2023-07-22 Stal Mielec - Cracovia 2:2: Różnice pomiędzy wersjami

(nowy artykuł)

Linia 36: Linia 36:
|                    sklad_gospodarz = Kochalski<br>Gerstenstein (69' Stępień)<br>Ehmann<br>Matras<br>Pajnowski<br>Getinger<br>Domański (88' Meriluoto)<br>Trąbka (70' Guillaumier)<br>Wlazło<br>Wołkowicz (65' Hinokio)<br>Szkurin (65' Wolsztyński)
|                    ustawienie_gosc =
|                        sklad_gosc = [[Sebastian Madejski|Madejski]]<br>[[Mateusz Bochnak|Bochnak]]<br>[[Jakub Jugas|Jugas]]<br>[[Virgil Ghiță|Ghiță]]<br>[[Arttu Hoskonen|Hoskonen]] (76' [[Cornel Râpă|Râpă]])<br>[[Paweł Jaroszyński|Jaroszyński]]<br>[[Takuto Oshima|Oshima]]<br>[[Karol Knap|Knap]] (79' [[Jani Atanasov|Atanasov]])<br>[[Michał Rakoczy|Rakoczy]] (89' [[Patryk Zaucha|Zaucha]])<br>[[Benjamin Källman|Källman]]<br>[[Patryk Makuch|Makuch]] (79' [[Kacper Śmiglewski|Śmiglewski]])
|                        sklad_gosc = [[Sebastian Madejski|Madejski]]<br>[[Mateusz Bochnak|Bochnak]]<br>[[Jakub Jugas|Jugas]] (C)<br>[[Virgil Ghiță|Ghiță]]<br>[[Arttu Hoskonen|Hoskonen]] (76' [[Cornel Râpă|Râpă]])<br>[[Paweł Jaroszyński|Jaroszyński]]<br>[[Takuto Oshima|Oshima]]<br>[[Karol Knap|Knap]] (79' [[Jani Atanasov|Atanasov]])<br>[[Michał Rakoczy|Rakoczy]] (89' [[Patryk Zaucha|Zaucha]])<br>[[Benjamin Källman|Källman]]<br>[[Patryk Makuch|Makuch]] (79' [[Kacper Śmiglewski|Śmiglewski]])

2023-07-23 Cracovia - Hapoel Jerozolima 1:0

"Odrodzenie Cracovii po przerwie! Piłkarze z Krakowa nie załamali się po stracie dwóch goli. Michał Rakoczy udźwignął rolę lidera "Pasów"" -

W czwartek przed treningiem trener Jacek Zieliński poinformował trzech golkiperów szerokiej kadry Cracovii, że w sobotnim meczu ze Stalą do bramki wejdzie Sebastian Madejski. Debiut w ekstraklasie okazał się dla 26-latka trudny, bo po dwóch celnych strzałach „Pasy” przegrywały ze Stalą 0:2. Po przerwie w Mielcu nastąpiło jednak odrodzenie krakowian, którzy wyrównali za sprawą Pawła Jaroszyńskiego i Michała Rakoczego. Ten drugi po raz pierwszy zagrał z numerem 10 na koszulce i wywiązał się z roli lidera drużyny. Inauguracja Cracovii w nowym sezonie piłkarskiej ekstraklasy na remis 2:2.

- Miejsce w składzie wywalczył sobie postawą na treningach i w sparingach. Mamy trójkę dobrych bramkarzy, postawiłem na Sebastiana, bo prezentował się najlepiej – wyjaśniał Zieliński decyzję o wyznaczeniu następcy Karola Niemczyckiego, który odszedł z klubu, wiążąc się z Fortuną Duesseldorf.

Madejski spisał się w Mielcu poprawnie, ale tak naprawdę to niewiele od niego w tym spotkaniu zależało.

- Dwie ciężkie sytuacje do obrony. Bardzo żałujemy, bo wydawało się, że kontrolujemy przebieg meczu. Dwa błędy przekreśliły ten wysiłek – komentował bramkarz „Pasów” w przerwie.

Nie dodać, nic ująć. Cracovia rzeczywiście zrobiła sporo, by objąć prowadzenie, lecz zarazem w pierwszej połowie nie stworzyła sobie ani jednej stuprocentowej sytuacji.

Rakoczy cierpi, Szkurin strzela gola

Trener Zieliński liczył, że chociaż jedną wykreuje duet Michał Rakoczy – Takuto Oshima. Ten pierwszy przejął numer 10 na koszulce po Ukraińcu Jewheniu Konoplance i widać było, że bardzo chce udowodnić, iż w pełni na niego zasłużył. Mógł jednak żałować przed upływem kwadransa meczu, że nie zdążył oddać strzału, gdy otrzymał zwrotną piłkę od Oshimy tuż przed linią pola karnego. 21-letni pomocnik postanowił lepiej ustawić sobie futbolówkę podeszwą i ten moment bezpardonowo wykorzystał Piotr Wlazło.

W tej interwencji faulu nie było. Czy był przy kolejnej? Dyskusje trwały jeszcze długo po meczu, bo właśnie po akcji, w której Rakoczy stracił piłkę, padł pierwszy gol dla Stali.

Gdy Rakoczy leżał na ziemi, Maciej Domański posłał piłkę za plecy stoperów Cracovii Virgila Ghity i Jakuba Jugasa, a pozyskany w ostatnich tygodniach przez Stal, grający w masce chroniącej nos Białorusin Ilja Szkurin wpadł w pole karne i mocnym strzałem lewą nogą pokonał Sebastiana Madejskiego.

Cracovia wyszła jeszcze wyżej, by szybko odrobić straty i nadziała się na kolejną kontrę. Tym razem to Ilja Szkurin podawał, a finalizował akcję Maciej Domański. Po jego strzale piłka odbiła się od Virgila Ghity, kompletnie myląc golkipera "Pasów".

Rakoczy wychodził ze skóry, by zmienić przebieg meczu, inteligentnie zagrał do Makucha, a później posłał piłkę wzdłuż pola bramkowego krzyżakiem, lecz te zagrania nie zostały wykorzystane przez partnerów.

- Uważam, że powinniśmy być bardziej skuteczni, a potem dostaliśmy dwie kontry. Chciałbym zobaczyć jeszcze raz, czy Rakoczy nie był faulowany przed pierwszą bramką, Michał nie ma zwyczaju udawać, a przecież długo leżał na boisku – komentował na antenie Canal+ Sport wiceprezes i zarazem dyrektor sportowy Cracovii Stefan Majewski.

Jaroszyński poderwał Cracovię

Piłkarze Cracovii postanowili abstrahować od tych rozważań i skupić się na grze. Przyniosło to znakomite efekty.

Zespół do walki poderwał doświadczony Paweł Jaroszyński, zdobywając kontaktowego gola strzałem zza pola karnego, a jeszcze bardziej wysmakowane uderzenie zaliczył Rakoczy, umieszczając piłkę w „okienku” mieleckiej bramki.

Swoje dwie świetne okazje miał także Benjamin Kallman, ale jego strzały obronił Mateusz Kochalski.

Cracovia ani myślała zadowalać się remisem, na bramkę Stali sunął atak za atakiem. Nie przyniosły one wymiernych efektów, choć w jednej z sytuacji piłka po strzale Ghity obiła słupek bramki gospodarzy.
Krzysztof Kawa
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 lipca 2023 [1]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

Pierwsze śliwki robaczywki. Pierwsza połowa nam się zupełnie nie ułożyła. Straciliśmy dwie bramki po kontratakach, na co się przed meczem uczulaliśmy. Jednak co innego mówić, a co innego robić na boisku. Wydawało się, że wszystko już stracone. A jednak walczyliśmy, widać, że jest duża złość w chłopakach, cieszę się, że się nie zadowalają remisem.

Druga połowa przebiegała zdecydowanie pod nasze dyktando. Paradoksem jest, iż ze zdobycia punktu na wyjeździe, uzyskanego w takich okolicznościach, powinniśmy się cieszyć. Jednak my czujemy niedosyt. Moim zdaniem przy wyniku 2:2 za mało "przycisnęliśmy" Stal. Gdybyśmy to zrobili, to byśmy wygrali.

Kontuzja Hoskonena nie jest groźna, to chyba tylko skurcz mięśnia.

Madejski zagrał poprawienie. Przy dwóch straconych bramkach nie miał nic do powiedzenia. Poza tym nie miał zbyt dużo okazji, aby się wykazać. Trzeba mu dodać otuchy, nie ma co narzekać. Nie mam zwyczaju robić zmian w bramce co mecz, to nie jest hokej.

Kamil Kiereś, trener Stali

Kiedy do przerwy prowadzisz 2:0, to zawsze się czuje niedosyt, gdy na koniec meczu jest remis. Z drugiej strony, mieliśmy dziś dużo dobrych momentów jako drużyna. Wydaje mi się, że bardzo pozytywnie należy ocenić pierwszą połowę w naszym wykonaniu. Nie tylko chodzi mi o realizację naszej gry w obronie. Właśnie po grze w tej fazie dwa razy wyszliśmy z atakami, które kończyły się zdobyciem przez nas goli. Jednak momentami potrafiliśmy też pokazać się z dobrej strony w ataku pozycyjnym. W przerwie wiedzieliśmy, że nie możemy nastawić się na przetrwanie. Mówiliśmy między sobą, że musimy kontynuować, to co robiliśmy w pierwszej połowie.

Źródło: gazetakrakowska.pl [2]

Mecze sezonu 2023/24

FK Spišská Nová Ves 2023-06-30 Cracovia - FK Spišská Nová Ves 2:0  Baník Ostrawa 2023-07-05 Cracovia - Baník Ostrawa 0:1  Warta Poznań 2023-07-08 Warta Poznań - Cracovia 1:1  FK Mladá Boleslav 2023-07-11 Cracovia - FK Mladá Boleslav 1:1  MFK Ružomberok 2023-07-14 Cracovia - MFK Ružomberok 1:0  Stal Mielec 2023-07-22 Stal Mielec - Cracovia 2:2  Hapoel Jerozolima 2023-07-23 Cracovia - Hapoel Jerozolima 1:0  PAS Janina 2023-07-30 Cracovia - PAS Janina 0:0  Radomiak Radom 2023-08-05 Radomiak Radom - Cracovia 0:1  Zagłębie Lubin 2023-08-11 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:1  Piast Gliwice 2023-08-21 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Warta Poznań 2023-08-26 Warta Poznań - Cracovia 0:0  Korona Kielce 2023-09-02 Cracovia - Korona Kielce 0:0  Zagłębie Sosnowiec 2023-09-08 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 3:1  Widzew Łódź 2023-09-17 Widzew Łódź - Cracovia 2:0  Pogoń Szczecin 2023-09-23 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:5  Górnik Łęczna 2023-09-27 Górnik Łęczna - Cracovia 3:4  ŁKS Łódź 2023-09-30 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  Jagiellonia Białystok 2023-10-08 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:4  Stal Rzeszów 2023-10-13 Cracovia - Stal Rzeszów 2:1  Puszcza Niepołomice 2023-10-21 Puszcza Niepołomice - Cracovia 1:1  Lech Poznań 2023-10-28 Cracovia - Lech Poznań 1:1  Zagłębie Lubin 2023-11-02 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Górnik Zabrze 2023-11-06 Górnik Zabrze - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2023-11-10 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2023-11-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0  Raków Częstochowa 2023-11-25 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 2023-12-03 Cracovia - Ruch Chorzów 4:4  Raków Częstochowa 2023-12-06 Raków Częstochowa - Cracovia 1:0  Stal Mielec 2023-12-09 Cracovia - Stal Mielec 2:2  Legia Warszawa 2023-12-17 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2023-12-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Cracovia_herb 2024 Trening Noworoczny  Debreceni VSC 2024-01-16 Cracovia - Debreceni VSC 3:3  Sturm Graz 2024-01-20 Cracovia - Sturm Graz 1:2  Zoria Ługańsk 2024-01-26 Cracovia - Zoria Ługańsk 2:0  Železiarne Podbrezová 2024-02-02 Cracovia - Železiarne Podbrezová 1:0  Wiślanie Jaśkowice 2024-02-03 Cracovia - Wiślanie Jaśkowice 1:0  Radomiak Radom 2024-02-10 Cracovia - Radomiak Radom 6:0  Górnik Zabrze 2024-02-11 Cracovia - Górnik Zabrze 1:4  Zagłębie Lubin 2024-02-18 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Piast Gliwice 2024-02-23 Piast Gliwice - Cracovia 0:0  Warta Poznań 2024-03-01 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Korona Kielce 2024-03-09 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Widzew Łódź 2024-03-16 Cracovia - Widzew Łódź 2:2  Pogoń Szczecin 2024-03-30 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 2024-04-05 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Jagiellonia Białystok 2024-04-14 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:3  Puszcza Niepołomice 2024-04-21 Cracovia - Puszcza Niepołomice 0:1