1960-05-15 Cracovia II - Soła Oświęcim 2:0

podczas meczu

"Skandaliczna gra ataku biało-czerwonych" -

Skandaliczna gra ataku biało-czerwonych

CRACOVIA: Sztuka, Durniok, Konopelskl, Gołąb, Malarz, Buda, Frasek, Swoboda, Manowski, Jarczyk, Kowalik. Po przerwie atak grał w składzie: Swoboda, Jarczyk, Ankus, Manowski, Kowalik.

STAL: Majcher. Gnida, Myśliwczyk, Skiba. Winiarski, Klementowskl. Patycki, Poświat, Świerk, Kruk, (Matyszczak), Wiśniewski. Sędziował p. Michalewski
Szczęście, które dotąd towarzyszyło Cracovii, opuściło ją w Rzeszowie. Przegrała ze Stalą 0:1 (0:1), bo była drużyną gorszą. Do przerwy grała jeszcze jako-tako, a nawet miała okresami lekką przewagę, po przerwie jednak nic się w tej drużynie nie kleiło. Nie widzieliśmy ani jednej składnej akcji (poza przebojem Kowalika zakończonym zresztą jego upadkiem), piłka uparcie chodziła do graczy Stall, nawet celne zwykle podania Durnioka stawały się łupem przeciwnika. Bezradność ataku biało-czerwonych, którą obserwujemy od dłuższego czasu osiągnęła chyba wczorajszym meczu punkt kulminacyjny. Podawano piłkę tam, gdzie było największe zgrupowanie obrony stalowców — nikt nie umiał stworzyć swojemu partnerowi dogodnej pozycji do strzału. Kilka ładnych rajdów z piłką przeprowadził Kowalik, ale to wszystko i.. stanowczo za mało, aby zdobyć choć jedną bramkę. W pomocy na lepszą notę zasłużył Malarz, Buda grał zbyt ostro. W obronie najlepszy był, ale tylko do przerwy, Konopelski, który grał niesłychanie przytomnie „czyścił" przedpole własnej bramki z każdego strzału napastników Stall. Niestety jego faul popełniony w 15 min. tuż za linią pola karnego na jednym z graczy gospodarzy kosztował Cracovię utratę bramki i zarazem 2 pkt. Rzut wolny egzekwował Poświat z odległości ok. 18 m. Cracovia nie stworzyła jak się to zwykłe robi w takim wypadkach „muru", lecz ograniczyła się do pozostawienia na Unii strzału 2 zawodników. Strzelona mocno piłka wygięła ręce bramkarzowi i wpadła do siatki. Częściowy rehabilitacją Sztuki była obrona po przerwie kilku groźnych strzałów.
Stal była drużyną wyrównaną bez gwiazd, ale też bez specjalnie słabych punktów. Obrońcy szli na piłkę odważnie i nie tracili płowy w najtrudniejszych sytuacjach. W ataku można wyróżnić skrzydłowego Wiśniewskiego i początkowo także Poświata. W ostatnich minutach gry Cracovia miała kilka okazji do zdobycia wyrównującej bramki. Jednak bramkarz gospodarzy był zawrze w odpowiednim miejscu. Gra przybrała w tym okresie na ostrości i kontuzjowani zostali kolejno Kowalik, Jarczyk i Ankus.

Reasumując — zwycięstwo Stali jest zupełnie zasłużone.
Źródło: Dziennik Polski nr 115 z 15 czerwca 1960 [1]

"Cracovia traci punkty w Rzeszowie" -

Cracovia traci punkty w Rzeszowie

Najsłabszą częścią drużyny kra­kowskiej był w tym meczu znów atak. Napastnicy, biało-czerwonych nie potrafili pod bramką przeciwnika wypracować sobie dogodnych pozycji strzałowych. Do przerwy zespół krakowski przeprowadził kilka niezłych zagrań w polu, lecz w drugiej części spotkania za­ wodnicy biało-czerwonych bardzo razili niedokładnością podań.
Piłkarze Stali prostymi zagrania­mi zdążali do celu, nie bawiąc się w zbyteczne kombinacje. Jedyna bramka padła z rzutu wolnego egzekwowanego przez Poświata z odległości 18 metrów od „świątyni” Sztuki. Silnie strzelona piłka zna­lazła się w siatce mimo rozpacz­liwej obrony bramkarza Cracovii. W dalszym ciągu meczu Sztuka popisał się kilkoma efektownymi i skutecznymi interwencjami.
Źródło: Echo Krakowa nr 114 z 16 maja 1960

"Napastnicy biało-czerwonych – tylko z nazwy. Słaba gra Cracovii w Rzeszowie pierwsza strata punktów." -

Szczęście, które w dotychczaso¬wych meczach wyraźnie dopisywało Cracovii opuściło ją w sobotnim meczu ze Stalą w Rzeszowie. Biało-czerwoni doznali pierwszej w tym sezonie porażki 0:1 (0:1) Porażki zresztą zasłużonej. O ile bowiem obrona i pomoc krakowian zagrały zadowalająco, o tyle atak Cracovii zwłaszcza po przerwie stanowił zlepek nierozumiejących się graczy, z których każdy na własną ręką próbował przedostać się pod bramką Majchra, tracąc przeważnie piłką jeszcze przed wypracowaniem sobie pozycji do strzału. Po pauzie Sztuka miał więcej zajęcia, ale wynik ustalony w 15 min. po bramce zdobytej przez Poświata s rzutu wolnego nie uległ już zmianie. W końcowych minutach obrońcy Cracovii Durniok i Konopelski zdenerwowani niemrawą grą ataku swego przeszli do linii ofensywnych stwarzając dwukrotnie groźne sytuacje pod bramką Stali.

Gospodarze po przerwie nastawili się na grą defensywną, cofając pod własną bramką całą niemal jedenastką. Im bliżej końca meczu tym ostrzej grała Stal, faulując dotkliwie Kowalika, Swobodą i Ankusa. Słabo sędziujący to spotkanie lubelski arbiter p. Michniewski nie potrafił zapobiec ostrej grze, poza jedynym wypadkiem gdy za brutalny faul na Budzie zapisał do swego notesu zdobywcą bramki Poświata.

Najlepszym graczem w Cracovii był Konopelski, ponadto ambitnie grali Durniok, Malarz, Jarczyk i Kowalik, W Stali wyróżnił się stoper Myśliwczyk, Winiarski w pot mocy oraz Patycki w ataku.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 115 z 16 maja 1960

Mecze sezonu 1960

Cracovia_herb 1960 Trening Noworoczny  Dunajec Nowy Sącz 1960-02-23 Dunajec Nowy Sącz - Cracovia 1:3  Dąbski Kraków 1960-02-28 Cracovia - Dąbski Kraków 1:1  Hutnik Kraków 1960-03-05 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:2  Polska (juniorzy) 1960-03-06 Cracovia - Polska (juniorzy) 1:0  Kabel Kraków 1960-03-09 Cracovia - Kabel Kraków 1:0  Korona Kraków 1960-03-10 Korona Kraków - Cracovia 3:4  Stal Mielec 1960-03-13 Cracovia - Stal Mielec 3:2  Hutnik Trzebinia 1960-03-16 Hutnik Trzebinia - Cracovia 1:3  Wawel Kraków 1960-03-20 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  Piast Gliwice 1960-03-27 Cracovia - Piast Gliwice 3:2  Hutnik Trzebinia 1960-03-30 Hutnik Trzebinia - Cracovia 3:2  Wawel Wirek 1960-04-03 Wawel Wirek - Cracovia 0:0  Polonia Bytom 1960-04-09 Cracovia - Polonia Bytom 2:3  Wisła Kraków 1960-04-18 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Warta Poznań 1960-04-24 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Spartak Płowdiw 1960-04-27 Cracovia - Spartak Płowdiw 0:2  Górnik Radlin 1960-05-08 Cracovia - Górnik Radlin 3:0  Stal Rzeszów 1960-05-14 Stal Rzeszów - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1960-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:0  Karpaty Krosno 1960-05-28 Cracovia - Legia Krosno 4:1  Concordia Knurów 1960-06-01 Concordia Knurów - Cracovia 1:1  Unia Tarnów 1960-06-04 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Naprzód Lipiny 1960-06-12 Naprzód Lipiny - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1960-06-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zawisza Bydgoszcz 1960-06-25 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 2:1  Odra Opole 1960-07-09 Odra Opole - Cracovia 0:2  Unia Racibórz 1960-07-10 Cracovia - Unia Racibórz 4:2  Ruch Chorzów 1960-07-22 Cracovia - Ruch Chorzów 3:3  Piast Gliwice 1960-07-31 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1960-08-07 Wawel Kraków - Cracovia 2:4  Start Bielsko-Biała 1960-08-15 Start Bielsko-Biała - Cracovia 2:4  Spartak Warna 1960-08-17 Cracovia - Spartak Warna 2:0  Kmita Zabierzów 1960-08-21 Kmita Zabierzów - Cracovia 3:4  Górnik Radlin 1960-08-27 Górnik Radlin - Cracovia 0:0  Stal Rzeszów 1960-09-03 Cracovia - Stal Rzeszów 2:0  Wawel Wirek 1960-09-10 Cracovia - Wawel Wirek 4:1  Karpaty Krosno 1960-09-18 Legia Krosno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1960-09-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Concordia Knurów 1960-10-02 Cracovia - Concordia Knurów 9:2  Krakowska liga okręgowa 1960-10-05 Cracovia - krakowska liga okręgowa 4:3  Unia Tarnów 1960-10-16 Unia Tarnów - Cracovia 1:1  Naprzód Lipiny 1960-10-30 Cracovia - Naprzód Lipiny 1:2  Wisła Kraków 1960-11-06 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Polska (juniorzy) 1960-11-10 Cracovia - Reprezentacja młodzieżowa 2:2  Ruch Chorzów 1960-11-20 Cracovia - Ruch Chorzów 3:5  Lublinianka Lublin 1960-11-27 Lublinianka Lublin - Cracovia 1:3  Cracovia_herb 1960-12-04 Cracovia - Cracovia II 5:0  Hutnik Kraków 1960-12-11 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:4