnięci, ale też taki mieliśmy plan, żeby przy każdej nadarzającej się sytuacji szukać swojej szansy w kontrze. Jedna wyszła, ale to było mało. A w drugiej połowie niestety trudno powiedzieć, co się stało. Daliśmy Rakowowi zagrać taką grę, którą Raków lubi, a my niekoniecznie. Wyszliśmy za wysoko do przodu. Prawda jest też taka, że te wszystkie bramki w II połowie strzeliliśmy sobie sami, po koszmarnych błędach. To się nie może zdarzyć. W takim razie nie ma co myśleć, by z Częstochowy wywieźć jakiekolwiek punkty. Rakowowi jeszcze raz gratuluje dobrego meczu i otwartej autostrady do mistrzostwa Polski.

Po pierwszej połowie nie myślałem, że takim wynikiem skończy się ten mecz. Raków ma dużą jakość, to zespół budowany od lat, dobrze ułożony i mający indywidualności. Jak nie idzie drużynie to Ivi Lopez weźmie grę na swoje barki i zrobi różnicę. Jak go nie ma Cebula robi sytuację na rzut karny i czerwoną kartkę dla Atanasova. Myślę, że będzie ciężko Raków zatrzymać, bo przewaga punktowa jest duża. Wiadomo, to jest piłka, nie takie rzeczy się zdarzały. Raków pomny doświadczeń z zeszłego roku tej szansy już nie wypuści.

Źródło: gazetakrakowska.pl [2]

Marek Papszun, trener Rakowa

Klątwa została zdjęta. Wreszcie wygraliśmy z Cracovią w ekstraklasie i dziennikarze nie będą już nam dokuczać, że nie potrafimy jej pokonać. Gratulacje dla całej szatni, a przede wszystkim dla zawodników. Zaczęliśmy dobrze, ale dość niespodziewanie straciliśmy bramkę. To jednak nie wybiło nas z rytmu, dalej graliśmy swoje i wiedzieliśmy, że to druga połowa będzie decydować. Bramki były kwestią czasu.

Jeśli chodzi o powołanego do reprezentacji Bena Ledermana, to pozostał on na ławce, bo ma uraz i nie chcieliśmy ryzykować odnowienia, co mogłoby pozbawić go miejsca w kadrze. Pojedzie na zgrupowanie i lekarze kadry rozstrzygną, czy może grać.

Jesteśmy świadomi tego, o co gramy, a to kosztuje nas wiele wysiłku. Jesteśmy przed przerwą na reprezentację. W połowie rundy rewanżowej, mamy bardzo dobry bilans: sześć zwycięstw i dwa remisy. Do celu jeszcze nam trochę brakuje. Po tej przerwie czeka nas duży mecz, którym, jak myślę, będzie żyła cała piłkarska Polska. Rozpoczynamy więc "operację Legia".

Źródło: gol24.pl [3]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2022/23

Stal Rzeszów 2022-06-18 Cracovia - Stal Rzeszów 3:2  Linzer ASK 2022-06-25 Linzer ASK - Cracovia 0:2  Olympiakos Pireus 2022-06-27 Cracovia - Olympiakos Pireus 0:0  Rapid Bukareszt 2022-07-01 Cracovia - Rapid Bukareszt 1:2  Bohemians Praga 1905 2022-07-02 Bohemians Praga 1905 - Cracovia 2:1  Hapoel Beer Szewa 2022-07-08 Cracovia - Hapoel Beer Szewa 2:1  Górnik Zabrze 2022-07-18 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Korona Kielce 2022-07-23 Cracovia - Korona Kielce 2:0  Hapoel Jerozolima 2022-07-24 Cracovia - Hapoel Jerozolima 3:0  Legia Warszawa 2022-07-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Stal Mielec 2022-08-05 Stal Mielec - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2022-08-13 Cracovia - Piast Gliwice 0:1  Śląsk Wrocław 2022-08-20 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2022-08-28 Cracovia - Warta Poznań 0:2  ŁKS Łagów 2022-08-31 ŁKS Łagów - Cracovia 1:3  Raków Częstochowa 2022-09-03 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Widzew Łódź 2022-09-09 Widzew Łódź - Cracovia 2:0  Pogoń Szczecin 2022-09-17 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Pogoń Miechów 2022-09-24 Pogoń Miechów - Cracovia 1:12  Radomiak Radom 2022-09-30 Radomiak Radom - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2022-10-08 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Miedź Legnica 2022-10-16 Miedź Legnica - Cracovia 1:1  Resovia Rzeszów 2022-10-19 Resovia Rzeszów - Cracovia 4:3  Lech Poznań 2022-10-23 Cracovia - Lech Poznań 0:0  Zagłębie Lubin 2022-10-30 Zagłębie Lubin - Cracovia 0:2  Jagiellonia Białystok 2022-11-05 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Wisła Płock 2022-11-11 Wisła Płock - Cracovia 1:0  Železiarne Podbrezová 2022-11-18 Cracovia - Železiarne Podbrezová 3:4  Dukla Bańska Bystrzyca 2022-11-26 Cracovia - Dukla Bańska Bystrzyca 1:0  Tatran Liptowski Mikułasz 2022-12-03 Cracovia - Tatran Liptowski Mikułasz 4:1  Cracovia_herb 2023 Trening Noworoczny  Hansa Rostock 2023-01-09 Cracovia - Hansa Rostock 0:6  1.FC Nürnberg 2023-01-14 Cracovia - 1.FC Nürnberg 0:0  Sigma Ołomuniec 2023-01-16 Cracovia - Sigma Ołomuniec 2:1  Baník Ostrawa 2023-01-20 Cracovia - Baník Ostrawa 0:2  Górnik Zabrze 2023-01-30 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Siarka Tarnobrzeg 2023-01-31 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 2:1  Korona Kielce 2023-02-06 Korona Kielce - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2023-02-12 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2023-02-17 Cracovia - Stal Mielec 2:1  Piast Gliwice 2023-02-25 Piast Gliwice - Cracovia 2:1  Śląsk Wrocław 2023-03-05 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Warta Poznań 2023-03-12 Warta Poznań - Cracovia 0:0  Raków Częstochowa 2023-03-18 Raków Częstochowa - Cracovia 4:1  Widzew Łódź 2023-04-02 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Pogoń Szczecin 2023-04-08 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Radomiak Radom 2023-04-15 Cracovia - Radomiak Radom 3:0  Lechia Gdańsk 2023-04-22 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:2  Miedź Legnica 2023-05-01 Cracovia - Miedź Legnica 1:1  Lech Poznań 2023-05-06 Lech Poznań - Cracovia 3:0  Zagłębie Lubin 2023-05-13 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:1  Jagiellonia Białystok 2023-05-20 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1  Wisła Płock 2023-05-27 Cracovia - Wisła Płock 3:0